Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
greg80
Příspěvky: 2
Registrován: 12 dub 2016, 14:54

Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od greg80 »

Potreboval by som Vašu pomoc. Chystám sa do Peru, budem mať možnosť zbierať chrobaky aj motýle, len neviem ako by sa dali skladovať motýle dlhšiu dobu mimo mrazničky vo vlhkom prostredí.Na fóre som hladal, aj som našiel nejaké dobré príspevky ale presne čo by sa dalo použiť neviem. Čítal som že treba napustiť piliny protipliesňovým prostriedkom, ale aj to som čítal ža napríklad keď obsahuje chlor, môže poškodiť farbu chrobáka. Poraďte mi aký osvedčený protipliesňový prostriedok by bol najlepší v tropoch. Dalo by sa aj na motýle použit ten istý prostriedok, ale napustiť napríklad len vatu a vysušiť?
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Cassida »

Poradím co pomáhá, ale už se to asi nedá sehnat. Je to Lastanox - protiplísňový přípravek na bázi tributylcínu. Karcinogenní svinstvo, ale účinné :) Zachránil mi motýly z F. Guyany.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Sieťka »

Možno by sa dal použiť alkohol a potom chrobáky z neho zobrať, alkohol im pobere vodu a chrobáky by ti hneď zavrel do nejaké vzduchotesné fľašky , alebo niečo také-na motýle sa alkohol asi použiť nedá....
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Cassida »

No zkus si potom brouky z alkoholu preparovat! Upřímnou soustrast. V nouzi to samozřejmě jde. Místní sběrači to tak obyčejně dělají,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Cassida »

Na brouky a většinu hmyzu doporučuji do tropů každému připravit před odjezdem piliny, které se napustí jakýmkoli protiplísňovým přípravkem (na trhu je jich dost). Je dobré je tím napustit a vysušit.

Na motýly je skvělá věc (zjistil jsem od motýlářů nedávno), brát s sebou silikagel. Ten se nasype do plastové krabičky, kam se motýli ukládají. Je dobré přidat trochu thymolu, aby tam nemohl vlézt třeba "mikromravenec". Silikagel funguje spolehlivě - motýly vysuší a neplesniví to.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od marion »

je to velice vágní informace, možná si někdo ze střevlíčkářů vzpomene jak to bylo přesně, ale kdysi mi p. Pulpán radil vlhké brouky usmrcené v octanu přeložit ještě vláčné do lékařského benzínu, nehnijou, neplesniví a zůstanou vláční, nikdy jsem nevyzkoušel.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Cassida »

No nebylo by špatné, kdyby někdo metodologii vyzkoušel a udělal srovnání :) Těch faktorů je hodně a je možné, že bychom našli jednoduše "ideální" postup. Včetně metod, jak rozhýbat gumovky. Já mám dobré zkušenosti s tím, když se brouci nechají v sáčcích s pilinama "trošku déle". Což jsem zjistil právě na delších expedicích. Materiál je potom takový jaksi "mírně natrávený, aneb nahnilý" a je úplně vláčný. Plesnivění zabrání metody popsané výše a přílišný rozklad dokapávání octanu. Přehnat se to samozřejmě nesmí, aby se hmyz nezačal rozpadat (něco je na to citlivější).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Pavel L. »

marion píše: 03 čer 2020, 11:21 je to velice vágní informace, možná si někdo ze střevlíčkářů vzpomene jak to bylo přesně, ale kdysi mi p. Pulpán radil vlhké brouky usmrcené v octanu přeložit ještě vláčné do lékařského benzínu, nehnijou, neplesniví a zůstanou vláční, nikdy jsem nevyzkoušel.
J.R.Winkler : Sbíráme hmyz a zakládáme entomologickou sbírku - tam je tato metoda podrobně popsána,místo benzinu lze také použít tetrachlormetan,obojí je stejně účinné,z hlediska bezpečnosti je tetrachlormetan oproti benzinu nehořlavý.
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od kutilka »

