Náplň smrtiček

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od hong »

nevím, jestli používám hobliny nebo piliny.... ale jsou taky z buku - pokud bude mít někdo zájem, můžu jich dodat několik kubických metrů... (když pořežu tu hromadu bukových klád, kterou mi každoročně dovezou jako palivo, mám náplň do zhruba dvaceti stolitrových smrtniček...;o)))
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od krep »

Já jedu toaleťák, jednak ho seženu všude, po přebrání jej vyhazuju, tzn. nehrozí záměna lokalit, dále je víceúčelový (jak psal prosektor)..... prostě samá pozitiva :cool . Z pilin se ne všichni brouci vybírají perfektně - třeba takové malinké Corymalie (nosatečci z Tamarix sp., převžně žluté barvy, občas s maloo červenou tečkou a hlavně - maličcí) se v pilinách blbě hledají - ale pod binclem jde vše :muscle .

Ale dělám relativně velké brouky - apioni a tak :rofl

Je to prostě vždycky o tom, na co si kdo zvykne. Každý si musí tu svoji nejoblíbenější variantu vystopovat...
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od krep »

Ba ba, pravdu díš....jsou to pjekný potvůrky a když je cucákem nabereš i s květy..... :doh
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
vendy
Příspěvky: 25
Registrován: 30 dub 2010, 20:07

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od vendy »

Já již řadu let používám piliny z jasanového dřeva,které jsou světlé a brouci se vybírají bez problémů.Na hodně malé brebery mám smrtičku a natrhaný toaletní papír.Zatím jsem neměl problém. :blush
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od aphodius »

Já vyzkoušel snad všechno, a veškeré testování dopadlo tak, že jsem se vždy vrátil ke klasickým pilinám (či malinkým hoblinám). Veškerá papírovina je de-facto jen hromada vláken spojená nějakým pojidlem a jako taková vždy příšerně práší a zanechává na tělech hmyzu neskutečné množství papírových vláken. Zkuste jen rozbalit jakékoliv papírové kapesníčky nebo roztrhat toaleťák v místnosti, do které oknem svítí slunce - a uvidíte ty oblaky prachu. Jsem alergický na roztoče a prach a i používání jakýchkoli papírových kapesníčků mě může pěkně rozkýchat.
Naopak miniaturní hobliny, jsou-li dokonale prosáté a zbavené prachu, propláchnuté několikrát teplou vodou a dobře vysušené, jeví se jako naprosto dokonalý "smrtičkový" substrát. Samozřejmě jsou velké rozdíly v kvalitě a hodně záleží, z jakého dřeva jsou - a nejde přitom jen o druh dřeviny, ale i o kvalitu dřeva, jeho stáří (vyzrálost, stupeň vlhkosti). Zažil jsem piliny/hobliny dobré, které skvěle sály octan, vodu i exkrety hmyzu, ale i špatné, které málo sály, protože měly příliš velkou hustotu nebo byly napuštěné pryskyřicí. Jako nejlepší se mi jeví piliny/hobliny z listnatých dřevin majících měkké, lehké a světlé dřevo (např. jasan; z tvrdých dřevin jako je buk nebo dub jsou podle mého názoru nevhodné právě pro jejich velkou hustotu a tím i malou savost, stejně jako z jehličnanů, neboť jejich dřevo obsahuje mnoho pryskyřice a lepkavých aromatických terpenických látek rozpustných v etylacetátu, které pak ulpívají na povrchu těl hmyzu jako lepkavý povlak), musí být ale při jejich vzniku dobře proschlé - v žádném případě nesmí být z čerstvého neodkorněného mokrého dřeva! Velmi záleží i na jejich tvaru a velikosti a na skladbě (na poměru miniaturních, malých, menších a větších částic) - není tedy lhostejno, použítím kterého nástroje při zpracování dřeva vznikly.
Jednou mi kolega Miroslav Zúber zaslal jako pozornost piliny (nebo spíš miniaturní hobliny), které používá on, a ty se ukázaly být zcela ideálními. Mám je dodnes, ale bohužel mi už téměř došly a nevím, kde bych takové mohl znovu sehnat(Míra mi sdělil, že je již nemá).
Máte-li někdo možnost sehnat třeba jasanové piliny, byl bych velmi vděčný za jejich poskytnutí.
Ještě musím zmínit skutečnost, že kvalita usmrcení brouků a jejich uchování v dokonale preparabilním vláčném stavu je v přímé závislosti na kvalitě a fyzikálních vlastnostech substrátu, v němž byli usmrceni a jsou uchováváni. Záleží i na tom, kolika procenty se na vlhkosti ve smrtičce podílí etylacetát, voda a různé kapaliny vylučované hmyzem. Mnoha mým kolegům, stejně jako mě, se osvědčilo do smrtičky naházet před sběrem pár sarančat, ploštic, dipter popř. jiného hmyzu jen kvůli "zaběhnutí smrtičky" - tj. kvůli docílení správného poměru látek podílejících se na vlhkosti uvnitř smrtičky. Při docílení ideálního stavu jsou brouci po usmrcení naprosto vláční a vydrží v tomto stavu řadu měsíců i mimo ledničku (za předpokladu, že uzávěr smrtičky dokonale těsní). Jak vidíte, ač se to nezdá, správná náplň do sběracích láhviček je hotová věda.
Závěrem ještě zmíním svou zkušenost s těmi kolečky vyraženými dírkovačem z jakési tuhé papíroviny. Mám jich pytlík od onoho olomouckého kolegy, ale nemůžu říct, že by byly ideální. Jsou málo savé a brouci v nich usmrcení nikdy nedosahují ideální vláčnosti (jsou zpravidla mírně zatuhlí a nedaří se je nijak převést do ideálně vláčného stavu). Tento substrát je navíc značně náchylný k plesnivění: pokud ze smrtičky vyprchal octan a zůstala jen vodní vlhkost se stopami octa, zaručeně vám obsah smrtičky zplesniví, jak se mi to už několikrát stalo.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Acmaeodera »

