Nárazové pasti

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: narazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

kormik píše:No ja jdu zitra zase vybirat, tak jsem zvedav. A taky mam v planu si doma udelat ve sklenici umelou dendrotelmu a zkusit chov Prionocyphonu.
On by to teoreticky neměl být problém. Místo aby byla dendrotelma typu dřevo a uvnitř voda, stačila by skleněná "dendrotelma" s vodou a dřevo uvnitř. Asi bych nabral část vody v už fungující dendrotelmě, případně i kousky dřeva a listí, protože musíš nejdřív založit pro larvy "potravní zdroje"... :mrk
U Scirtidae z dutin bych předpokládal, že vzduchování nebude potřeba, spíš bude potřeba tu láhev něčím obalit, nebo natřít zvenku na černo, aby se v láhvi nerozmohly zelené řasy.
Podle mě zase, jako ostatně u naprosté většiny voďáků, bude nejožehavější období kukla... Když vyřešíš kuklu, je chov většiny voďáků v podstatě brnkačka... :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

Na všechno tohle jsem myslel, neboj. Ani kukla nebude problém. Jedinej problém nastane, když si člověk začne dávat důvody, proč by to jít nemělo. :mrk Ale to je tak se vším, ne jen u chovu brouků. Každý z nás na to naráží během celého života, že se lidi až zbytečně podceňují. :doh
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: narazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

V tom případě jsi je vlastně už dochoval. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

No zas tak úplně bych zatím hop neříkal. :D Ale myslím si, že by to mělo jít relativně dobře. S těma Elmidama to bylo v pohodě, jen se jim musel udělat ostrůvek. Jediná prekérka byla, že se člověk musel obrnit trpělivostí, protože to trvalo opravdu dlouho.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: narazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

Myslím že Scirtidi by zase až tak dlouho trvat nemuseli, budou-li mít nadbytek potravy. Ale to jsou všechno dohady. Průkopník jsi Ty... :mrk
Ale už taky něco z těch svých výsledků taky konečně opublikuj! :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: narazové pasti

Příspěvek od ivo »

Uz se taky tesim na report. :yes
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: narazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

No já nemyslel tady na skle, ale ve skutečném časáku (byť třeba elektronickém... :D ).
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
broukovec
Příspěvky: 361
Registrován: 02 kvě 2010, 17:46
Bydliště: České Budějovice

Re: narazové pasti

Příspěvek od broukovec »

Jak se odsolujou ty sběry z nárazových pastí? Když nasolené brouky jen propláchnu, tak ta sůl se i po letech dere na povrch brouka.
F.Houška
Coleoptera WP
http://coleoptera-cz.webnode.cz/
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

Nesmí se použít té soli moc a s kombinací s jarem a octem je to v pohodě, jen to prostě vybírám cca po 4 -6 dnech bez nějakých známek rozpadu. Jen propláchnu ve vlažné vodě a je to.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: narazové pasti

Příspěvek od JAKUB »

kdysi jsme dělali takové velkokapacitní smyky na polní škůdce a aplikovali různé postřiky atd... ještě když jsem byl ve výzkumáku.....celý smyk se zasmrtil a prosypal solí, potom lednice a mrazák... v zimě potom vyhodnocování, přebírání a pod. to co jsem chtěl zpreparovat pro sebe nebo do ustavní sbírky tak se propláchlo dvakrát vlažnou vodou a na potřetí vodou s jarem, a nebyl s tím problém, nebo jsem ho nepozoroval, ale některý brouky z tý doby mám ještě doma a žádná sůl....a je to cca 25-30 let....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

Tak mě čekalo příjemné překvapení při probírání matroše z nárazových pastí tady v Hradci - Synchita mediolanensis (A. & G.B. Villa, 1833). Teda zajímavých broučánků tam bylo více, ale tenhle druh mi dlouho všeobecně unikal!
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: narazové pasti

Příspěvek od Barand »

Také zajímavá nárazová past s lákadlem.
Tahle je dost bytelná a našel jsem ji v oboře Bulhary:-)
Přílohy
DSC_1378.JPG
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: narazové pasti

Příspěvek od jiri111 »

Barand píše:Také zajímavá nárazová past s lákadlem.
Tahle je dost bytelná a našel jsem ji v oboře Bulhary:-)
Spíš normální motýlářská past na noční, stacionární.
Uživatelský avatar
broukovec
Příspěvky: 361
Registrován: 02 kvě 2010, 17:46
Bydliště: České Budějovice

Re: narazové pasti

Příspěvek od broukovec »

kormik píše:Tak mě čekalo příjemné překvapení při probírání matroše z nárazových pastí tady v Hradci - Synchita mediolanensis (A. & G.B. Villa, 1833). Teda zajímavých broučánků tam bylo více, ale tenhle druh mi dlouho všeobecně unikal!
Tak to gratulace, já jsem léta měl jen jednu.
Ovšem letos se poštěstilo - tady info a fotka stromu, na kterém jsem chytal tři druhy Synchit http://coleoptera-cz.webnode.cz/zopheridae/biotop/
F.Houška
Coleoptera WP
http://coleoptera-cz.webnode.cz/
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od bozapetr »

moc pekne stranky - blahopreju :hand
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od Pepa L »

Libor Dvořák píše:mrazák, piliny nebo toaleťák. Když to nepůjde, pochopím, ale proč se neozvat a nezkusit to ;-)
Taky začínám používat nárazové pasti, tak kdyby byl zájem mohl bych něco uchovat, je mi líto takového materiálu vyházet ;)
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Libor Dvořák »

Josefe, zájem mám o síťokřídlé, srpice, škvory, páteříčky, bradavičníky, stehenáče a mouchy, které rámcově vypadají jako číhalky a podobně. Předem dík!
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: narazové pasti

Příspěvek od Vindobon »

broukovec píše:tady info a fotka stromu, na kterém jsem chytal tři druhy Synchit http://coleoptera-cz.webnode.cz/zopheridae/biotop/
Stránka nebyla nalezena. Omlouváme se, ale požadovaná stránka na tomto serveru nebyla nalezena. Pravděpodobně byla zrušena nebo jste špatně zadali její adresu.
Webnode zakazuje přístupy ze zahraničí?
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
broukovec
Příspěvky: 361
Registrován: 02 kvě 2010, 17:46
Bydliště: České Budějovice

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od broukovec »

Nee, ale web jsem před časem předělal, fotka stromu zde http://coleoptera-cz.webnode.cz/news/pr ... pheridae-/
F.Houška
Coleoptera WP
http://coleoptera-cz.webnode.cz/
Uživatelský avatar
angellus
Příspěvky: 281
Registrován: 24 led 2012, 14:11

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od angellus »

Tak jsem se konečně dokopal k vytvoření "promodelu". :D Dnes spáchám ještě tři. Mám v plánu, tenhle typ exponovat do korun na delší dobu. (spodní baňka odjímatelná). Jestě zatim dodělávám druhý typ. Můžu pak dodat :mrk .
Material: sklo (28x 58), trocha "tlusčí" smršťovací folie a tvrdšího plastu,několik špejlí, kelímek od piva a 2 lahvičky se závitem (nebo i jedna ,zavěšená jen na vlasci ), šňůra a pak jsem si jen hrál s epoxi a tavnou pistolí.
Třeba někoho taky namotivuji, k sestrojení si své hračky.
(To ramínko tam nepatří) :D :D
Přílohy
IMG_6776.JPG
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“