Vícero brouků na štítku

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Vícero brouků na štítku

Příspěvek od Adam »

Jaký máte názor na lepení více brouků na jeden štítek? Nemám na mysli velké brouky nebo problematické druhy, ale stav, kdy jasně víte, že 50 kusů 1,5 mm velkých brouků před vámi je všechno jeden běžný druh? Dost mě nebaví si pořád hrát s lepením nožiček několika zcela obecných malých potvůrek, které sbírám stejně jen pro strýčka příhodu, kdybych se to za 40 let rozhodl natečkovat do mapy a chtěl mít pro jistotu doklady.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od Pepa »

Myslím, že je to dosti běžně používaný způsou.. jen jednu zásadu je nutno dodržet, aby na jednom štítku byli brouci ze stejné lokality. :)
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od Vašek »

Udělám si sérii pro sebe a ostatní kusy nalepím po 4-6ks lehce bez zvláštních úprav na jeden štítek. To je pak použitelné třeba na výměnu nebo podarování - stejně si většina brouky předělává. Pod brouka napíchnu odpovídající počet lokaliťáků. Jak píše Pepa - musí to ale být jedna lokalita.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od krep »

Jó to miluji....tři až šest (u někoho i osm)apijónů na štítku a někdy tři takové štítky na špendlíku - a úplně nejlépe každej jinej druh se znaky třeba na trochanterách....ale já mám ty kluky rád, tak se to pro ně snažím udělat :rock :hand ...i když někdy kdyby mne u toho slyšeli :rofl :mrk
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od OndraK »

Brouky takhle nikdy nelepím. Nelíbí se mi to kvůli estetice a navíc i u zcela běžného a známého druhu se stává, že je později rozdělen na více druhů. Kromě toho, pokud jsou brouci moc na sobě, může to ztížit determinaci.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od míra z. »

Brouky takto lepím v případě, že jsou určeny pro kolegy, kteří si je zpracují sami. Pak dávám více druhů na štítek, samozřejmě pouze z jedné lokality. Většinou ale i ty předávám v nějaké epruvetce, co se týká mé vlastní sbírky či zásobních krabic, tak to nepoužívám. Pokud narazím na nějaký skutečně dobrý druh, vypreparuji si pro sebe určité množství, zbytek rozdám zájemcům.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od Pepa »

Do sbírky bych si to taky nenalepil, ale pokud to mám třeba na rozdání či výměnu někdy v budoucnu, nebo budu chtít shromáždit hodně mateiálu od nějakého druhu na revizi, tak je to dobrý a pohodlný způsob. Mrňky se sáčkovat za sucha nedají, leda, že by z toho si chtěl někdo dělat potom puzzle :sad takže je to i dobrý způsob jak trvale uskladnit materiál navíc. Odlepit a rozvlhčt se to dá vždy. :mrk
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od Radomír »

Nevidím důvod k nalepování. S odlepováním je zbytečná práce. Na preparaci dostávám balené (i po 100 kusech) na kartónku s měkkým papírem a přetáhnuté fólií. A na maličkém prostoru se dá (balíčky nastojato) uskladnit obrovské množství materiálu. Takové balíčky obstřihnu dookola (kramličky ze sešívačky) a pak bez fólie rozvlhčuju celé. Dosud se takto ještě nic nepoškodilo.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od Cassida »

Souhlas s Radomírem. Pucovat mrňky třeba i jen od maličké kapky herkulesu by mohla být docela zábava :) Alespoň si to myslím (nikdy jsem to zatím nepotřeboval vyzkoušet).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od míra z. »

Preparuji i mrňky získané od kolegů v sáčcích, a pokud si člověk pohlídá rozvlhčení, tak to nebývá zase takový problém. Pravda je, že někdy jsou z příliš "utažených" sáčků trošku rozpláclé.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od Pepa »

Já netvrdím, že se to musí polámat, hlavní problém je většinou v tom, že se to poškodí, když se sáčky přehrabuje. Už jsem si párkrát dotáhl s burzy nějaké Agrily, Anthaxie či i tesaříky a po opatrném rozbalení (před rozbalením rozvlhčeno alespoň den v rozvlhčovadle) byla až třetina kusů s polámanými přívěsky... Navíc nemám problém s odlepováním brouků lepených herkulesem i po letech (používám k tomu 15% kys. octovou, která lepidlo rozpustí dokonale, že po dvou dbnech tam už není ani ta bílá sraženina) a stačí aby se štítek mohl dostatečně v rozvlhčovadle nasáknout, ani nemusí být potopený. Je pravda žře ohledně místa je skladování nasucho v sáčcích mnohem výhodnější a většina brouků újmy nedojde.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od míra z. »

To pak ano, pokud to jsou sáčky z nějakých hrabacích burzovních krabiček, pak to může být kalamita. Naštěstí když mě dává nějaké sáčky třeba Krep, tak předpokládám, že to přede mnou neprohrabaly desítky lidí (nebo ano Krepe?? :D ).
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od krep »

No já taky doufám...jen to občas musím trochu sešlápnout :rofl
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od míra z. »

Hele mě je jasný, že to kolovalo celou západočeskou pobočkou :rofl
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od krep »

Budeš se divit, ale nikolivěk...co doma zapytlíkuju, hnedka rozděluju do krabiček jednotlivým příjemcům :hand
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od míra z. »

Však já vím........ :hand
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od Pepa »

Jo od krepa byli vždy v pořádku... i ti minule mě hovňousci potěšili. :mrk :yes
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od krep »

Jasně chlapi, šlapu je do krabiček opatrně....Matroš od vás byl taky vždy naprosto OK :dance .... I když, dokud jde to zvíře určit, je mi de facto jedno, že mu chybí nožička, jako dokladový ex. bohatě stačí i invalida :rofl
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od Adam »

Ani by mě nenapadlo nalepovat na štítek víc brouků z různých lokalit :D

Kdyby to někdo rozsekl na víc druhů, tak by bylo potřeba to odlepit stejně, takže jestli rozvhlčím jeden štítek s jedním nebo pěti brouky, tak už to mám za jedny prachy.
Pozitivum je, že to šetří místo. Pět Akimer asi na plachtu dávat nebudu a záleží na tom, jestli je sbírka dokladová nebo pro oko a potěšení.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Vícero brouků na štítku

Příspěvek od krep »

No pro sebe si dělám třeba vykuchane páreček apionů na jeden štítek vedle sebe - většina se jich v poho vejde na štítek 11x5 :rock . Je to dobrý jako srovnávačka. Pokud vím, že jsou některé nálezy dobré, nepytlíkuji je, ale raději je napráskám bez preparace na štítek (lepím lepidlem na tapety).
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“