Nalepování brouků na štítky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od JAKUB »

tak jsem včera vyšuměl a toho kdo vymyslel lepení chlupatejch brouků velikosti 3 cm na štítek, dostat ho do ruky bych asi zahlušil. fakt nekecám stítek potřenej lepidlem, přilepený uplně všechno a pod broukem snad kilo lepidla, dělal jsem to asi 2 hodiny a nic moc.....fakt jsem byl nas....nej....ještě tam mám jednoho pokud to bude stejný tak pro pobavení dám fotku.... :devil
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Cassida »

LeChat píše: Tuto preparaci chci take zacit delat. Dosud jsem napichoval brouky nad cca. 3 cm. Opravdu to nedrzi - i kyyz se pichne spendlik co nejbliz tela?
To máš jednoduchý - to je jen otázkou fyziky :) Vyzkoušej a uvidíš. Goliáše bych tak třeba nelepil, i kdyby šel špendlík kolem těla,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Juri-Jarda M.
Příspěvky: 25
Registrován: 29 dub 2010, 05:00
Bydliště: Čechy

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Juri-Jarda M. »

Ahoj

Když se tady píše o lepidle na tapety, můžete zde poradit i jaké? Právě jsem se koukal na internet je jich moře... Poradí někdo, kdo lepidlo na tapety používá ?

Díky Jarda
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od J.P. »

Já používám lepidlo Taposa. Lepím jen malé brouky na štítky do velikosti 17x6 mm. Taposa sice nedrží tolik jako Herkules, ale většinou to stačí. Zatím se mi stalo jen jednou, že mi brouk ze štítku upad, a to když jsem nehtem zachytil o hlavičku špendlíku a přilepeného mršníka prakticky katapultoval. Stačilo ale zbytek lepidla na štítku navlhčit a brouka znovu přilepit. Na velké brouky ale asi tohle lepidlo vhodné nebude.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
tomak

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od tomak »

Jsem (byl jsem) lepič. Pokud bych sehnal dostatečně velký štítek, tak bych nalepil i goliáše :-) A osvědčil se mi Metylan (http://www.metylan.cz), k dostání (v Praze) v každém větším papírnictví a tapetářství. Lepí i v minimálním množství mrňky a držej
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Cassida »

tomak píše:Jsem (byl jsem) lepič. Pokud bych sehnal dostatečně velký štítek, tak bych nalepil i goliáše :-) A osvědčil se mi Metylan (http://www.metylan.cz), k dostání (v Praze) v každém větším papírnictví a tapetářství. Lepí i v minimálním množství mrňky a držej
A kterej druh? Je toho tam více (http://www.metylan.cz/zakladni-sortiment/). Metylan Liquid? A rozvlhčení stačí klasicky vodou?
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
tomak

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od tomak »

Metylan Normal. Rozmočení ve vodě bez problémů, rozpustí se, vodou se daly čistit i utopený brabenci od jednoho bývalého člena fóra :-)
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

Mám jeden začátečnický dotaz. celé roky používám Herkules, letos jsem koupil v jiném balení (výrobce stejný-Druchema, Služeb 3, Praha 10), a když si dám trochu do menší lahvičky, jak jsem zvyklý, tak už po dvou dnech se lepidlo táhne, nedá se vytvořit kapička a je to na vyhození. Možná změnili výrobu nebo jim to dělají v Číně a oni to jen balí, ale stojí za prd.
Chtěl jsem se tedy zeptat na vaši zkušenost event. radu co jiného používáte a s čím máte dobrou zkušenost. Nové lepidlo (vyrobeno 22.06.2015) co jsem koupil je horší než to co mám z dřčívějška (z roku 2009),
Díky
Ferda
Příspěvky: 168
Registrován: 11 kvě 2010, 18:42

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Ferda »

Tenhle problém se stejným výrobkem mám také. Mě se to lepidlo táhne již po hodině preparace. Řeším to tak, že přikápnu pár kapek vody a rozmíchám. Tohle dělám za den několikrát.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od krep »

Hm... všechno je kvalitnější :sad
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Martináček »

Já jsem od začátku preparování vypotřeboval jednu střední plastovou lahvičku. Loni jsem koupil druhou a asi po 14 dnech se lepidlo Herkules zkazilo! Objevily se uvnitř tmavé fleky a začalo to páchnout po sirovodíku (H2S ?), čili jakoby zkažená vejce. Nevíte někdo co je to chemickou reakci, kde se stala chyba? Myslel jsem zpočátkum, že jsem tam zanesl nějakou plíseň či něco z preparovaných brouků, ale to nebude ten pravý důvod.
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od karlos »

