Umytí brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3380
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Nutné to není, ale je to lepší z následujících důvodů:

Dobře odmaštěný preparát:
- nechutná tolik rušníkům a jiné havěti ničící sbírku
- nezamastí nalepovací štítek
- je trvanlivější (u zamaštěných preparátů může docházet k různým chemickým změnám a následnému poškození preparátu)
- má výraznější barvy a případná kresba na krovkách a štítu je jasněji vyditelná

Osobně si nedovedu představit, že bych brouky neodmašťoval, podobně jako všichni kolegové z okruhu mých nejlepších přátel.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Yohaness »

aphodius píše:Nutné to není, ale je to lepší z následujících důvodů:

Dobře odmaštěný preparát:
- nechutná tolik rušníkům a jiné havěti ničící sbírku
- nezamastí nalepovací štítek
- je trvanlivější (u zamaštěných preparátů může docházet k různým chemickým změnám a následnému poškození preparátu)
- má výraznější barvy a případná kresba na krovkách a štítu je jasněji vyditelná

Osobně si nedovedu představit, že bych brouky neodmašťoval, podobně jako všichni kolegové z okruhu mých nejlepších přátel.
Ano, souhlasím s Danem. I já brouky odmašťuji. Ovšem upozorňuji také na negativum - brouk takovým odmaštěním velmi zkřehne, pokud ho mechanicky poškodíte, sype se jako suché listí. To co vydrží neodmaštěný brouk se s tím bohužel nedá srovnávat. Opatrný bych byl i při opětovném rozvlhčení v důsledku např. přepreparování či vykuchání. Čili každé pro má i své proti.
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Barand »

Tak díky.
A co vy ostatní, odmašťujete či nikoli?
Nezáleží také třeba na skupině které se sběratel věnuje?
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3380
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Yohanessovu zkušenost nemohu potvrdit - odmaštěné brouky běžně přepreparovávám a zacházím s nimi stejně jako s neodmaštěnými - nejsou nijak křehčí než neodmaštění. Možná záleží na tom, čím a jak dlouho je odmašťujeme. Já používám čistý lékařský benzín a lázeň trvá cca 20-24 hodin, přičemž během luhování 2-4 x benzín vyměním za čistý, jak už jsem popsal někde výše. Taky možná bude záležet na tom, co za brouky odmašťujeme (např. s hrobaříky nemám zkušenosti - zatím jsem odmašťoval jen listorožce, tesaře a krasce - a ti byli v pohodě.
Borůvka
Příspěvky: 73
Registrován: 19 říj 2011, 22:54

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Borůvka »

aphodius píše:Yohanessovu zkušenost nemohu potvrdit - odmaštěné brouky běžně přepreparovávám a zacházím s nimi stejně jako s neodmaštěnými - nejsou nijak křehčí než neodmaštění. Možná záleží na tom, čím a jak dlouho je odmašťujeme. Já používám čistý lékařský benzín a lázeň trvá cca 20-24 hodin, přičemž během luhování 2-4 x benzín vyměním za čistý, jak už jsem popsal někde výše. Taky možná bude záležet na tom, co za brouky odmašťujeme (např. s hrobaříky nemám zkušenosti - zatím jsem odmašťoval jen listorožce, tesaře a krasce - a ti byli v pohodě.
Souhlasím s Danem, brouci nezkřehnou, preparují se dobře. Na rozdíl od něj ale dávám odmašťovat čerstvé vláčné brouky, nic předem nevysušuji. Z benzínu pak při preparaci vyndám vždy jen tak 5 brouků a preparuji. Benzín se rychle odpařuje a když se brouci nevypreparují dost rychle, pak se mohou lámat tykadla nebo nožičky. Pro méně zkušené s touto metodou doporučuji vyndat brouků z benzínu ještě méně, třeba jen 2 - 3 a rychle vypreparovat. A vyzkoušet si to třeba na něčem běžném. Odmaštěné brouky uchovávám v čistém benzínu třeba i 10 let, nic se nerozpadne ani neláme. Jen benzín nesmí vyschnout.
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Umytí brouků

Příspěvek od mee »

Cavte

Nevite mi nekdo povidat jake zlozeni ma lekarsky benzin a na co se v medicine pouziva ? V temto kocurkove to nepoznaju a potrebuju odmastnit nejake potvory. Aceton mi prvu varku este vicej dodrbal, zehnat perchlor je tazsi nez kokain...