Souhlasím s Aphodiem,
jen upřesňuji, že používám kalibrované hobliny, nikoli piliny - což je brutální rozdíl...
Na malé brouky jedničky, na větší trojky.
Niema problema...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Pepa »

aphodius píše:Jako nejlepší se mi jeví piliny/hobliny z listnatých dřevin majících měkké, lehké a světlé dřevo (např. jasan; z tvrdých dřevin jako je buk nebo dub jsou podle mého názoru nevhodné právě pro jejich velkou hustotu a tím i malou savost, stejně jako z jehličnanů, neboť jejich dřevo obsahuje mnoho pryskyřice a lepkavých aromatických terpenických látek rozpustných v etylacetátu, které pak ulpívají na povrchu těl hmyzu jako lepkavý povlak), musí být ale při jejich vzniku dobře proschlé - v žádném případě nesmí být z čerstvého neodkorněného mokrého dřeva! Velmi záleží i na jejich tvaru a velikosti a na skladbě (na poměru miniaturních, malých, menších a větších částic) - není tedy lhostejno, použítím kterého nástroje při zpracování dřeva vznikly.
Máte-li někdo možnost sehnat třeba jasanové piliny, byl bych velmi vděčný za jejich poskytnutí.
Jasan není měkká dřevina, ale tvrdá jako buk, dub, javor, jilm, bříza, habr ...
Měkké jsou lípa, olše, vrba, topol ....
Jinak jasanové piliny či hobliny není problém, doma nějaký špalek či fošnu mám. :mrk
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od aphodius »

Máš pravdu, Pepo, jasan není měkký, ale piliny z něj sají lépe než z dubu a buku. Bylo by zajímavé vyzkoušet těch dřevin vícero, třeba olši, javory nebo jilmy...
Mimochodem, bříza určitě patří mezi měkké dřeviny a jilm mezi středně tvrdé.
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od matej »

po letech zkoušení mi vyhovuje poslední dobou v Lidlů zakoupená role ubrousků do dílny, je to tvrdší než toaleták, to pak strčím do skartovačky ( kde si mimochodem řežu dělící pásky do muzejek) a výsledek je příjemná savá hmota - chomáč proužků.
burysek

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od burysek »

Tím že to nařežeš tam musí přece vzniknout pěkný mikrobordel vláken. Vizuálně asi nic neuvidíš, ale pod binokulárem v těch vláknech budou brouci pěkně obaleni.
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od PavelJakubec »

Nedávno jsem zkoušel piliny a se schlíplýma ušima se vracím zpět k toaleťáku. Pro malé brouky (pod 3 mm) mi to přišlo naprosto nevhodné. Blbě se v tom hledají, zvlášť, když je tam i bordel ze smýkadla, to pak něco nepřehlédnout asi ani nejde. To radši ztrávím o minutu déle očištěním od pár vláken než půl hodiny prohledávat smrtičku a hledat co jsem tam ještě nechal.
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od OndraK »

Když jsem začínal sbírat v r. 1992, používal jsem piliny, ale brouci se mi v nich blbě hledali, tak jsem vzápětí přešel na buničitou vatu či toaleťák, jsem s tím spokojen a neměnil bych :)
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od matej »

Pro Burýska,, pokud bych měl problém, tak tu radu sem nedávám. Žádný bordel nemám, navíc před preparací dávám brouky do lázně na zbavení mastnoty, hlíny a tělíčko je jak vylezlé z kukličky. Pod binokulárem preparuji.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od hong »

matej píše:Pro Burýska,, pokud bych měl problém, tak tu radu sem nedávám. Žádný bordel nemám, navíc před preparací dávám brouky do lázně na zbavení mastnoty, hlíny a tělíčko je jak vylezlé z kukličky. Pod binokulárem preparuji.
Mateji, do jaké lázně je dáváš?
burysek

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od burysek »

Tak se hned nečil, byla to pouze logická úvaha.
...pokud všechny brouky před preparací dáváš do lázně, tak můžeš mít ve smrtičce klidně nařezanou slámu :lol:
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od PavelJakubec »

To s tou lázní je docela zajímavé. Také by mě zajímalo složení a jak dlouho to tam necháváš.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od míra »

Chlapci s lázněmi je to někdy různé, někdy hrůzné. Zkoušel jsem na očistění i ultrazvuk, ale nevím proč, strašně to pak smrdí.
Tuším, že tady psal dle mého vynikající preparátor Honza jaké roztoky ke zvlhčení, či čistění používá.
Já spíše poradím k těm věcem do smrtiček, pokud jsem doma, tak drť pilin co mám z hoblovky, pokud ve světě, tak toaleťák, ten je všude.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od ivo »

Delate s toho nejak moc velky problem.Jednoduse pred preparaci vhodim brouky tak na pul hodiny do teple(vlažne) jarove vody.Pokud by chtel nekdo znacku jaru,nebo jak se to ted vlastne nazyva,tak se na to mrknu. :mrgreen:
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od hong »

no, značku jaru nechcu (aby to bylo po našemu, abys temu rozuměl, ogaro), ale mám pocit, že brouky vytažené z vody s přísadou tenzidu moc nebere Herkules... Co tvoje zkušenost???
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od ivo »

Herkules je bere v pohode,jeste ty brouky z te jarove vody preplachnu v bezne vode z vodovodniho kohoutku.(pitna).Necham vysusit atd....
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“