Čelovky

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Čelovky

Příspěvek od bozapetr »

takze rada vindobone zni ? (mam na mysli.jake pouzivas ajsi spokojeny)
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od Vindobon »

Šmarjá, já s tím, které používám, zrovna dvakrát spokojený nejsem, navíc ho nemám po ruce. Důležité je, aby světlo bylo silné a aby pokud možno nesvítil bod, ale plocha, případně aby byly k dispozici obě možnosti a dalo se mezi nimi snadno přepínat nebo, lépe, zoomovat. Před nějakou dobou jsem uvažoval o koupi buď LED LENSER H7.2 nebo LED LENSER H7R.2, ale zatím jsem nic z toho nekoupil, takže neporeferuji.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od papa »

Vindobon píše:Šmarjá, já s tím, které používám, zrovna dvakrát spokojený nejsem, navíc ho nemám po ruce. Důležité je, aby světlo bylo silné a aby pokud možno nesvítil bod, ale plocha, případně aby byly k dispozici obě možnosti a dalo se mezi nimi snadno přepínat nebo, lépe, zoomovat. Před nějakou dobou jsem uvažoval o koupi buď LED LENSER H7.2 nebo LED LENSER H7R.2, ale zatím jsem nic z toho nekoupil, takže neporeferuji.
Ledlensry mám obě resp. H7 a H14 a pak ještě tři typy od Fenixe.
Jako každý výrobek na světě má chyby a přednosti a žádný není dokonalý, tak to platí naprosto o čelovkách.
Kdybych si měl vybrat jen jednu tak bych sám nevěděl kterou,
Jedna svítí jak auto, ale žere energii atp ..
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od kormik »

Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od marion »

Mám LED LENSER H14 a jsem spokojen. Zvykl jsem si nosit náhradní tužkové baterie, takže ani výdrž není problém. Jediný pseudoproblém je, že jsem ji půjčil synovi do tropů a teď ty popruhy strašně smrdí potem a zatím jsem nepřišel na to jak je sundat a vyprat, pravda ale je, že jsem to zas tak nezkoumal, vadí mi to jen proto, že mi smrdí batoh, který nosím do letadla a kde ji nosím.

viz také zde
viewtopic.php?f=23&t=4555&p=35951&hilit ... vka#p35951

https://www.mall.cz/celovky/ledlenser-h ... tAodHBAAXg
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od bozapetr »

diky za tipy.chlapi ...
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od papa »

marion píše:Mám LED LENSER H14 a jsem spokojen. Zvykl jsem si nosit náhradní tužkové baterie,
H14 je super,
bez náhradních baterií bych raději nešel ani dál od stanu protože:
1. pokud chceš svítit na maximum (tím nemyslím 3vteřinový super světelný tok),
tak jsi na originál dobíjecí akumulátor za ca 2 hodiny bez světla, což v tropech je noční lov i 10 hodin...
Dobíjecí běžné tužkové baterie to vysaje jak malinu ...
2.dobíjení trvá poměrně dlouho ze sítě, v autě jsem se to ho možná ani nedočkal
3.co je nejhorší, že při vybíjení baterie na konci "čelovka" začne blikat aby tě upozornila a nakonec zhasne !!

Snad nemusím dál komentovat, kdo takovou blbost vymyslel ?! ... vidíš brouka, začne to blikat a když po něm chci šáhnout tak to chcípne :D
Např. Fenix svítí furt furt, prostě slabě ale furt ...
Ale jinak bezkonkurenční svícení ... jen Bolbelákům a Ochoušům ta síla vadí :D
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od marion »

Je to tak, bliká a pak zhasne, taky mně to několikrát vypeklo proto mám vždy další dvě sady baterií.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od aphodius »

To je starý - tohle provedení se už dávno nevyrábí, ani není nikde nabízeno.
Jediná entomologicky dokonalá čelovka je H7R.2 od německého výrobce LED LENSER, která je dobíjecí (dobíjet se dá z notebooku nebo jakéhokoli PC přes USB port, ze zásuvky 220 V, nebo při použití adaptéru přes port autozapalovače v jakémkoli autě; v případě nemožnosti čelovku dobít je možno vyjmout akumulátorek a dát místo něj 3 mini-tužkovky), má plynule regulovatelnou svítivost, různé světelné a energetické módy, při standardním světelném toku, jaký používá běžně entomolog v terénu, je velmi dlouhá výdrž na jedno nabití, velmi kvalitní optika s plynulým regulováním rozptylu světelného kužele neboli optický zoom, nastavitelný úhel svitu s aretací (na rozdíl od jejího předchůdce H7R, kterému aretace chyběla, takže při silnějších otřesech, např. při běhu, se reflektorek sklápěl dolů), velmi nízká hmotnost čelovky (na hlavě ji ani neucítíte), relativně nízká cena (na e-shopech běžně i s poštovným kolem 1800.-CZK), pratelné hlavové popruhy a jiné přednosti.
H14.R je pro entomologické použití naprosto zbytečně nabitá nesmyslnými funkcemi a programy (čemuž odpovídá i její podstatně vyšší cena) a kapacity její svítivosti entomolog nikdy nevyužije (je dobrá spíše pro outdoorové noční aktivity, speleology, armádu, policii a jiné ozbrojené složky apod.). U H7R.2 používám při lovu jen asi třetinový výkon, což je plně dostačující a dalo by se říct ideální, protože létající brouky taková intenzita světla nijak neplaší).
Zde je link na oficiální stránky výrobce:

