mikroskopické preparáty

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Dávám sem naprosto super odkaz!
Jsem z něj nadšený! Muselo to dát neuvěřitelné práce. Ideální při bádání nad různými malými znaky. Lze tam totiž najít mikroskopický preparát téměř jakékoliv "součástky" u "značného" množství malých brouků... :D
V GALLERY vyplníte třeba čeleď nebo rod a odkliknete vyhledávání (jako příklad jsem tam dal Haliplidae, tak si prostě vyplňte svoji skupinu).
http://data.nhm.ac.uk/sr_Latn/dataset/c ... MNH%28E%29
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Grzegorz Banasiak
Příspěvky: 33
Registrován: 22 led 2018, 14:51
Bydliště: Skierniewice, Poland
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Grzegorz Banasiak »

Two of my slide pictures. Coleophora flavipennella male.
Přílohy
pic1.jpg
pic2.jpg
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od kutilka »

:yes :yes :yes :)
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Barveno chlorazolovou černí, že? Pěkné! :yes
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Grzegorz Banasiak
Příspěvky: 33
Registrován: 22 led 2018, 14:51
Bydliště: Skierniewice, Poland
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Grzegorz Banasiak »

Tak, preparaty barwiłem czernią chlorazolową.
Fotografowane Nikon D600 + mikroskop Zeiss Jenamed 2, stack - 16 zdjęć, złożone Helicon Focus.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Kolik vteřin je to asi barveno? A propíráte to pak ještě něčím? Glycerolem?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Grzegorz Banasiak
Příspěvky: 33
Registrován: 22 led 2018, 14:51
Bydliště: Skierniewice, Poland
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Grzegorz Banasiak »

Czerń chlorazolową rozpuszczam w 70% alkoholu i dodaję trochę gliceryny. Barwię preparat w kropli tego roztworu pod mikroskopem ciągle obserwując. Kiedy preparat jest właściwie zabarwiony, wyjmuję go, płuczę i dalej standardowo płukanie w 50%, 70% i 99,99% alkoholu, potem esencja euparalu i na końcu euparal. Roztwór czerni jest na tyle przejrzysty, że wszystko dobrze widać pod mikroskopem. Jedne preparaty barwią się szybciej inne wolniej. Trzeba bardzo uważać, żeby nie zabarwić zbyt mocno.
Do równego ustawiania preparatów używam wzornika a preparat wygląda jak w załączniku (preparat użyłkowania).
Přílohy
Fig4.jpg
zdjęcie z mojej publikacji o preparatach skrzydeł
zdjęcie z mojej publikacji o preparatach skrzydeł
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Krásná ukázka preparátu! :clap
Rozumím, používám obdobný postup. Barvení chlorazolovou černí (CHČ) je ale extrémně rychlé, obvykle stačí několik vteřin. Zaujala mě proto informace, že to ředíte jinak než já. Vy do lihového roztoku CHČ přidáte před barvením jen trošku glycerinu. Tím se jistě barvení zpomalí. Já mám naopak nasycený zásobní roztok CHČ přímo v glycerinu (nemám barvivo v práškové podobě) a před barvením ho už jen nepatrně naředím čistým glycerinem, případně trochou vody. Barví to pak velice rychle a silně, preparát lze velmi lehce přebarvit a tím i zničit. Vyzkouším tedy s dovolením Vaši variantu většího naředění lihem. Nepletu-li se, předpokládám že před barvením preparát jistě projasňujete 10% roztokem KOH, že?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Grzegorz Banasiak
Příspěvky: 33
Registrován: 22 led 2018, 14:51
Bydliště: Skierniewice, Poland
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Grzegorz Banasiak »

Tak, najpierw "gotowanie" w 10% KOH, dokładne płukanie a następnie barwienie. Silniejszy roztwór czerni chlorazolowej barwi zbyt szybko, dlatego używam słabszego, który wolniej barwi ale mogę to dokładnie widzieć i decydować jak mocno zabarwię preparat.
Czerń chlorazolowa szybko rozpuszcza się w alkoholu, w glicerynie znacznie trudniej, dlatego najlepiej rozpuścić w alkoholu a potem dodać glicerynę.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Děkuji za info, vyzkouším pozměnit svůj postup.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od kutilka »

Máte, prosím, někdo zkušenosti s tvorbou (smrcení, uzavírací médium) mikroskopických preparátů vajíček hmyzu?
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Asi bych je klasicky umístil na několik hodin až dní do AGA nebo AGO. Ale chce to vyzkoušet, pokud budou vápenitá, tak by to nešlo, popraskaly by... Pak bych je propral 70% lihem a pokračoval klasicky do DMHF. Případně jsou-li sklovitá, tak bych je asi zkusil maličkato přibarvit.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od kutilka »

Nicméně AGA ani AGO jsem nikde nenašel... :(
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Složení obou, i namíchání je ve Winklerovi. :)

Winkler J. R. 1974: Sbíráme hmyz a zakládáme entomologickou sbírku. Státní zemědělské nakladatelství Praha, 211 pp
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od kutilka »

Dík! :)
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Adam »

Přátelé, když preparujete a taháte pinďoury z jednoho hmyza za druhým, v čem to koupete? Dávám klasicky na hydroxidu, pak vody, pak alkoholu a nakonec do DMHF. Potřeboval bych ale nějak optimalizovat systém lázní. Napadlo mě jen níže uvedené sklíčko s jamkami, ale je to drahý jak děvka. Nemáte nějaký fígl?

https://www.thermofisher.cz/produkty/pl ... 100-x-6-mm
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od J.P. »

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od marion »

nepoužívám hydroxid, ale kyselinu mléčnou a vyrobil jsem si jednoduchou pomůcku se silnějšího bílého plastu (věšák na šaty? středová část z hmoždinek? už nevím) a tam jsem horkou hlavičkou hřebíku vyrobil jamku.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Hoj Adame!
Už léta používám na rozvlhčování brouků, a pak i na úpravu aedeagů, mikrotitrační destičky na test ELISA (https://www.dialab.cz/z1706-mikrotitrac ... a-96-jamek). Práce se tím zautomatizuje. Má to 96 očíslovaných jamek a vedle mám polystyrenovou desku, na kterou ve stejném pořadí zapichuju špendlíky s příslušnými štítky.
Jedna ta destička stojí směšných cca 35 Kč, ale je nutno jich koupit minimálně 40... :S
Tj. dostáváme se na cenu cca 1400 Kč + poštovné...
Rád bych si také ještě jednu či dvě destičky dokoupil, takže máte-li někdo zájem o zbývající destičky, můžeme se dohodnout na nějaké společné objednávce. :hand :)
M.
elisa.jpeg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Adam »

marion: lidová tvořivost nezná mezí, to by mě nenapadlo :smirk

J. P.: Na aliexpres si budu muset zvyknout koukat, nějako těm čínským komunistům nefandím...

hali: to vypadá stabilně a asi ve finále nejbezpečněji, co se manipulace týče
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“