Příhody z nočního svícení

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od Cassida »

míra píše:A jinak asi takhle se tam tenkrát svítilo a to je podstatné
Já si myslel, že je to opravdu nějaká historická fotka z nějakého písáku (i když mě to množství hmyzu trochu udivovalo) :) Raději Míro piš, že obrázek je jen "ilustrativní" :) Zdroj původního obrázku lze nalézt zde: http://www.nhm.ac.uk/nature-online/spec ... giganteus/ :P
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
potemnik
Příspěvky: 44
Registrován: 14 kvě 2013, 18:12

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od potemnik »

.............Raději Míro piš, že obrázek je jen "ilustrativní"............
casido, snad každému bylo jasné, že jde o ironickou fotku z nějaké jungle :D Kdyby tam bylo napsáno odkud to je tak to postrádá význam. Radši nekrafej a napiš nějakou svou příhodu. :yes
...................

Já přidám k dobru letošní malý příběh z Tunisu. Byl jsem s přítelkyní a moc nechytal. Potemníků je tam naštěstí všude dost, tak jsem byl spokojený. Jeden den jsme navštívili i jižní cíp země v poušti a v takové malé roklince nedaleko silnice a daleko od všech lidí nakonec bivakovali. A jako na jiných místech jsem pustil takové malé bateriové světlo. Holka krafala, že tam nemůže přiletět ani moucha. Což nakonec byla pravda. Nicméně jsme skončili ve stanu s jinou zábavou a já na světlo zapoměl. Ráno mě před stanem čekalo překvapení a pod prostěradlem pod světlem nalezl 5 krásných Polyarthron pectinicornis (Fabricius, 1792) včetně jedné samice. Nadmíru uspěšný lov, protože jsem je dobře směnil.
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od papa »

potemnik píše:.............Raději Míro piš, že obrázek je jen "ilustrativní"............
casido, snad každému bylo jasné, že jde o ironickou fotku z nějaké jungle :D Kdyby tam bylo napsáno odkud to je tak to postrádá význam. Radši nekrafej a napiš nějakou svou příhodu. :yes
...................

Já přidám k dobru letošní malý příběh z Tunisu. Byl jsem s přítelkyní a moc nechytal. Potemníků je tam naštěstí všude dost, tak jsem byl spokojený. Jeden den jsme navštívili i jižní cíp země v poušti a v takové malé roklince nedaleko silnice a daleko od všech lidí nakonec bivakovali. A jako na jiných místech jsem pustil takové malé bateriové světlo. Holka krafala, že tam nemůže přiletět ani moucha. Což nakonec byla pravda. Nicméně jsme skončili ve stanu s jinou zábavou a já na světlo zapoměl. Ráno mě před stanem čekalo překvapení a pod prostěradlem pod světlem nalezl 5 krásných Polyarthron pectinicornis (Fabricius, 1792) včetně jedné samice. Nadmíru uspěšný lov, protože jsem je dobře směnil.
Ahoj,
letošní ... ?? prosím napiš datum.
P
potemnik
Příspěvky: 44
Registrován: 14 kvě 2013, 18:12

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od potemnik »

červen, ještě mohu uvést, že tam předtím pravděpodobně pršelo. Den na to jsem v jiné rokli narazil na hodně střevlíků- anthie
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od papa »

potemnik píše:červen, ještě mohu uvést, že tam předtím pravděpodobně pršelo. Den na to jsem v jiné rokli narazil na hodně střevlíků- anthie
ok ... tak to jo ... ale červen ještě nebyl .. letos podle mne, proto mne to zarazilo !!!!
Díky
potemnik
Příspěvky: 44
Registrován: 14 kvě 2013, 18:12

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od potemnik »

sorry,nemyslelo mi to, samozřejmě lonský
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od aphodius »

