Zemní pasti

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Cassida »

Pěkná "ustanovka", ale nějak nechápu, proč je to tak složitý. V čem ten systém má být lepší, než obyč. kelímek? Ten vrták je dobrej. O něčem podobném se kdysi zmiňoval Acmaodera,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
starosta
Příspěvky: 83
Registrován: 30 dub 2010, 12:45

Re: Zemní pasti

Příspěvek od starosta »

Cassida píše:Pěkná "ustanovka", ale nějak nechápu, proč je to tak složitý. V čem ten systém má být lepší, než obyč. kelímek? Ten vrták je dobrej. O něčem podobném se kdysi zmiňoval Acmaodera,...
U nás se při výzkumu takové kontrukce zemních pastí běžně používá. Je to trochu propracovanější konterukce, ale princip stejný, tj. v "plášťovém" kelímku je umístěný menší s fixační rekutinou, do kterého padá epigeon trychtýřem. Je to jednak čistější a výrazně snažší pro manipulaci - jednoduše otevřeš a vyndáš úlovky, pak přeliješ do označené uzavíratelné nádoby a odnášíš do pracovny. Zpátky instaluješ vnitřní kelímek, doliješ fixační tekutinu, zpětně seskládáš. Neřešíš žádné vyhrabávání zpola zasypané jamky na kelímek při zpětné instalaci pasti, jen případné urovnání okraje. Když máš vybírat každý týden 200-300 pastí po celou sezónu, tak to určitě oceníš
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1172
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Zemní pasti

Příspěvek od J.P. »

A navíc se dá návnada dát mimo tu vnitřní nádobu, takže se chycení brouci nebrodí v tom sajrajtu a nesmrdí půl roku třeba po rybičkách :)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Cassida »

Dík za vysvětlení. To je fakt praktičtější.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Josef Mertlik »

Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s pastmi s vanilkovou trestí. Prý to přeukrutně voní kovaříkům rodu Dima :)
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
jirikrouza
Příspěvky: 216
Registrován: 17 čer 2011, 08:02
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zemní pasti

Příspěvek od jirikrouza »

albert001 píše:Aha. Já čet na internetu kdesi historku o entomologovi, který zakopal řádku pastí a když k nim po čase přišel, byly všechny obrácený :angry a u poslední byl vzkaz NEZAKOPÁVEJTE DO ZEMĚ KELÍMKY, PADAJÍ DO NICH BROUCI! :D :D
:D :D :x :D
Jirka
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Yohaness »

Josef Mertlik píše:Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s pastmi s vanilkovou trestí. Prý to přeukrutně voní kovaříkům rodu Dima :)
To nevím, ale na třešňovou tresť mě v kupdivu šli brouci čeledi Leiodidae, dokonce jsem takto ulovil i jeden druh chrobáka, který se jinak nikde nevyskytoval. Tehdy(1998) se chytily 4 kusy, byl popsán jako nový druh a od té doby ho již nikdo nechytil. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
jirikrouza
Příspěvky: 216
Registrován: 17 čer 2011, 08:02
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zemní pasti

Příspěvek od jirikrouza »

Yohanessy díky za typ.
Jirka
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Zemní pasti

Příspěvek od marion »

Narazil jsem na netu na PDF portugalských prací z Madeiry a Azorů, kde používají zemní pasti s návnadou "Turqui´s solutions", nenašel jsem co to je jen zmínku, že snad černé pivo s něčím a odkazují na původní práci, kde je to uvedeno.
(Turquin M.-J. 1973. Une biocenose cavernicole originale pour le Bugey: le puits de Rappe.
Comptes Rendus 96e Congresse Naturel Socie´ te` s Savantes, Toulouse 1971. Sciences 3: 235–256.)
Tu jsem nenašel. nevíte tedy někdo co to je Turquinův roztok ??? Díky
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Zemní pasti

Příspěvek od marion »

Tak jsem nakonec našel toto:
general attractivesolution (Turquin), which was made of dark beer and some preservatives (10 g chloral hydrate+5 ml formalin+5 ml acetic+acid for 1 l of beer; see Turquin, 1973).

