Kůže z divočáka

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Kůže z divočáka

Příspěvek od vapno »

Zdravím všechny.

Povedlo se mi najít (podotýkám ve volné přírodě) staženou kůži z divočáka - asi nějaký lesní pych. Celkem pravidelně na ni chodím sbírat nějaké mrchožrouty (Thanatophilus nejspíš sinuatus) a kožojedy Dermestes murinus, sem tam se najde nějaký vodomil (Sphaeridium sp.) a afouš a taky nějaký mrňky, zatím nevím, co to je. Plus nějaké ty drabčíky. Je nějaká šance při progresi rozkladu, že na tu kůži půjde taky něco jiného? A stojí za to zkusit lov na světlo?

Díky za případné rady ;-).
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od ivo »

Ja na kuzi od berana lovil Necrobie.
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od vapno »

Jojojo, ty tam jsou taky, Ivo :-)
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od Libor Dvořák »

Zvedni kůži, naber nejsvrchnější vrstvu hlíny, hoď do kýble a prosij. Měly by tam být tuny drabčíků a možná i Histeridů.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od vapno »

Pravda, kůži obracím a vždycky hejno brouků zaleze do substrátu. Příště jedu s belíčkem a s lopatičkou :mrk.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od marion »

Lepší je pod kůži dát nějaký detrit, ať se mají kam schovat (seno, natrhaná tráva....). Pokud je ale kůže někde u tvého bydliště, tak bych tam nic moc nečekal. Možná by ale bylo zajímavé seldovat a zapisovat, jaké druhy se tam vyskytjí v závislosti na stadiu rozkladu či vysychání
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od Vindobon »

Před pár lety jsem zamotal kuřecí stehno do sena, to celé omotal ještě starou síťkou od pomerančů s velikostí ok necelý centimetr, uvázal na provázek a strčil necelý metr hluboko do nory jezevce (vypadala, že je opuštěná). Pak jsem to několikrát po sobě, vždy zhruba jednou týdně, vytáhl a vyklepal na kus igelitu (aniž jsem to rozmotával). Padaly z toho tuny Catopidů, drabčíků, Cryptophagidů, Dermestidů, Histeridů a já nevím čeho ještě. Bylo to v tuto roční dobu. Doporučuji.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od marion »

Podobnou ideu mám taky, jen si myslím, že by to mohl jezvec roztrhat a sežrat, ten tvůj to nechal po celou dobu bez povšimnutí ?
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od vapno »

Mam v podedenem mrazaku nejake maso neidentifikovatelneho stari,tak se chystam s nim delat vselijake lovne pokusy. Vindobonovi dik za inspiraci s upevnenim a zajistenim proti savcum :mrk.Marione,neco takoveho chystam,lec u me to bude spojeno s odchytem,neb jsem entonovorozene a vetsinu z ulovenych potvor jsem jakziv nevidel, natoz abych vedek,kam je zaradit...
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od vapno »

Marione,kuze lezi na pasece,tedy detritu ma pod sebou dosti jak listnateho,tak jehlicnateho puvodu. uz me napadlo vzit si s sebou naradi na jeho odber,zatim ale nebyl ten spravny cas. Doufam,ze lisky a podobne uz ta kuze zajimat nebude. Aspon ne natolik,aby ji nekam odtahly.
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od Vindobon »

Jezevec to nechal netknuté. Ono tam těch děr bylo víc (do jedné nory) a je možné, že mu to smrdělo a tak chodil do nory jinudy, možná ale taky byla celá nora opuštěná (že je to nora jezevce, mi řekl myslivec, kterého jsem tam potkal — možná jezevce předtím odprásknul). Kromě toho to bylo zamotané v dost velkém množství trávy a slámy a té síťky od pomerančů, takže aby se jezevec k masu dostal, musel by to celé opravdu nejdřív vytáhnout a pak dost namáhavě rozmotávat. Už je to pár let, ale matně si vzpomínám, že jsem to dal do vchodu, ve kterém už předtím byly nějaké chuchvalce trávy a vypadal nepoužívaně.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od marion »

Mám pár tipů od místních myslivců, asi to zkusím. Když jsem něco podobného zkoušel u syslů, tak všechny pastičky byly vyhrabané ven a daleko lepší výsledky dal prosev u ústí nor-myslím na drabčíky-v pastičkách nebylo nic (děrované trubičky naplněné smradlavým sýrem a starou trávou.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od bozapetr »

co takhle použít pletivo ? tu pastičku do něj dát a pletivem omotat ...myslím tím pletivo drátěné ...
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od Vindobon »

marion píše:...v pastičkách nebylo nic (děrované trubičky naplněné smradlavým sýrem a starou trávou).
Nemohla být chybou ta trubička — předpokládám s hladkými stěnami — a návnada a suchá tráva bez kontaktu s půdní vlhkostí?
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od marion »

byla to krátkodobá instalace-přes noc-trubička hladká, přišlo mi ale, že je aktivně vyhrabali ven.
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od Vindobon »

