Umytí brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Umytí brouků

Příspěvek od LeChat »

Meni izopropanol barvy u Saperd a podobnych brouku?
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Renno »

Když čistíte brouky v benzínu nebo perchlorethylenu.musí se sundat úplně ze všeho?....i štítek když jsou na něm nalepení?...nebo se to dá ponořit i se štítkem?..díky
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Umytí brouků

Příspěvek od mee »

ja to tam mastim aj ze stitkem
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Umytí brouků

Příspěvek od karlos »

Mám pocit, že ty brouky umýváte blbě.
Přílohy
5551999955_03de39d01a_b.jpg
Václav Šilha
Příspěvky: 218
Registrován: 29 dub 2010, 06:08
Bydliště: Nové Strašecí

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Václav Šilha »

Já osobně špinavý brouky vůbec nesbírám. Špinavej brouk je prase, a tak si nezaslouží nesmrtelnou slávu v muzejce. :D
Václav Šilha, e-mail: coleoptera@bubakov.net
anonymus

Re: Umytí brouků

Příspěvek od anonymus »

To u nás v domě bydlí Bohuslav Brouk a ten navíc i smrdí , paní Broukovou bych umyl ale na něj kašlu. :chuckle
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Renno »

díky za rady chlapci...stráááášně mi to pomohlo :)
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cassida »

Renno píše:díky za rady chlapci...stráááášně mi to pomohlo :)
Renno, takový ostřílený borec. A v§ůbec, už to tady bylo :) Musíme dát zase už tu hospodu :D

PS: Jasněže i se štítkama. Já i se špendlíkem. Akorát prý není doporučováno strkat špendlík do perchloru,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

karlos píše:Mám pocit, že ty brouky umýváte blbě.
To jsi Ty, Karlos, za mlada? :chuckle

Rennouši, do benzínu (čistého lékařského - nikoli lihobenzínu!) se ponořují preparáty i se štítkem a špendlíkem, ale nikoli s textovými etiketami - např. recyklovaný toner z laserových tiskáren benzín spolehlivě umyje. Lázeň by měla trvat minimálně 24 hodin a během luhování by se měl benzín několikrát vyměnit, aby na preparátu nezůstal mastný film. Důležité je, aby nad hladinu benzínu nevyčnívala žádná část preparátu ani nalepovacího štítku!!!
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Yohaness »

Renno píše:Když čistíte brouky v benzínu nebo perchlorethylenu.musí se sundat úplně ze všeho?....i štítek když jsou na něm nalepení?...nebo se to dá ponořit i se štítkem?..díky
Ano i se štítkem - naopak, pokud je nalepovací štítek mastnotou zažloutlý, vybělí se. Ovšem, když je perchlor už poněkud jetý(není čirý) tak někdy štítek ztratí čistě bílou barvu a získá takovou universální okrovou. :)
Jinak poslední dobou už používám nerez špendlíky(Košťál) a těm perchlor nic neudělá.
Doporučuji ale sundat lokalitní štítky, může se stát, že perchlor takový štítek dokonale vybělí.

P.S.: Dan byl rychlejší...
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Ještě dodám, že benzín je šetrnější k materiálům včetně laku a hlaviček špendlíků, a mnohem méně zdravotně závadný než perchlorethylen, takže za mě má zelenou určitě benzín.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cassida »

aphodius píše: např. recyklovaný toner z laserových tiskáren benzín spolehlivě umyje.
A proto 10 z 9 entomologů :D doporučuje tisknout lok. štítky pouze na inkoustových tiskárnách :mrk :P
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Yohaness »

aphodius píše:Ještě dodám, že benzín je šetrnější k materiálům včetně laku a hlaviček špendlíků, a mnohem méně zdravotně závadný než perchlorethylen, takže za mě má zelenou určitě benzín.
Ano, ale mám vyzkoušeno, že perchlor je účinější.
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od wayup »

Cassida píše:
aphodius píše: např. recyklovaný toner z laserových tiskáren benzín spolehlivě umyje.
A proto 10 z 9 entomologů :D doporučuje tisknout lok. štítky pouze na inkoustových tiskárnách :mrk :P
Ja napriklad ne. Se svou highendovou laserovkou jsem zcela spokojen :devil
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od wayup »

Yohaness píše:
aphodius píše:Ještě dodám, že benzín je šetrnější k materiálům včetně laku a hlaviček špendlíků, a mnohem méně zdravotně závadný než perchlorethylen, takže za mě má zelenou určitě benzín.
Ano, ale mám vyzkoušeno, že perchlor je účinější.
Dobrej je take tetrachlormethan a chloroform.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Yohaness píše:Ano, ale mám vyzkoušeno, že perchlor je účinější.
Na hrobaříky určitě perchlorethylen, ale u hnojníků je benzín naprosto dostačující.

Ad Wayup: s těmi dvěma látkami zkušenosti nemám, ovšem vzhledem k jejich negativním účinkům na lidský organismus bych se do toho moc nepouštěl (tetrachlormethan je silně karcinogenní a působením vzdušného kyslíku se z něj uvolňuje velice nebezpečný fosgen; chloroform je zase narkotikum).
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od wayup »

aphodius píše:
Yohaness píše:Ano, ale mám vyzkoušeno, že perchlor je účinější.
Na hrobaříky určitě perchlorethylen, ale u hnojníků je benzín naprosto dostačující.

Ad Wayup: s těmi dvěma látkami zkušenosti nemám, ovšem vzhledem k jejich negativním účinkům na lidský organismus bych se do toho moc nepouštěl (tetrachlormethan je silně karcinogenní a působením vzdušného kyslíku se z něj uvolňuje velice nebezpečný fosgen; chloroform je zase narkotikum).
Veskery chlorovany alifaticky uhlovodiky maji negativni ucinky na organismy, vc. tetrachlorethylenu /perchlorethylen/ kterej je take karcinogenni a nebezpecnej srovnatelne s tetrachlormethanem. Podobne aromaticky slouceniny, naftalen, nitrobenzen atd... prinejensim silne jedovaty, plus nektery navic mutagenni, teratogenni, karcinogenni....

Kazdopadne jsem se se vsema tema latkama neco nadelal v laborce a myslim, ze pokud s tim jeden nepracuje v uzavreny mistnosti a nonstop, poradne vetra atd.... proste bezny opatreni pri praci s takovejma latkama, riziko v podstate nehrozi. Benzin ma zas jiny rizika - extremne horlavej, se vzduchem tvori vybusnou smes atd.....
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Ano, všechny sloučeniny uhlovodíků s halogeny jsou silně karcinogenní a nebezpečné. Benzín je v pohodě.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Renno »

díky chlapi za vaše zkušenosti.....zkoušel jsem ten perchlor...asi s tím neumím, moc mi to nefunguje....ale když to tady tak čtu, tak na něj úplně prdím a kvůli zdraví raději zůstanu u klasické vody a jaru, pokud to půjde :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Rennouši, ještě tohle: do té benzínové lázně musíš dávat jen preparáty očištěné nejdřív vodou a jarem, a pak dokonale vyschlé a usušené - u nedostatečně proschlého materiálu benzín barvy neprojasní!!
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“