Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Hali+ »

Jeden zajímavý článek...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od aphodius »

Hned úvodní slova jsou natolik stupidní, že mě odradila od pokračování v četbě: "S tvrzením, že globální ekosystém je v důsledku lidské činnosti v krizi, můžeme souhlasit i nesouhlasit. Jistě se však shodneme na tom, že s přírodou se dějí věci nepěkné a že si příroda ochranu zaslouží, neboť je pěkná a občas i užitečná."

1.) kdo asi tak jiný může za totální zkur..ní přírody, které tu máme po celé planetě? Zvířata?? Rostliny?? To snad musí být jasný i úplnýmu pablbovi, že příroda je v totální prd.li kvůli činnosti přemnoženého (někteří členové entofóra by zajisté použili výrazu populační optimum) druhu Homo sapiens (výstižnější by ovšem bylo tento druh pojmenovat Homo arrogans).
2.) "...nepěkné věci..." Likvidaci většiny ekosystémů na naší planetě se říká "nepěkné věci"?? To má být vtip?
3.) "...protože je pěkná a občas i užitečná." Tak to je opravdu moc! Kdo je autor článku, že se odvažuje posuzovaz přírodu jako "užitečnou" (hodnocení "pěkná" je natolik hloupé, že je ponechám bez komentáře) - užitečnou komu? Jemu? Nebo obecně druhu Homo sapiens? Jsme zde jen jedním z mnoha druhů, ale chováme se, jako by naše existence na těch ostatních nezávisela. Příroda je "pěkná a občas i užitečná" - tohle by snad mohlo napadnout prvňáčka na ZŠ, ale když tohle napíše úplně vážně dospělý člověk z VŠ vzděláním, pak s ním evidentně něco není v pořádku...

Více se k tomu nebudu vyjadřovat, protože bych musel být sprostý... Zase se mi chce zvracet... :puke :puke :puke
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od míra »

Pánové, už v 15 století , ne-li dříve byla základní poučka včelaře : "Největším nepřítelem (nebezpečím) včel je...............včelař. :doh
Můžete si myslet co chcete ale pro přírodu samu je největším nepřítelem čověk ve své obecné rovině. A je naprosto jedno, jestli člověk, který tvoří zákazy sběry hmyzu, člověk, který hicuje pro biokoridory , pro kurovce, nebo proti kurovci. Jestli ten entomolog, kterého chytli na šíravě, nebo Ti peesvébé co ho chytli. Prostě je to uplně jedno.
.....
....
Pozor. To není všechno. Ono je to totiž to co si člověk myslí, že je proti přírodě. Člověk žije jen v iluzích a čím dál větších iluzích. Takže to co jsem napsal výše, je blbost. Je to jen iluze. Iluze toho, co přírodě pomáhá či co ne. Náš pohled. Technický, filosofický, profesní amaterský..Každý jiný.
Ale pravda je jenom jedna. Přírodě je člověk uplně u prdele. Ta nicka, co si za pár let protopí ve uhlíkových splodinách plíce i svou existenci je třeba v porovnání s dinosaury pouhou jepicí. Člověk se narodil a velmi rychle chcípne. Bohužel.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od drabcik »

Vidíš Dane, někdy je dobré dočíst do konce. Ten autor totiž není žádný hlupák. Jen ti v počátku uniklo, že ty slova, která cituješ myslel jako silnou nadsázku a typický postoj laiků (... příroda ochranu zaslouží, neboť je pěkná a občas i užitečná). Jinak hlavně zmiňuje nutnost ochrany nelesních biotopů a nutnost změny ochranářských stereotypů.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od aphodius »

Pokud ta slova nebyla vyjádřením vlastního názoru autora, nýbrž je přisuzoval laické veřejnosti, jak uvádíš (což z textu článku nevyplývá), pak má autor o veřejnosti podstatně nižší mínění, než jaká je (dle mého názoru) realita. Nicméně možná si to tedy ještě přečtu, až na to budu mít čas.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1078
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od DejF »

aphodius píše:...ale když tohle napíše úplně vážně dospělý člověk z VŠ vzděláním, pak s ním evidentně něco není v pořádku...

