Rozvlhčování brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Vindobon »

Občas jsem pozoroval, že někteří brouci mají vyšší ochotu tuhnout (Anobiidae, Scolytidae) než jiní (Carabidae). Obecně bych řekl, že je důležité, aby brouci nevyschli, dokud nepovolí posmrtná ztuhlost; mám-li brouků ve smrtičce málo, takže „vypotí“ málo vody, přidávám do smrtičky pár kapek vody nebo do ní plivnu.

Pokud prevence selže, je to obecně špatné, nicméně ne úplně neřešitelné. Kless (1986) doporučuje směs 1 g pepsinu (k dostání v lékárně nebo v obchodech s chemií), 100 ml vody a 1 ml koncentrované HCl (odpovídá cca 0,1 N HCl). Tento roztok zhruba odpovídá lidské žaludeční šťávě (trochu méně kyselé), rozkládá bílkoviny a má rozvlhčit i brouky z formalínu, alkoholu, benzínu a jiných látek, ve kterých brouci ztuhli. Malé brouky stačí nechat plavat 3-4 dny, velké až dva týdny, zrychlit lze teplotou kolem 37° C.

Údajně se brouci nerozpadnou. Já to před 15 či 20 lety párkrát vyzkoušel a brouci byli skutečně vláční, byl jsem ale skeptický, jestli je to nerozvláčnilo až moc. Kdyby to někdo zkoušel, taky by mě zajímalo, zda brouci nezískají tendenci se rozpadat.

Kless, J. (1986): Ein neues Verfahren zum Aufweichen unpräparierbarer Käfer. - Entomologische Blätter 82. S. 120. (Znovu otištěno v FHL 12 z roku 1989, první supplementband, strana 16-17.)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Renda

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Renda »

Petře
žaludeční šťávy + 37°C - to by mohlo stačit se pořádně vykropit :D :tmi
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Honza H. »

Brouky do silonky, na dlouhej provázek, spolknout a za dve hoďky vytáhnout.. A to by bylo, aby nebyli vláční.. :cool
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od matej »

Dám tip
pro čištění hovnousů jsem si pořídil ultrazvukovou čističku- lidl 500ká.
zjistil jsem, že to je použitelné pro jakekoli brouky a že to napomáhá uvolnění kočetin.
není špatný tento postup.-
Brouky k preparaci narovnám do vaničky čističky a lehce přestříknu pouze vodním rozprašovačem.
čističku zavřu
druhý den doleju vlažnou vodou s kapkou octa ( SAPONÁTY NEDÁVAT) A PUSTÍM čističku , někdy i 2x 3x
nikdy mi nedošlo k poškození a brouky jsem měl akorát na preparaci.
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Vindobon »

Srandičky, srandičky. Rendo, Honzo, Hynku, Viléme, Jarmilo! Radši to vyzkoušejte a napište, jak jste dopadli! :D

Mateji, zkoušels ultrazvuk i na drobné ochlupené broučky a kontrolovals je pod mikroskopem? Neulámou se jemné štětinky či chloupky?
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Hali+ »

Zkoušel jsem ultrazvuk (čistička pro oční čočky) na druh Curimopsis paleata, které mi kolega dal hrozně špinavé z klasické zemní pasti (s formalínem). Chtěl jsem je aspoň trochu očistit, když už nešli zpreparovat...
Výsledná čistota byla bohužel dokonalá. Všechny šupinky z krovek byly pryč. Štětinky i chlupy vesměs zůstaly, ale rozhodně jsem je nepočítal, jestli jich třeba určité procento nechybí. Každopádně ty krásné barevné šupinky to odstranilo dokonale... :-( Takže pro moje účely použitelné snad jen u některých druhů. Případně u odřených kusů, kde už je to stejně fuk...
Ale zase, nezkoušel jsem to na normálním materiálu, ale na materiálu, který předtím ležel několik týdnů ve formalínu. Takže nevím, jak by to fungovalo na "normálním" materiálu. Ale na svých broucích už to prubovat nehodlám... :mrk

Na ukázku příbuzný druh: http://www.kerbtier.de/Pages/Fotos/Foto ... gera-n.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Honza H. »

Ultrazvuk je na rozvlhčování brouků dobrý způsob. Bude fungovat na stejném principu, jako je střídání podtlaku a přetlaku (návod od Páji - brouka do inj.stříkačky s trochou vody a pístem střídavě dělat ve stříkačce podtlak a přetlak - rozvlhčeno za minutu), jenž způsobí rychlejší průnik vody do vyschlých tkání brouka, než při klasickém rozvlhčování. Jen ten ultrazvuk to střídá třicetitisíckrát za vteřinu..
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Martináček »

