Kyselina máselná

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Kyselina máselná

Příspěvek od drabcik »

V časopise Živa 5/2014, na straně 254 v článku o forenzní entomologii jsem se dočetl, že hmyz ( hlavně nekrofágní, ale i spousta jiného) je přitahován kyselinou máselnou. Tak mne napadá, zda by to šlo využít jako návnada. Nemáte s tím nějaké zkušenosti? Podle toho, co jsem četl, tahle kyselina prý smrdí ukrutně.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Kyselina máselná

Příspěvek od aphodius »

Kyselina máselná (postaru butyrová) je hlavní složkou obranného exkretu velkých Carabidů - takže určitě víš, jaké má aroma i účinky na jemnou pokožku např. v obličejové části hlavy nebo nedej Bože v oku. :) Nepřipadá mi proto moc logické, že by takovej dryják lákal nějaké živočichy - snad v nízkých koncentracích a v kombinaci s jinými látkami? :?:
Uživatelský avatar
starbaits
Příspěvky: 106
Registrován: 29 dub 2010, 05:44
Bydliště: Hluk, Zlínský, Česká republika

Re: Kyselina máselná

Příspěvek od starbaits »

Na brouky nevím,ale kapři na tuto kyselinu reagují nádherně :D
Taková korková kulička namočená do kyseliny máselné, je super nástraha :) :D
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Kyselina máselná

Příspěvek od aphodius »

No jo, ale tahle kyselina je ve vodě dobře rozpustná, takže na tom korku moc dlouho vydržet nemůže.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Kyselina máselná

Příspěvek od drabcik »

aphodius píše:Kyselina máselná (postaru butyrová) je hlavní složkou obranného exkretu velkých Carabidů - takže určitě víš, jaké má aroma i účinky na jemnou pokožku např. v obličejové části hlavy nebo nedej Bože v oku. :) Nepřipadá mi proto moc logické, že by takovej dryják lákal nějaké živočichy - snad v nízkých koncentracích a v kombinaci s jinými látkami? :?:
Doporučuji si přečíst zmíněný článek na uvedené straně, pak o můžeš posoudit. Nemám to teď po ruce, ale mám za to, že tam byl zmiňovaný Creophilus maxilosus a spousta jiné "havěti".
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Mick
Příspěvky: 50
Registrován: 12 kvě 2015, 22:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina máselná

Příspěvek od Mick »

Vzhledem k tomu že jsem se tímhle problémem před časem v práci zabýval, dost oponuju. Nekrofágové (speciálně ti v první vlně jeko jse např. Nicrophorus, Lucillia) jsou lákani sirnými sloučeninami - produkty bakteriální rozkladu aminokyseliny methioninu z proteinů (methanthiol, dimethylsulfid, dimethydisulfid, dimethyltrisulfid etc.).
Michal Hoskovec: Cerambycidae, Buprestidae, chemická komunikace hmyzu, makrofotografie
http://www.cerambyx.uochb.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“