https://www.ledlenser.com/de/

Přikládám i český návod k H7R.2:
Přílohy
LED LENSER H7R.2.pdf
(165.46 KiB) Staženo 557 x
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od papa »

Dane = já prosím reagoval a psal poznámky na čelovky co jsou nyní na trhu. Koupil jsem ji asi před rokem jak H7 tak H14.
H14 má naprosto bezkonkurenční "záběr" osvětlené plochy oproti H7, při chytání Megacephal nebo Mantichor je to bomba, protože vidíš i za keříky, periferně co utíkaá apod .. to mi H7 neudělá ..
Čelovky mají další chyby, ale nechci odrazovat potencionální kupce, protože LED LENSER a FENIX jsou podle mne nejlepší na trhu. PETZL zaspal u této amatérské kategorie dobu... Každému vyhovuje něco jiného, včetně pořizovacích nákladů.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od aphodius »

Pavle, já ale píšu o H7R.2, nikoli o H7. Ta dvojka znamená další posun v provedení - lepší optika = možnost nastavit rozptyl světla na velkou plochu. To R znamená, že je dobíjecí, a není tudíž třeba kupovat tužkové monočlánky (= nulové provozní náklady). Světelný tok a dosvit jsou u H7.2 (a H7R.2) téměř stejné jako u H14 (a H14R).

FENIX je s kvalitou a provedením asi o třídu níž než LED LENSER a čelovky od PETZLa jsou jen dětské hračky, srovnatelné s jakýmikoli výrobky ze supermarketů.
Naposledy upravil(a) aphodius dne 20 čer 2015, 16:35, celkem upraveno 2 x.
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od papa »

aphodius píše:Pavle, já ale píšu o H7R.2, nikoli o H7. Ta dvojka znamená další posun v provedení - lepší optika = možnost nastavit rozptyl světla na velkou plochu. To R znamená, že je dobíjecí, a není tudíž třeba kupovat tužkové monočlánky (= nulové provozní náklady). Světelný tok a dosvit jsou u H7.2 (a H7R.2) téměř stejné jako u H14 (a H14R).

FENIX je s kvalitou a provedením asi o třídu níž než LED LENSER a čelovky od PETZLa jsou jen dětské hračky, srovnatelné s jakýmikoli výrobky ze supermarketů.

Dane :-)) já ale psal, že mám obě čelovky dobíjecí a poslední "model" s originál dobíjecí baterkou (tzn.: H7R.2 a H14R.2),
protože jinak "sežerou" baterky normální i baterky dobíjecí daleko rychleji. Když tam dáš baterky nedobíjecí, které nejsou dost nabité tak se ani nerozsvítí. Záměrně jsem neuvádět za číslovku H7 a H14 další upřesnění typu, protože jsem si nebyl jistý zda se to stále značí stejně apod...
Mj. H14R.2 jsem měl možná (nechci se chlubit) v ČR první zákazník, jel jsem si pro ni k dovozci do Prahy a přemlouval ho před cestou do Afriky aby mi ji prodal, neměl je ani naskladněné, naceněné možná proclené...
Tak že obě testuji již delší dobu.. a jak jsem napsal, BOHUŽEL není jednoznačný vítěz.