Martináček píše:Já jsem od začátku preparování vypotřeboval jednu střední plastovou lahvičku. Loni jsem koupil druhou a asi po 14 dnech se lepidlo Herkules zkazilo! Objevily se uvnitř tmavé fleky a začalo to páchnout po sirovodíku (H2S ?), čili jakoby zkažená vejce. Nevíte někdo co je to chemickou reakci, kde se stala chyba? Myslel jsem zpočátkum, že jsem tam zanesl nějakou plíseň či něco z preparovaných brouků, ale to nebude ten pravý důvod.
Tohle se mi kdysi dávno stalo u hooodně starýho Herkulese, který byl navíc naředěný vodou.
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Martináček »

karlos píše: Tohle se mi kdysi dávno stalo u hooodně starýho Herkulese, který byl navíc naředěný vodou.
No já koupil jako nový a kdo ho naředil nevím. :angry Až ho chytnu... No ne koupil jsem nový. Díky za odpověď.
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od hong »

používám lepidlo podobné Herkulovi, které má ještě jako plnidlo křídu (snad...nejsem si jistý). Kradu to u sebe ve firmě, kde toho spotřebováváme hektolitry... podívám se na název a dám to sem. Tohle lepidlo rychleji schne než Herkules, je lepivější a tak toho nemusím tolik naplácat na štítek...
No, mrknu se po neděli na název.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od drabcik »

Já na radu (bohužel bývalého) člena fóra Tomaka používám rybí klíh.
Martin Bogapov
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od bozapetr »

hmmm - tak proto jsem musel tolik brouků přelepovat, drabčíku :-( - klíh používej jen jako způsob uložení brouků pro další preparaci ... někdo dává brouky na sucho, někdo do mrazáku a viděl jsem, že brouky páskuje kolega na společný štítek a lepí právš klihem - brouci jsou chráněni před poškozením štítkem, nemusí je pracně dohledávat v mrazáku nebo miskách a klíh, když pak dá brouky do rozvlhčovadla, tak se mu krásně ,,pustí,, ze štítku a může preparovat ...
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od bozapetr »

ad marion - herkules je opravdu horší a horší ... ale jako by ne každá ,,marže ,, nebo jak to mám napsat ... já si prošel několik papírnictví a koukal dovnitř na konzistenci ... je pravdou, že je třeba čas od času ( ale ne denně ) trochu kápnout voda s octem - jen voda se mi dělaly ty černé fleky, jak kdosi psal
kolega od brna lepí brouky lepidlem - viz příloha ... je s tím spokojený , hlavně proto, že lepidlo tak nevzlíná po nožičkách a těle a když je pak lepidla víc a jde ,,vidět,, , tak právě tohle lepidlo je průhledné ... nějaké brouky jsem s tím lepil , hlavně malé, protože trochu déle schne a může člověk ještě pracovat s broukem ...u větších mi právě vyhovuje ten herkules, který je tuhší
ale jak si člověk zvykne za leta na něco, těžko se pak opouští staré postupy - já si herkula prostě ,,připravím,, tak, aby mi vyhovoval - nechávám jej v původní pvc lahvi , nalívám občas tu vodu s octem - když potřebuju lepit velkého brouka, ,,šáhnu,, hlouběji - tam je lepidlo tuhší ... když malého, tak jen lehce nahoře, kde je vrstva vody s octem ( ale opravdu jen LEHCE ) a tam je lepidlo řidké - protože když přidám pár kapek voda, ocet NEMÍCHÁM lepidlem - každý to holt děláme po svém
Přílohy
lepidlo.jpg
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Vašek »

bozapetr píše:ad marion - herkules je opravdu horší a horší ... ale jako by ne každá ,,marže ,, nebo jak to mám napsat ... já si prošel několik papírnictví a koukal dovnitř na konzistenci ... je pravdou, že je třeba čas od času ( ale ne denně ) trochu kápnout voda s octem - jen voda se mi dělaly ty černé fleky, jak kdosi psal
Před "pár" lety jsem od někoho dostal větší balení Herkulese - 500gr. Je vyrobené v lednu 2011, datum spotřeby 36 měsíců. Zatím je naprosto v pohodě, ve velké lahvi nevysychá a ani se nekazí.
Na preparaci si přelévám do malé lékovky. V žádném případě neředím vodou, když zhoustne tak párátkem část odeberu a přidám nové. Je to sice plýtvání, ale i tak mi půlkilovka vydrží určitě dalších 50 let :D
Vodou ředěný Herkules se mi před hodně dlouhou dobou také zkazil.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

Dělám to jako Vašek. Jenže současný Herkules po přelití vydrží v malé lahvičce, a pak se táhne a je jako žvýkačka v celém rozsahu, ne jen na povrchu. Má to jednu výhodu, když chci menší lahvičku vymýt a vyprázdnit, namotám lepidlo na špejli jako špagetu a lahvička zůstane dokonale čistá bez zbytku lepidla. V původní koupené láhvi je v pohodě. Až ho spotřebuju zkusím ten rybí klih, na který tady byl odkaz výše.

http://www.manahuna.cz/manahuna/eshop/6 ... -Rybi-klih
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Vašek »

marion píše:..... Jenže současný Herkules po přelití vydrží v malé lahvičce, a pak se táhne a je jako žvýkačka v celém rozsahu, ne jen na povrchu......
Hmm, tak to aby jsem začal šetřit :) a modlit se, aby se nějak nezkazil. Teď jsem se díval a ve velké flašce je i po pěti letech krásně tekutý.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“