Náplavy

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

Jj, myslím že mám o Clambidech všechno. Mimo pár nepodstatných drobností.
Ale to už je asi mimo téma náplavů...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplavy

Příspěvek od Radim »

marion píše: 22 říj 2020, 10:25
Radim píše: 22 říj 2020, 10:08 .......Oxytelinae (Anotylus a asi Thinobius)...........
Thinobius by byl zajímavý, ale není to spíše Carpelimus ?, já osobně jsem na severní Moravě Thinobius sp. nechytil, ale u vás je přece spíše vazba na ten sever. Při sběru nepoznám drobné Carpelimus-Thinobius-Hydrosmecta-Apimela-Meotica.... jen snad podle charakteru pohybu jsou to Oxytelini jiní než Aleocharini
K materiálu z náplavu Vidnávky jsem se dostal až teď a potvrzuji, že drobní Oxytelini jsou Carpelimus + pár kusů Thinodromus. Mmj. mám i Carpelimus similis, který asi zatím není potvrzený z Polska. Prosíval jsem jen pár metrů od hranice, takže podobný příběh jako před časem uváděl Marion z česko-rakouské hranice:) já tehdy za hranici určitě nešel, takže tam někdy budu muset znovu a pokusit se jej skutečně najít na polské straně, ať mám čisté svědomí.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

-jen pro zajímavost, v okolí Ostravy a Trenčína není vzácný Thinodromus dilatatus, pod les kolegy ho odjinud nezná, je tam u vás taky?
-similis se asi moc neodlišuje a je v tom nepořádek, celou skupinu bilineatus je problém určit, já teď určuju Portugalsko a překvapuje mně, co druhů odtud mám a nejsou v Pal.katalogu
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Náplavy

Příspěvek od OndraK »

Thinodromus dilatatus je i na Bečvě u Skaličky.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplavy

Příspěvek od Radim »

Thinodromus je arcuatus.
Ty Carpelimy zatím orientačně určuju podle nějaké pomůcky stažené kdysi odtud z fóra a sedí to (similis - hákovitý sklerit a silné párové sklerity, mám že stejného sběru i rivularis). Kromě toho jsou tam i ty drobnější úzké druhý, ale u těch si zatím jistý nejsem. Porovnávám s kresbami v novém vydání FHL4 a moc se nechytám, až toho budu mít víc, dám to někomu ke kontrole..
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

Já jsem je určoval- a jsem na to zvyklý-podle starého FHL, zpočátku je problém zorientovat se v poměru délky spánků a očí, protože, pokud se nemýlím v textu mění vztahy jednou píší že oči x krát menší než spánky a pak že spánky x krát kratší než oči, z toho jsem měl trochu hokej. Nicméně mám více ex. od nás, které neurčil ani Makranczy (hlavně manchuricus x corticinus) anebo se jeho a můj názor na determinaci lišily. Určuju je až se mi nahromadí (s výjimkou skupiny bilineatus a obesus-ty určuju hned abych pak nemusel složitě prosvětlovat a studovat vnitřní struktury), teď jich mám asi 200 k dořešení, ale čekám na determinace Gildenkova, které jsou hotové (už něco dokonce publikoval) ale díky covidu a očekávaným problémům s poštou s Ruskem, materiál stále nemám. Zkusím poslat přeložený Gildenkovův klíč na Carpelimus palearktu-slušné obrázky-jen kdyby to tak bylo vždycky vidět :-))
Přílohy
Carpelimus-překlad Gildenkov-s obrázky.pdf
(5.83 MiB) Staženo 231 x
Gildenkov M.Yu., Mantič M., 2020, New records of the genus Carpelimus from palaearctic region, orig., Staphylinidae.pdf
(2.15 MiB) Staženo 206 x
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplavy

Příspěvek od Radim »

Super, to se možná někdy bude hodit. Já zatím nemám nějaké ambice tyto brouky hned určovat, mám jich vypreparovaných jen pár kousků. Vždy ale kouknu do klíče, abych aedeagus vypreparoval a nalepil tak, aby byly vidět potřebné znaky a při té příležitosti už rovnou zkusím "určit" - něco je celkem jasné a jindy tam prostě nic nevidím. U těch skleritů bývá dost zavádějící vzájemná poloha - stačí aby byl aedeagus trochu stlačený a už se mohou sklerity trochu pootočit nebo rozjet a hned to vypadá jinak než na idealizované pérovce... Zatím tedy zůstanu jen u hromadění materiálu a určování si nechám, až toho bude víc a bude lepší možnost srovnání znaků.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

aedeagus peosvětluju vkyselině mléčné a lepím na průhledný štítek-ne vždy to je ideální
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

Hlavně ta kyselina mléčná není ideální. :S Je leptavá (i výpary) a likviduje drobné znaky, pokud to v ní necháš déle. Prostě je "užere". Na rychlé odbarvování se mi osvědčil spíš 3% roztok peroxidu s trochou KOH (cca na 5mm peroxidu jednu pecku KOH). Ale člověk musí být opatrný, někdy je to fakt rychlé (třeba i minuta). :mrk Jde to ještě i urychlit povařením nad kahanem (třeba u úplně černých aedeagů), ale to už pak je fofr a někdy to zprůhlední do totálního "sklovata" a je to na vyhození. :chuckle Tož bacha.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Náplavy

Příspěvek od Radomír »

Hali+ píše: 07 led 2022, 17:23 Na rychlé odbarvování se mi osvědčil spíš 3% roztok peroxidu s trochou KOH (cca na 5mm peroxidu jednu pecku KOH).
5mm = 5 ml ?!, nevážil jsem ... tedy odhaduji cca 4 % KOH (NaOH ?) ?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

Jasný, ml, upsal jsem se jak jsem chvátal. :chuckle
NaOH se mi neosvědčilo, prostě to v něm funguje nějak jinak a pomaleji.
Procenta nevím, míchám to podle oka. :mrk Ale je to možné.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“