FENIX je koncipován jinak ... nemá (neměl) fokus = rozptyl, krom čelovky HP25 - 2 reflektory, nebo starší typy rozptylové sklíčko, ale zase má světelný kužel stejnoměrně osvětlený, což je zase "menší" vada LED LENSERU pro mne...
Svítím na plátno při nočním lovu a musím mít fokus zatažený ...
Je (byl) o něco levnější (poměr cena/výkon) a je daleko odolnější (vlastní zkušenost + další osoby, u LED LENSERu se lámou úchyty apod., odchází elektronika, zanáší se fokus!), co je ale podstatné, FENIX má(měl) daleko!! menší spotřebu, nebliká ke konci vybité baterie, svítí do úplného konce kdy už to je jen jak dioda a má perfektně uložené baterie ve voděodolném pouzdru. FENIX svítí jen o něco méně, udávané lumeny jsou zavádějící, každý výrobce udává rozdílné měření tak jak se mu to hodí a podle jiných parametrů.
Píšu "měl" protože poslední typ HP30 jsem si už nekoupil :P

PETZL bohužel dělá naši hobby třídu o něco méně atraktivnější, kamarád si koupil jejich poslední model MYO a když to dáš na hlavu tak to vypadá jak pí_a :D :D ,ale pro jeskyňáře dělají profi světla s baterkama do kapsy apod.. naprosto odolné vodě a i mechanicky odolné, ale ceny přes 10000Kč.
Před 18lety jsem si koupil jejich nejlepší v té době žárovkovou čelovku asi za 7000 Kč, odolná vodě do x metrů, nerozbitná, prostě super ...
Bohužel dnes svítivostí neporovnatelné, ale do dnes plně funkční.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od Yohaness »

aphodius píše:Světelný tok a dosvit jsou u H7.2 (a H7R.2) téměř stejné jako u H14 (a H14R).
Tak to tedy ani náhodou.
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Víkendové výpravy 2015 aneb co kde leze, lítá, poskakuje

Příspěvek od aphodius »

Yohaness píše:
aphodius píše:Světelný tok a dosvit jsou u H7.2 (a H7R.2) téměř stejné jako u H14 (a H14R).
Tak to tedy ani náhodou.
Zde tedy údaje od výrobce:

H7.2, H7R.2: dosvit 160 m, světelný tok:300 lm;
H14, H14R: dosvit 210 m, světelný tok 210 lm (tedy dokonce menší než u H7.2 a H7R.2!).

Pouze H14.2 a H14R.2 jsou, co se týče těchto dvou hodnot, poněkud někde jinde - o nich jsem ale nepsal.
Naposledy upravil(a) aphodius dne 21 čer 2015, 18:06, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Čelovky

Příspěvek od Yohaness »

No tak to sorry, na vývojové typy jsem nedával důraz, povšechně platí, že sedmička je a bude vždy pozadu za čtrnáctkou, porovnával jsem to v terénu a je to nebe a dudy. Je však možné že nejnovější sedmička může být vyrovnaná nejstarší čtrnáctce, že... :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Čelovky

Příspěvek od papa »

Yohaness píše:No tak to sorry, na vývojové typy jsem nedával důraz, povšechně platí, že sedmička je a bude vždy pozadu za čtrnáctkou, porovnával jsem to v terénu a je to nebe a dudy. Je však možné že nejnovější sedmička může být vyrovnaná nejstarší čtrnáctce, že... :mrk
Naprosto souhlasím, vlastní zkušenost, že 14 přesvítí 7mičku
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Čelovky

Příspěvek od Cassida »

Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Čelovky

Příspěvek od aphodius »

papa píše:...vlastní zkušenost, že 14 přesvítí 7mičku
Ale k čemu Ti to je na broukách, když na lov letících imag stačí sedmička rozsvícená na třetinu výkonu? Čtrnáctka je pro entomologa dle mých zkušeností naprosto zbytečná.
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Čelovky

Příspěvek od papa »

aphodius píše:
papa píše:...vlastní zkušenost, že 14 přesvítí 7mičku
Ale k čemu Ti to je na broukách, když na lov letících imag stačí sedmička rozsvícená na třetinu výkonu? Čtrnáctka je pro entomologa dle mých zkušeností naprosto zbytečná.
Dane,
psal jsem to .... na co mi je 14 a mám ji za jednu z nejlepších čelovek (byť s vadama).
Můžu se opakovat:
1. světelný kužel je tak intenzivní a široký, že obsáhne vše i to co vidíš periferně a je vidět i přes např. keříky, což mi např. H7 neudělá
2. její fokus je super, osvětlíš co potřebuješ
3. při vyhledávání míst nebo osob je její dosvit bezkonkurenční a srovnatelný se světlem od vozu
4. všechny ostatní přesvítíš a oslníš tak jsou nasraný a nic nechytnou :D

Abych ti řekl pravdu tak mám na hlavě H7 nebo Fenixe který nic nežere a když začnou brouci tak si nasadím H14 a jdu na to :muscle
ale jak jsi napsal bolbeláky a ochodáky to zabíjí při startu :D
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Čelovky

Příspěvek od aphodius »

Asi každej lovíme jiný potfory... Mě stačí sedmička na třetinový výkon, jak jsem uvedl. Čtrnáctka by ty moje listorožce zabila, jak sám píšeš. :D
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“