Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cassida »

Hali, ty UV zářivky 2×25W jsou "BLB"? Prodává se vícero typů těchto zářivek (různé vlnové délky)? Zkoumal jsi to?
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Jj, jsou to UV-B. Je spousta typů s různými vlnovými délkami, je možné s tím experimentovat.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Včera mi na UV přiletěl Aesalus scarabaeoides! :O
To se mi tedy při svícení stalo poprvé, myslel jsem si, že tohle lenivé zvíře ani pořádně nelétá. :D
lokalita: Městec Králové (5757d), les kousek od obce Poušť
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

me moc potesil Megabruchoides dorsalis
Mam asi sto metru od domu skupinku drezovcu, tri roky to ruzne zkousim a ted na svetlo jeden -) ... tak uz jsou v olmitzu -)
http://www.entomologie-stuttgart.de/ask ... =&mode=ste
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tomas »

Hali+ píše: 11 čer 2018, 08:53 Jestli to dobře vidím, používáš klasický olověný akumulátor 7,2Ah. Jen tak narychlo jsem to propočítal a na těch mých 2×25W (jsou to zářivky, ne výbojky!) by to svítilo necelých 40-45 minut u nového akumulátoru. Pokud to vozíš autem, tak by asi šlo vozit další baterie, ale jedna olověná (nebo gelovka) 7,2Ah váží cca 2,5 kg! To bych v batohu tahat fakt nechtěl. :shake :chuckle
Tomas píše: 11 čer 2018, 08:21 ...
Jakou techniku používáte balkónoví svítiči?
Jednoduše prodlužku zapnu přímo do sítě a jedu opět na 2×25W. Ale moje lodžie je v tomto poněkud handicapovaná, je totiž v paneláku uprostřed města nad kruhovým objezdem, navíc všude spousty konkurujícího pouličního osvětlení, takže toho tam létá jen poskrovnu... Takže si chci koupit ještě dvě rozdvojky a v případě napojení na síť zkusím 4×25W.
40min! Jo tak to už je hodně krátká doba svícení. To aby to mělo cenu bych musel vystřídat tak čtyry akumulátory.

Tak to ty výbojky pořídím jen na prodlužku na balkon.
Já mám balkon v druhém patře v centru města otočen do malého vnitrobloku který je ale na několika místech otevřen do okolních ulic. Ve vnitrobloku jsou zahrady jak sterilně moderní tak zarostlé lískami. Pár třešní a meruněk i nějaké komposty tu jsou. Nedaleko je park tož uvidím co bude létat.
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Však proto jsem si pořídil ten výkonný akumulátor, aby to utáhl déle. :nod Nejhorší je v sestavě ten měnič, ten žere až 55% energie akumulátoru jen proto, aby vyrobil zbytečné teplo... :S
Doma na prodlužce můžeš experimentovat s různými UV zářivkami, vyrábí se jich spousty typů.
Jsou i výrazně silnější zdroje UV, např. 125W UV výbojka Spectroline BLE-125B (2200Kč) - http://www.ndtshop.cz/cs/vyprodej/154-s ... bojka.html
Kdyby měl člověk nějaký přenosný generátor a dvě tyhle výbojky (tj. celkem 250W UV!), to by byl šajn. :D Ale lezlo by to nehorázně do peněz... :sad
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tomas »

Hali+ píše: 12 čer 2018, 11:15 Ale lezlo by to nehorázně do peněz... :sad
No právě.
Myslím, že se pro letošek spokojím do terénu dál s BLBkama 12V a na balkon pořídím jen objímku a výbojkami.
Hlavní investice letošního roku mě teprve čeká...binokulár.
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Psax
Příspěvky: 142
Registrován: 12 úno 2014, 01:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Psax »

Můj "lov" na světlo se omezuje na pouhé dvě lampy na fasádě u dveří do chalupy. Každý večer mi tam toho ale nalítá dost na to, abych to nestíhal nafotit a pak zkoušel determinovat.
Ale pomalu se učím... ;)
Za stodolou mám jen zahradu, pole a les.
0003.jpg
0002.jpg
0001.jpg
Přílohy
0002.jpg
Ornitology, Botany, Geology, History ... Life, the Universe, and Everything"
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Lov na světlo

Příspěvek od prosektor »