Marione, tak to se omlouvám, přehlídl jsem, že sysli vytahali pastičky z nor ven.
vapno píše:kuze lezi na pasece,tedy detritu ma pod sebou dosti jak listnateho,tak jehlicnateho puvodu. uz me napadlo vzit si s sebou naradi na jeho odber...
U podobných pastí mi přijde důležité zajistit, aby bylo možné past vytáhnout a vyklepat rychle, tak, aby brouci neměli čas utéct. V konkrétním případě bych tedy vzal dejme tomu jeden nebo dva metry čtvereční nějakého umělohmotného pletiva s oky aspoň centimetr, shrnul detritus až na holou hlínu, na hlínu bych položil to pletivo, na pletivo vrátil detritus, listí, větvičky a navrch položil kůži. Případně bych detritus pod kůží ještě obohatil větším množstvím sena nebo prostě něčeho, co udrží vlhkost a je dostatečně hrubé, aby toho co nejmíň padalo tím pletivem, až se to celé bude později protřepávat.

Ještě lepší než volně položené umělohmotné pletivo by byl rám s nataženým pozinkovaným pletivem, jaké se používá na ochranu mladých stromků před zvěří nebo na výrobu králíkáren, a ten rám pak rovnou použít jako síto — opatrně pokud možno bez otřesu přenést rám s detritem i kůží nad kus igelitu a pak tím vším řádně zatřást. Vypadané brouky kvůli nebezpečí nákazy samozřejmě nenasávat ústy exhaustorem, nebo si pořídit exhaustor s motorkem. Já jsem to dělal tak, že jsem to kuřecí stehno zamotané do sena vyklepal nad kusem igelitu, který byl mírně skloněný a ústil do velké širokohrdlé lahve, takže rychlí brouci seběhli do lahve sami, a pomalé jsem sbíral jednotlivě pinzetou.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od marion »

Nejjednodušší je veškerý detrit buď prosít nebo dát komplet do eklektoru-znám kolegu, který tam dává celé mršiny. Pokud jde o sběr, tak někteří drabčíci, hlavně třeba Philonthus sp., Ontholestes sp. jsou tak rychlí, že odlétají při sebemenším otřesu nebo i přiblížení. Já používám exhaustor už roky a nikdy jsem neměl problém mimo nepříjemný smrad při nasávání, v tropech bych to ale neriskoval. Možná bych byl opatrnější u skoro tekuté mršiny, aleto spíše proto, že bych si všechno zasvinil a strašně smrděl, u kůže je to v pohodě. Jinak třeba na písku jsem vyhrabal zajímavé mršníky až 20-30 cm hluboko, tam pak dělám to, že mršinu vyklepu na papír, detrit proseju-pokud tam je a písek pak prosívám na velkém cedníku, kde mršníci většinou nepropadnou a ikdyž propadnou, jsou na písku vidět.
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od vapno »

Tak jsem si byl nabrat belíček detritu. Dnes ale nic moc, už je tase moc sucho. Chtělo by to sprchnout, aby se k té kůži zas vrátil život. Nicméně nějaký Ontholestes čeká pod deklem s roztaženými křídly na příležitost k odletu :). Kůži jsem obrátil chlupem nahoru, obracím ji při každé návštěvě. Tak mě napadá, Marione, když pročítám tvoje pískové poznámky, jestli by nebylo od věci vzít igelit, vyrejpat jamku s mírným přesahem plochy oné kůže, vložit igelit do jámy, zasypat tak 10 - 15 cm písku a na něj pohodit tu kůži... A třeba za týden jít sklidit úrodu :mrk
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od Vindobon »

vapno píše:...už je zase moc sucho.
Zkus tam vylít dva-tři litry vody a kus té kůže přikrýt kamenem nebo kusem dřeva.
vapno píše:jestli by nebylo od věci vzít igelit...
Pak napiš, jestli nějací brouci igelit provrtali. :)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kůže z divočáka

Příspěvek od marion »

Myslím si, že cokolí vlhkého je naláká, třeba místo písku dát do jamek vlhkou trávu nebo seno. Jsou ale další druhy, které žijí na suchých kůžích, třeba Troxové nebo pro mně zatím neznámý drabčích rodu Borbora-viděl jsem ve sbírce, moc pěkný placatý brouk a ten Roubal snad na kůžích chytal. Ovšem to je vše věj jižnějších teplejších oblastí.

Nebo zkus tu kůži navlhčit a sbalit do roury, tam budou mít větší výběr různých vlhkostí a pak ji jen rozmotáš nad nějakým bílým plátnem nebo papírem.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“