marion píše: 03 čer 2020, 11:21 je to velice vágní informace, možná si někdo ze střevlíčkářů vzpomene jak to bylo přesně, ale kdysi mi p. Pulpán radil vlhké brouky usmrcené v octanu přeložit ještě vláčné do lékařského benzínu, nehnijou, neplesniví a zůstanou vláční, nikdy jsem nevyzkoušel.
Zkoušel jsem, koprofágové z Kapustin Yaru (z vojny) mi vydrželi v benzínu cca 15let. Preparovat se pak musí rychle, než se benzín vypaří.
Další možnost je nechat benzín odpařit a rozvlhčit klasicky. Schnou pak pomaleji, nicméně rychleji, než čerstvý materiál.
Hmyz se odmastí, vyčistí,přilehlé chloupkování se napřímí ale po uschnutí zkřehne. Při čištění štetečkem se pak odlamují chloupky. U barevného materiálu může dojít ke změně barev.
Při krátkodobém uložení v benzínu se tato negativa nemusí téměř projevit. (Nutno vyzkoušet.)
Při dlouhodobém uložení je třeba dbát na to, aby materiál neležel dlouho ve žlutých vylouhovaných kuličkách mastnoty - dojde naopak k rozpadu.
Je třeba benzín čas od času vyměnit, případně materiál oddělit ode dna, kde se vylouhovaná mastnota hromadí.
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od marion »

Díky za upřesnění. teď mně napadlo, pokud dám do láhve od destilátu, můžu se tvářit, že si vezu domů místní specialitu-likér, zvláště, když to bude v neprůhledné láhvi. :P
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Hali+ »

Zkoušel jsem to, ale u voďáků dochází cca po roce v benzínu k maceraci a rozpadávání na součástky. :S Ale třeba z rodu Agabus by asi šel takhle těžit olej průmyslově, co ho v sobě mají... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Pepa »

Vláčný materiál se dá v pohodě uložit do zkumavek … se 40 -45% ethanolem. Materiál už neztvrdne, dá se tak vložit i do mrazáku, vydrží v tom i hodně dlouho. Preparoval jsem dost materiálu uloženého v lihu a úplně v pohodě, maximálně se lehce dovlhčí.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od marion »

Myslím si, že základem tématu je skladování při expedici tedy v řádu týdnů max.
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Sieťka »

Cassida píše: 03 čer 2020, 10:42 No zkus si potom brouky z alkoholu preparovat! Upřímnou soustrast. V nouzi to samozřejmě jde. Místní sběrači to tak obyčejně dělají,...
Ja teraz také preparujem, rozvláčniť sa to dá... a nehovorím o usmrcovaní v alkohole... to si len niekto vie domyslieť....
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Cassida »

Já myslel, že i uskladnění v alkoholu může ty brouky "zgumovět". Ale tyto obavy jsou jak je vidět liché (viz i příspěvek Pepy).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od Radomír »

kutilka píše: 03 čer 2020, 12:23Zkoušel jsem, koprofágové z Kapustin Yaru (z vojny) mi vydrželi v benzínu cca 15let. ... Při dlouhodobém uložení je třeba dbát na to, aby materiál neležel dlouho ve žlutých vylouhovaných kuličkách mastnoty - dojde naopak k rozpadu. Je třeba benzín čas od času vyměnit, případně materiál oddělit ode dna, kde se vylouhovaná mastnota hromadí.
Jen pro upřesnění - nejedná se o mastnotu, která je v benzínu rozpustná, ale o vodu.
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladovanie chrobakov a motýlov na expedicii

Příspěvek od kutilka »

Radomír píše: 04 lis 2020, 06:10
kutilka píše: 03 čer 2020, 12:23Zkoušel jsem, koprofágové z Kapustin Yaru (z vojny) mi vydrželi v benzínu cca 15let. ... Při dlouhodobém uložení je třeba dbát na to, aby materiál neležel dlouho ve žlutých vylouhovaných kuličkách mastnoty - dojde naopak k rozpadu. Je třeba benzín čas od času vyměnit, případně materiál oddělit ode dna, kde se vylouhovaná mastnota hromadí.
Jen pro upřesnění - nejedná se o mastnotu, která je v benzínu rozpustná, ale o vodu.
Což by vysvětlovalo onu maceraci... :)
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“