Více se k tomu nebudu vyjadřovat, protože bych musel být sprostý... Zase se mi chce zvracet... :puke :puke :puke
Ano, s Tomášem Grimem evidentně není něco v pořádku!!! Člověk, který dostane docenturu ve třiatřiceti (jestli se nepletu) přece nemůže být normální. Nicméně (a to jsem batole) bych se neodvážil ho soudit podle první věty populárního článku (navíc, když je to citace - soudě dle závorky s uvedením periodika a stránek). Obávám se, že kdyby to napsal odborně, tak to v časopise Vesmír většina lidí nepochopí; a nejen tam.

A pro odlehčení. T. Grimovi vyšla v roce 2008 v (poměrně prestižním) plátku Oikos studie "A possible role of social activity to explain differences in publication output among ecologists." Vřele doporučuji i s následnými reakcemi na článek. Dosti vědcům tím tenkrát nadzvedl mandle :chuckle
http://www.zoologie.upol.cz/osoby/Grim/ ... ience.html
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od marion »

Článek jsem si přečetl a působí na mně velmi rozumně a nezbývá mi než s většinou souhlasit.
janek
Příspěvky: 129
Registrován: 27 led 2014, 20:04

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od janek »

Díky za článek H+. O tématu biodiverzity, coby moderní modly ochranářů (byť pozvolna opouštěné), uvažuju už delší dobu...v článku jsou šikovné argumenty.
Naposledy upravil(a) janek dne 30 čer 2015, 16:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Yohaness »

Také jsem přečetl a shledávám článek pozitivním, chytře napsaným.
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od aphodius »

Vidím, že si to asi budu muset přečíst celé - dle toho, co píšete, jsem se nejspíš unáhlil. Tak snad až se vrátím z Uher...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Hali+ »

Očekával jsem, že reakce budou různorodé, ale že to budou až tak velké emoce mě nenapadlo, to se omlouvám.
Ano, Tomáš velmi rád provokuje. :mrk Ale určitě má problém vždycky nejprve velmi dobře prostudovaný, aby si to provokování potom mohl s nadhledem dovolit. Ale jasně, i věda se vyvíjí a kdo ví, jak se naši následovníci budou dívat na to co odborného vypotíme my... Třeba se u toho také dobře zasmějí. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od marion »

Nechtěl jsem až tak diskutovat, nerozumím ochraně přírody, ale sedím v práci a nemám co dělat a máme dlouhý den (ahoj Hali+), tak něco napíšu.

U nás je pár původních biotopů, které přežívají a my je chránit neumíme, naopak je ničíme, v podstatě vše navázané na vodu v nížinách, ať už stojatou nebo tekoucí (řeky, potoky a jejich břehy, močály...), pak jsou tady lesy, které taky ničíme a hlavně nic neděláme pro jejich zachování, nevím jestli to bylo tady na foru nebo mi to dal číst Hali+, ale už ve 20.-30.letech minulého století se lesníkům vytýkal způsob těžby dřeva, zalesňování... a je to pořád stejné. Sbíral jsem ve Slovinsku na rakouských hranicích, kde byly hromady vytěženého dřeva u silnice (jedlo-bučina), ale v lese nebylo poznat nic, žádná holoseč, sem tam pařez.

No a pak je tady spousta chráněných biotopů, které ovšem vznikly činností člověka a bez ní zaniknou. Stepi a lesostepi - bývalé pastviny, vytěžené pískovny, štěrkoviště, jíloviště....... a u nás to časem budou černouhelné odvaly :-) , a teď jak je chránit? Pastvu nikdo nezaplatí, jakýkoli management něčemu prospěje jiné vyhubí než vůbec zjistíme co potřebují.... Pak tady přistupují globální změny ať už přírodní nebo způsobené člověkem a skladba fauny i flory se mění. Druhy které byly za času Roubala běžné - pamatuji si tuším u Apion pomonae - jeden z nejhojnějších brouků středoevropských nebo i Geotrupe mutator mizí, jiné se stávají hojnými a další přibývají, nejčastěji či skoro vždy jižní druhy atd.....

