Umytí brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Ani já bych to nedoporučoval. Klasický čistý lékařský benzín je nejlepší a i nejsnáze dostupný. Dá se ovšem použít např. i čistý hexan nebo heptan - ten ale zase tak snadno neseženeš.
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Umytí brouků

Příspěvek od honzaprazak »

A nedoporučuje se to kvůli tomu, že to není ozkoušené, nebo že to fakt těm broukům nedělá dobře?
Jan Pražák
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Umytí brouků

Příspěvek od míra »

Již jsem na toto téma hovořil, ale mě se opravdu osvědčila obyčejná ultrazvuková čistička z ikei. Kdykoli vysypu starší materiál z epruvet, pokud možno selektuji piliny a brouky dám do teplé mírně saponatové vody a pustím cca na 1 minutu.
Do jisté míry to funguje i pro zvlhčení. Jediné závady registruji, pokud je obsah natuklý hnilobou, s tím už se nic moc dělat nedá.
Chemii prakticky nepoužívám, když tak technický benzín
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

honzaprazak píše:A nedoporučuje se to kvůli tomu, že to není ozkoušené, nebo že to fakt těm broukům nedělá dobře?
Mnohá jiná organická rozpouštědla nejsou tak účinná, nebo neblaze působí na barvy apod. (např. aceton). Benzín není agresívní, a z preparátů vyluhuje opravdu jen tuky, nic jiného.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Umytí brouků

Příspěvek od hong »

míra píše:Již jsem na toto téma hovořil, ale mě se opravdu osvědčila obyčejná ultrazvuková čistička z ikei.
míro, prosím tě, nenašel jsem žádnou čističku, kterou by nabízela Ikea. Nedáš sem nějaký tip??
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Jo, to by mě taky docela zajímalo - taky za kolik se to dá pořídit. Na špinavé Troxíky, Glaresisky a Psammodiini by to mohlo být super (za předpokladu, že se tím ultrazvukem menší a křehké druhy, jako jsou zástupci rodu Glaresis, nerozpadnou).
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Umytí brouků

Příspěvek od kormik »

No, jelikož u nás v práci je taky máme, tak vám můžu dát radu, jejich cena se liší podle časového intervalu, na který se dá určitý program spustit. Tj. čím méně, tím dražší - 30 vteřin, pět minut... Původně jsou zkonstruované na čištění šperků. Tak bych volil radši dražší a na regulovantelnou dubu čištění. Je jich hodně druhů, cena se pohybuje někde kolem tisícovky, řekněme začíná na 8 stovkách a pak podle dokonalosti a firmy stoupá.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Umytí brouků

Příspěvek od míra »

Hongu mlouvám se, pro mě je ikea, lidl, obi jedna verbež :D .. ale čističku jsem kupoval v nějaké akci v lidlu, což je muj oblíbený krám pro zrnkovou kávu na které ujíždím, a kde ji mají ze všech lotrounských marketů skutečně dobrou a nejlevnější.
Woody
Příspěvky: 59
Registrován: 13 pro 2014, 18:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Woody »

Omlouvám se, že sem teď na chvíli zatáhnu motýli...oj - neplánovaná rýmovačka :-) Nejsem broučkař, takže jsem nikdy nezkoušel nic odmašťovat, protože u motýlů to není třeba, ALE.... Dostala se mi teď do ruky jedna pozůstalost a je tam nádherná krabice jasoňů dymnivkových. Protože jich ale doma už pár mám, mohu porovnávat a zdá se mi, že jsou nějací umaštění. Nevím, čím by to mohlo být, ale už jsem se setkal s tím, že podobnou neplechu může udělat nastříkaný biolit do krabice s materiálem. Chci se proto zeptat na váš názor - myslíte, že je možné nějakých způsobem motýla odmastit? Lékařský benzín doma mám, jen nemám "koule" na to, abych ho vzal na motýla :-)
Lepší motýl v krabici, než-li zmrzlý v lednici.
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cmelik »

Já odmašťuji lékařským benzínem normálně, hlavně drvopleně, hrotnokřídlece a třeba velké hranostajníky (samozřejmě hlavně samice), ti se mastí jak zjednaní (to je problém hlavně motýlů, jejichž housenky žijí uvnitř rostlin). Nechám je v benzínu klidně týden (a za rok dva to musím opakovat). S tím není žádný problém. Trochu problematické je takovéto odmašťování u nesytek (a ty jsou za pár týdnů po preparaci promaštění jak papír od salámu), zdá se mi totiž, že se jejich průsvitná křídla trochu zakalí. Ale možná jsou to jen nějaká rezidua tuku a chtělo by to víckrát vyměnit benzín za úplně nový, čistý. Ale u těch jasoňů bych se nebál, křídla mají z velké části krytá šupinkami (a ten zbytek není úplně průhledný jako u nesytek). Pro jistotu to udělej na zkoušku u dvou tří kusů a uvidíš. Ale benzín ti je rozhodně nezničí. Jen u druhů s hodně a dlouze chlupatým tělem chloupky trochu slehnou, ale opatrným foukáním (ústy, ne kompresorem :D ) se dají zase načechrat.
tetonb
Příspěvky: 132
Registrován: 26 kvě 2011, 09:09
Bydliště: Chomutov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od tetonb »

Já odmašťuju perchlorethylenem......děsnej utrejch, ale i uplně žlutý Notodonty to vybělí jako nic...akorát nevim jak by to reagovalo na brouky.....a doporučuji nevylévat do WC a pokud ano tak pak v gumových rukavicích ten záchod neumývat.....jen to zasyčelo a rukavice byly pryč :P
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cmelik »