Máte s tím zkušenost ???
Uživatelský avatar
starejBrůna
Příspěvky: 32
Registrován: 20 dub 2011, 17:58
Bydliště: Východní Polabí

Re: Zemní pasti

Příspěvek od starejBrůna »

Nejhorší je že to stejně všechno zkřečovačí...rigor mortis fuck off !!!
TYKADELNÍCI, hlavně KOZLI, HOVŇÁCI a MASORÁDI
xantokon
Příspěvky: 4
Registrován: 19 bře 2013, 19:09

Re: Zemní pasti

Příspěvek od xantokon »

Chci zeptat jak bojujete s divočáky a s vyhrabanými kelímky. Zkoušel jsem ke vnadidlu přidat petř, kari, tabasko a prasata stále vítězí...
Možná by pomohla jen kulovnice . :sad
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Zemní pasti

Příspěvek od karlos »

Josef Mertlik píše:Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s pastmi s vanilkovou trestí. Prý to přeukrutně voní kovaříkům rodu Dima :)
Dimy jdou na pivo, v Řecku mi tam slušně padaly. Časem to vyhrabu z mrazáku, měl by někdo zájem?
Uživatelský avatar
starbaits
Příspěvky: 106
Registrován: 29 dub 2010, 05:44
Bydliště: Hluk, Zlínský, Česká republika

Re: Zemní pasti

Příspěvek od starbaits »

xantokon píše:Chci zeptat jak bojujete s divočáky a s vyhrabanými kelímky. Zkoušel jsem ke vnadidlu přidat petř, kari, tabasko a prasata stále vítězí...
Možná by pomohla jen kulovnice . :sad
Myslím že se ten přípravek jmenuje Hukinol, je to na bázi lidského pachu :D
xantokon
Příspěvky: 4
Registrován: 19 bře 2013, 19:09

Re: Zemní pasti

Příspěvek od xantokon »

Nenapadlo mně, že se něco takového dělá. Ďíky za radu.
Máte to někdo vyzkoušené? Popřípadě jak to aplikujete?
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Pavel L. »

Těch repelentů je víc druhů než jen ten Hukinol nicméně prasata si na vše rychle zvyknou.Jsou stále chytřejší a drzejší.Jednomu známému prý funguje nasypat mezi řádky brambor prací prášek,aby mu je nevyrývaly,jakou značku pracího prášku tam sype nevím ale myslím si,že i to brzy prokouknou.
xantokon
Příspěvky: 4
Registrován: 19 bře 2013, 19:09

Re: Zemní pasti

Příspěvek od xantokon »

Pavel L. píše:Těch repelentů je víc druhů než jen ten Hukinol nicméně prasata si na vše rychle zvyknou.Jsou stále chytřejší a drzejší.Jednomu známému prý funguje nasypat mezi řádky brambor prací prášek,aby mu je nevyrývaly,jakou značku pracího prášku tam sype nevím ale myslím si,že i to brzy prokouknou.
pak jedině zakopat kelímek kam se vejde celé prase :D
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Michal »

Chci se zeptat jestli už má někdo zkušenosti s octem jako návnadou na Carabuse? Četl jsem, že je to poslední hit pasťování ... tady: http://brouci.blog.cz/
... jelikož mi teď hojně padají do pastí s pivem scheidleráci, tak jsem do nějakých zkusil dát i ten zmiňovaný ocet, ale dával jsem to teprvá předevčírem, tak se chci zeptat, jestli už to někdo zkoušel, ať vím jestli se mám těšit :)
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Libor Dvořák »

Michale, ocet se používá hlavně v dlouho (i více než měsíc) exponovaných pastech. Je to hlavně fixační tekutina, střevlajzové jsou i po měsíci v octu vláční a dají se preparovat. Kolega z plzeňského muzea nic jiného nepoužívá, úlovky má skvělé a preparaci si pochvaluje
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Zemní pasti

Příspěvek od mee »

tak tak. A hlavne, ze to nehnije. Kdyz ti do pasti napadaji desitky hovnozroutu, do tydne je z teho omacka...ocet tomu zabrani
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“