Taky přidám jednu ze svícení. Byl jsem se svým kolegou Ivošem M., jenž má snad nejvíc přezdívek ze všech entomologů, které znám, na jedné, dnes již klasické lokalitě na Znojemsku na nočním svícení. Byl mimořádně dusný, zatažený večer, horko jako v sauně, na stromech a keřích se nehnul ani lísteček. Zkrátka ideální podmínky. Když jsem se s Ivošem potkal u jedné ze tří plachet a sdělovali jsme si, kolik čeho jsme chytli do síťky při procházení lokality s čelovkou, náhle nás přerušil naprosto nečekaný zvuk blížící se z dálky. Nejdříve to znělo jako rychlík, ale za chvíli to bylo jako sto rychlíků blížících se k nám ohromnou rychlostí. Než jsme stačili vyhodnotit, o co jde, srazila nás taková tlaková vlna, jakou jsme nikdy předtím ani potom nezažili. Bouře přiletěla doslova z vteřiny na vteřinu. Všechny tři plachty byly v mžiku strženy i se světelnými trubicemi a dalším vybavením a náhle se spustil takový liják, že jsme byli během chvilky promočení na kost. Do toho začaly oblohu křižovat blesky doprovázené takřka nepřerušovaným hromobitím a ohlušující vichr nás bičoval vodou, že to až bolelo. Jen s největším vypětím sil se nám nějak podařilo sbalit všechny věci, které jsme v té hrůze posbírali rozházené v délce asi 50 metrů od jejich původního místa, a nějak jsme se s nimi doštrachali do auta. Při cestě z lokality jsme ale museli projet oplocenou ovčí pastvinou, která měla na vjezdu i výjezdu kovovou bránu uzavřenou na petlici. Jelikož jsem řídil, musel Ivošek ven do toho nečasu, aby mi bránu otevřel a zase ji za mnou zavřel. Jakmile však položil ruku na její kovový rám, udeřil někde kousek od nás blesk doprovázený ohlušujícím hromem a z Ivošovi ruky vyšlehl bílo-modrý záblesk. Ivoš chvíli stál jako opařený, pak se pomalu došoural do auta a posadil se. Na mé dotazy, zda je v pořádku a jestli mám zavolat sanitku, vůbec nereagoval. Asi po pěti minutách konečně promluvil: "Tupé zkurvené ovči plotek!!!". Tak jsem poznal, že jeho nezdolná honey-badgerovská (honey badger je anglický výraz pro medojeda kapského a jedna z četných Ivošových přezdívek dokonale vystihující jeho povahu) nátura zvítězila nad účinky blesku a mně spadl velký kámen ze srdce. Ivoš pak měl ještě asi tři dny bolesti celé ruky, brzy mu ale - jako vždy - otrnulo, a sám si dal novou přezdívku 'Bleskový mužíček'. Když jsme pak byly na téže lokalitě asi o týden později, začala bouře, liják, blesky a hromobití sotva jsme zaparkovali auto, takže jsme ani nemuseli vybalovat věci na svícení. Ani po této zkušenosti se Ivošek bouřek a blesků nebojí, stejně jako se honey badger nikdy nebude bát levharta, divokých afrických včel a vlastně vůbec ničeho.
Ještě podotýkám, že jsme na této lokalitě s Ivošem zmokli opravdu nesčetněkrát. Mnohokrát se nám stalo, že jsme jen přijeli a aniž bychom vylezli z auta, zase jsme odjeli.

A tady je spokojený Ivošek se svou sítěčkou na oné lokalitě, která nás tak často vytrestala ukrutným počasím:
Přílohy
Bleskový mužíček
Bleskový mužíček
Naposledy upravil(a) aphodius dne 03 bře 2015, 22:45, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 403
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od Ivoš M. »

Taky přidám jednu ze svícení. Byl jsem se svým kolegou Ivošem M
Je to jen shoda jmen. Já jsem jiný Ivoš M.
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od aphodius »

Dej sem fotku. :chuckle
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od míra »

