Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od hong »

včera jsem se mořil s jedním samcem S. octopunctata. Tyhlety zelené mrchy smrtím - kvůli ztrátě barvy - v SO2 (má někdo nějakou jinou zkušenost??) a vždy musím přemáhat svoji lenost, než tu plynovou komoru nachystám - není to tak jednoduché jako šoupnutí do EtAc. Takže mi to trvalo pár dnů a milý samec mezitím nenápadně skonal na srdeční zástavu. A při jeho včerejší preparaci jsem myslel na všechny ty zdejší kolegy, kteří prý používají k fixaci tykadel jen sliny... inu, bez Herkula a bez pomocných pěti dalších špendlíků bych s tímhle kusem nezmohl nic.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Michal »

Už jsem na to jednou odpovídal. Udělej ve smrtičce ještě jednu smrtičku, tak aby se ti nedostal brouk do přímého kontaktu s octanem. Krásně drží barvu a přitom se s ním pracuje jako s jakýmkoliv jiným broukem smrceným v octanu.
Já mám smrtičku s pilinami a v ní mám zkumavku také s pilinami. Zkumavka má místo uzávěru síťovinu aby mohl octan vyprchat do větší smrtičky. Kápnu octan do zkumavky, dám síťovinu, a do smrtičky hodím brouka a tudle zkumavku. Octan vesele vyprchá do smrtičky a brouk se usmrtí výparama, ale nedostane se do styku s octanem. Nechám to tam klidně přes noc a barva krásně drží a přitom s broukem jde lehce při preparaci manipulovat. No problem. :beer
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od hong »

no zní to úžasně, hned to vyzkouším!!!
Ten siřičitý funguje spolehlivě a brouk je z něj taky vláčný - když ho po vraždě nenechám v gaskammer příliš dlouho. Jenomže se mi se sírou nikdy nechce šušnit, tak to odkládám a odkládám, až...
Včerejší potíže jsem měl jen z toho, že ten můj samec mezitím skonal přirozenou smrtí a tak se změnil ve cvičence.
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od PavelJakubec »

Hele mám docela jednoduché řešení. Pořídíš si takové ty maličké, úzké zkumavky nebo ependorfky, na dno dáš smotek papíru, brouka tam po čumáku vsuneš, zezadu ucpeš dalším smotkem, aby se nemohl ani hnout a kápneš tam JEDNU kapku octanu. Bohatě to stačí a nenavlhčíš si toho brouka. Hezky uzavřeš a jdeš dál.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Michal »

PavelJakubec píše:Hele mám docela jednoduché řešení. Pořídíš si takové ty maličké, úzké zkumavky nebo ependorfky, na dno dáš smotek papíru, brouka tam po čumáku vsuneš, zezadu ucpeš dalším smotkem, aby se nemohl ani hnout a kápneš tam JEDNU kapku octanu. Bohatě to stačí a nenavlhčíš si toho brouka. Hezky uzavřeš a jdeš dál.
No tohle mi moc jednodušší nepřijde. Ta "má" metoda funguje jako klasická smrtka. Beru ji do terénu a hážu tam jednoho brouka za druhým. O nic se nestarám. Můžu tam hodit každého brouka. Nepřemýšlím, jestli to je brouk choulostivý na změnu barvy, nebo není ... prostě jen sbíráš. Nedovedu si představit, že v terénu s každým broukem zvlášť děláš nějaký takový harakiri ... :nod
No a samozřejmě ta tvá metoda dle mě nebude fungovat, protože kapka octanu (tohoto dnešního co produkuje většina výrobců) bude málo a více kapek zase přes smotek prosákne k broukovi a je to ještě horší než kdyby jsi ho nechal v klasické smrtičce.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od PavelJakubec »

Michale, takhle se zabíjí brouci, kteří mají na sobě nějaké šupinky nebo pil, který se kontaktem otře, jako třeba Lixusové. Tedy extrémně citlivé potvory. Pokud by jsi jich dal víc spolu, tak se pomlátí navzájem. Jedna kapka do takhle malého prostoru stačí bohatě a vzhledem k tomu, že jde o uzávěr z papíru, tak je o úplně o něčem jiném než, když to dáváš do hoblin.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Michal »

Jo, tak to jo. To jsme se nepochopili. Proti oděru je nejlépe určitě takového brouka znehybnit a nedávat ho s kamarádama pospolu.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
burysek

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od burysek »

Určitě by nebylo od věci vytvořit dle vašich zkušeností takový malý check list takto citlivých druhů.
Arctiinae
Příspěvky: 2
Registrován: 05 led 2014, 12:26
Bydliště: Bratislava

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od Arctiinae »

