Stránka 1 z 1

Jak na faunistická mapování

Napsal: 24 čer 2014, 15:10
od carabusbohemicus
Dobrý den,
jak již jsem říkal v sekci Zahraniční výpravy, ještě tento rok se chystám do Athén. Budu chytat vše co mi pod ruku přijde (i krasce). Okolo pláží by se tam mají údajně nacházet houštiny, ve kterých bych chtěl provést velice krátkodobý (1 týden) průzkum čeledi Carabidae. Vše mám již naplánované, jen se mi jeví jeden problém. Nesmrtím a tak brouky zmrazím Kelenem (pro detarminaci). No jo, jenže pokud ho zase pustím na stejné místo bude se mi po celou dobu výzkumu zase a zase vracet do stejné pasti (teoreticky). A tak by se mi z jednoho jedince mohl stát dominující druh.
Napadlo mě je odnášet pryč od studované lokality (ale jak daleko?).

Za všechny rady budu velice vděčný a o výsledky se s vámi rád podělím v sekci Články.

Re: Jak na faunistická mapování

Napsal: 24 čer 2014, 17:58
od Nebria
Tak mu na krovky mázneš třeba žlutou nesmyvatelnou barvu a máš vystaráno, podobně se to dělá při mapování jasoňů.

Re: Jak na faunistická mapování

Napsal: 25 čer 2014, 01:59
od Všetečka Josef
Hlavně aby jsi v těch houštinách do něčeho nešláp :nech

Re: Jak na faunistická mapování

Napsal: 27 čer 2014, 18:55
od carabusbohemicus
Díky za nápad, už mám barvu nachystanou.
Všetečka Josef: dám si obzvláště velký pozor.

Re: Jak na faunistická mapování

Napsal: 03 črc 2014, 08:30
od DejF
Tak to bude v okolí Athén nová Anthia - tvarem těla bude připomínat C. graecus, ale bude mít jasné žluté skvrny na krovkách :chuckle

Měl bych jednu otázku. Nevím, jak u Carabů, ale u (některých) krasců (třeba Anthaxií, jižnějších Phaenopsů, Sphenopter...) je na determinaci potřeba o něco delší doba než ta, co se brouk nehýbe zamražený Kelenem. Někdy je pro opravdu správnou determinaci potřeba vytáhnout pinďoura - a ten se pak musí strašně blbě vracet zpět, když brouk roztaje a začne se hýbat... Trochu to zlehčuju, ale zajímalo by mě, jaký význam má ta faunistika mít. Navíc když tam "něco objevíš" stejně to bez dokladového kusu bude "jen tak napůl". To mapování jasoňů (modrásků, okáčů...) je kvůli něčemu jinému - někdy se také dělají čísla lihovou fixou, ale to by asi na střevlíkách moc vidět nebylo. To se jen zkoumá stav populace, popř. migrace v rámci regionu... ale není to faunistický výzkum nějakého území.

Re: Jak na faunistická mapování

Napsal: 03 črc 2014, 08:38
od marion
Souhlasím s DejFem, značkování má význam, pokud chytím definovaný počet kusů, označím znovu vypustím a pak podle poměru označených k neoznačeným mohu něco usuzovat o stavu populace. Jiný význam to podle mně nemá.
Navíc za týden nic nezjistíš o stavu populace.

Re: Jak na faunistická mapování

Napsal: 05 črc 2014, 15:34
od carabusbohemicus
Díky, máte pravdu. Bez smrcení to holt nejde.