Umytí brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

ivo píše:A co toto na odmastovani brouku?benzinovy cistic z drogerie.
Ma nekdo zkusenost?Kupoval jsem benzin v lekarne,a tento je mnohem levnejsi.
Kolega kupoval decku benzínu v lekárně a stála cca 20 Kč (čísla si vymýšlím, poměry by však měly odpovídat), zajímal se se proč, když litr stojí taky 20 Kč a bylo mi vysvětleno že benzín 2 Kč, lahvička 3 Kč a nalití 15 Kč, ale celý litr mu dle nějakých předpisů nemohou (nebo nechtěli?) prodat. Bylo to před pár lety a docela mně to rozveselilo. (Taky mi to připomnělo, když jsem chtěl opravit v počítači CD mechaniku, to aby zjistili co tomu je-bez záruky, že to půjde opravit - 500 Kč, nové mechanika 600 Kč).
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

marion píše:...litr stojí taky 20 Kč...
Kde? :shock: :shock: VO cena je kolem 90.-/l, MO kolem 200.-/l.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cassida »

1l techničáku v drogerii v tý plechovce stojí kolem 75 Kč (+- něco). V lékárnách asi jak píše Afouš. Neskutečně předražený.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

Ty ceny jsem si odhadl, jde spíš o poměr a o to, že nejdražší na výsledné ceně je "nalití". Můžu se ale zeptat kolik stojí litr aktuálně
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cassida »

No pokud stojí nalití 15 Kč, tak ani poměrově není nejdražší. Klidně se zeptej. Ale ne jako doktor. Musíš hrát obyčejného občana :) Předpokládám, že Dr.voštěpové to mají jako erár :)
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Umytí brouků

Příspěvek od prosektor »

Mám problém se zeměkopy, většina z nich je potažena šedým filmem, kterého bych se chtěl zbavit, k determinaci je třeba dobře vidět strukturu povrchu. Mechanicky to skoro nejde (brouk vlevo má kus krovky očištěný), máte někdo nějaký tip, co s tím?
Přílohy
DSCN9953.JPG
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

Zapomněl jsem na to, aktuální cena lékařského benzínu v naší lékárně je 93 Kč za 900 ml.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Hali+ »

prosektor píše:Mám problém se zeměkopy, většina z nich je potažena šedým filmem, kterého bych se chtěl zbavit, k determinaci je třeba dobře vidět strukturu povrchu. Mechanicky to skoro nejde (brouk vlevo má kus krovky očištěný), máte někdo nějaký tip, co s tím?
No vidíš Edo, a já to na nich právě schválně nechávám, aby bylo vidět co si na sebe někteří dokázali nalepit za kamínky. :) Jen špendlíkem někde opatrně odškrábnu kousek z krovek, aby šli určovat. No a ty co chci mít čisté do srovnávačky, tak je nechám rozvlhčit v okeně a pak je štětečkem v kapce okeny očistím. A když něco nejde, tak si musíš pomoct špendlíkem a začistíš to štětečkem. Ale je to drbačka, tak čistím jen některé.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Umytí brouků

Příspěvek od kormik »

Jednoducha finta je nanest ve slabe vrstve herkules a kdyz zavadne a zpruhledni, opatrne sloupnout. Delam to u nechlupatych a nesupinkovatych brouku, ktere chci rychle lokalne ocistit od necistot v zahybech a jamkach.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Ivoš M. »

Potřeboval bych radu. V Pardubicích jsem zakoupil sadu tesříčků Glenea celestis Thomson. Rozvlhčil jsem je, a jaké bylo mé zklamání když se vytratila jejich původní barva, která se ani po vyschnutí již zcela nevrátila. Co dělat (benzín, nebo něco jiného), aby se jim vrátila původní barva viz obr.
gleneacelestis.jpg
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Štěpán »

Podle mě je to jako se Saperdama, dělat nejde bohužel nic. Nevím, jak jsi rozvlhčoval. Kámoš kdysi rozvlhčoval rozálku v kelímku s vodou a od té doby jí má celou modrou. I Saperdy jdou rozvlhčit, ale musí se velmi opatrně a nenechávat to ve vlhku déle než je nutné - tj. 3-4 hodiny max.
Štěpán
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cassida »

Aspoň bych ale zkusil po preparaci a vyschnutí vše hodit do benzínu. Třeba to alespoň trochu pomůže,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Ivoš M. »

Dík za rady. Rozvlhčoval jsem je klasicky, celý balíček do petriho misky, v ní trochu vody a octem, brouci namočení nebyli. Když jsem je vyndal rozvlhčené,byli zcela černí, teď už trochu prosvítá modrá barva. :( Zkusím ten benzín.
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Štěpán »

