prosívadlo, xeroeklektor

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Časem se určitě rozpadnou-ale není to hned a to prosívám na močálech, hnůj, kompost, kvasící ovoce, kobylince......, líbí se mi, že částečně sajou vlhkost a tedy se nerosí, nevím jestli ta padákovina není voduodpuzující a brouci se tam pak přilepí.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Ne, píšou, že je to prodyšné jako plátno. Doporučují to na pečivo.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Cassida »

Napadnul mě jeden způsob výroby "expres" xeroeklektoru pro domácí použití. Nechcete to někdo vyzkoušet? :) Popíšu myšlenku. Vezme se nějaký větší kovov hrnec, do kterého se třeba drátky zavěsí kovové síto s potřebnou velikostí ok (to může být nejpracnější částí, neboť síto musí mít téměř stejný průměr, jako je vnitřní průměr hrnce). Zjednodušit by se to dalo vytvořením "kapsy" (drátěné pletivo), která nemusí být ani kruhová a jednoduše se do hrnce zavěsí za jeho okraje. Vytopí se trouba na "rozumnou" teplotu. Do hrnce se nalije studená voda a celý hrnec i s kapsou, ve které je prosev se dá do trouby. Teoreticky by to mohlo fungovat :) Otázka, co praxe :D
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1172
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od J.P. »

Knedlíky už jsem v páře ohříval, brouky zatím ne. :D
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Karlovarský knedlík v páře, to není chuťově nic špatného. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

dotaz na cassidu - a kam ti brouci budou padat ? do studene vody ? proc tam je ta voda ? pri vsi ucte - vyzkousej sam a pak dej vedet
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Cassida »

bozapetr píše: 22 zář 2018, 20:16 proc tam je ta voda ?
Proč se tam dává vlhký hadřík? A navíc by to bylo směrem od studené vody chlazeno, takže by brouci mohli mít motivaci se tam přesouvat. V okolí by bylo logicky docela vedro. Nevím, je to jen nápad,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

vlhceny hadrik se tam dava aby brouci, co vypadnou z eklektoru nechcipli suchem. ta vlhkost je z prosevu nelaka...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

síto, průměr 23 cm, 1x1 a 2x2, 299,- Kč
https://www.vceliobchod.cz/cednik-sito- ... gL8E_D_BwE
1_síta s uchy_.jpg
.
síto, průměr 23 cm, 1x1 a 2x2, 319,- Kč
https://www.vceliobchod.cz/cednik-sito- ... gK_l_D_BwE
2_vypouklé_.jpg
.
síto NEREZ, průměr 24 cm, 1x1 a 2x2, 646,- Kč
http://www.vceliprodejna.cz/d/cednik-si ... 1-1003040/
3_nerez_.jpg
.
síto NEREZ, průměr 24 cm, 1x1 a 2x2, 646,- Kč
http://www.vceliprodejna.cz/d/cednik-si ... 3-1002448/
4_nerez_.jpg
.
.
+ kupy dalších cedníků 1x1 a 2x2...
http://www.vceliprodejna.cz/e/potreby-p ... -medu-445/
.
.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

sada voštinových sít 2x2, 4x4 a 6x6, M19, až 17 cm v průměru, 690,- Kč
https://www.4studio.cz/sada-vostinovych ... gIzRfD_BwE
.
voštinová síta.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

síto, plast, oka 12x12, průměr 33,5 cm, 299,- Kč (na obrázku je nafocené spodní stranou nahoru)
https://www.mall.cz/ryzovani-zlata/karm ... bf0a18050d
.
1000.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

síto 6x6 mm, průměr 36 cm, 245,- Kč
http://nazahradu.snadno.eu/naradi-zahra ... lid=464317
.
6x6.jpg
.
dva druhy sít ?x?, rozměr 35x36 cm, 290,- Kč
https://www.profi-grow.cz/prislusenstvi ... 5-12-5-cm/
.
garl.jpg
.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

to dva v jednom vypada moc dobre ... a jak vidim ze zvetseneho obrazku opravdu to bude vymenitelne - jsou tam na boku uchyty ... tohle dvojsito za tu cenu mi prijde ok
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Otázka je jak se to bude nosit v batohu v terénu. Na zpracování doma by to šlo, ale to jsou zas moc velké otvory.

