Ochrana sama sebe v přírodě

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ZdenekH »

ač tu práci hlásil, obvoďák se držel anginy, první nemocnice po vyšetření udala k angině, po krvi v moči zánět ledvin a poslali ho domů, že může brát ATB tam, za týden, když už pořádně nechodil jsem ho odvezl do jiné nomocnice, kde je nyní
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od DejF »

Fčeldo od Tebe to sedí... nejdřív louskáš hovna jak buráky, pak probereš chcíplýho daňka... pak povzdechneš "mám s sebou gumové rukavice, ale nějak si je nenasazuju"... a jsi taky v klidu. (Žehuňská obora, V.2012)
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Fčelda »

:D tak pravda někdy na rukavice nedojde, ale zrovna daňka jsem ohledával s nima. Navíc stále mám na vědomí, že poslední očkování proti tetanu proběhlo asi tak 20 let zpátky, tak se snažím se mít na pozoru. Na Honzu prostě nemám... :angel
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od marion »

Tetanus je další věc ze které mám obavu a očkování si hlídám, vyskyuje se běžně ve výkalech a prý hlavně koňských, přetrvá roky ve sporech. Pak bylo popisováno takové poetické úmrtí po bodnutí trnem růže na které byly spory tetanu.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ivo »

jak se Marione projevuje tetanie?(mimo tema).Po odpovedi mozno smazat.
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Fčelda »

nejsem sice Marion, ale tetanus se projeví svalovými křečemi. Nejdříve jen záškuby, pak se frekvence zrychluje a nakonec člověk skončí v křeči prohnutý jak luk. Bohužel to potom často končí smrtí, v lepším případě se pomalu uzdravuješ, ale trvá to asi doooost dlouho...
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Clostridium tetani je běžnou složkou střevní mikroflóry lichokopytníků, např. koní. Smrt tetanem je skutečně lahůdka. Taktéž nejsem očkován.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Vašek »

Jak se Vám to povedlo? Mě očkování hlídá obvoďačka.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Honza H. »

Tetanie není totéž co tetanus, nicméně jak píše Fčelda - příznaky tetanu jsou tuhnutí a křečovité stahy svalů, začíná to nejdříve u žvýkacích svalů, postupně všechny svaly těla, včetně těch dýchacích - čili smrt udušením za plného vědomí..
Clostridium tetani je často komenzál v tlustém střevě dobytka, nejčastěji koní. Spory vydrží virulentní v půdě desítky let. Nutná je hluboká, hnisající rána, kontaminovaná sporami, event. i s cizím tělesem či bordelem v ráně, kde dojde k namnožení Clostridií za nepřístupu kyslíku (C.t. je anaerob) a uvolnění jejich toxinů do oběhu..

Sledovat očkování již není v povinnosti prakt. lékaře -. každý by si jej měl sledovat sám.. Přeočkovat 1x za 10 let..
Oproti vzteklině, které se ve střední Evropy již není nutné přehnaně bát a hned s každým kousnutím od psa se hnát k lékaři, tak na tetanus se u nás stále umírá (i když to jsou jen jednotlivé případy do roka..)

Po přečtění možno smazat
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od krep »

No přeočkovat prý postačuje až za 15 let (dle sdělení mého praktického lékaře). Třeba to může upřesnit Marion nebo prosektor či koroner.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Myslím, že Honza H. je taky lékař.
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Honza H. »

1x za 10 let je "ofiko" doporučení.. Po uplynutí více jak 10-ti let od posledního očkování by mělo proběhnout podání už 3 dávek jako u jedince nikdy neočkovaného. (To není z mé hlavy, tak mluví doporučení: viz příbalový leták Tetanol Pur - http://new.pharmos.cz/Content/Uploads/T ... strany.pdf :cool )
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od marion »

I já jsem se setkal s názorem, že stačí 15 let, je možné, že na to existují nějaké výzkumy, ale já bych se držel těch 10 let, jak je psáno výše, není problém se s infekcí setkat, zvláště při sběru brouků v exkrementech.
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ZdenekH »

když už se tu hovořilo o vzteklině, Honzo, či další znalí problematky, je možno se preventivně očkovat? U běžných savců se tu už dlouho nenašla a je tedy ČR brána jako prostá vztekliny, ale trošku opatrnější je třeba býti u letounů (Chiroptera) vzhledem k migraci atd. tím není jisto odkud přilétl a já tyhle mrňousy taky můžu, takže hledám zimoviště, letní kolonie sčítám fotím atd. a už jsem i zažil prošitý prst Nyctalem.
díky! Zd.
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Senex »

Bohužel preventivní očkování neexistuje.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Přesně tak. A jakmile se objeví první příznaky, což je neklid, velká žízeň a současně hydrofobie (bolestivé křeče polykacích svalů při pokusu o napití se, později už jen při pomyšlení na vodu), není naděje na záchranu. Pouze jediný člověk (jedna Angličanka z Londýna) přežila vzteklinu po podávání koňských dávek velmi drahých virostatik. Viděl jsem na videozáznamech umírat v klecích brazilské děti na vzteklinu a byla to skutečně nervy drásající podívaná, kterou nikomu nedoporučuju vidět - lepší by bylo je zastřelit.
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Honza H. »

Ale kdepáák, existuje a běžně se používá.. třeba u cestovatelů cestujících do oblastí se zvýšeným výskytem rabies např. u potulných psů apod. (http://www.centrumcestovnimediciny.cz/i ... nkID=lnk10 )
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Barand »

Ano očkování existuje. Myslivci se též preventivně nechávají očkovat. Jen je to potřeba dělat tuším každých 12 měsíců, ale to už si přesně nepamatuju.
http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/vztekl.html
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od krep »

Jj, očkování existuje. Kdysi jsem zašel na bývalou OHES za paní doktorkou a udělali jsme vždy očkovací plán pro danou destinaci.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Hmm, to je pro mě nová informace. Takže hurá se nechat naočkovat - zejména v případě sběru na mrtvých či umírajících zvířatech. :)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“