Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Iljo a máš vyzkoušené, které spektrum je lepší UVA (světlá namodralá trubice) nebo BLB (UV trubice tmavomodrá, téměř černá trubice). Letos to teda určitě vyzkouším, protože mám oba dva typy. :)
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Lukáš D »

Acmaeodera : Je to tohle http://www.soundlights.cz/product/uv-tr ... lips:4970/ ,asi to maj teda špatně nadepsaný.Bude to BLB 8 Philips :wait .
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Martin Havránek »

Je dobré kombinovat více druhů světla, nebo to je spíš na škodu?
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Kombinace světelných spekter je nesmysl - každý zdroj je jinak filtrován, a tudíž z něj vychází zcela jiné vlnové délky...
Jinými slovy : "mlátí se to navzájem"
Je nejlepší používat v různých večerních a nočních dobách různá spektra izolovaně - v závislosti na přírodních podmínkách - což je na dloluhé vysvětlování...
Například diskotékové UV (nepravé UV) vůbec brouky neláká - obsahuje Blue Light a Green Light - což láká především noční motýly a Hymenoptery, kdežto pravé UV - vůbec není fialové, jak většina lidí myslí, - jeho nejširší spektrum je neviditelné a bílé, a navíc, vyzařuje speciální dlouhovlnné studené IR záření, na které jsou vlastně teprve brouci lákáni....
Čistě bílé zářivky mají také částečné UV vlny, a za některých nocí bývají úspěšné...
mě se jeví nejefektivnější BLB večer a před půlnocí, a po půlnoci zářivky Daylight - ostře bílé světlo....
Je třeba zkoušet a zkoušet...
Nejlépe fungují spektra BLB mírně germicidní - v Izraeli třeba jimi byly obehnány turistická centra, aby hmyz likvidovaly na hranici pozemku - je tam 90% úspěšnost, ale trvalý pohyb u těchto zdrojů by nás jistě připravil o vlasy nebo plodnost....
Pro použití do kýblových "handsfree" pastí je to ale fuk...zapneš, jdeš jinam, a za tři hodinky přijdeš, a vypneš...vysypeš úlovek a hotovo...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Lukáš D píše:Acmaeodera : Je to tohle http://www.soundlights.cz/product/uv-tr ... lips:4970/ ,asi to maj teda špatně nadepsaný.Bude to BLB 8 Philips :wait .
jasně - mají to špatně označené - setkávám se s tím v každém druhém elektru - vůbec tomu prodejci nerozumí.....
Ale když je požádáte o katalog výrobce či dodavatele v zahraničí - najednou přede mnou zjišťují, že jde o dvě různé věci - ano, UV se u nás začalo po revoluci říkat všemu, co svítí tmavě fialově....
A tam začal problém....
Pro pořádek: to, co se všude prodává jako UV, a vybavují se s tím diskošky a bary - není UV, ale multispektrální obyčejné zdroje, se speciálním vnitřním minerálním krystalickým nátěrem a obsahem plynu, jenž potlačuje vysoká spektra, a nechává jen tmavá... Deep Purple efekt je výsledkem filtrace....tyto tuby jsou zdravotně nezávadné
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
míra
Příspěvky: 2038
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Lov na světlo

Příspěvek od míra »

Dnes již nesvítím, tedy možná svítím po konzumované geneticky i jinak upravované potravě, ale nechytám na světlo. Ale má zkušenost a to jsem vyzkoušel vše možné byla že nade vše úspěšné byla klasická směsná žárovka 150w. zdroj hondička, bohužel odcizená. Zkoušel jsem pak různé baterie, chemické světlo, různá spektra, ale nic z toho nemělo kolorit:
1)Vyčíhneš lokalitu, chytáš, smýkáš, připravuješ bivak
2) Pokd Tě v průběhu a) nikdo nevyhodí vyndáš hodničku, spodničku, basičku
3) chvíli pracuješ, než hodnička chytne dech a spokojeně bručí
4) pak si jen sedneš zapálíš dýmčičku, otevřeš lahvičku(pivečko), na můry jsem používal pikslu od granka s toaletákem a trochou čpavku, na broučky smrtičku a ekxhaustor a trávíš příjemný večer. Pokud se smrákne a blejskne a je dusno, to je obzvlášt dobrá kombinace( na zářivku projistotu stříšku na déšt)
5) když tě pivko unaví, dáš chrupku, jen občas zbudíš
6) ráno plno krásných věcí, tedy pokud nechytáš na slovensku, tam se probudíš v cele předběžného zadržení a jakýs cikán divnou řečí řiká "ty chuj daj sem love"( osobní zkušenost 7 let stará od prešova)vyřešila to tisícka.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Přesně Míro,
- to večerní a noční svícení patří bezesporu k nejdobrodružnějším a romantickým způsobům lovu hmyzu vůbec.....
A to nejen na Moravě a Slovensku, ale i třeba na Sahaře....
Nemluvě o kanystru vínečka nebo tak něco.....
Už aby byl červen !!!
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
ivo
Příspěvky: 2439
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od ivo »

