Umytí brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Pepa »

aphodius píše:Jinak by mě zajímalo, kolik z vás jezdí s benzínovým výluhem z brouků do sběrného dvora - ty Pepo ano? A kde máš záruku, že to tam pak zlikvidují ekologicky - já bych tomu, po zkušenostech s likvidací odpadu v našem regionu, moc nevěřil...
Asi se divíš, ale jezdím, když toho nashromáždím víc, tak tam vozím nejen chemikálie, ale i plechovky od barev olejů apod. Ale jak vidím, každý má na to jiný náhled. Docela mě občas překvapuje, že někteří doma třídí plasty, papír a pak vyhazují nebezpečné látky vč. obalů do popelnice nebo někam vylévají. :puke
Jinak zákon o odpadech vč. prováděcích vyhlášek hovoří zcela jasně. :!:
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Hmm, podle toho co tu píšete vidím, že to budu muset přehodnotit a zařídit si likvidaci použitého benzínu nějak jinak. Otázka je: jak? :?:
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od wayup »

Zapálit. Udělej si táborák. Já tak zlikvidoval cca 4 litry použitého bensinu (nejen z mytí brouků, pochopitelně). Sice jsem v obci za nebezpečného pyromana (plamen měl cca 5 metrů), ale bylo to rychlé a v zásadě ekologické.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Umytí brouků

Příspěvek od hong »

Nepálit! Zapalovat benzín je o hubu, zapalovat perchlor je známka chorobného optimismu...;o))) Technický dvůr komunálních služeb je ideální řešení, v nouzi (a malém množství) je vylití na nějaký nenadějný terén taky možný (odpaří se, velké škody nenadělá).
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Díky za rady a tipy - nakonec to u mě asi vyhraje ten sběrný dvůr - i když se mi tam nechce jezdit s každým litrem, a skladovat doma hromadu lahví taky nemám kde... :sad
(pálit benzín ve městě mezi paneláky by asi nebylo to pravé ořechové...)
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od wayup »

Hong: proč ne? S bensinem není problém, pokud se dodrží určitá bezpečnostní pravidla a nebude se pálit mezi paneláky (aphodius). A ostatně vylít se to dá také na volné prostranství (pole atd...), kromě kanálu, kde je risiko, že to vytvoří výbušnou směs. Ad tetrachlorethylen, jasně, ten by se dal použít jako náplň halonového hasicího přístroje :-).
Otto Meszároš, Col. Carab.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Umytí brouků

Příspěvek od míra »

Chlapci a co takhle tu flašku nalít do nádrže jako aktuálně letní doplněk stravy vašeho autíčka? Pulitřík benzínového louhu z broučíků do 60 litrů nafty je 100% lepší aditivum, než ty aditiva v krámech za 3 stováky.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Tak tak - tzv. "entoaditivum"! :D
Uživatelský avatar
Mick
Příspěvky: 50
Registrován: 12 kvě 2015, 22:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Mick »

z vejfuku pak lítaj Anthaxie :)
Michal Hoskovec: Cerambycidae, Buprestidae, chemická komunikace hmyzu, makrofotografie
http://www.cerambyx.uochb.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Mick píše:z vejfuku pak lítaj Anthaxie :)
Nebo hnojníci - to podle značky a typu auta a použitého entoaditiva. :mrgreen:
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Dnes se mi stala pěkně kur..ská záležitost: měl jsem v petričce na odmaštění v benzínu nějaké hnojníky (podotýkám, že šlo o velmi vzácné "špeky") a já idiot jsem tam místo benzínu přilil čistý ethanol, což jsem zjistil až po pár hodinách. Následky jsou takové, že původně ztvrdlí brouci jsou nyní pravděpodobně ve stavu "věčné vláčnosti", za což může směs lihu s benzínem, které byli vystaveni zmíněných několik hodin. Další "skvělý" efekt je, že zůstali ztmavlí a kresba na krovkách se neprojasnila, jak tomu bývá po benzínové lázni.
Poučení: nikdy nelijte líh do benzínu, v němž odmašťujete preparáty!
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cassida »