Ahoj, som sice ,,motylkar, ale mne sa velmi osvedcil sposob: do smrtky dat na spodok molytan, cca 2 cm hruby, a ked davas octan, tak strIekackou pichnes do molytanu az na spodok a streknes octan, usmrcujes tym padom len vyparmi.
S pozdravom Karol
Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od Modrak »

Pro tyto účely používám smrtičku s eppendorfkou ve špuntu.
Přílohy
eppendorf.JPG
Chronický broučkařský elév.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od Renno »

no tak to je celkem dobrá vychytávka :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Fire
Příspěvky: 17
Registrován: 09 zář 2011, 18:27
Bydliště: Praha

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od Fire »

Koukám pane Modrák, že jsou šikula v mnoha směrech... :)
J.
Modrak píše:Pro tyto účely používám smrtičku s eppendorfkou ve špuntu.
Formicidae vážněji, ostatní příležitostně
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od Cassida »

Ta eppendorfka je fakt dobrá věc. Asi jediná věc, která chybí k dokonalosti smrtičkám "home made" z umělých zásobních PET lahví:
http://www.biokontakt.cz/biokontakt/doc ... austor.JPG,
http://www.biokontakt.cz/biokontakt/doc ... austor.JPG,
http://www.biokontakt.cz/biokontakt/doc ... austor.JPG
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od LeChat »

Čekám, že mi co nevidět vylezou zelené Saperdy a protože bych to opět nerad pokazil, rozhodl jsem se vyzkoušet síru, ale nemám s s tím žádné zkušenosti.

Mohl by tu někdo popsat postup?

Vím že knoty koupím v drogerii - smrticka plechová? Nějaká náplň? Kolik z knotu ulomit? Brouka nechat dojít cca den jako v octanu aby změknul?..

Předem díky. :)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od Cassida »

Myslím, že z toho děláš kovbojku :) Hlavně ty Saperdy nezabíjej hned po vylíhnutí - nech je dobarvit ("dojít" :)). Každou zvlášť - koušou se. Pak s octanem citlivě, nebo je hoď do mražáku. Jestli chceš ale za každou cenu vyzkoušet SO2, tak prostě vytvoř "plynovou komoru" :D , kde bude ten sirnej knot třeba v lahvičce. Když dohoří, lahvičku rychle zavřeš (aby brouk náhodou nevletěl do lahvičky s popelem), hodíš tam brouka a uzavřeš celou komoru (prostě větší plastovou lahev/krabici). Nebo lze hrdlama spojit 2 lahve, kde v jedné bude knot a poslouží jako vyvíječ a do druhé půjde plyn. Fantazii se meze nekladou :D
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od karlos »

Do mrazáku to neházej, často to pak chcípne v křečích a hodně blbě se to praparuje. Já všechny Saperdy vždy smrtil normálně octanem a naprosto bez problémů. Musíš ale dodržet tyto zásady: Saperda by neměla přijít do styku s octanem - používal jsem třeba víčko s mřížkou z tuby šumivého celaskonu, dovnitř třeba papír, nakapat octan, víčko uzavřít tou mřížkou. Pak to dám do smrtičky. A samozřejmě nenechávat tam materiál zbytečně dlouho. Jak to chcípne, vyndat a pak už to můžeš dát bez problémů třeba do toho mrazáku. Zbytečný vymýšlet něco jiného.
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od LeChat »

Cassida píše: 10 úno 2018, 13:27 Myslím, že z toho děláš kovbojku :) Hlavně ty Saperdy nezabíjej hned po vylíhnutí - nech je dobarvit ("dojít" :)). Každou zvlášť - koušou se. Pak s octanem citlivě, nebo je hoď do mražáku. Jestli chceš ale za každou cenu vyzkoušet SO2, tak prostě vytvoř "plynovou komoru" :D , kde bude ten sirnej knot třeba v lahvičce. Když dohoří, lahvičku rychle zavřeš (aby brouk náhodou nevletěl do lahvičky s popelem), hodíš tam brouka a uzavřeš celou komoru (prostě větší plastovou lahev/krabici). Nebo lze hrdlama spojit 2 lahve, kde v jedné bude knot a poslouží jako vyvíječ a do druhé půjde plyn. Fantazii se meze nekladou :D
Díky za odpovědi, vyzkouším SO2 a jak budu mít jednu zelenou, přejdu na "ependorfkovou" metodu.

Po zkušenostech se S. octopuntata , kdy jsem chytil jediný kus v přírodě, načež jsem druhý den vytáhl černouška, chci mít jistotu.

Co se týče mrazáku, toho jsem se právě obával, že se tak vyrobí gumáci.

Poslední věc - nechat tak den dojít nebo hned vytáhnout?
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Smrcení hmyzu citlivého na změny barev apod.

Příspěvek od Sieťka »

Mne stratili žltú farbu škvrny na Cicindelách, neviete ako by sa to dalo opraviť?
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“