:hand

:hi
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
anonymus

Re: Umytí brouků

Příspěvek od anonymus »

Používám také jenom Lékařský benzín a naprosto bez problémů. :)
lékařský benzín má následující složení:
n-hexan: 53 %
hexan (směs izomerů): 44 %
cyklohexan: 3 %
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Umytí brouků

Příspěvek od mee »

To je ono ! Dikes !
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Barand »

Tak jsem zaúkoloval přítelkyni ať dotáhne z nemocnice Lékařský benzín a přinesla toto.
Nemám originální obal takže opsala na lahvičku: Ethanolum
Benzinodenaturatum
(Ethanol denaturovaný benzinem)

To je pro odmašťování zřejmě na prd že?
Uživatelský avatar
dan
Příspěvky: 307
Registrován: 02 kvě 2010, 17:38
Bydliště: Otrokovice

Re: Umytí brouků

Příspěvek od dan »

Nejsem chemik, tak moc neporadím. Já osobně kupuji benzín v lékárně, cena 1l - 117,- kč.
Na obalu litrové lahve - BENZINUM, od firmy FAGRON.
Odmašťuje perfektně :)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3380
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Barand píše:Tak jsem zaúkoloval přítelkyni ať dotáhne z nemocnice Lékařský benzín a přinesla toto.
Nemám originální obal takže opsala na lahvičku: Ethanolum
Benzinodenaturatum
(Ethanol denaturovaný benzinem)

To je pro odmašťování zřejmě na prd že?
Je to líh denaturovaný benzínem - vždyť to sám píšeš. Benzín si kup v lékárně, a nebo v některém velkoobchodě (výrobce je Tamda) - cena kolem 80.-CZK/litr.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3380
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3380
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

Ve zdravotnictví jsme používali
-lihobenzín to je to co ti doensla-líh denaturovaný benzínem, dá se údajně použít i na uchování hmyzu "v lihu"-nezkoušel jsem
-lékařský benzín-to je to co radili mee-používá se na odmašťování či čištění zbytků náplasti
teď už nepoužíváme.
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Barand »

Hmm dobrá. Já myslel, že to bude dražší. Tohle je v pohodě.
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Barand »

Ještě mě tak napadá: chtěl bych odmašťovat brouky výhradně už na štítku. Myslíte, že se nějak změní barva nového? či naopak může se tímto způsobem vyčistit starší již zažloutlý štítek?
Uživatelský avatar
dan
Příspěvky: 307
Registrován: 02 kvě 2010, 17:38
Bydliště: Otrokovice

Re: Umytí brouků

Příspěvek od dan »

štítek se tímto nevyčistí, možná nebude tak mastný ale žlutý bude sále, ale pozor - brouka už nikdy nerozvlhčíš, benzín ho zbaví vody a je křehký,jinak uchovávat brouky před preparací v benzínu lze, po vytáhnutí nutno okamžitě napínat, za 15 minut ztuhne a je konec - to jsou moje zkušenosti, možná má někdo jiné...
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3380
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Dane, benzín brouka zbaví mastnoty, ne vody. Já jsem opakovaně rozvlhčil brouky, kteří prošli benzínovou odmašťovací kúrou, a žádné zkřehnutí jsem nepozoroval (jednalo se zejména o hnojníky).
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 412
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Umytí brouků

Příspěvek od honzaprazak »

Mám dotaz (možná trochu hloupý): Dá se odmašťovat i v ředidle?
Jan Pražák
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Umytí brouků

Příspěvek od kormik »

Vím jedno, nezkoušel bych to, pokud si nechceš teda udělat toluenový dýchánek. :D
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“