Sphaerius acaroides Waltl

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
charnier7
Příspěvky: 73
Registrován: 13 pro 2014, 13:34

Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od charnier7 »

Dobrý Deň.So m tu nový a chcel by som sa spýtať ,či už niekto z Vás chytal tohto chrobáka.A aký metódu lovu použil ?
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od marion »

klečet-ležet na bahnitém břehu s nosem u země a brát hýbající se černé kuličky. Část mohou být roztoči. Ti velcí a světlejší nebo zabahnění jsou pak limnichidi.
charnier7
Příspěvky: 73
Registrován: 13 pro 2014, 13:34

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od charnier7 »

Doteraz som našiel iba roztoče.A čelaď limnichidae som zatial nevidel,pod kameňmi na brehoch potokov často nachádzam elmidae.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od marion »

Tak jsem kouknul do sbírky a zjistil jsem, že jej mám ze tří lokalit, kde jsem sbíral vyplavováním štěrku a písku na břehu potoka-říčky, tak do půl metru od vody. Plavali jako drobnékuličky na povrchu (můj hlavní zájem byla Hydrosmecta a Thinobius).
V příloze pár fotek biotopů-blíže popis fotky. Limnichidae-vždy vlhký bahnitý, písčito bahnitý podklad s řídkou vegetací.
Přílohy
Tisovec env.-Sphaerius acaroides.jpg
Korfu-Bothriophorus atomus.jpg
Vyšní Lhoty-Limnichus sericeus.jpg
Tunisko-Tabarka-Limnichidae sp..jpg
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od bozapetr »

jednou vice kusu na karvinsku v male tuni po dulnim poklesu s polamanyma smrkama a zarostloi nejakou vodni kytkou jsem prosival breh ...
fotku bych asi nekde dohledal...
charnier7
Příspěvky: 73
Registrován: 13 pro 2014, 13:34

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od charnier7 »

Myslíte že by mohol byť pri rieke v brehu ? Je tam dosť piesku na brehu .
charnier7
Příspěvky: 73
Registrován: 13 pro 2014, 13:34

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od charnier7 »

Je väčší alebo menší ako roztoče.Ked pozerám vzorky pôdy mám problém si ho predstaviť.
charnier7
Příspěvky: 73
Registrován: 13 pro 2014, 13:34

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od charnier7 »

Môže byť menší ako pol milimetra ?
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od Vindobon »

Na břehu řeky by mohl být; Charniere7, proč se ptáš znovu na to samé, co ti už napsal Marion?

Na internetu píšou, že má 0,7 mm. Jestli je ve velikosti variabilní, asi by mohl být i menší. :-)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od marion »

Vindobon píše:Na břehu řeky by mohl být; Charniere7, proč se ptáš znovu na to samé, co ti už napsal Marion?
Myslím si, že asi nemáš úplně pravdu a přestože jsem napůl Slovák a manželka Slovenka úplná nepochopil jsem zcela otázku, proto jsem neragoval. ono totiž slovensky "v brehu" chápu jako v té kolmé stěně u mendrující řeky - má představa -břehule hnízdí "v brehu" (nebo třeba v ískovně,kde není žádná voda) naopak na brehu je prostě to co je česky na břehu. nejsem si ale jistý třeba charnier7 vysvětlí ?!

Stejně tak jsem nereagoval zda může být větší nebo menší než roztoči, samozřejmě že může být menší nebo větší než roztoči, protože roztoči jsou od zlomku milimetru snad do centimetru. Zřejmě měl ale na mysli rioztoči, kteří žijou s ním. Já mám názor takový a myslím, že to není jen zrakem, že beru vše co velikostně odpovídá, protože podle mně na lokalitě ve vodě a na bahně se nedá na 100% poznat co je brouk a co roztoč, zvláště když se nehýbe. Stejně tak v prosevu, tam roztoče poznám, až když se dá do pohybu, ale stejně všechny podezřelé kuličky raději prohlédnu pod binoklem.
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od Vindobon »

Marione, díky za upřesnění.
marion píše:...beru vše co velikostně odpovídá, protože podle mně na lokalitě ve vodě a na bahně se nedá na 100% poznat co je brouk a co roztoč, zvláště když se nehýbe.
Tohle bude ten správný recept, čekal bych, že tenhle brouček se nebude jen tak pro nic za nic jmenovat „acaroides“ a taky že to nebude jediný druh, který si lze v terénu s roztoči splést.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
charnier7
Příspěvky: 73
Registrován: 13 pro 2014, 13:34

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od charnier7 »

Zle som sa Spýtal,Ospravedlnujem sa .Chcel by som napísať o jednej oblasti prácu.A tento druh ma zaujal na tolko že by som chcel potvrdiť či sa tam vyskytuje.Myslel som to tak že v brehu alebo na brehu.Ale v tejto dobe si zoberiem vzorky domov a tam ich pozriem.O hladom tej velikosti som to myslel tak,aký je veľký vo vašich zbierkach.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od Radomír »

546 - Slovakia, Šuja, 1.5.2015, z bahna, velikost 0.7 mm. Je to on? Jaké jsou jeho determinační znaky?
Přílohy
20150511_546 +.jpg
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od marion »

Podle mně ano, znaky neznám, ale nic takového malého kulatého s paličkovitým tykadlem a vykrojenýma předníma holeněmi u nás není.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od Radomír »

Díky za potvrzení.
Marione, mám pro tebe zase plnou flašku Staphláků.
Až pojedeš okolo, tak se zastav.
Naposledy upravil(a) Radomír dne 11 kvě 2015, 11:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od Hali+ »

Ano, je to on.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od bozapetr »

hali + - můžeš si přidat další čtverec - 6469 ... včera jsem vyprosil 4 ks v holomócu na rybníku hamrys ... je to taková zatopená stará štěrkovnička - dnes spíše káčák ....
49.5676689N, 17.2498850E
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Sphaerius acaroides Waltl

Příspěvek od Hali+ »

Díky, ale tohle info pošli spíš Martinovi.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“