Kolegové, děkuji že se to rozjelo.
Jednou jsem sám jen s jakousi thajskou přítelkyní zavítal na ostrov Kočang, nebo Kačong? Je to malý ostrov na jihozápadě Thajska. V podstatě tam je jen malá vesnice s pár turistickými kempy a pak ještě jedna malá vesnice stranou. Právě tam jsem se usadil a chtěl dva tři dny pobýt. Večer , páč jsem v batohu našel jednu místní koupenou 500 žarovku, jsem od malé chatky kterou jsem si pronajal natáhl vypůjčený drát-dvoulinku, páč jsem svou 20metrovou prodlužku ztratil. Zapojil nožem žárovku, natáhl dvě prostěradla a šel si dám nasi goreng , wisky a .. :makeup .
Pak už ve tmě jsem vzal vybavení sítku, lahvičky, velkou dozu se čpavkem na motýli a zapnul jsem světlo. Chvilku to byla idyla, světlo jak blázen, zvuky pralesa, nálet. Pak ale svatlo začalo blikat a já v domění, že jsem něco špatně zapojil jsem posleze vypínal, omotával dráty izolepou a zase zapínal. Po nějaké chvíli, když jsem si sedl a dal pivko jsem registroval, že sice nesvítí žárovka, ale mírně jako vánoční ozdobný řetez svítí moje 20 metroá prodlužka. V okamžiku když jsem vstal ozvala se ďaha a byl jsem oslněn ohnostrojem. Nastala tma.
Po pulhodině, kdy jsem jen smutně koukal na tmu, přišla správcová s omluvou, že na ostrově je špatné vedení a zase, jako obvykle někde vypadl jistič. Hmm. Tak jsem šel spát. Ráno jsem zlikvidoval škvarky šnůry, posnídal a od správcové zjistil, že na ostrově velká problema, snad že vypadla hlavní centrala a že mi vrátí peníz za pobyt, nebo velmi velmi sleví a nabídne ještě gratis dvě dcery.
No nebylo co řešit. Akorát, že na ostrově po mého dalšího 2 deního pobytu nebylo večer světlo a vařilo se na butanu :)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od Cassida »

míra píše:t, nebo velmi velmi sleví a nabídne ještě gratis dvě dcery.
No nebylo co řešit. Akorát, že na ostrově po mého dalšího 2 deního pobytu nebylo večer světlo a vařilo se na butanu :)
Tak to nebylo tak zlé ne? Vařily dcery. A po večerech už světlo nebylo potřeba (díky těm dcerám) :D
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od míra »

Jo jinak tenhle ostruvek mají ve své moci sice nádherní, nicméně nepříliš bezpeční Trimeresurus macrops KRAMER, 1977. Tento menší zelený chřestýšovec sice není smrtelně jedovatý, nicméně jedovatý je hodně a na ostrově jich bylo velmi velmi hodně. Pokud se člověk šel sprchovat zcela jistě byl obtočen kolem sprchy. POkud šel na záchod, zcela jistě byl místo toaletního papíru. A pokud jsem se párkrát snažil vylézt na místní sopečku, na každém metru na mne civěl zblízka či daleko, ale vždy.
brouků jsem zde moc nenachytal.
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od míra »

