prosívadlo, xeroeklektor

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Radomír »

Jednoduché osévadlo :) existují cedníky i s většími dírami.
Protože nevydržím týden čekat, co vyleze z xeroeklektoru, materiál vybírám vlhkým štětcem a exhaustorem z tenké vrstvy na bílém papíru na slunci nebo pod lampami.
Přílohy
P4280413 osévadlo.jpg
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

ad Petr Boža, myslím, že tvoje misky jsou fajn, ale docela neskladné do terénu a pak jde o zvyk
Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Modrak »

Pokud jde o mne, tak xeroeklektorů používám několik různých typů:
1) Starý cedník z fritézy v plátěném pytli ve tvaru kužele s PE lahví na užším konci.
2) Malý cestovní, tvořený plátěným rukávem, ve kterém je přibližně v 1/3 od dolního konce všitá přepážka z perlinky.
3) Klasický plátěný s pěticí závěsných perlinkových kapes.
4) Plátěný pytel, ve kterém je horizontálně umístěno několik dřevěných rámů potažených „muším pletivem“.
5) Na druhy žijící ve stromových houbách se mi v poslední době velmi osvědčila konstrukce typu Berlese funnel s přepážkou ze svařovaného pletiva 5 x 5 mm. Trychtýř je oproti originálu nahoře uzavřen plátěným víkem zajištěným všitou kloboukovou gumičkou. Dole není miska s fixáží ale tradiční PE lahev s kusem mokrého hadru.

V případě prosívadla používám klasiku. Samo-domo konstrukce s rámem 25 x 25 cm z drátu o průměru 5 mm. Pytel mám ze lněné látky, údajně s „atlasovou vazbou“, která je pevnější než normální plátěná, jak jsem byl poučen v galanterii. V dolním rámu je natrvalo síto s oky 20 x 20 mm ze svařovaného pletiva, a pokud chci jemnější prosev, na toto základní síto položím další s oky 10 x 10 mm nebo 5 x 5 mm. Vzdálenost rámů je standardních 30 cm, dolní pytel mám kratší, než se doporučuje, jen cca 60 cm. Vzhledem k tomu, že obvykle prosívám vkleče mi to takto nejvíce vyhovuje.
Chronický broučkařský elév.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od drabcik »

Mám dotaz, jak jít na prosévání v pískovnách. Co a jak tam prosévat. Jasné jsou rostlinné zbytky, ale co třeba holá místa? Nabrat nějak píseček a vzít to přes jemné síto? Nebo vytrhávat rostliny a oklepnout kořínky? Jde o to abych domů netahal zbytečně tuny písku a přitom z těch prosevů něco lezlo.
Martin Bogapov
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Zkoušel jsem jednou v Pístech kde jsem zkoušel v kořenech a v drnech prosít Ousipalia caesula (drabčík 1,4-1,9 mm velmi štíhlý), vzhledem k velikosti jsem bral i ten písek, za vlhka to šlo, ale po vyschnutí vpodstatě všechen začal "protékat". Na písečných dunách u moře to dělám tak, že nahrnu písek s detritem do cedníku, písek proseju a detrit pak proberu na místě nebo dám do eklektoru, jenže malí brouci cedníkem propadnou, proto při tom prosívání v cedníku koukám co propadne a pohybující se kusy najdu, ovšem brouka cca 1-2 mm bez pohybu nemám šanci.
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Tomas »

V nedělu jsem si z Přívozu dovezl pár kilo prosevů. V úterý jsem vyrobyl tři xeroeklektory dle návodu Hali+:
http://www.entoforum.cz/download/file.php?id=34903
Jednoduché a opravdu levné. Za tři hoďky bylo hotovo.
Po naplnění hned vyběhly mušky, drabčíci a ploštice. Dneska už tam pobíhají nosatci...jupí.
Tímto děkuju Halimu za ten super návod. Dřív jsem prosevy vybíral na velkém bílém tácu a za moc to nestálo. Navíc to bylo fakt časově náročné.
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Tož to jsem rád, jestli to někomu bude sloužit dle jeho představ! :) Nejlepší je to pověsit někam do mírného průvanu, aby to rychleji prosychalo. Je to myšleno hlavně do terénu, ale jde to používat i jako dlouhodobý domácí eklektor. V takovém případě jednou týdně vysypat do kbelíku, promíchat a nasypat zpět, aby to prosychalo rovnoměrně. Je to taková jednoduchá varianta mnohem sofistikovanějších přístrojů, které tu někteří kolegové mají. Pokud to není potřeba v terénu, tak čistě pro domácí použití se mi čím dál víc líbí varianta "ala Kormik", tj. eklektor s topným kabelem.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od krep »

No také již pár let užívám typ "Hali" jen s malou úpravou "Krep" - a to místo kruhu ovál a nemám dole nádobku. Popravdě ideální na cesty - lehké skladné a dobře fungující ( na klasiské nosáče fungující po první noci na 90% - zbytek jsme zkoušeli vybrat tradičně na plechu a ohřáté vařičem... - možná Bagousové a někteří Trachyphloeus budou odolnější). Tudíž ještě jednou ( a opakovaně) dík za inspiaraci Halimu!
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Tomas »