No ale zase by to Afouši mohl být dobrý recept na zvláčnění "gumáků" ne? :) Akorát nevím, jestli toto stoprocentně funguje,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Cassida píše:No ale zase by to Afouši mohl být dobrý recept na zvláčnění "gumáků" ne?
Možná. Akorát pak zůstanou vláční nafurt. :doh
recesívny homozygot
Příspěvky: 12
Registrován: 01 srp 2016, 08:26

Re: Umytí brouků

Příspěvek od recesívny homozygot »

Nie je nejaký jasný videopostup "ako na to"? Neosvedčuje sa mi moja metóda:
Najprv dávam chrobáky odmastiť do cca. 40% etanolu alebo lekárenského benzínu. 3 - 4 dni sa kúpu v nádobe, potom začnem prepichovať alebo nalepovať - toto som ešte neskúšal. Problém je v tom, že po tej dobe je materiál skrehnutý a ľahko sa odlomí chodidlo, keď ho nastavujem do správnej polohy. Vlastne sa to už ani nedá. Navyše hlina a sliz od slimákov je stále prítomná na najjemnejších častiach a nemám potuchy, ako to vyčistiť. Asi skúsim najprv nastaviť do správnej polohy podopretím špendlíkmi, vyschnú, a až potom sa okúpu na 3 dni v etanole, alebo ich len ručne pomocou kozmetického štetca na obočie očistím.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

Správný postup je takový, že nejprve se brouk očistí od mechanický nečistot, třeba v čisté vodě, nebo klidně okeně (velké brouky klidně i pod tekoucí vodou) nebo u hodně zašpiněných brouků typu Trox, to je skoro nemožná, pokud mi o to jde, používám zdlouhavý postup, kdy nanesu na brouka postupně Hercules a pak ho po "zavadnutí"-tedy když lepidlo je pružné sundám i s nalepenou špínou, takto očištěného brouka nalepím na lístek a teprve po jeho zaschnutí bych měl dát do odmašťovadla (já to nedělám) a to nejlépe do lékařského benzínu. Myslím si, že etanol neodmašťuje ale způsobí ztuhnutí a brouk je pak nepreparovatelný
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Umytí brouků

Příspěvek od hong »

etanol neodmašťuje, nýbrž odvodňuje.... do lihu dávám preparáty, se kterými už nic nebudu dělat - rozhodně ne preparovat...
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Já myslím, že v mnoha předchozích příspěvcích se tazatel dočte, jak na to - opakujeme to stále dokola. Odmašťování by se mělo provádět až u zcela očištěných (čistou vodou nebo vodou s malým množstvím saponátu) a naprosto vyschlých preparátů, a to v čistém lékařském benzínu (bez etanolu), nebo v jiném obdobném činidle (např. hexan, aceton, perchlorethylen atd.). Hmyz určený do sbírkové krabice jako trvalý suchý makropreparát by v podstatě nikdy neměl přijít do styku s etanolem.
recesívny homozygot
Příspěvky: 12
Registrován: 01 srp 2016, 08:26

Re: Umytí brouků

Příspěvek od recesívny homozygot »

Takže tam bol problém! Jasné! Super! Vďaka za vyjasnenie! Najprv mechanické nečistoty, upraviť podopretím špendlíkmi, nechať vyschnúť, a používať výhradne lek. benzín....ešte raz ďakujem. (pre info: odtiaľto som čerpal pôvodný postup (aj to s etanolom) http://www.entomologia.entomology.sk/pr ... hmyzu.html). Štetec na obočie je inak, zisťujem, dobrá pomôcka. Akurát s nahromadenou hlinou a slizom na pazúrikoch sa zatiaľ trochu dlhšie trápim...
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

Na přidržení malého brouka je lepší krycí mikroskopické sklíčko nalepené na nějaký držák (korek, polystren...), sklíčko mám nalepené asymetricky, takže můžu použít různou sílu tlaku na přidržení.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

marion píše:...sklíčko mám nalepené asymetricky, takže můžu použít různou sílu tlaku na přidržení.
Mohl bys sem prosím dát foto? Dík.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“