Náplň smrtiček

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
burysek

Náplň smrtiček

Příspěvek od burysek »

Já jsem dlouhá léta používal řezanou buničitou vatu. Pouze ale do té doby, něž jsem si pořídil stereomikroskop a uviděl tu hrůzu. 3mm prckové byli kompletně obaleni různými vlákny z té buničiny a čištění těchto prcků byla docela radost :whew
Nyní tam dávám jako asi většina z vás toaleťák nebo papírové utěrky nastříhané na čtverečky. Nikdy jsem ovšem nepoužil také zmiňovanou korkovou drť. Tak se chci zeptat, zda po vytažení brouků ze smrtičky plněné korkovou drtí nejsou v podobném stavu jako brouci z mnou zmiňované buničité vaty ?
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Vašek »

Tak na tohle znám odpověď naprosto přesně: Korkovou drť už NIKDY!!!!
Používal jsem jí první rok, co jsem znovu začal a
1) špatně saje a brouci jsou zapatlaní od sekretů
2) nohy a tykadla se na korek lepí (asi právě těmi sekrety) a u malých brouků vyrábí beztykadláče a beznoháče.

Vyzkoušel jsem hodně náplní a nedám dopustit na piliny. Ale musí být dobře vyprášené a raději ještě vyprané.

Vše papírové (toaleťák, ubrousky, kuchyň.utěrky) poští chlupy a pak to musíš čistit.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
burysek

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od burysek »

á si myslím, že i když ty piliny sebelépe propereš, tak neodstraníš mikročástečky, které se na brouky nalepí a při takovém 20-ti násobném zvětšení budou více než patrné. U těch papírových hygienických potřeb bych to tak zle zase neviděl. Pravda, některé výrobky mohou pouštět chlupy, ale já mám zatím pozitivní zkušenosti a to si vyloženě nevybírám nějakého určitého výrobce. Občas tam nějaký ten chloupek je, ale určitě to nevypadá jak obalený řízek ve strouhance :lol: .
Taky si myslím, že v tom papíru se brouci lépe očistí, než v těch pilinách, ale proti gustu žádný dišputát.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Adam »

Tenhle problém řeším taky.
Korková drť je moc tvrdá. Piliny sice trochu práší, ale dá se to oštětečkovat, jen mi připadá, že moc nedrží octan a brouci jsou potom strašlivě tvrdí a přesušení, takže to dělá velké problémy při preparaci. Toaleťák sice není nic extra, ale zatím se mi osvědčil nejlíp.
burysek

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od burysek »

Jsem navíc tak trochu estét, takže každý drobek a smítko musí pryč a je jistě jednoduší odstranit pár smítek a vláken z papíru, než všudepřítomný prach z pilin.
...navíc si nedovedu představit, jak bych nějaké ty mrňky v pilinách hledal
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 106
Registrován: 29 dub 2010, 12:29
Bydliště: BRNO

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Mike »

Piliny, korkovou drť a toaltení papír jako náplň do smrtiček zásadně nepoužívám. Osvědčili se mi jedině čisté dřevěné hobliny (k dostání jako podestýlka pro křečky a morčata ve Zverimexu nebo v obchoďácích typu Hornbach, Bauhaus - oddělení pro domácí mazlíčky). Hobliny nepráší a mají tu správnou hustotu, takže drobnější brouci jimi nepropadnou až úplně na dno a nepožerou se tam navzájem; zalezou si pěkně dovnitř nebo maximálně kousnou do hobliny a už nepustí. Myslím, že alespoň co se týče střevlíků, tak hobliny jsou zcela ideální volba. :)
CARABIDAE, CICINDELIDAE
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Ian »

Já používám pouze a jen trojvrstvé papírové ubrousky. Dají se koupit i v zahraničí, kdekoliv na benzínce, tudíž mi odpadá starost co s pilinama. Málokteré pouštějí chlupy, což toaleťáky velmi často a ještě k tomu barevné. Do 100 ml flašky pomuchluji jeden ubrousek tak, aby vzniklo co nejvíce záhybů, aby se v nich mohli brouci ukrýt. Ubrousky krásně drží vlhkost, při vybírání i malých mrněk stačí pouze roztáhnou ubrousek na bílý arch papíru. Všichni brouci se okamžitě vysypou a je to bez složitého vybírání z pilin. Akorát ještě zkontroluji proti slunci jestli se něco neprokousalo mezi vrstvy. Pokud je člověk dosti rychlý a zručný, dá se obsah vysypat aniž by vyprchal všechen etér (samozřejmě nesmí být 40 ve stínu :D ). Ideální je , že veškeré tekutiny co brouci pouštějí, se do ubrousků velmi dobře vsakují.

Co se týče koprofágů, použiji větší flašku, nejlépe trojdecku, ubrousky dám dva až tři a navlhčím je vodou. Během exkurze do nich koprofágy vhazuji a nechávám je prodírat se vodou změkčenýma ubrouskama.Brouci se v nich velmi dobře očistí i když někdy ne úplně, záleží z čeho je člověk tahá :chuckle . Usmrtím je až se mi zdají hodně čistí. Z těchto navlhčených ubrousků je dobré nechat brouky trochu oschnout, anebo je vybrat a co nejdříve vrazit do mrazáku, aby nezplesnivěli.Pro hodně zasrané brouky použiju jako obsah písek.

