Nárazové pasti

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Nárazové pasti

Příspěvek od kormik »

Po několika letech jsem opět vytvořil několik jednoduchých nárazových pastí z plexiskla a vaničky od masa a pověsil jsem je tady v okolí Hradce. Jako fixační tekutina slouží voda se solí + trochu octa a pár kapek jaru. V minulých letech mi někdo prakticky každou zničil, takže jsem se na to na čas vyprdnul. Tentokrát jsem je zašil za lány kopřiv, co člověka pěkně šimrají až pod bradou. :mrk :rofl Jen jediná exponovaná musela čelit smršti diabolek. :angry Pověsil jsem je vždy poblíž nějaké kupky větví bo padlého kmenu na lesní světlinky, kde se dá předpokládat letová aktivita hmyzu. Po 14-ti dnech mám luxusní výsledky - cca 100 ks Eucnemidae, kovaříky, plno houbáků a dřeváků, stovky drabů všech možnejch velikostí i barev - i docela dost hmatavců, Cucujidae, Carabidae... No než to pak zpracuju... a to je tam nechám až do podzima, takže materiálu ještě bude určitě kupa.
Přílohy
P1270953.jpg
P1270950.jpg
P1270946.jpg
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: narazové pasti

Příspěvek od bozapetr »

v jednoduchosti je síla - blahopřeju, honzo ... nemá to stříšku - to je první, co mě napadlo a říkám si, jak se to chová, když příjde liják ...
pak si říkám - velká plocha k odparu vody - je třeba dolívat ? a jen jedna deska - jeden letový směr ...

to jsou otázky, které brání pokroku - když to člověk nevyzkouší ... jak už jsem psal - v jednoduchosti je síla - a budu se opakovat - blahopřeju :yes
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: narazové pasti

Příspěvek od marion »

Taky mám rád jednoduchá řešení, nicméně bych se připojil k Petrovi, jak řešíš déšť a vyplavení brouků? Jak dlouho si je exponoval vkuse bez vybírání?
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: narazové pasti

Příspěvek od hong »

nic lepšího, než tohle na fotce, jsem nepotkal. Doporučuji.
Přílohy
past.jpg
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: narazové pasti

Příspěvek od bozapetr »

ale o tom žádná - lapač pevný, jednoduchý a krytý ...
ovšem ta lehkost bytí u kormoše je zarážející ... jestli jsem dobře pochopil, měl kormík základní problém s letovkama - ničení ... tak udělal tuhle jednoduchší variantu ... a levnější ... a přitom funkční ... on nám k tomu třeba honza napíše něco sám
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

Tak chlapci. Jelikož to vybírám každé 4 -5 dní a mám to kousek od baráku, tak faktory jako liják a vysychání moc neřeším. Prostě to těch pár dní vydrží. Navíc to není na slunci, takže pod stromy moc neprší a zároveň nevysychá. Konstrukce není až tak zásadní, jestli má stříšku bo jestli má jen jednu tabulku plexi místo do kříže. Důležíté je to umístění a v jednoduchosti je síla. Čím víc složité, tím víc zábran pro let hmyzu. Buď má trošku člověk fantazii a dokáže odhadnou, kudy hmyz létá bo si musí udělat nějaký večer čas a jít se přesvědčit osobně na to místo, kde chce lapač umístit. Tato konstrukce funguje a přináší hodně zajímavé výsledky, navíc výroba nezabere moc času.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: narazové pasti

Příspěvek od karlos »

Možná by to tam také chtělo nalít trochu fridexu. To aby Ti past v zimě nezamrzla :smoke
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: narazové pasti

Příspěvek od marion »

Pokud je to záležitost dnů, pak vpohodě, já bych ji potřeboval alespoň na měsíc lépe dva a to není moc řešitelné ve volném prostoru tímto způsobem. Žádná stříška to dokonale nezakryje a pokud se roztok naředí tak vše shnije nebo se naopak vypaří.
Takže místo mísky uvažuju o trychtýři a relativně uzavřené láhvi jak sem dal Hong. Protože vzhledem k ničení chci náklady nulové, tak bych udělal trychtýř s velkých umělohmotných lahví ze strojů na chlazenou vodu. I místo plexiskla by možná šlo dát tužší PVC folii navařenou na drátěný rám. jenžejako vše, na rozdíl od Koríka je u mně k realizaci nápadu daleká csta.