A teď se v tom ochranáři vyznej. To jsou důvody, proč nemám zásadní názory co dělat aby to bylo lepší, protože to nevím. Zaujal mně tedy výše uvedený článek, ze kterého mám obdobný pocit, že bychom měli samozřejmě chránit přírodu a pečovat o ni, ale jak?
Svatopluk
Příspěvky: 10
Registrován: 11 úno 2015, 13:23

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Svatopluk »

Cestou vlakom som objavil kritiku na moju osobu a priznám sa, že ma to dosť zobralo.
O to viac ma to mrzí že je to od Jozefa. Napísané 7.črc 2010 - Mertlík
Pracujem na úrade, preto mám to často ťažké. Do konaní sa prihlasujú mimovládky aj tie stanoviská
z niektorých Správ CHKO sú neodborné často chytať hmyz a chytať obojživelníky a vtáky vnímajú podobne
a potom rozhoduj. Verte, že nie je to ľahké a robím čo môžem. O nezmyselnosti prenasledovania entomológov
som sa toho narozprával, ale aj neprednášal veľa - vypočuli si to pracovníci Správ CHKO,Inšpekcia ŽP,
strážcovia prírody, kolegovia úradníci .... často mám tú možnosť a využívam ju.
Preto sa nepovažujem za " natvrdlého ochránce" a že moje články nie sú " nacionalistické perly" tak to posúďte sami.
Posiela v prílohe moje články na túto tému.
Predpokladám, že od roku 2010 sa toho dosť udialo a že s Jozefom sme zadobre :-), ale tá obhajoba musela byť.
Přílohy
Entomológ hrozba pre hmyz.pdf
(812.72 KiB) Staženo 727 x
Nedocenené stromy.pdf
(1.78 MiB) Staženo 657 x
Quo vadis entomológia.pdf
(2.73 MiB) Staženo 656 x
Smerovanie entomológie.pdf
(859.82 KiB) Staženo 653 x
To sme asi nechceli.pdf
(1.69 MiB) Staženo 696 x
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od drabcik »

Přečetl jsem si zmiňovaný článek a nejspíš došlo k nedorozumění, protože p. Čepelák reagoval pouze na jiný článek a svou poznámku myslel ironicky. On kolega Mertlík výborný entomolog, ale poněkud horká hlava. Zmiňovaná nešťastná věta je skoro na začátku článku a je třeba si ji nejdříve přečíst celou. To znamená číst řádně, což je tady mnohokrát na fóru zdůrazňováno v souvislosti s přesností entomologické práce. Ani se p. Čepelákovi nedivím, že ho to rozladilo.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od aphodius »

Svatopluk píše:Cestou vlakom som objavil kritiku na moju osobu...
Pán kolega, máte môj veľký obdiv a podporu - Vašej práce v ochrane prírody na Slovensku si veľmi vážim a držím Vám palce, rovnako ako mnoho mojich kamarátov a kolegov - vďaka Vám získava ochrana prírody aspoň v časti Sovenska ľudskejšú tvár! :yes :clap :heart
B 52
Příspěvky: 169
Registrován: 04 kvě 2010, 18:33

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od B 52 »

Já plně stojím za tím co napsal Dan. To vlákno&diskusi, na které narazil Svatopluk jsem četl někdy před dvěmi-třemi roky (eviduji hluboko dole v podvědomí) a myslím taky, že každý kdo Svätopluka zná si ve věci udělá svůj úsudek (kladný). Je fajn, že věc osvětlil drabčík a souhlasím s tím, že je třeba číst pozorně, což je třeba na entomofóru můj problém. Hlavně Sváťo, buď prosím tě nad věcí. Sám vidíš jak to v té naší brandži chodí. Jsme každý holt z jiného těsta (zrovna na entomóforu je toto velmi dobře vidět). Jinými slovy, jak nám to genetika dala tak to máme.... , o to je pak někdy těžší najít společnou řeč :), určitě pak ochrana x amatérská entomologie.
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Josef Mertlik »

