Barvy Odonata

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Barvy Odonata

Příspěvek od Radomír »

Hledám postup na zachování barev u řádu Odonata.
Je prý uveden v knize: Imes Rick - Svět hmyzu (1997).
Pokud ji někdo máte, poprosil bych o foto příslušné kapitoly.
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy Odonata

Příspěvek od Radim »

Je to určitě popsáno i v některé z českých příruček k vážkám (tuším starší z ČSOP, růžová obálka). Pokud si dobře vybavuju, používá se namáčení do acetonu. Zkusím se na to doma mrknout.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Barvy Odonata

Příspěvek od Radomír »

jj, díky, chtěl jsem to v originále.
Přílohy
IMG_20210530_121548 IMES=barvy.jpg
mylabris
Příspěvky: 203
Registrován: 10 pro 2013, 15:06

Re: Barvy Odonata

Příspěvek od mylabris »

Má s tím někdo praktické zkušenosti?
Už nějakou dobu se pokouším dosáhnout nějakého uspokojivého výsledku. Na oči jsem rezignoval. Korpus se někdy zdaří lépe, jindy je to na vyhození. Závisí na řadě faktorů jako jsou velikost těla, doba máčení v acetonu, jestli za pokojové teploty nebo v mrazáku a zcela jednoznačně na rychlosti vysychání. Třeba teď je to katastrofa, každý den prádelna a neschne to. U opravdu zajímavých kousků někdy používám fén.
Chycené vážky ukládám živé do motýlářských sáčků, nechávám vyhladovět a vykálet půl den, den, pak putují stále v pytlících do mrazáku. Před preparací je někdy máčím cca půl den v lihu (50% se zdá málo, více jak 80tka "mlží" křídla). Pak 4 (Isoptera) - 6 - 10 hodin Anisoptera v acetonu.
Někdy se podaří, jindy ne. Stále je to alchymie.

Uvítal bych, kdyby měl někdo už standardizovanou metodiku a byl ochoten jí sdílet.

Lesklice a vážky Orthetrum, Lubellula jsou k preparaci velmi tolerantní. Druhy Leucorrhinia jdou také docela dobře. Šídla obecně (Anax, Aeschna, Brachytron, Anaciaeschna) jsou v pr...
Taky čevená - Sympetrum a Crocothemis se mi moc nedaří.

...a kdyby chtěl někdo Pomáhat a chránit :bandit , tak máme vyjímku (č.j. KUJCK 38857/2019/OZZL)
Sbírám puchýřníky tribu Mylabrini/Meloidae.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Barvy Odonata

Příspěvek od Radomír »

kolega píše: Nooo... Preparovat vážky je docela alchymie. Spoustu materiálu mi ztmavlo. Hledal jsem v různých materiálech jak uchovat barvy.

Taky je nechávám vykálet cca den. Pak smrtím v acetonu a nechám je tam cca 1/2 hodiny, ubrouskem pak osuším a preparuju. Někde jsem četl, že v acetonu nechat až 24 hodin, ale to je moc. Vždy po této době ztvrdly.

Důležité je rychlé vysušení. Používám sušicku na ovoce na cca 50 – 60 °C. Musí se udělat speciální zkrácený napínák například z polysterenu. Čas sušení je třeba si vyzkoušet (cca 1 – 2 hodiny dle velikosti).

Bohužel ani tato metoda na 100 % nezaručí zachovaní barev, ale mělo by se to zlepšit, než je nechat sušit volně – tak to ztmavne skoro vždy.

Za zkoušku stojí lékařský!!! benzín, který by měl taky dokázat odmastit tělo s dobrými výsledkdy. A na rozdíl od acetonu neodvodňuje tělo.
mylabris
Příspěvky: 203
Registrován: 10 pro 2013, 15:06

Re: Barvy Odonata

Příspěvek od mylabris »

Radomír píše: 17 črc 2021, 05:58
kolega píše: Nooo... Preparovat vážky je docela alchymie. Spoustu materiálu mi ztmavlo. Hledal jsem v různých materiálech jak uchovat barvy.

Taky je nechávám vykálet cca den. Pak smrtím v acetonu a nechám je tam cca 1/2 hodiny, ubrouskem pak osuším a preparuju. Někde jsem četl, že v acetonu nechat až 24 hodin, ale to je moc. Vždy po této době ztvrdly.

Důležité je rychlé vysušení. Používám sušicku na ovoce na cca 50 – 60 °C. Musí se udělat speciální zkrácený napínák například z polysterenu. Čas sušení je třeba si vyzkoušet (cca 1 – 2 hodiny dle velikosti).

Bohužel ani tato metoda na 100 % nezaručí zachovaní barev, ale mělo by se to zlepšit, než je nechat sušit volně – tak to ztmavne skoro vždy.

Za zkoušku stojí lékařský!!! benzín, který by měl taky dokázat odmastit tělo s dobrými výsledkdy. A na rozdíl od acetonu neodvodňuje tělo.

Díky moc!
Rychlost sušení bude tedy velmi důležitá, ne-li nejpodstatnější.

(24 h v acetonu je opravdu hodně, barvy šíleně zesvětlají)
Sbírám puchýřníky tribu Mylabrini/Meloidae.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“