Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od LucanusCervus »

ach Lukáš! dúfam že si jenom žartoval! podľa môjho názoru je najväčším nepriateľom entomológie komerčný zber hmyzu.. zbierať hmyz pre peniaze má veľmi ďaleko od entomológie aj od vedy ako takej.. a ľudia ktorí ten hmyz pre peniaze zbierajú navyše dokonca nemajú hanbu sa nazývať entomológmi! entomológia nie je len zber, ale v prvom rade štúdium! a študovať hmyz sa dá aj bez jeho zbierania.. ja som síce nejaký čas chcel prestať zbierať a venovať sa iba štúdiu bez akéhokoľvek zberu.. no nakoniec som sa rozhodol, že budem zbierať, ale so zásadou, že iba pre dokumentačné účely a iba tie druhy ktoré NIE sú ohrozené ani zriedkavé.. teda zriedkavým, ohrozeným a chráneným druhom sa budem zďaleka vyhýbať.. aj dnes som našiel krásneho Dorcus parallelipipedus na betónovom chodníku v Nitre.. fotografoval som ho a potom som mu hľadal ešte dokonca také miesto, kde by ho nemohol nikto prišliapnuť.. do hustých kríkov na mieste kadiaľ málo chodia ľudia :cool nepustil som ho len tak hocikde a na tom chodníku by som ho rozhodne nemohol nechať.. tento druh i keď nie je ohrozený, má klesajúcu tendenciu a ja si celkovo zo zásady nikdy nedovolím pripichnúť čeľaď Lucanidae na špendlík.. jedine ak by som našiel už mŕtveho jedinca, inak nie.. skutoční entomológovia dbajú na ochranu prírody a dôležitejšie je pre nich štúdium hmyzu než len jeho zber.. :F
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od aphodius »

Nemůžu nereagovat na to, co píše LucanusCervus. Na sbírání hmyzu není nic špatného, a to ani tehdy, je-li sbírán pro komerční účely. Biomasa hmyzu je tak velká, že její hmotnost na naší planetě mnohonásobně převažuje hmotnost biomasy např. všech savců. Hmyz má v přírodě převážně funkci krmiva pro obrovské množství hmyzožravců. Množství hmyzu zahubené veškerými sběrateli světa je naprosto zanedbatelné ve srovnání s množstvím usmrceným hmyzožravými predátory a vlivem globálních zásahů lidské činnosti do ekosystémů, jako je např. kácení pralesů, chemizace v zemědělství a lesnictví (nezanedbatelný je rovněž např. úhyn hmyzu přilákaného světly měst v noci). Individuální sběr hmyzu sběrateli tak zůstává tím posledním faktorem, který by mohl mít nějaký vliv na početnost jeho populací, a to i hmyzu pokládaného za velmi vzácný nebo na pokraji vyhynutí. Je paradoxní, že pokud si člověk chodí do lesa zastřelit zvěř a následně ji zkonzumovat nebo prodat, nebo se věnuje masivnímu rybolovu v řekách, jezerech či oceánech za účelem prodeje a zisku, nikdo se nad tím nepozastavuje (např. klasický tuňák je dnes již v mnoha oblastech téměř na pokraji vyhubení!) - ale prodej hmyzu se stal terčem kritiky a tento názor, jak se zdá, byl uměle vytvořen na Slovensku, a je neustále vštěpován široké veřejnosti.
Já sám se věnuji čistě faunistice nadčeledi Scarabaeoidea a prodej hmyzu neprovozuji - avšak neshledávám na něm naprosto nic špatného! Jestliže na jižním Slovensku o sezónách chodí hordy domorodců do lesa sbírat hřiby dubové a prodávat je Rakušákům a Maďarům (a na tom rovněž nevidím nic špatného), proč by si nemohli někteří lidé přilepšit sběrem a prodejem hmyzu? Je zcela absurdní chránit vzácný hmyz tím, že se zakáže jeho sběr. Jediná účinná ochrana vzácného hmyzu spočívá v ochraně jeho biotopů před globálními zásahy člověka jako je kácení lesů, zánik stepí jejich přeměnou na ornou půdu, likvidace pastvin, chemizace atd.
Proto považuji některé části slovenských zákonů o ochraně přírody za zcela absurdní a zcestné, zejména vyjádření tzv. "spoločenskej hodnoty" zvláště chráněných živočichů.
A ještě tohle: studium hmyzu bez jeho sběru je stejně absurdní jako sex bez partnera.
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Roháči ze Sabahu

