Nalepování brouků na štítky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

Renno píše:takovou preparaci podle spodního obrázku už dělaj jen staří klasici ještě podle Winklera...dnes se píchá trochu jinak...brouk je rozvitější a je z něj víc vidět...vypadá téměř stejně jako nalepený, jen není na štítku....vizuálně je to daleko hezčí..je to trend posledních let..jen je pak šance víc z něj něco urazit :mrk
Pamatujes na foto chilskych Ceroglossu v Niedlove knize "Podivuhodna setkani"? To bylo teprve peklo. Vsechno nacpane pod telo, takze brouci vypadali na pohled jen jako torza. Antiesteticke, pls pochopitelne pri takove preparaci je problem studovat spodni stranu a okoncetiny. Ale zas jich tak "zpreparoval" 200 za hodinu.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

JAKUB píše:používám tak do rozměru 25x9.... a to z důvodu že za brouka ještě dávám rozložený genitálie....teda u Cleridů.....dřív jsem hodně lepil i věci větší, ale nikdy jsem nešel do extrémů abych třeba nalepil batoceru nebo potápníka, postupem času když sem se trošku jako oddech začal vrtat v polyphyllách tak si nadávám jak vzteklej křeček když to sundavám ze štítku....jednak je to strašlivá a hnusná práce a druhak je to taková ztráta času.....
no a ještě je výbornej špek když někdo udělá, a to fakt musel vymyslet hlavou, točícího brouka na štítku zespoda zakápne sekundovým lepidlem nebo lakem..... :devil to je taky bomba....
Predpokladam, zes chtel napsat "tociciho brouka (napichnuteho) na spendliku"? Taky jsem to zazil, marne pokusy sundat brouka ze spendliku, nez mi doslo, ze to nekdo zalil sekundakem.
Otto Meszároš, Col. Carab.
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od JAKUB »

no jasně na špendlíku... jsem debil a nečet jsem to po sobě....:-(
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

JAKUB píše:no jasně na špendlíku... jsem debil a nečet jsem to po sobě....:-(
No problem. Obcas na takoveho brouka narazim a vetsinou se s tim neda moc delat, ale obcas i ten kyanakrylat v rozvlhcovaci povoli a spendlik jde vytahnout....

Jinak u vetsich brouku, nalepenych na stitcich, spendlik fixuju kapkou herkulesu nebo i vterinoveho lepidla.... pak se neprovesuje a neprotaci.... ale to asi dela vetsina sberatelu. Nekdo ten stitek jeste podlepuje mensim stitkem v miste vpichu.
Otto Meszároš, Col. Carab.
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

wayup píše:
Renno píše:takovou preparaci podle spodního obrázku už dělaj jen staří klasici ještě podle Winklera...dnes se píchá trochu jinak...brouk je rozvitější a je z něj víc vidět...vypadá téměř stejně jako nalepený, jen není na štítku....vizuálně je to daleko hezčí..je to trend posledních let..jen je pak šance víc z něj něco urazit :mrk
Pamatujes na foto chilskych Ceroglossu v Niedlove knize "Podivuhodna setkani"? To bylo teprve peklo. Vsechno nacpane pod telo, takze brouci vypadali na pohled jen jako torza. Antiesteticke, pls pochopitelne pri takove preparaci je problem studovat spodni stranu a okoncetiny. Ale zas jich tak "zpreparoval" 200 za hodinu.
To byla jeden čas móda takto preparovat , byl to tzv. francouzský způsob preparace ,dalo mě to dost práce to všechno po něm přepreparovat :whew koupil jsem Niedlovu sbírku.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

Aha, tak to ti na jednu stranu zavidim, a na druhou ne :-) tj. Ceroglossove skoncili u tebe??
Otto Meszároš, Col. Carab.
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

Všechno skončilo u mě celkem 60 krabic.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

Honza píše:Všechno skončilo u mě celkem 60 krabic.
Hezky. Asi te budu nekdy muset navstivit a omrknout to.... :-) bude-li moznost....
Otto Meszároš, Col. Carab.
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