Doma na balkoně svítím UV zářivkou 25W/220V, po třech sezonách je už vyšisovaná a nic na ni nelétá. Máte někdo tip na dobrou broukypřitahující žárovku? Nezkoušeli jste někdy obnovit nátěr na té žárovce? Moje funguje, ale neláká. Díky.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Já mám také UV BLB zářivku 120cm. Měl jsem ale jednu novější a tu jsem nechtíc rozbil. Takže svítím na tu starší (asi 10 let stará) a pořád to létá. Ale i tak chci sehnat novou, jen zatím nevím kde. Jezdí k nám asi 3 dealeři osvětlení a ani jeden tohle nevede. Když nějakou seženu, dám sem kontakt.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Tak jsem pro velkou "slávu" obnovil lov na UV stětlo na balkoně, takže Libor se může těšit na novou várku zlatooček! :D POslední dvě svícení přilítnul tenhle strejda: Gasterocercus depressirostris (Fabricius, 1792). To už je z balkonu alespoň šestej kus za ty roky, na HK dobrý...
Přílohy
P1170239.jpg
P1170249.jpg
P1170259.jpg
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

pro ty, kdo prosivaji u mravencu asi bezny druh, me vsak vcera potesil - Myrmechixenus subterraneus...:-) na balkone UV
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Na světlo bych čekal spíše Myrmechixenus vaporariorum ten hodně lítá možná i picinus, subterranea znám opravdu jen z prosevů mravenišť?!
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

ad marion- urcoval jsem podle novaka . tvar stitu je zakladni deleni na subterranea a dalsi dva a deleni picinus x vaporariorum je o teckovani. pravdou je, ze brouk ma 1,9 mm a subterraneus ma byt mensi ... poprosim te nekdy o revizi, marione
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Vzhledem k tomu, že je mám tak poznat jdou bez problémů, ale jednotlivý kus nevím jestli je tak snadné určit. Já nezpochybňuju tvoje určení, jen bych to nečekal, že přiletí na světlo u vás na baráku subterraneus, naopak u vaporariora bych ti čekal.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

je to tak, jak pises - jeden kus se urcuje spatne. a zpochybnit muzes cokoli, marione. mas vynikajici prakticke zkusenosti a byl bych spatny entomolog, kdybych nazoru zkusenejsiho neprijal - ostatne diky, zes zareagoval -)
borůvka 2
Příspěvky: 101
Registrován: 27 kvě 2017, 10:13

Re: Lov na světlo

Příspěvek od borůvka 2 »

prosektor píše: 21 čer 2018, 13:26 Doma na balkoně svítím UV zářivkou 25W/220V, po třech sezonách je už vyšisovaná a nic na ni nelétá. Máte někdo tip na dobrou broukypřitahující žárovku? Nezkoušeli jste někdy obnovit nátěr na té žárovce? Moje funguje, ale neláká. Díky.

Když máš připojení na síť, doporučil bych halogen 250 W, přitáhne to brouky i na vzdálenost několika km. Můry samozřejmě také a ještě víc.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

borůvka 2 píše: 23 čer 2018, 08:33
prosektor píše: 21 čer 2018, 13:26 Doma na balkoně svítím UV zářivkou 25W/220V, po třech sezonách je už vyšisovaná a nic na ni nelétá. Máte někdo tip na dobrou broukypřitahující žárovku? Nezkoušeli jste někdy obnovit nátěr na té žárovce? Moje funguje, ale neláká. Díky.

Když máš připojení na síť, doporučil bych halogen 250 W, přitáhne to brouky i na vzdálenost několika km. Můry samozřejmě také a ještě víc.

Já nevím, ale .... dost let jsem svítil výbojkou a pak jsem si pořídil UV BLB zářivku (na 230V), se kterou teď svítím. Lidským pohledem je zářivka málo viditelná, ale hmyz (hlavně brouci) na ní létá podle mě podstatně více. Motýly neposoudím, ale létá jich také dost. A navíc světlo z výbojky budilo i sousedy, protože jim to odrazem svítilo do ložnice :D. Dnes by jsem už asi zářivku zpět za výbojku nevyměnil.
Berte to ale jen jako můj názor na svícení, nemusí být další dlouhá debata :D
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Lov na světlo

Příspěvek od prosektor »

Pořád přemýšlím o nové UV žárovce, ta moje dosud používaná se prý už nevyrábí, ale dá se na netu ještě sehnat:
http://www.lightstick.cz/uv-zarovka-omn ... gI-yPD_BwE

Umí mi nějaký technik vysvětlit výhody/nevýhody tohoto typu?:
https://www.robimaus.cz/kompaktni-uv-za ... hagen-p620
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

já mám tuto

http://www.fajnykseft.cz/Kompaktni-zari ... -d7053.htm

a důležité je upozornění, že se nemáš dotýkat skleněné trubice !! - to prostě ,,otíráš" tu modrou barvu a časem to už neláká - přesně, jak píšeš

ale určitě si pořiď toto

https://www.ebay.fr/itm/Ampoule-PHILIPS ... 3166709228

v češtině jsem to nenašel, ale v některých speciálkách to jistě mít budou
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“