Honza H. píše:Brouky do silonky, na dlouhej provázek, spolknout a za dve hoďky vytáhnout.. A to by bylo, aby nebyli vláční.. :cool
Potřebuji rozvlhčit dvě Piluny, dá se použít tebou navrhovaný způsob? Nehrozí zástava dechu? Provedeš mě v nouzi skalpelem tracheotomii, abych se neudusil? :mrk :rofl :blush
Nyní už vážně. To z tou stříkačkou jsem zatím nezkoušel. Stačí na velikost brouka nebo čím větší tak tím lepší? Plní se teplou vodou? Nejvíce trucovité jsou z mého pohledu přední nohy u Leptur a větších Nosatců.
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Vindobon »

Metoda se střídáním přetlaku a podtlaku v injekční stříkačce funguje bez ohledu na velikost (brouk se musí do stříkačky vejít :) ). Brouk je rozvlhčený tehdy, když za normálního tlaku přestane plavat a klesne ke dnu. Jen je třeba být opatrný a stříkačku pevně držet a mít vše pod kontrolou. Jednou se mi stříkačka vysmekla a následná imploze brouka roztrhala. Bezpečnější je exsikator napojený na vakuovou pumpu, ale to nemá každý doma. Vlažná voda je ideální, asi to ale bude jedno. Ani tato metoda ale neudělá z gumových brouků negumové.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od matej »

Samozřejmě, jako ve všem jsem některé brouky takto nepokoušel. Pouze věci jako střevlíci tesaříci, hlavně však hovnousové. Strčit tam třeba lixuse, nebo julodis by mělo jiný výsledek. Ale na hovnousy a čistění zároven je to prostě dobrý
anonymus

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od anonymus »

Neexistují brouci co nejdou vypreparovat, jenom je potřeba zvolit vhodnou metodu. Praparuju i brouky staré více jak 120 let i brouky i tzv. gumové či velmi ztuhlé kusy. Metody jsou různé, od Okeny před bodem varu až po mikrovlnku. :) Jinak rozvlhčuji klasicky v petriho misce - papírová vata - ocet
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od drabcik »

Dík všem za odpovědi a chytnu Honzu za slovo- kterým způsobem tedy na ty mé gumáky?
Martin Bogapov
anonymus

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od anonymus »

Vařící Okena ne Iron (ten je mastný) a nebo na maximálně 1 minuta do mikrovlnky (podle velikosti brouka)
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od drabcik »

Vřelý :coffee dík za radu, vyzkouším.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od vapno »

Taky bych měl prosbičku o radu: kvůlivá focení bych potřeboval mít "živé" oči, ale děsně bych nerad, aby mi "změkla" celková preparace brouka. Netušíte někdo, jak na to ?
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Radomír »

Dej, prosím, foto živých a neživých očí brouků na porovnání. U ovádů se to tu, myslím, už probíralo, ... tedy, že mění barvu očí. Mám podobný problém například u Araschnia levana. Živá je sametově lesklá, neživá jen hnědá bez lesku. Myslím ale, že bychom se s tímto problémem měli přesunout do "Fotografování hmyzu".
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od vapno »

S tím přesunutím máš asi pravdu, ale myslím, že tomuhle tématu je to bližší ... Je to takové téma víceoborové :mrk.

Jde mi o to, že čerstvý brouk, v mém případě hlavně střevlíci a svižníci, má začerstva oči tmavé,
2013-02-13-21.38.50 ZS retouched.1.jpg
zatímco po čase se začnou objevovat světlé kontury okolo okraje oka,
2013-09-08-21.05.11 ZS retouched.1as.jpg
nebo oka vysychají nepravidelně,
2013-02-15-21.49.21 ZS retouched.FIN.jpg
až vyblednou úplně:
Přílohy
2013-09-02-18.20.08 ZS retouched.1.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Hali+ »

Asi bych to po dobu focení potíral štětečkem, 50% lihem. Pokud by nebylo osvětlení moc silné, mohlo by to chvíli vydržet... Otázkou je, jestli by to na oku nezanechalo jiný typ fleků...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od vapno »

Když já se k tomu otírání štětečkem nedostanu, Hali... Nemůžu si v průběhu focení hnout se sestavou, v tom je ten základní problém. A potřebuju, aby to zvlhčení vydrželo tak hodinu v kuse. Přece jen nacvakání 100 - 300 expozic nějaký ten čas zabere :mrk. Zkusím, jak dlouho vydrží v broukovi perchlor, benzín a etylénglykol po namočení 24 hodin a uvidíme, jaké budou výsledky...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Rozvlhčování brouků

Příspěvek od Hali+ »

V okamžiku jak to osvítíš nebo zahřeješ něčím silným, tak to asi moc dlouho nevydrží... :-(
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“