Není problém, ale ne všechno jsem použil do sbírky.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

Honza píše:Není problém, ale ne všechno jsem použil do sbírky.
Neva.... mas tam i toho temer legendarniho Procera od Roubala z Kavkazu?
Otto Meszároš, Col. Carab.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od ivo »

wayup píše:
Honza píše:Není problém, ale ne všechno jsem použil do sbírky.
Neva.... mas tam i toho temer legendarniho Procera od Roubala z Kavkazu?
To mne zajima,i kdyz uz si neuvedomuju o co slo.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

Procerus colchicus....
Otto Meszároš, Col. Carab.
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od MilanP »

Toho Procera měl podle mytologie sebrat Cyril Purkyně, ne Roubal.
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

Procerus colchicus ve sbírce nebyl, ono ledascos o čem psal v těch knihách vypadalo ve skutečnosti jinak. Podle jedné z kapitol člověk měl dojem že chytal Carabus (Pantophyrtus) turcomanorum opakovaně a na několika výpravách , ale opak je pravdou, chytal ho jenom jednou a v Kirgizii byl také jenom jednou. (ve sbírce 1 ex).(Ostatně byl jsem v Ošské oblasti s Pepou Gottwaldem a po celodení námaze jsme chytili 5 ex)
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

MilanP píše:Toho Procera měl podle mytologie sebrat Cyril Purkyně, ne Roubal.
Jj, pravda....
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

Honza píše:Procerus colchicus ve sbírce nebyl, ono ledascos o čem psal v těch knihách vypadalo ve skutečnosti jinak. Podle jedné z kapitol člověk měl dojem že chytal Carabus (Pantophyrtus) turcomanorum opakovaně a na několika výpravách , ale opak je pravdou, chytal ho jenom jednou a v Kirgizii byl také jenom jednou. (ve sbírce 1 ex).(Ostatně byl jsem v Ošské oblasti s Pepou Gottwaldem a po celodení námaze jsme chytili 5 ex)
Je mi jasne, ze knizky nelze brat zcela seriosne. Ono stacilo, jak psal o tom, ze smrticka je PLASTOVA lahvicka .... a vztahovalo se to cca k roku 1935. K Carabus (Pantophyrtus) turcomanorum - loni jsme je sbirali s Rennem a Xixuthrusem. Byla dost drina, nejake najit. Nakonec jsem byl asi nejuspesnejsi a ze dvou navstev lokality jich mam tusim 9ks. Z toho 3 poskozene. Nikde jinde v KGZ jsme na ne nenarazili.
Přílohy
sss.jpg
Otto Meszároš, Col. Carab.
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

Tak abychom se vrátili k tématu , ukázka několika způsobů jak nalepovat brouky na štítek
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Nebria »

:yes Honzo jako vždy - tvoje preparace :clap
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Cassida »

Honza píše:Tak abychom se vrátili k tématu , ukázka několika způsobů jak nalepovat brouky na štítek
Metodu, která je vidět na tom zlatohlávkovi (na štítek bokem) používám někdy i na velké brouky, kteří jsou větší, než můj největší štítek. Např. Anthie apod. Stejně se ale obvykle musí zafixovat dalším jedním až 2 špendlíky, takže úplná výhra oproti lepení na štítek klasicky to také není.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od LeChat »

Cassida píše:
Honza píše:Tak abychom se vrátili k tématu , ukázka několika způsobů jak nalepovat brouky na štítek
Metodu, která je vidět na tom zlatohlávkovi (na štítek bokem) používám někdy i na velké brouky, kteří jsou větší, než můj největší štítek. Např. Anthie apod. Stejně se ale obvykle musí zafixovat dalším jedním až 2 špendlíky, takže úplná výhra oproti lepení na štítek klasicky to také není.
Tuto preparaci chci take zacit delat. Dosud jsem napichoval brouky nad cca. 3 cm. Opravdu to nedrzi - i kyyz se pichne spendlik co nejbliz tela?
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“