Příspěvek od Honza H. »

Souhlasím s Aphodiem a Marionem - jejich názory jsou "zdravé" a vycházejí z nezdeformovaného rozumu a logiky věci. "Lucanuscervus" je podle všeho začínající entomolog - idealista, takže mu jeho názory nelze vyčítat - ale opravdu je třeba už od začátku tyto zbytečně úzkocitné emoce odbourat. Protože znám spoustu dospělých, u kterých tyto pošramocené, a medii a jinou rádoby vědeckou veřejností podporované myšlenky přetrvávají. Kdysi mi učitel biologie (sic!!) vyčítal, že jsem si z Moravy dovezl roháče. Marně jsem mu vysvětloval, jak to s ochranou jednotlivých kusů u hmyzu je postavené na hlavu. Byl čerstvě vystudovaný a na fakultě jim zřejmě vtloukali do hlavy paušální bludy typu: chráněný - nezabíjet.
Ještě poznámka ke komerčnímu sběru. Sám osobně proti němu mám jisté výhrady (teď nemluvím o prodejích nekomerčních kusů - přebytků za desetikačku mezi amatérskými sběrateli..), ale jak zde již někde někdy zaznělo, spousta vědců popsala nové druhy na základě "komerčně" ulovených jedinců. Nevidím nic špatného na tom, když entomolog-profesionál odkoupí část sběru od profíka k vědeckým účelům.. Výhodné pro obě strany. Vědec nemusí jezdit do terénu (z časových či finančních důvodů) a stihne za sezonu zpracovat velké množství materiálu, které by sám v životě neulovil.. Howgh.
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Roháči ze Sabahu

Příspěvek od LucanusCervus »

Máš pravdu, aphodius. Ja som sa už dlhú dobu obával, žeby som zbieraním niektorých druhov mohol nejak týmto druhom uškodiť, no asi boli moje obavy až príliš prehnané. Keď sa nad tým zamyslím, tak naozaj zber hmyzu má mizivý až zanedbateľný podiel na úbytku vzácnych druhov hmyzu a rozhodne nie je ani nemôže byť príčinou vyhubenia nejakého druhu. Za úbytkom a vymiznutím vzácnych druhov hmyzu (a nielen hmyzu) stojí v prvom rade modernizované lesníctvo, poľnohospodárstvo, znečistené ovzdušie, voda a pôda - teda hlavne nezodpovedný a majtenícky vzťah človeka k prírode a jeho snaha prírodu ovládnuť. Teda pokiaľ bude človeka i naďalej ničiť biotopy, tak vzácne druhy ako Lucanus cervus, Rosalia alpina a mnohé ďalšie, môžu takmer bez stopy zmiznúť a to bez ohľadu na to, či by ich niekto ešte aj zbieral alebo nie. Teda v takom prípade by tie zbery boli práveže jedinou "najživšou" spomienkou na tieto krásne druhy, vďaka zberom by po nich ostalo aspoň niečo. Ale dúfajme, že pre tieto krásne druhy vždy zostanú u nás biotopy, kde by mohli i naďalej prežívať, lebo by bola veká škoda, keby ostali na obdiv už len v múzeách a nie aj vo voľnej prírode. :cry Mali by sa chrániť celé biotopy, a nie iba jednotlivé druhy! Vtedy by o mnohé druhy nikdy nebola núdza a ochranou biotopov by bolo zabezpečené ich prežitie dostatočne dobre.

Ja som samozrejme nepovedal, žeby zberatelia boli hlavnou príčinou úbytku niektorých druhov! To si ani tvrdiť nedovolím. A po tvojich slovách už lepšie chápem, že zber nemá žiadny podiel na úbytku druhov. Ja som sa vždy cítil vinný, keď som chcel chytiť druh o ktorom som vedel, že je zriedkavý, preto som sa tak začal báť, žeby som mohol prírode zberom nejak ja sám ublížiť. Asi u mňa zvíťazil strach nad rozmýšľaním.