Ivoš M. píše: 13 zář 2017, 05:31 Dík za rady. Rozvlhčoval jsem je klasicky, celý balíček do petriho misky, v ní trochu vody a octem, brouci namočení nebyli. Když jsem je vyndal rozvlhčené,byli zcela černí, teď už trochu prosvítá modrá barva. :( Zkusím ten benzín.
Podle mě bohužel benzín v tomto případě nepomůže, ale budu držet pěsti. Já rozvlhčuji na kusu polystyrenu, který mám v krabičce od nivei, na dně je trochu vody, ale brouk na polystyrenu je v suchu - vody se nedotýká. Strčím to na místo, kde je teplo a ta 3 hodiny můžu pracovat. Brouk není mokrý, jen trochu navlhlý. v Petriho misce navíc s octem je brouk v přímém kontaktu s vodou, což není problém třeba u střevlíků. Někteří brouci se zkrátka do vody strkat nemohou. Je ale zajímavé, že pokud brouk zmokne za živa, tak to vliv na barvu nemá :nerd
Štěpán
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cassida »

Ono celkově moc záleží, co je to za brouka. Problémy jsou jen s minimem druhů. A úplně neřešitelných problémů je vůbec málo. Barva se někdy alespoň částečně vrátí po opětovném uschnutí. Někdy se po rozvlhčení přilepí křídla na krovky a brouk tím taky ztmavne. Tomu obyčejně pomůže ten benzín (který může pomoci oddělit slepené části, odmastí a trochu vyčistí). Tj. benzín bych rozhodně vedl v patrnosti, občas pomůže. Osobní zkušenost mám třeba s Rozálkou (z Bezdězu :) - ale z oficiálního projektu od AOPK :)), která ze záhadného důvodu skladovaná nasucho úplně zčernala. Po vykoupání v benzínu se navrátila původní barva.

Další zkušenost je třeba s Petrognatha gigas. Jeden kus jsem přepreparovával. Rozvlihčil jsem ho v horké vodě. Po vyschnutí zmizelo to bělavé zbarvení, které způsobují jemné bílé chloupky. Původní vzhled se mi již nepodařilo docílit. Chloupky se přilepily k tělu, ale ještě se zdá, že jich ubylo. Je to celkově záhadné. Slyšel jsem, že ale existuje nějaká metoda na to, aby se i takovíto chlupatí brouci "hodili zpětně do normálu". Snad nějakým přetlakem,... Je to jen typu "jedna paní povídala".
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Štěpán »

Taky je problém, že po smrti těchhle chlupatých brouků se ty chlupy slepí do jakýchsi "pramenů" a ten původní chundelatý vzhled, co má brouk ta živa, už se nepodaří obnovit (třeba Semnosie, Julodisové). Tady pomůže udržovat brouky striktně v co nejsušším prostředí a co nejdříve zpreparovat tak, aby ty chlupy nestačily ve smrtičce nebo pytlíku (mrazáku) provlhnout a slepit se navzájem do těch pramenů nebo se přilepit ke krovkám. Zkoušel jsem pak použít jemný kartáček na zuby s určitým úspěchem a brouky trochu učesal, dá se říci, že to docela pomohlo. Nejhorší jsou dle mého krovky pokryté voskovými šupinkami, které však likviduje tuk prosakující po usmrcení brouka zevnitř krovek a samozřejmě taky benzín - tedy snaha brouka odmastit (např. Capnodisové, Dicercy). Tady je každá rada drahá - platí to, co jsem napsal výše, usmrtit co nejrychleji a zpreparovat co nejdříve. Už se tady kdysi probíralo smrcení čpavkem, kyanidem, v mrazáku apod. co je u téhle skupiny jistě lepší než octan.
Další problém je při dochovu téhle skupiny brouků. Po několika letech se tuk uvnitř brouka začíná dostávat ven různými otvory, jamkami a póry v krovkách, v kloubech, kolem očí. Někdy takto "vyjede" z brouka i mnoho mm dlouhý tukový vlasec. Aby člověk nezlikvidoval ty voskové struktury, musí to likvidovat nějak mechanicky, tady ale zatím tápu...
Štěpán
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Ivoš M. »

Ano někteří brouci jsou záhadní. Kdysi jsem preparoval Amaurodese (z chovu). Z počátku bylo vše v pořádku a brouci řádně vyschli. Časem ale u většiny exemplářů úplně zčernaly a zleskly štíty. Krovky zůstaly bez barevných změn krásně sametové.
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Umytí brouků