Stále jsem nenašel nic jednoduššího, lehčího a lacinějšího než je raketa na softenis

např zde dvě za 59 Kč.
Přílohy
rak.jpg
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

jj, tyhle palky jsou skvele, lehke a levne. je treba koupit z pevne umele hmoty, protoze delaji i z ohebne a kdyz se vyrizne ,,vyplet", tak je okraj moc mekky ... jednu ale nevyhodu jsem nasel, marione. kdyz prosivam ,,bahno", tak se zanaseji otvory - zmensuji se a pak se spatne prosiva. je to tim, ze ,,vyplet" ma urcitou vysku, kdezto drat je drat... ale protoze tak casto ,,bahno" neprosivam porad toto prosivadlo pouzivam ... kolega mi rikal, ze si koupil hlinikovou trubku, navrtal dirky a protoze hral kdysi ,,bembajs" umi vypletat rakety. trubku si ohne do tvaru ,,rakety", vyplete pevnym silonem a kdyz se prodre casem struna vyplete si to jednoduse znova...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

marion píše: 18 dub 2019, 08:42 Otázka je jak se to bude nosit v batohu v terénu. Na zpracování doma by to šlo, ale to jsou zas moc velké otvory.
Stále jsem nenašel nic jednoduššího, lehčího a lacinějšího než je raketa na softenis
např zde dvě za 59 Kč.
Já Ti rozumím Marione, na prosívadlo proč ne. :) Ale pak je potřeba prosátý materiál rozdělit na frakce a to na pálkách neuděláš, na to už jsou potřeba síta.
Pomalu v terénu přecházím od eklektorů a plachet k sítům. A ano, nosím je sebou do terénu, vyplatí se mi to. Je to rychlejší, i když asi nějaké věci člověk přehlédne. Ale na Clambidae, Corylophidae, Psepaphidae, Scydmaenidae atd. to funguje bezva, takže když v tom nenajdu pár Acallesů, tak mi to zas až tak nevadí. :) V eklektorech prostě řada zvířat chcípne a pak, s tím nošením - buď nosíš do terénu síta (moje 3 síta mají 470 g a získám 4 frakce), nebo domů vláčíš prosevy...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Já považuju vybírání prosevů v terénu za nedokonalé a hlavně za ztrátu času, je to ale tím, že sbírám všechny brouky, kdybych byl jen prosévač, pak ano, ale zatímco bych vybíral prosev můžu místo toho lovit cedníkem, sklepávat nebo dělat cokoli jiného.Když se ale válím s manželkou na pláži a nic se mi nechce, pak i vybírám prosevy.
Spíše se mi líbí cesta, jak ty brouky dostat dříve doma z eklektoru-tedy nějaké nahřívání jak razí kormik. Nicméně jsem "tvá" síta pořídil (ta cos kdysi doporučoval), ale rád bych viděl, jak je v terénu prakticky používáš, zatím leží ve skříni, bohužel jsme se od té doby nesešli :-(
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

ještě ad Petr, já používám to "sítku" z obou raket, horní kruh mám z drátu z držadlem-svařeno kdysi na staré síťky a dokonce jsem si vyrobil úplně "sprostě" jeden kruh z tlustého hliníkové drátu, vyrábět to stříháním z rakety mi přijde zrouhavé a hlavně raději vyrobím prosívadla dvě.

že se chytá bahno je pravda a občas to musím vyklepávat, ale musím opakovat, je to nejjednodušší a nejlacinější a upotřebitelné kdekoli.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“