A tým, čo som písal, som chcel ešte vyjadriť aj to, že sú aj ľudia, ktorí iba hmyz zbierajú, aby ho buď mohli predať, alebo "sa tešili z jeho krásy" a pritom sa okrem zberu oň nijak inak veľmi nezaujímajú. Len zbierajú ako napríklad filatelisti, či numizmatici. Netvrdím, žeby tu na fóre niekto bol takýmto zberateľom, aj tak si myslím, že väčšina ľudí, aj keď začne zbierať hmyz len takto, postupom času ho to predsa len dovedie k tomu, aby sa oň začal zaujímať i z teoretickej stránky. A už to ani nepokladám za nič zlé, keď som si to celé nechal v hlave prejsť a porozmýšľal nad tým. Krásne tropické chrobáky má v prvom rade na svedomí vypaľovanie pralesov a sadenie plantáží banánov a iných plodín. Jeden chrobák chytený entomológom nič neznamená v porovnaní s tisíckami chrobákov ktoré uhoreli v plameňoch, ktoré založili ziskuchtivý banánoví či tabakoví plantážnici... Chrániť treba celý les a nielen pár druhov zvierat a rastlín. A tebe, aphodius, ďakujem, že si ma prinútil nad týmto viac popremýšľať a uvedomiť si ako sa naozaj skutočne veci majú.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Acmaeodera »

Zdar tygři,
- čekám, kdy se vyrojí plejáda nechutných reakcí ze strany enviromentálních ..náctiletých adjunktů, postižených EU propagandou z vysokých škol, a stále nic... - to je dobře...dnes bych asi reagoval velmi ostře...
Kdysi mi kdosi erudovaný poskytl tabulky mocnosti populací druhů v závislosti na schopnost přežití na dané lokalitě (byť malé), a pochopil jsem, že druh, který občas zahlédneme v přírodě (pokud dokonale známe jeho biologii a návyky..) na recentní lokalitě, musí být v daném místě v takové početné mocnosti, že náhodný sběr procházejícího entomologa-amatéra ho může ohrozit maximálně stokrát méně než poletující vlhy, netopýři a pustovky...
Na celé planetě vidíme, jak země třetího světa ze zoufalství prodávají lesy, jak jsou jejich governmenty podplacené a závislé na obchodu s dřevinami i jinými přírodninami, a jak se všude obchází zákon na místech, kde není vůbec žádná entomologická a botanická geneze výzkumu, a kde dojde k vyčerpání prostoru biomasy bez jejího bližšího prozkoumání...
V ČR se věci dějí nějak méně viditelně - například vykácení staleté aleje se nazývá plnění vyhlášek EU ohledně bezpečnosti řidičů při kolizi atd...
Vzhledem k faktu, že mám na Slovensku vícero velmi dobrých přátel - entomologů, jichž si velmi vážím, - právě pro jejich hluboký zájem o témata ochrany přírody, a hlavně biotopů vůbec, tak mě velmi mrzí, když slyším, nebo na vlastní kůži pociťuji dopady špatně pojatého způsobu ochrany přírody - v tomto případě hmyzu, jenž se majoritně týká návštěv českých a moravských entomologů v různých částech SR.
Potkávám nepoučené ochranáře, polovníky, co neví nic o problematice ochrany přírody, ale také spoustu vyděšených civilistů, kteří hlásí někam mobilem SPZ automobilu milovníka přírody, kterej někde u remízu baští svačinu - humus....
Kamaráti moji, robte s tým niečo !!!!
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od míra z. »

Jen chci podpořit názory Mariona a spol.Je to v podstatě i můj pohled na věc získaný za dobu mého amatérského broučkaření.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od albert001 »

Já si myslím, že EU rozhodně nedělá jenom škodu, ale i spoustu užitku. Natura 2000 je naprosto vzorový projekt - chrání se území jako taková. A Bernská úmluva je taky výborná věc - chrání se nejen pár druhů, který to vesměs i fakt potřebujou (ale taky někdy ne), ale hlavně biotopy, kde něco eventuálně žije.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Lukáš D »

