Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět

Má to pro mne nějakou užitnou hodnotu?

Ano
6
46%
Ano, ale chce to vylepšit
2
15%
Ne, alespoň pro mne
5
38%
Ne, celé je to blbost
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 13

Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od Modrak »

Tímto zdravím celé místní osazenstvo

Jelikož doba pokročila, pokrok nelze zastavit a navíc bude brzo chodit Jéžišek, dávám Vám tu k vyzkoušení a případnému volnému k používání instalačku, prozatím beta verze, aplikace Entomologický deník pro tablety a telefony s operačním systémem Android.

Co to umí?
a) Zjišťovat aktuální pozici, nadmořskou výšku (nutno brát s rezervou) a automaticky počítat číslo mapového čtverce.
b) Ukládat lokality (Jméno lokality, GPS souřadnice, mapový čtverec, nadmořskou výšku, katastrální území, biotop a poznámku) do souboru se jménem lokality do adresáře Entomology/Localities/.
c) Ukládat záznamy (Jméno lokality, GPS souřadnice, mapový čtverec, nadmořskou výšku, katastrální území, biotop, poznámku, datum a jméno sběratele) do souboru se jménem YYYYMMDD_HHMMSS do adresáře Entomology/Records/.
d) Načíst do editovatelných položek hlavní obrazovky údaje z uložené lokality nebo záznamu.
e) Uložit aktuální pozici (Hodí se třeba pro hledání zpáteční cesty k autu nebo i na cestu domů z hospody. :D )
f) Navigovat Point to Point na uloženou pozici, lokalitu nebo souřadnice záznamu pomocí směrové šipky. Dále se zobrazuje růžice kompasu, počáteční a koncové souřadnice, vzdálenost do koncového bodu, azimut, rychlost pohybu, nadmořská výška a přesnost GPS.
g) Hledat v seznamu katastrálních území ČR.
h) Fotografovat lokality a ukládat fotky do jpg soboru s názvem YYYYMMDD_HHMMSS_lokalita do adresáře Entomology/Photos/.
i) Prohlížet lokality, záznamy a fotky.

Požadavky na HW a SW
Přístroj s operačním systémem Android vybavený:
a) GPS přijímačem
b) Magnetickým senzorem (kompasem)
c) Vnitřním datovým úložištěm (vnitřní FLASH disk)
d) Fotoaparátem (Není nezbytně nutný)

A to nejlepší nakonec:
Po přenesení dat do PC přes kabel, SD kartu nebo Google disk je možné na čtyři kliknutí myši v Excelu automaticky vytvořit a vytisknou lokalitní štítky panelizované na formátu A4. Příslušný XLS soubor, který si každý jistě dokáže předělat k obrazu svému, přikládám.

Budu rád když mi sem hodíte vaše názory, připomínky a náměty na vylepšení. Děkuji a přeji Vám příjemnou zábavu.

S pozdravem Franta "Modrák" Moravec

PS: Před instalací nezapomeňte v telefonu povolit instalaci SW z otevřených zdrojů.
Přílohy
EntoDiary-Install.zip
(829.69 KiB) Staženo 763 x
Chronický broučkařský elév.
Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od Modrak »

Vzhledem k tomu, že se mi podařilo vytvořit výše uvedenou záležitost, jsem svou původní ideu viewtopic.php?f=25&t=6022 poslal prozatím k ledu. Jak pravil Kozina, "Hin se ukáže!"
Ve formě PDFka níže přikládám ještě ukázku několika kopií obrazovek aplikace.
Přílohy
Screenshoty aplikace Entodiary pro OS Android .pdf
(352.03 KiB) Staženo 831 x
Chronický broučkařský elév.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od marion »

Zatím jsem nevyzkoušel, pověřím své syny ať se na to podívají. Takže zatím nehlasuju.

Nicméně pokud jde o lokalitní štítky pod broukama, už jsem zažil spoustu systémů a možnosti zjednodušení, ale nakonec jsem se vždycky vrátil k poctivému psaní textu ve Wordu, protože z mého pohledu, žádná automatizace nic zcela nevyřeší, každá lokalita je jiná, u každé je třeba zvýraznit něco jiného a hlavně se na lokality snažím alespoň stručně popsat biotop a metodiku sběru a to často individuálně podle druhů brouků. Už se to tady diskutovalo, ale neumím si představit jak ukládat GPS souřadnice, když jdu třena 6 km Meďodolskou dolinou v Tatrách a po cestě sbírám, opravdu si nepamatuju, kde jsem kterého brouka sebral, takže já význam souřadnic nepřeceňuju, spíš mají pomoci nalezení místa kde se sbíralo, za daleko cennější-hlavně v horách, považují popis biotopu a nadmořské výšky. Navíc v posledních letech mám sebou navigaci a trasy si ukládám, takže mohu najít kde přesně jsem se pohyboval a když narazím na významné místo, tak si ho uložím jako trasový bod, ale na lokality to většinou nepíšu.