Ten starý příspěvek (2010), který oprávněně pobouřil kolegu Čepeláka, byl napsán bez ověření poskytnutých informací, za což se dodatečně omlouvám :hug Časem jsem ale získal nové informace a svůj chybný názor jsem výrazně upravil, viz např. můj příspěvek viewtopic.php?f=187&t=1935&p=72527&hili ... A1k#p72527

Bohužel, v tak debilním pseudoochranářském prostředí, jaké je v současnosti na Slovensku (ale nejen tam), nemohou prorazit ani Čepelákovy ba ani Jendekovy (a spol.) entoochranářské myšlenky (viz http://www.elateridae.com/page.php?idcl=74 - příspěvek 48). Proč ne? Protože ti blbci s glejtem, co prosadili a nadále prosazují myšlenku, že hmyz je nutné chránit zákazy jeho sběru, tak ti stoprocentně nezmění svůj oficiální názor, neb mají svá výnosná korýtka. A navíc by se dokonale zesměšnili v očích ochranářských úřadů. Zákazomilné blby nepřevychováme, ale mladé přírodovědce jim nesmíme nechat. Takže jediná naděje pro praktickou ochranu hmyzu a entomologů je, že až ti blbci vychcípají, tak je musí nahradit mladá generace, která bude mít potřebné informace a chuť chránit hmyz. I na Slovensku je mnoho nadějných přírodovědců, kteří nechtějí mít nic společného se slovenskou pseudoochranou a radši míří za studiem na Moravu či do Čech. Publikované studie a články kolegů Konvičky, Beneše a Čížka jsou totiž srozumitelné :yes

Otázkou ale zůstává, kolik druhů hmyzu se očekávané změny ochranářské politiky dožije :mrgreen:
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Hali+ »

Asi už jste to většina četli, ale co kdyby ne...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Josef Mertlik »

Lukáš je machr, jde na ně vědecky :yes
Na profláklou státní neochranu přírody dokonale pasuje Krylův popis istitucionalizované omezenosti: http://ac24.cz/zpravy-z-domova/530-pror ... bratislave :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

Dobrý deň
Píšem (už podľa jazyka) zo Slovenska. A teraz k tomu čo tu odznelo. Pozerajte sa- som entomológ a k tomu amatérsky, tak žije entomológia? Nikdy som nebol tak hrdý na svoj národ aby som pre to niekoho obmedzoval vid. ČSR, (pre tých ktorí nevedia, českí drábi zatkli Andreja Hlinku, len kvôli tomu že chcel autonómiu Slovenska ktorá bola sľúbená v Pittsburgskej dohode).
K Slovenskej entomológii- žijeme, je nás málo, sú tu starí páni, páni v stredných rokoch a mi mladí. Slovenskí entomológovia aj keď je nás málo , sme kvalitní ľudia. Robíme to radi a budeme to robiť.
K Slovenskej ochrane prírody-Funguje nie najlepšie , ale sú tu aj dobrí ľudia ktorí to myslia vážne a majú radi prírodu. Nemyslím tým tých ultraliberálnych kecalov ale pravých ľudí. So Slovenskou ochranou prírody sa dá aj spolupracovať , len asi nemajú radi Čechov...
K nacionalizmu- Nacionalizmus je dobrý kým neni extrémny-viď. Kotleba, Ps spolu, Komunisti.sk, KSS-prežitky z minulých dôb.... hnus.

Ak bude chcieť nejaký Český kolega zbierať na Slovensku nech sa ozve nejakému Slovesnkému entomológovi a má postarané o dobrý lov.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“