Nemůžu nereagovat,protože,jak vidím,svým příspěvkem jsem způsobil pořádnou debatu :) .Moje reakce v tématu byla s lehkou nadsázkou,ale proti obchodování s hmyzem v zásadě nic nemám.Přeci i obchodník svým prodejem na burzách vzbuzuje zájem laické veřejnosti a to je jedině dobře.Mění se tím pohled na entomologii,jako na podivnou kratochvíli několika vousatých individuí :talk .A i odborníci mohou porovnávat svůj materiál a dokupovat dle potřeby hmyz pro další odbornou práci.Jak bylo psáno výše,hlavním nebezpečím je kácení a vypalování lesů a přeměna stepí a luk na zemědělskou krajinu..Je to všeobecně známá věc :wait .

LucanusCervus:Sám obchodník nejsem a nikdy jsem neprodal ani jediného brouka.Hmyz sbírám od doby,co jsem se poprvé postavil na nohy a sbírat budu nadále.Své sběry (kromě tesařů) z ciziny obvykle rozdám všem,kdo si o ně řekne (občas za to něco dostanu,ale sám si o nic zásadně neříkám).Jsem amatér a brouky nijak do hloubky (požerky,studium larev)nestuduji - přesto věřím,že to co jsem rozdal udělalo ostatním radost a mělo to nějaké entomologické využití,než kdyby se mi to válelo ve skříni.Takže jsem takový entomolog - filatelista,přesto si myslím,že to co dělám k něčemu je :smoke .
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Acmaeodera »

Lukine,

- teď sis to polepil... - už seš na listině - "Cosa Nostra ti guarda!"....
Až u Tebe zazvoní tihle týpci, tak prchej oknem !!!
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Martin Havránek »

Nikdy jsem nic proti prodejcům hmyzu všeobecně až na per kr..enu neměl, a nehodlám na tom nic měnit, klidně at to ma někdo jako práci a učtujesi za brouka kolik chce, ale hlavně at neničí biotop!
Proti kácení stromu také nic nemam pokud to je prováděné s mírou a dbaje na to co se stane když ten strom pokácí!
Nikdy jsem brouka neprodal, broukyvždybud vyměnuji nebo daruji. Biotopybroukum jsem také nikdy važně nenarušil a u toho i zůstanu.

Entomologum zdar, ničitelum lokalit zmar, Martin
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Michal »

albert001 píše:Já si myslím, že EU rozhodně nedělá jenom škodu, ale i spoustu užitku. Natura 2000 je naprosto vzorový projekt - chrání se území jako taková. A Bernská úmluva je taky výborná věc - chrání se nejen pár druhů, který to vesměs i fakt potřebujou (ale taky někdy ne), ale hlavně biotopy, kde něco eventuálně žije.
Spousta dobrých myšlenek se v rukou šílenců v dějinách vždy změnilo v nástroj proti těm kteří jim neseděli. V rukou blbců se navíc dobré myšlenky mění ve smrtící nástroj. Což jen potvrzuje situaci "na velmi blízkém východě". Přitom sám jsem na druhou stranu moc dobře pocítil jak se odtud ozývají zoufalé prosby ke sběru, průzkumu a potřebě dat, aby se nasytili soudruzi ze západu, kteří tam rvou peníze do ochrany ... je to prostě absurdistán!

Jinak sloupeček od Aphodia je naprosto geniální a totožný v každém písmenku s mou ideou :clap :yes

A ještě mimochodem: Doneslo se k mým uším (uchám ... slechům), že na "velmi blízkém východě" mají další zářez na pažbě. Tentokrát snad nějací poláci na začátku června ... vazba, soud apod. Nevíte o tom někdo něco?
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od aphodius »