Tak zas jednu. Ale tentokrát to nebude o broucích. Velmi brzo po revoluci jsem měl konečně možnost vycestovat. Sem tam jsem se podíval autem a vlakem do Rakouska, či Maďarska, ale pak jsem objevil inzerát na mesíční cestu (zoologickou výpravu) do maroka. Neváhal jsem zaplatil 8500 a natěšeně vyrazil. jen bokem uvedu, že název "zoologická" byl jaksi nadnesený. Autobus byl plný podivných bytostí a po zmatku nalodění řidič nadával, že to s tím chlastem přehnali. celá zadní část byla plná čuč, rumu, plechovek piva, metylalkoholu.. Na další zastávce se řidič, jedoucí do maroka poprvé rozzuřil, když mu vedoucí výpravy, zkušený průvodce, jedoucí do Maroka podruhé sdělil, že do této země nesmí alkohol.
Následný přejezd Španělskem byl poznamenám šíleným řevem, zastavováním na čůrky a blitím. Nicméně na hranice jsme přijeli včas a prosti alkoholu. Průměrně měli všichni účastníci v krvi nejméně 6 promile, ale to na hranicch neměřili :D
Ale ted ke svícení. Až v této zemi jsem totiž začal řešit jak občas posvítit. Žádný další entomolog v buse nebyl, tak jak?
Nakonec jsem využil zastávky ve městě a koupil místní svítidlo. A jsem u jádra zážitku. Svítidlem je benzinová punčošková lampa. Koupil jsem poměrně lacino lampu a pár punčošek. Punčoška je takový malý bílý hadřík vypadající jako punčoška na batole. Je z nějaké keramiky a aby se z ní stala lampa, musí se začmoudnout. Nastartovat. Naleje se benzínek, natlakuje, sestaví cylindry, natáhne punčoška jak šprcka a mírně se zatopí. Punčoška ohněm pookřívá, zvedá se, zahřívá, žhne a slááva začíná svítit. Nasadí se cylindr a záře nebeské, arabská.
Nu to je všechno. Hmyz s malou výjímkou jsem na to moc nechytnul, ale ta krása podivného světla. Doma pak jsem si pořídil další benzinovou lampu
a občas s oblibou rozžhnul.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od Acmaeodera »

Dva kolegové mě dnes hecovali, abych sem vrznul tu, dnes již profláklou historku z nočního svícení v jižním Maroku z června 2009 lehce zabarvenou krví mého kolegy, ale já si vzpomněl na jinou, která není hororová, ale dá se nazvat spíše třebas "Jak se dá plodně prožít noc na Sahaře"... :D

Tož, - jednalo se tehdy v červnu 2007 o jižní Tunis, lokalita Kebili blízko slaných jezer Chott-El-Jerid...
Vyplivl nás tam mikrobus - asi pátý v pořadí na celodenní cestě ze severní Tabarky. V uličkách Kebili jsme ještě dali ledovou Pepsi-colu, a s batůžky s vercajkem jsme zamířili do dun...
Našli jsme místo na okraji hamady, kde bylo asi 30 datlovníků a nějaký nižší porost, taky sem tam "kopr". Tak jsme zabivakovali, a protože bylo už kolem sedmé večer, ihned jsme se chystali na večerní svícení - rozdělali jsme plátna, BLB tuby a kýble s křídlama, a čekali na soumrak...
Samozřejmě už mezitím zasyčely plechovky piva z francouzského supermarketu a velmi záhy přišel ke slovu Key rum a cola....to už byla tma, a na fialových plachtách začaly pobíhat různé potvůrky...
U sběru havěti padaly různé historky, a asi kolem půlnoci jsme se, znaveni i společensky, rozhodli jít na kutě a trapy nechat svítit do rána...
Na dunách jsme si z písku nahrnuli jakési vyvýšené "katafalky", na ně flákli karimatky a hurá do pelechu....
Vše vypadalo uplně normiš...Byla teplá noc, nebe plný hvězd...Za chvíli se zpovzdálí blížily hrůzostrašné zvuky - dupot, funění a posléze skučivé naříkavé vytí... byli to potulní smetištní psi neurčitelné rasy, jejichž puch noční vánek nesl až k nám... ve tmě jim svítily oči jak baterky a vždy se zablýskly z jiného místa - obíhali nás v kruzích a bylo jich asi kolem deseti...zjevně přišli kvůli BLB světlu...
Asi po hodinovém házení kameny na všecky strany jsme je natrvalo vypudili z oázky, a to bylo štěstí, neboť kruhy čokli zmenšovali, a jistě by si na závěr odnesli minimálně naše lýtka...to už bylo asi půl druhé ráno...
Kolega M: "tyvole, to chce panáka ne ?"
Pác ho tam... ta píše...