Jako alternativa na pár dnů super.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: narazové pasti

Příspěvek od marion »

Kdysi jsem našel tuhle australskou maxináletovou past cca 1x2 metry, taky velmi jednoduché, ale musí být dobře schované-zatím jsem použil jen jejich receoturu na konzervační roztok. Naopak ty malé bych si dovedl představit vytáhnout do koruny stromu-taky jsem to někde na netu našel.
Přílohy
Australie-náletová past-drabčíci.pdf
(412.65 KiB) Staženo 1035 x
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

No to je prave Marione problem tech narazovek, kdyz je das dokupy, musis okolo nich porad behat. No, doporucuji to klidne dat i nekde do okoli, mozna se budes divit, co ti tam vsechno zije a nevis o tom. Myslim, ze v tom brouci vydrzi i dyl, ale zatim jsem nezkousel. Prostorna miska je schvalne, zvysuje se pravdepodobnost dopadu, nektery broucek muze letet rychle a od desky se odcvrkne. Cim vetsi miska, tim si muzu dovolit vyssi plexi a tim zase vetsi pravdepodobnost, ze brouk narazi.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: narazové pasti

Příspěvek od Josef Mertlik »

Blahopřeji Honzo :hand Je to jednoduché, levné a jak je vidět tak i velmi účinné Jen při práci s těmi upevňovacími provázky si asi musíš připadat jako pavouk :chuckle Už se těším na determinaci pružníků - udělám ti ji na počkání :hug
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

Diky, diky. Jak nejaci pruznici budou na stitkach, klepu na dvere a pak si dame plazove :beer Provazky jsou potreba, ze zacatku jsem se s tim pral, ale ted uz je to v poho. :rofl Tesim se, jak budu moct sledovat, jak se meni slozeni druhu brouku. U nekterych je to jasne znat v prubehu tech dvou tydnu.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: narazové pasti

Příspěvek od Libor Dvořák »

Kormiku, prosím, nevyhazuj "odpad" ve formě škvorů, švábů, srpic, Neuropter...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

Já bych ho nevyhazoval, kdybych ty potvory měl do čeho dávat... Jednak nemám na uchování vhodné lahvičky z kterých neprchá líh a druhak se mi moc nechce ho jít kvůli tomu kupovat do lékárny. To už mi říkali i místní, ať jim beru blanokřídlé, no až mě někdo na sběr vybaví, budu to brát. :mrk Teď to můžu mrsknout tak maximálně do mrazáku. Už jen to vybírání je dost piplačka.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: narazové pasti

Příspěvek od Libor Dvořák »

mrazák, piliny nebo toaleťák. Když to nepůjde, pochopím, ale proč se neozvat a nezkusit to ;-)
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: narazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

Jestli on to Kormik spíš nemyslel tak, že lihu je na hmyz škoda... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

jo, ten na genetiku jsme už s Lukášem vypili i s preparátama :D :D :D
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: narazové pasti

Příspěvek od bozapetr »

marione-proc si tu maxi letovku nepostavis na zahrade nebo nekde pobliz domu? v bobrovnikach je urcite hodne zajimavych mist
jak psal kormik-fakt by se dost lidi divilo. co jim lita kolem domu ... a nemuseli by se kolikrat plahocit na sturovsko
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: narazové pasti

Příspěvek od marion »

Protože jsem líný a představa probírání desítek kusů hmyzu mně neláká. Spíše uvažuju o zavěšení nárazovek tvého typu v korunách stromů s cca 1-2 měsíční expozicí. Z výše uvedených důvodů ani nesvítím, a přitom jsem chytil na zahradě nový druh drabčíka pro CZ-viz příspěvek jinde a rád bych ho potvrdil. Možná by stačilo prosít kompost na zahradě a to jsem taky ještě za 13 let co tu bydlíme neudělal.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: narazové pasti

Příspěvek od kormik »

No ja jdu zitra zase vybirat, tak jsem zvedav. A taky mam v planu si doma udelat ve sklenici umelou dendrotelmu a zkusit chov Prionocyphonu.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“