Jo. Mě se to jako kruh taky nezdálo tak jsem to po zhotovení stlačil na ovál.
Každopádně je to super a ty tři kusy mě vyšly na asi 70 Kč (cena látky ostatní jsem měl doma) a tři hoďky práce což je mnohem lepší než 1000-3800,- jak jsem našel xeroeklektory prodávat na netu. Prostě DIY je pro mě nejlepší cesta. :rock
První prosev co jsem do toho nacpal je z pískovny proseté sedum (rozchodník). Části té tučnolistky ostali v prosevu takže to asi bude vysychat dlouho. Každopádně nosatci se objevili až po pár dnech a to to visí u topení. Vespod mám lahvičku s pravidelně vlhčeným ubrouskem. Topný kabel můžu vyzkoušet, jen co zjistím kam jsem ten bazmek strčil. :think
Dřív jsem používal tácek nebo velký talíř položený na plochém hrnci s horkou vodou. Na závěr xeroeklektorování (strašné slovo) to schválně ještě zkusím. Včil ale hurá do Břeclavi.
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Čistě jen taková inspirace. :)
Stačilo by to naplnit matrošem a šoupnout do monofilového rukávu, dole s lahvičkou a vlhkou hadrou.
Navíc ten dvoumetrový by jistě šel rozříznout na několik menších, třebas 3-4 půlmetrové kousky, jen by se jim muselo přivázat nějaké nosné poutko. To já jen že by se s tím člověk nemusel šít, pokud se to prodává už takhle hotové... U toho druhého typu se na to dokonce prodává nějaký cestovní futrálek.

DRY NET sušící síť, 8 komorová, 2m, 544 Kč
http://growtent.cz/product-cze-194-DRY- ... va-2m.html
DRY-NET.jpg
DryIT 55 sušící síť Ø55cm 6 pater, 799 Kč
https://www.growzone.cz/DryIT-55-susici ... er-d79.htm
dryit55.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

nikde jsem nenasel prumer ok v ,,patrech" ...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Všude stejný, nejsou to síta ale sušáky na ovoce. Muselo by se to asi vidět v krámě. U druhého typu je to možná i fuk, brouci by mohli lézt i vrchem.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

PROVIZORNÍ TERÉNNÍ EKLEKTOR
Může se stát, že na cestách budete potřebovat eklektor a zároveň musíte šetřit váhu batohu. Je takové provizorní řešení. Potřebujete k němu jen 3 věci.
1) trubkový obvaz (má pár gramů)
2) "trubku" ušitou z monofilu (viz obrázky mého skládacího eklektoru dříve)
3) a špagátek.
Je to maličké, celé to neváží skoro nic, stojí to pár kaček a vejde se Vám to s přehledem do kapsy. :) Rozmotáte obvaz, na jednom z jeho konců uděláte uzel, naplníte ho prosevem a na druhé straně obvazu uděláte druhý uzel. Vznikne Vám taková jakoby šiška salámu. :) Tu za jeden konec někam pověsíte, navléknete na ni monofilovou trubku a zavážete. V případě že máte nějakou skleničku s mokrým hadříkem, tak ji můžete dolů také dát, ale u provizorního řešení to jde i bez toho. A je to. Provizorní, minimalistické, ale funguje to. Obvaz je dlouhý, tak ho buď můžete dát dvouvrstevně, nebo můžete mít z jednoho obvazu provizorní eklektory dva.
No jasně, síta jsou síta, jsou moderní a žádný eklektor pak už není potřeba. :mrk Však píšu, že je to jen takové provizorní řešení, co se někdy třebas může hodit...
P7056128_cr_z.jpg
P7056136_cr_z.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Tomas »

:hand :yes :party Skvělé
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Prodej sáčků na prosevy :mrk - http://www.saaczech.com/
59,- Kč za kus, rozměr 23,5 x 31,5cm, hmotnost 17 g, materiál padákovina, sbalitelný do malého rozměru
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Zajímavé, ale staré bílé povlečení (nebo zbytky bílých látek ve výprodeji), šikovná manželka a je to za cenu nití a rozměr volitelný :-)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Nj, jenže my co nemáme manželku se s tím určitě šít nebudeme... :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Jeden můj kolega mnoho let svobodný (ale už to neplatí a stihl to 2x), vždycky tvrdil, že když se naučí prát a vařit vyjde ho to laciněji a je to jednodušší než se ženit :-), takže chápu že náklady na pytlíky zdaleka nedosahují nákladů na manželku :-)
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od MilanP »

Ze starýho povlečení jsem si nechal sáčky udělat. Když jsem naložil pytle mokrým zimním substrátem, rozpadly se. Nešetřit na materiálu.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Padákovina musí unést hodně... :nod
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“