Příspěvek od LeChat »

Štěpán píše: 13 zář 2017, 09:48 Taky je problém, že po smrti těchhle chlupatých brouků se ty chlupy slepí do jakýchsi "pramenů" a ten původní chundelatý vzhled, co má brouk ta živa, už se nepodaří obnovit (třeba Semnosie, Julodisové). Tady pomůže udržovat brouky striktně v co nejsušším prostředí a co nejdříve zpreparovat tak, aby ty chlupy nestačily ve smrtičce nebo pytlíku (mrazáku) provlhnout a slepit se navzájem do těch pramenů nebo se přilepit ke krovkám. Zkoušel jsem pak použít jemný kartáček na zuby s určitým úspěchem a brouky trochu učesal, dá se říci, že to docela pomohlo. Nejhorší jsou dle mého krovky pokryté voskovými šupinkami, které však likviduje tuk prosakující po usmrcení brouka zevnitř krovek a samozřejmě taky benzín - tedy snaha brouka odmastit (např. Capnodisové, Dicercy). Tady je každá rada drahá - platí to, co jsem napsal výše, usmrtit co nejrychleji a zpreparovat co nejdříve. Už se tady kdysi probíralo smrcení čpavkem, kyanidem, v mrazáku apod. co je u téhle skupiny jistě lepší než octan.
Další problém je při dochovu téhle skupiny brouků. Po několika letech se tuk uvnitř brouka začíná dostávat ven různými otvory, jamkami a póry v krovkách, v kloubech, kolem očí. Někdy takto "vyjede" z brouka i mnoho mm dlouhý tukový vlasec. Aby člověk nezlikvidoval ty voskové struktury, musí to likvidovat nějak mechanicky, tady ale zatím tápu...
Broukům s voskovými šupinkami vadí přímo octan nebo stačí i otěr? Moc podrobně jsem to nezkoumal, jen vím že mi u capnodisů zmizely ty bíle tečky. Povedlo se to někomu zachovat?

Jinak co se týče chloupků tak je zajímavé, že některé druhy jsou méně odolné oproti otěru než jiné. Za tesaříky např. P. nigricornis, tam je třeba dát bacha při preparaci, moc si s broukem vzhůru nohama nehrát při přípravě před nalepením. Většina našich phytoecií, u kterých vypadají chloupky na první pohled stejně, jsou bez problému. Samozřejmě se to týká mnoha jiných skupin mimo tesaříky. A pokud někdo hodně obepíchává špendlíky velké brouky při preparaci, také dochází k depilaci..Zkrátka, není to jednoduché.. :wring
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Štěpán »

Ano, je celá řada brouků náchylná ke ztrátě chloupků. Při preparaci u vláčného materiálu by snad neměl být problém, ale při manipulaci s vyschlým jsem měl zatím největší problém u Chlorophorus herbsti. Musí se na to dávat bacha. Zvlášť při zmíněném obepíchávání krovek špendlíky.
Voskové šupinky - asi to bude různé, myslím, že jsou vůči otěru odolné - brouk žije vcelku dlouho. Nejsem chemik, ale mám pocit, že působení octanu (i jeho výparů) má za následek urychlení rozpouštění tuků v těle brouků. Pokud je takový brouk delší dobu vystaven působení octanu, začne se tuk uvnitř těla uvolňovat a prosakovat skrz krovky a pak voskové šupinky zanikají. Pokud se působení octanu vystaví málo nebo zabije jiným způsobem (mrazák, čpavek), je to lepší, ale ke zmatnění nebo vymizení bílých šupinek může dojít i řadu let po preparaci. Je běžné, že mnoho let po preparaci, zvlášť u dochovaných brouků, se začne tuk uvolňovat a tvořit novotvary na povrchu brouka a také samozřejmě přes sternity začne promašťovat štítek. S sebou bere i různá v tuku rozpustná žlutá barviva. Jejich odstraňování z povrchu brouka je problém, pokud člověk nechce brouka máčet v benzínu. Jde to měkkým štětečkem toto sádlo odprýsknout, ale musí se dávat bacha na depilaci :S
Štěpán
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od DejF »

Co se Capnodů týče, tak je problém s vlhkostí ne s octanem. Tzn. že když ho v octanu třeba "utopíš", ale za chvíli vytáhneš a pak bude zabalený v bonbónku z toaleťáku jen v mírně vlhkém prostředí, problém by být neměl. Když bude brouk týden ve smrtičce v kontaktu s vlhkými pilinami, tak zčerná. Když se o Capnody "postarám", barvy drží... když nějakého zapomenu v pilinách, zčerná.
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“