Ještě jedna věc. Do zahraničí nevozím ani velké smrtničky (nad 50 ml). Používám flašky od jogurtových nebo kávových nápojů (ty se dají často koupit v supermarketech nebo benzínkách), většina z nich velmi dobře těsní a po vymytí a stržení obalu ušetřím další místo v batohu.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od karlos »

Piliny jsem používal dříve. Před časem jsem postoupil o level výš - používám hobliny :)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Cassida »

A až pojedete někdy do tropů, rozhodně nezapomeňte hobliny napustit nějakým protiplísňovým sajrajtem. :!:
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od prosektor »

nedokážu si představit, jak bych v pilinách a korkové drti hledal milimetrové brouky. proto u mě vítězí hajzlák nebo papírové kapesníky. pokud jsou brouci špinaví či chlupatí, tak dostanou očistu ve vodě a jaru :cool .
fajnšmekři je ještě můžou otřít froté ručníkem :chuckle
Dusan Catlos
Příspěvky: 2
Registrován: 30 dub 2010, 16:49
Bydliště: Bratislava

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Dusan Catlos »

Ja požívam hrubý toaletný papier (najlepšie recyklovaný), natrhaný na pásiky - žiadne chlpy. Ale dobré skúsenosti mám aj s hoblinami z topoľového dreva.
Carabidae: Carabini (W), Nebriini (W)
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Vašek »

Mike píše:......Osvědčili se mi jedině čisté dřevěné hobliny (k dostání jako podestýlka pro křečky a morčata ve Zverimexu nebo v obchoďácích typu Hornbach, Bauhaus - oddělení pro domácí mazlíčky)........
Já napsal piliny, ale myslel jsem taky tohle. Jen je vypráším a cedníkem rozdělím na jemné a hrubé (jemné do malých epruvet, hrubé do větších smrtiček. Pokud se důkladne vyčistí, neulpívá na hmyzu vůbec nic.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Pepa »

Já dřív používal hodliny, nyní jsem přešel zcela na nastříhaný toaletní papír nebo papírové kapesníčky.. lépe se z toho vybírají mrňky a není třeba dávat tolik octanu jako do hoblin. A debatu o tom jestli na broucích ulpí jedno nebo dvě vlákna z papíru bych považoval za bezpředmětnou, není to žádný problém štětečkem očistit. :mrk Navíc když kolikrát dostanu hovňáky k determinaci obalené trusem, že ho často i musím odškrábnout abych viděl determinační znak :sad , tak nějaké vlákno nebo smítko je zcela nepodstatné. :D
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
burysek

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od burysek »

Adam píše:Tenhle problém řeším taky.
Korková drť je moc tvrdá. Piliny sice trochu práší, ale dá se to oštětečkovat, jen mi připadá, že moc nedrží octan a brouci jsou potom strašlivě tvrdí a přesušení, takže to dělá velké problémy při preparaci. Toaleťák sice není nic extra, ale zatím se mi osvědčil nejlíp.
A zkoušel jsi někdy štětečkovat např. Hispa atra ....móóóc pěkná záležitost :lol:
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od prosektor »

a zkoušel jsi propláchnout hispu ve vodě? proč to dělat lehce, když to jde složitě... :drunk
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od hong »

korkovou drť jsem zkoušel léta, ale nakonec převážily její nedostatky - ty už tu byly vypsány dostatečně.
Používám hobliny a když jsem se smrtničkou hotový (jdu na jinou lokalitu) a chci ji na několik týdnů (či měsíců) odložit, udělám z toaleťáku mokrou kuličku, kterou to celé ucpu pod víčkem.
Dají se tak i docela dobře rozvlhčovat zapomenutí ztvrdlí nebožtíci...
burysek

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od burysek »

prosektor píše:a zkoušel jsi propláchnout hispu ve vodě? proč to dělat lehce, když to jde složitě... :drunk
Já taky netvrdil, že bych jí oprašoval. V tomto případě je opravdu jediné správné řešení opláchnutí.
...ona mimo jiné ani preparace této potvory mi nepřišla jako sranda. Nějak se i tam při rovnání nožek pořád motaly ty trny
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od pája »

U hoblin je potreba rozlisit puvod dreva - idealni jsou listnate stromy, jinak brouci dost tvrdnou (je to poznat hlavne u mensich druhu, ne treba u Carabu). Korkova drt mi take vzdycky spatne (vubec) sala vlhkost, at uz eter nebo hmyzi sekrety. Z pohodlnosti poslednich par let pouzivam papirove kapesnicky nebo toal.papir a brouky pred preparaci vzdycky vykoupu v jarove a ciste vode.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od Hali+ »

prosektor píše:nedokážu si představit, jak bych v pilinách a korkové drti hledal milimetrové brouky. ...
Kupodivu v pohodě. Jde o zvyk, nic víc... Používám přesáté a proprané drobné bukové hobliny a nemám s tím vesměs problémy...
To já bych si zase nerad zvykal na toaleťáky, kapesníčky a vůbec všechno to papírové zboží, co tu zmiňujete... Asi jak je každý zvyklý...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Náplň smrtiček

Příspěvek od prosektor »

hajzlák je jednička. navíc je multifunkční, hoblinama si nevytřeš ..... resp. nevysmrkáš. :chuckle
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“