Znaveni bojem s neviditelným nepřítelem jdeme spát....uff... :whew

Vtom do tmy říznul kolega M: "no jo, ale co když v noci zalehnu štíra - ten probodne aji spacák ne ?"
Já: "Neprobodne, to je blbost..a spi už.."
Za chvíli M: "No nic, zapnu se aji s hlavou, abych to neviděl, a štír mě nevlezl do pusy".. Halóó - spíš ?"
Já: "Spal jsem, teď už ne samozřejmě.."
M: "ale panáka by sme dat mohli.."
Já: "Tak jo - jakože teda desinfekce"
- a šli jsme spát...
Po chvíli - světe div se, začaly na nebi mizet hvězdy - průser !
Já: "M, vstávej vole, bude chcat !!!"
M: "Co ? sme na Sahaře, nebude.... - nicméně, panáka bysme dat mohli ne ?"
Pác, pác... co včíl ?
Deme spat...
Začalo pršet - rychlý balení a tréning na útěk někam pod palmu...
Po půlhodině deštíku zase klídek..
Já: "Deme spat"
M:"Počkej, dáme panáka a dem spat"...
Pác pác...
Po půlhodině M: "No jo, ale když su zaplej ve spacáku, tak hadi neuvidí tou svou termokamerou mý červený světlo, a můžou mě vlézt pod spacák..."
Já zoufalej a utahanej: "Neboj, přiláká je naše fialový světlo vedle.."
M: "Tyvole, víš vůbec, že místní zmije do Tebe na jeden zákus šplíchne půl deci jedu ?
Zhruba do 5 hodin ráno jsem ještě vyslechl toxikologickou přednášku o všech druzích jedů saharských hadů, štírů a pavouků, včetně toho, jakým zdlouhavým způsobem pak člověk umírá a co se mu jak rozkládá a jak to už nikdy nejde zastavit....
Po páté ráno už bylo opět světlo, a relativní klid... kolem spacáků myriády stop štírů a esíčka od nějakých malých hadů...
Vyklepli jsme kyble a plachty, a šli, už napůl mrtví, honit Grafiptery a potěmkiny, kterých na zkropených dunách pochodovaly stovky...
:muscle
Rekapitulace: Byli jsme vzhůru od 4 ráno v Tabarce do druhého dne bez zamhouření oka, a druhý den až zase do půlnoci... další noc byla už ok, neboť kolega M byl grogy a chrápal v rozepnutym Colemannu tak hlasitě, že se smetištní vlkodavi zdržovali na kilometr daleko....
Naposledy upravil(a) Acmaeodera dne 13 bře 2015, 10:12, celkem upraveno 3 x.
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Matěj Čermák
Příspěvky: 434
Registrován: 02 kvě 2010, 08:30
Bydliště: Praha, Bohnice

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od Matěj Čermák »

Ta byla dobrá.
Chlapci po ránu jste mě potěšili.
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od míra »

Dobrýý,
akmoško a jestlipak jste neposvítili na jogurtové hoře?
Já tedy napíši, že pokud někdo chystá Tunisko a pojede z tabarky na jih země, stavte se na jogurtové hoře. je to stolová hora, kde nahoře jsou divocí koně, cesta nahoru není náročná, není to žádná extra destinace, nikdo vás neruší, ani psi:-). Romantika jako pp..Sice z brouků bída, ale rozhled, svěží vzduch a hlavně ti koníci. Tedy jestli tam ještě jsou, já tam byl už je to 10 let.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od Acmaeodera »

Jeli jsme okolo, ale věda, že nahoře je kulový, jsme tuniskou tepui bez mrknutí oka minuli.... :-)
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od míra »