A ještě horší je, když si pod prdel hodíš vajgla. Se pak člověk nestačí divit, jak je ta depilace rychlá :D .
Woody
Příspěvky: 59
Registrován: 13 pro 2014, 18:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Woody »

Potopím jich pár na zkoušku a dám vědět jak to dopadlo, ale podle toho co píšete by se mělo zadařit.
Lepší motýl v krabici, než-li zmrzlý v lednici.
Uživatelský avatar
Mick
Příspěvky: 50
Registrován: 12 kvě 2015, 22:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Mick »

Neodmašťuju úplně všechno (a většinou už vypreparované kusy), ale někdy je to potřeba - obzvláště u vychované zvěře (Cerambycidae, Buprestidae) která má většinou nezmetabolizovaný zásobní tuk. Používám Soxhletův extraktor a hexan (lze i lehký benzín...). Chlorovaná rozpouštědla, ketony a alkoholy nedoporučuju, mohou narušovat proteiny které "drží" brouky dohromady a pak to pekelně zkřehne nebo se to může i časem rozpadnout (tykadla). Po hexanové kůře běžně zvěř přendávám na nové štítky po normálním rozvlhčení a odlepení...

BEETLEBUTTERMAKER detail
BEETLEBUTTERMAKER celkový pohled
Naposledy upravil(a) Mick dne 14 kvě 2015, 14:16, celkem upraveno 2 x.
Michal Hoskovec: Cerambycidae, Buprestidae, chemická komunikace hmyzu, makrofotografie
http://www.cerambyx.uochb.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

To vypadá jako bys pálil "broukovici" pravděpodobně "buprestovitou" :-)
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Yohaness »

...á, pan chemik. Chvíli mi trvalo, než mi došlo, kdo jseš... Ale fajn, je dobře, že jsi tu. Prosím tímto o fotky, říkal jsem ti to včera v hospodě. :-)
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Mick píše:Používám Soxhletův extraktor a hexan (lze i lehký benzín...)
To vypadá zajímavě - jak to funguje??
Uživatelský avatar
Mick
Příspěvky: 50
Registrován: 12 kvě 2015, 22:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Mick »

Funguje to jednoduše - v dolní zásobní 2 L baňce je 1.5L hexanu, baňka je v zahřívané lázni (topné medium - silikonový olej) s Vertex spínacím teploměrem který hlídá nastavenou teplotu topného media (zde 120 C). Po vyhřátí na provozní teplotu hexan v baňce začne vařit a jeho páry samozřejmě stoupají nahoru boční trubicí Sohxhletova extraktoru až do zpětného chladiče (to se spirálou nahoře), kde jsou zchlazeny studenou vodou a zkondenzují. Kapalný ale horký hexan pak teče dolu do těla extraktoru, kde jsou na polyuretanové vložce přidělané na části papírové extrakční patrony napíchaní brouci (vršek patrony jako stříška chrání brouky před přímými zásahy kapkami kondenzátu). Tělo extraktoru se pomalu plní horkým hexanem extrahujícím z brouků "sádlo"... Když se tělo extraktoru naplní hexanem (ca 10 minut) po přepad, automaticky se vyprázdní díky propojovací trubici a hexan s tukem odtečou dolů do baňky. "Sádlo" tak zůstává dole v baňce (triglyceridy k varu nepřivedeš, rozkládají se od 250 C..., hexan vře při 68 C) a brouci jsou zbavováni sadla stále čistým hexanem....

Krasně je to vysvětleno na videu tady

Na rozdíl od "macerace" v lahvičce, kdy je sádlo pořád přítomno, tady se prostě postupně z brouka zcela odstraní a koncentruje se v zásobní baňce s hexanem....
Naposledy upravil(a) Mick dne 14 kvě 2015, 14:13, celkem upraveno 1 x.
Michal Hoskovec: Cerambycidae, Buprestidae, chemická komunikace hmyzu, makrofotografie
http://www.cerambyx.uochb.cz
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cassida »

Zdravím dalšího význačného "dlouhotykadelníka" na fóru (že Ti to trvalo :)). Metoda je to úžasná, ale myslím, že pro většinu entomologů je to tak trochu zbytný přepych (hlavně díky složitosti - materiál a jeho uskladnění, čas,...). Nehledě na to, že to přelepování na nové štítky je další časberoucí procedůra. Jen dotázek - je to přelepování pak vždy nutné? Když se brouci perou v "běžných prostředcích", tak to asi většina lidí nepřelepuje,...

A kdyby si měl Micku srovnat (právě pro většinu "smrtelníků") jen běžně dostupná odmašťovadla dle "výhodnosti" a seřadit je podle vhodnosti (takový žebříček) na brouky (jiný hmyz), jak by si vedly následující chemikálie: technický benzín (nebo lékařský - prostě nějaký čistší), čistý líh (ethanol) a jiné alkoholy, perchloethylen, diethyleter, aceton, xylen, případně i něco jiného. A to se zřetelem na to, co je běžně dostupné (třeba i ve specializovaných prodejnách s chemikáliemi). A ideálně i doporučit koncentrace či "čistotu" (vše se prodává v různých kvalitách). Tohle by totiž nejvíce mohlo pomoci pro orientaci nás všech (přesto že to není řešení tak dokonalé, jako si popsal Ty).

PS: Který rod tesaříků má nejkvalitnější sádlo? :) :D
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
novy
Příspěvky: 2
Registrován: 12 říj 2012, 16:59

Re: Umytí brouků

Příspěvek od novy »

cena za hexan je přijatelná, litrové balení za cca 130 Kč, to je jako lékařský benzín. Technický benzín nebrat, není zcela čistý.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“