sběr medu v nepálu

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

sběr medu v nepálu

Příspěvek od míra »

stojí za to vidět
NEPAl.pdf
PetrD
Příspěvky: 195
Registrován: 29 lis 2013, 18:34
Bydliště: Brno/Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: sběr medu v nepálu

Příspěvek od PetrD »

řada z těch maníků nemá nijak před včelami chráněný (nejen) obličej, tomu tedy nerozumím, a přitom jde asi o divoké včely, ne? Třeba mi o tu nějaký včelař objasní...
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: sběr medu v nepálu

Příspěvek od míra »

No jako letitý včelař jsem to sem schválně dal. Podobné věci jsem samozřejmě viděl. Takového pdf zpracování ovšem nemá chybu.

Mě na těchto skalních společenstvích zejména uchvacuje dílo včel . Tedy dílo ve včelařské hantýrce- plást. Obrovský krásně stavěný koláč vosku . Vemte si, jak se musí cítit naše včely v kleci, když jim nacpem do úlu rámek 39x24cm a ještě běžnější jsou polonástavky 39x12. Tyto včely staví několikametrové plásty.

A bezpečnost těchto včelařů? V jižní americe se třeba včelaří trochu jinak, včelaři tam do stromů zavěšují bambusové soudky. Když jdou pro med, prostě na místo pověsí jiný, za naplněného sundají zátku, fouknou do něj, dokavad všechny včely nevyletí.
No jednou jsem si takovéto vymetání zkusil a .... utekl. Sice tam takto včelaří s menšími druhy včel, nemají tak bolestivá pigára a neútočí jako afričanky, ale přeci jen ve výšce 10 metrů na provazovém žebříku.. je to o hubu.

Asie je známá právě touto včelou obrovskou v nominální formě v nepálu A. d. dorsata (viz PDF). Dorůstá až 25mm a považuje se za velmi agresivní. Takže Petře- na rovinu musím říci, že také nerozumím. Viděl jsem několik těchto lovů v Indonésii a z úctyhodné dálky, dostal pár žihadel od těchto včelích sršňů a přitom lovci jsou stále usměvaví a žádný kolabs ani totální pobodání jsem neviděl.
Používají kouřovou clovu a sami jsou již i předtím docela uzení. Také jejich pokožka je jako tuhý pergamen a možná prostě jsou trochu více imuní.

Ale v Tibetu či Indii číně kde jsou nejmarkantnější a největší tyto stavby jsem nebyl a nemohu soudit.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“