Ještě k našim východním bratiam, pro něž bych měl jednu dobrou radu: jestliže si např. rybáři můžou zaplatit rybářské lístky paušálním ročním poplatkem a při dodržování jistých pravidel pak můžou chytat ryby, nebylo by od věci zavést roční povolenky na sběr hmyzu, tzv. "hmyzenky". Každý, kdo by si zaplatil např. 20.-€ na rok, by pak mohl sbírat dle libosti hmyz (asi kromě chráněných druhů) a pro sběr ve zvláště chráněných územích, jako jsou národní parky a rezervace, by mohl být zaveden přiměřený příplatek (pochopitelně by se při sběru musely dodržovat obecné zásady ochrany přírody - ničení biotopů by mohlo být klidně kriminalizováno). Takovéto řešení by dalo vzniknout novému odvětví turistiky, které by mohlo nést označení "entomoturistika", a které by jistě přilákalo houfy zahraničních zájemců o hmyz, zejména z českých zemí, a pomohlo by tak pozvednout skomírající slovenskou ekonomiku a patrně by se podílelo i na snížení míry nezaměstnanosti zejména v oněch zapadlých regionech, kde sysli a Maďaři dávají dobrou noc a kde nezaměstnanost dosahuje až 90 %. Pod stepí, kde se chytají Ochodaeové, by mohl o sezóně vyrůst třeba stánek s hotdogy nebo párky v rohlíku a tradiční hřibovou polévkou atd. (místní kreativitě se meze nekladou) :), vznikly by nové ubytovny a zaplnily by se hospody. :mrk
P.S.: tak mě napadá, že místo ochranářů by pak na dodržování pravidel při sběru hmyzu dohlížel tzv. pohmyzný, obdoba porybného, takže ochranáře by jakožto nepotřebný přežitek mohli úplně rozpustit :makeup .
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Martin Havránek »

Jo, s tím souhlasím, ale toho se nedočkáme :cry . Protože asi nikdo by to nedokázal realizovat až na par vijímek kterým to je jedno :angry
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Josef Mertlik »

Pro ekonácky a jejich fanklub máme nový příspěvek z pera slavného moravského badatele Jiříčka. Nazval jej "A co takhle matematika":
http://www.elateridae.com/page.php?idcl=74#58

Pokud jde o Aphodiuse a jeho návrh na prodej povolenek na sběr hmyzu, tak to není nic nového pod sluncem. Tu už si zavedli ekonáckové v Německu i v Maďarsku. Pěkně zvrhlá myšlenka. Entomolog má už beztak obrovské finanční výdaje na cesty a zpracování materiálu a ještě tohle břemeno mu pověsit na krk. Já bych spíše navrhoval zpacifikovat ekonácky.

Pokud by už někdo chtěl tahat z entomologů peníze, tak ať si radši pošle výběrčí daní na burzy, na entoobchodníky.
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od PavelJakubec »

Pánové, mohl by mi někdo osvětlit o čem je tahle debata? Nějak jsem se začal ztrácet a nevím jesti je myšlena ochrana druhová nebo biotopů.
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Josef Mertlik »

Vloni na jaře jsem se v Bratislavě setkal s p. Majzlanem. Současnost slovenské entomologie popsal jednou větou: „Slovenská profesionální entomologie již neexistuje, osud slovenské entomologie je v rukou amatérské entomologie, které se podařilo přežít“. Co ti amatérští entomologové přežili? Byli svědky neuvěřitelného lidského selhání některých významných představitelů slovenské profesionální entomologie (viz Ilja Okáli). Chtěli mít Slovensko jen pro sebe, chamtiví bratříčkové, ale Boží mlýny je tentokrát semlely bleskurychle :yes

Propagační články p. France (vědecká hodnota „0%“, nacionalistická „100%“) máme umístěny v diskuzi. Další nacionalistické perly jsem nalezl v článku Ing. Svätopluka Čepeláka (1996): Sú entomológovia hrozbou pre ohrozené druhy hmyzu? CHÚS (Chránené územia Slovenska), Zv. 27/1996, str. 21: “...asi jediný zpôsob, ako zachrániť našu prírodu, by bolo zrušiť dobrovoľných entomológov s prísnym zákazom vstupu entomológov do nášho štátu...“.

Tento Svätopluk Čepelák je z Nitry (dnes v Nitře dělá šéfa odboru životního prostředí, hlavně díky jménu jeho otce, Jiřího Čepeláka (ktorý bol známy aj ako Juraj Čepelák) a je prý z něj skutečně natvrdlý ochránce :head . Otec se musí v hrobě obracet.

LucanusCervus studuje školu v Nitře.