Rád aplikaci vyzkouším, určitě je perfektní pro určení pohybu v terénu a dokumentaci, ale lokality budu psát postaru :-(
ivanmajer
Příspěvky: 22
Registrován: 10 úno 2013, 15:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od ivanmajer »

Koukal jsem na to. Povedlo se mi to nainstalovat, ale protoze je to cely anglicky tak trochu tapu :sweat Treba nevim co mam prenest do pocitace aby to generovalo ten excel soubor atd... kompas mi to neukazuje ale to nevim jestli nemusim mit nejakou buzolu nebo kompas nainstalovany....

Zkousel jsem si pohrat jen kolem domu a polohu atd to nacita celkem rychle a nepada to...to je hlavni....fakt je ze obcas nekde jsem a kdyz si nenapisu lokalitu a biotop hned, tak pak to horko tezko doluju z pameti a telefon nosim neustale
Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od Modrak »

Zatím v rychlosti takto:

a) Export dat: Na vnitřním disku přístroje se vytvoří v kořenovém adresáři adresář Entomology v kterém jsou podadresáře Localities, Records a Photos obsahující soubory lokalit (přípona .edl), záznamů (přípona .edr) a fotografií (přípona .jpg). Nejrozumější je přetáhnout tuto strukturu do PC (rovnou se tím provede zálohování dat). Soubory .edl a .edr je možné načíst pomocí tlačítek do excelu (nutno povolit makra). Soubory .edl a .edr mají téměř stejnou strukturu (textový soubor) jen .edr obsahuje navíc datum a jméno sběratele (poslední dva řádky) Je to vidět pomocí funkce View locality resp. View record.
b) Ukládání údajů: Vytvoření souborů .edl a .edr je povoleno v okamžiku, kdy se GPSka fixuje a ukazuje platné souřadnice. Tlačítko Save je určeno pro rychlé uložení záznamu. Lokalitu, výchozí pozici a také záznam je možné uložit přidržením tlačítka Menu a výběrem příslušné položky.
c) Navigace: Pro spuštění navigace musí GPS ukazovat platné aktuální souřadnice a přes Menu musí být načteny souřadnice cílové pozice (soubor .edl, .edr, nebo výchozí pozice). Od tohoto okamžiku se zobrazuje navigační šipka až do dosažení cílové pozice (Vzdálenost k cíli je menší než přesnost navigace).
d) Seznam dostupných zdrojů: Zdroje GPS, kompas ... se zobrazí v položce Setting and resources, kde je také možné zadat jméno sběratele.
e) Katastrální území: Obsahuje seznam všech kat. území ČR s fulltextovým filtrováním pomocí zadání části názvu do editovacího políčka v horní části obrazovky (pozor na diakritiku). Kliknutím na položku v seznamu se název přenese do příslušného políčka v hlavní obrazovce.

Jak bude chvilka času, vytvořím a hodím sem jednoduchý uživatelský manuál.
Chronický broučkařský elév.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od Cassida »

Proč u navigace nejsou použity standardní formáty, jako gpx či nmea? Myšleno pro import trasy, kam se má navigovat. A nepřemýšlel si i o integraci do nějakého softu, který k navigacím slouží? Např. Trek Buddy či Locus. Aby tam mohl být i mapový podklad.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od Modrak »

Myslím, že na uložení a export waypointů je spousta hotových, mnohem dokonalejších a sofistikovanějších aplikací, které moho běžet současně s touhle. A navíc by to bylo složitý jak mlátička. A to vůbec nemluvím o problému s map. podklady při off-line provozu.

Mimochodem, musím se přiznat, že nejsem žádný programátor, že jsem se, kvůli tomuhle dílku, musel od základu naučil Javu a tohle je moje prvotina pod Android. Ale třeba se mi tahle znalost bude v budoucnu hodit. :chuckle

Jako perličku ještě dodám, že jsem to celé ladil na tabletu růžové barvy patřícím mé dceři, že jsem od základu zpátečník a konzerva, a že jsem byl, až do tohohle nápadu, zapřísáhlý odpůrce mastnejch skel vůbec.
Chronický broučkařský elév.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od Cassida »

Modrak píše:, že jsem se, kvůli tomuhle dílku, musel od základu naučil Javu a tohle je moje prvotina pod Android.
Tak to klobouk dolů :yes
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
ivanmajer
Příspěvky: 22
Registrován: 10 úno 2013, 15:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od ivanmajer »

Je to pekna prace a jen me mrzi ze ted v zime uz to tolik nevyuziju ale od jara budu zurivy tester :) premyslis i o tom ze by byla volitelna cestina jako jazyk a pripadne man primo v programu? Vim ze programatori jak slysi o manualu tak se jezi :P
Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od Modrak »

Myslím, že by to neměl být neřešitelný problém.
Chronický broučkařský elév.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lokaliťáky - Snadno, rychle, bez práce

Příspěvek od bozapetr »

tohle je pro mobil a teren ... je moznost neco takoveho stvorit pro databazi lokalit do pc ? s moznosti tvorby lok. stitku...
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“