Tak zas jednu tentorkáte z městečka Rio Calvas
V Ekvádoru se dost mastí volejbal. Asi i více než fotbal. Ale mastí se dost prasácky. Já hral na střední a vejšce přebor, na ligu jsem byl malej. Ale v Ekuadoru mě dycky hrozně štvalo, že sice byli klucí mistři, věděli jak a co, ale hráli jak prasata. Míče v podstatě hazeli, občas mohli i čtyřikrát, ale všechno bylo ready, pokud to bylo na jejich pulce.
Ale ke svícení.
Jednou jsme si pronajali chatku v vojenském táboře. A nejrpv jsme svítil i u řeky, což nám pak velitel zatrhl, protože na druhé straně bylo Peru a prý bazuky a smrt a rádi střílejí na všechno co je vidět a hýbe se. Následně jsme rozvítili tak, že jsme pošukali v místní lampě na volejbalovém hřišti přes sít natáhli prostěradla a svítili.
Dost dobrý nálet, hlavně lítalo spousta můr Caligo s užasnými oky v podobě sovích očí. Ale najednou kolem pulnoci nejprve přiběhl nějaký kluk, mektal, nikdo mu nerozuměl, pak další dva a najednou se vyrojilo dvacet vojáků rozsvítila se další světla a kluci vojenský začali kolem jedné mastit volejbal. Marně jsme s kámošem prosili, at nás nechají v klidu lovit. Prostěradla šla do háje a míč lítal za řavu sem tam.
Vypadli jsme stranou chvíli smutně koukali na můry tentorkáte lítající vysoko kolem táborových halogenek, dali si panáky a vychruply. Škoda že se nesvítilo, protože ráno na stožerech bylo pár pěkných dynastínů.
Bohužel jsme se následně s velitelem nepohodli o zvýšení ceny bungalovu a protože se objevili jiní turisté jeli jsme dál.
PS: Jinak velitel byl voják jak z praku. Klasický Rambo s uctou až na pudu.Odlišný byl akorát v tom, že chtěl vždy, za všechno a co možná nejvíc keš.
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Příhody z nočního svícení

Příspěvek od albert001 »

Mám taky příhodu "Jak si užít večer u Arabů".
Tunis, lokalita kousek od národního parku Jebil, na jihu v písečný poušti. Zastavili jsme auto u silnice, došli asi 500 metrů daleko od silnice, roztáhli plátno a pověsili světlo (a kolega zoufale čekal, až přiletěj Mengenillidi, tedy rybenkoví řasníci). Tu a tam něco přiletělo... když tu náhle, objeví se v posledních paprscích zapadajícího slunce ta neblahá modro-červená kombinace světel, se kterou bezprostředně souviseli též dva uniformovaní soudruzi příslušníci. Šli jsme za nimi. Tvářili se celkem v pohodě, na obligátní otázku "dormir isi - problem?" (což je asi 40% všeho co jsme všichni dohromady uměli francouzsky) odpovídali uklidňujícími pohyby rukama. To asi znamenalo, že tam spát můžeme, nicméně záplava arabofrancouzštiny, které jsme vůbec nerozuměli, v sobě asi skrývala nějakou zásadní informaci, kterou nám bylo třeba sdělit. Stále se tam opakovalo slovo "voatýr" doprovázené gestem řízení auta, z čehož jsme usoudili, že voatýr je buď auto, nebo řidič. Ukázalo se, že tím myslejí auto. Po další asi půlhodině, kdy jsme na ně už ze zoufalství začínali mluvit česky, jsme pochopili, že informace, kterou nám chtějí sdělit, zní: "Přeparkujte si auto dál od silnice a schovejte věci ze sedaček, aby vám je neukradli." Jejich rozkazu jsme uposlechli, oni nám popřáli vše dobré a zmizeli.
Tehdy jsme ještě nevěděli, že za pár dní nám na jiné lokalitě v jeden večer nejprve Arab urazí nárazník, následně přijedou policajti, budou s námi hledat solifugy, a my pak pojedeme, eskortováni policajty, z lokality pryč, vstříc kruhovému objezdu, kde nám pod dohledem speciálních jednotek dovolí přespat - pro naši vlastní bezpečnost. Aneb, jak řekl jakýsi Arab, se kterým jsme se bavili na začátku vejletu o risicích cestování: "Tunisia is a peaceful country."
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“