Tak co ti ještě není Pavle jasné?
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od krep »

Myslím, že všude jsou lidé normální a ti druzí... Ovšem je naprostá demagogie házet všechny ochranáře (myslím tím samozřejmě hlavně ČR, kde mohu mluvit z vlastní zkušenosti) do jednoho pytle, neb mezi nimi je mnoho lidí, kteří ochranu přírody chápou tak jak by asi měla a mohla fungovat.
Průšvih je, když se k tomu zamotá nacionalistická nota (viz známé excesy na Slovensku), ale to jsme pak někde úplně jinde. Je faktem, že na Slovensko bylo svého času o strach jezdit a přiznám, že jsme také jednou (tuším v roce 2004 nebo 205) měli docela namále. Druhým faktem je, že od té doby se na Slovensku situace poměrně dost změnila (nevím to z osobní zkušenosti, neb jsem tam od té doby nebyl, ale od kamarádů, kteří tam pravidelně jezdí). Lidem typu pana France, kterým více než o vlastní ochranu biotopu (i když dle jeho článků bych spíše řekl o nesmyslnou ochranu jednotlivých exemplářů) jde spíš o to, aby tam nejezdili chytati cizinci, obzvláště z Čech, se asi (zatím) nevyhneme.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Josef Mertlik »

Proč si myslíš, že je naprostá demagogie házet všechny ochranáře do jednoho pytle?

Také vím, že se mezi nimi již "trés rare" vyskytují osvícení jedinci. Nejsou na rozhodujících postech, proto zatím nic na současné bídě enviromentalizmu nezmění. Ani jmenovat je nemůžeš, protože by si to s nimi většinoví biocentristi hravě vyřídili.

Mezi komunistama byli prý také lidé dobří a ti druzí. Historie se opakuje...
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od aphodius »

krep píše:...Druhým faktem je, že od té doby se na Slovensku situace poměrně dost změnila...
Souhlasím s tím, že se tam situace změnila - ale o 100 % k horšímu! Teď už i v zapadlých vesničkách mimo CHKO a NP bonzují obyčejní lidi jako pastevci, jakmile někde zastaví české auto a vystoupí několik jedinců, co si jdou na pastvinu probrat pár hoven! V podstatě se tam už skoro nikde nedá sbírat - a bude mnohem, mnohem hůř!!! Nepřeju nikomu své letošní zkušenosti z SK...
Ad Pepa Mertlik: plný souhlas: i mezi ochranáři se tu a tam najde světlá výjimka... která ovšem jen potvrzuje pravidlo!
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Adam »

Je to sice smutné, ale na Slovensko nejezdím. Programově.

Ať mi nikdo neříká, že to, co teď napíšu, nesouvisí s entomologií, protože to souvisí se vším.
Je jaksi imanentní představitelům slovenského státu (s malým a vlastně i velkým S), že neustálá a z ničeho pramenící zakomplexovanost vede k národoveckým náladám. Slovenská lůza, do které řadím všechny hloupé a "neosvícené", se co pamatuji snaží pozvednout národní hrdost. Čím víc se o to snaží, ať už zpěvem slovenské hymny etnickými Maďary nebo vztyčováním soch velkomoravského vládce na Bratislavském hradě, tím více je vidět (i těmi, komu by to dřív bylo úplně jedno), že slovenský národ vlastně nikdy historicky neexistoval a šlo o jakousi nevymýtitelnou slovanskou bojůvku loupežící v dolinách na periferii Velkých Uher. Bohužel se nejedná o pár jedinců typu Slota, Fico, Mečiar a podobnou žumpu, ale extrémní nacionalismus se rozšířil do široké masy sprostého lidu, kterýv maskáčích a s plnou hubou čehúnů vyskykuje z křovin a udává.

Neříkejme tedy, prosím, jak nemáme lidi (a je jedno jaké profese) házet do jednoho pytle, když stačí malá část, jakkoliv se dnes už o malou skupinu nejdená, která dovede "image" celé skupiny zkazit. Politická korektnost a všechny multikulti kecy si nechme od cesty.

Ve chvíli, kdy nejen čeští entomologové ukážou "bratrům" Slovákům fakáče a přestanou k nim jezdit, jsem zvědav, na co se tamní ekonacifašisté zaměří. Bude to jistě perla.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“