Miro,ty mi pises ze :broken :yes
míra
Příspěvky: 2038
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Lov na světlo

Příspěvek od míra »

Pánové,, já jenom odbočil, tak radši ještě jednou, fakt se mi vždy osvědčila "směsná" žárovka. Nejen pro jednoduchost, lacinost. Zkoušel jsem různé výbojky, že mi na plátno chtělo přistát letadlo, ale brouci se mi spíš rojily kolem vařiče. Jo a ještě typ plátna, zkoušel jsem i ty stany, co prodávaj na burzách, ale nejvíc mi seděla plachta z dederonu na prádelní šnůře, nějaký strom se dycká najde. A přidám typ, přímo pod starým hradem drákuly( tou zříceninou, ne tou turistickou atrakcí kousek od hradu) Rumunsko)je loučka a ze silnice se přejede do malého udolíčka jako placka, krytý od světa a směrem do lesa. Kdo tudy pojede zkuste, nemůžete minout a v noci super.
Joo a ještě jeden typ, na Krétě jsme s přítelkyní vždycky našly opuštěnej kostelík a zed sloužila jako plachta. Lidi ani nefrfnaly, jednou nám dokonce babča co koukala večer co se děje ráno přinesla snídani, at nežerem ty hnusné brouky. kostelíku je tam dost a většinou šikovně v biotopu.
ach jo přátelé, tak konec snů a kutil tim musí jít místo svícení makat :cry:
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Lukáš D »

Acmaeodera : Tohle už by mohlo být opravdové BLB ne UV,souhlasíš? http://www.narvashop.cz/zbozi/117003-lt ... 073-blb-ev

Já jsem se po zkušenostech z Thajska rozhodl,právě pro "gelovku".Měl jsem tam s sebou 2x 100W výbojky + cca 15 m kabelu a byli jsme odkázáni podle předpokladů na různé resorty a jejich 230 V.Problém nastal hned při prvním pokusu o svícení,kdy nám naše snažení rázně ukončila majitelka ubytovny s tím,že je to neetický lov hmyzu a že jim tam už entomologové všechen hmyz vysbírali a jestli prý chceme sbírat,ať to děláme klasicky "ručně" a mimo její pozemek :finger .Jinde už jsme pak nenacházeli místa,kde by nám to někdo nezatrhl nebo nepřišel připomenout,že existuje jakási jejich večerka.Proto chci s gelovkou a batohem jídla (a piva :beer ) vypadnout na 2-3 dny mimo civilizaci a svítit si dle libosti :wasntme
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Jasně,
na lokalitě dál od obydlených míst takový zdroj bohatě postačí, a vidět daleko nebude - pokud tam dáš BLB...
Taky nemám rád publicitu a půl vesnice kolem mě....
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Acmaeodera píše:Kombinace světelných spekter je nesmysl - každý zdroj je jinak filtrován, a tudíž z něj vychází zcela jiné vlnové délky...
Jinými slovy : "mlátí se to navzájem"
Je nejlepší používat v různých večerních a nočních dobách různá spektra izolovaně - v závislosti na přírodních podmínkách - což je na dloluhé vysvětlování...
Čistě bílé zářivky mají také částečné UV vlny, a za některých nocí bývají úspěšné...
mě se jeví nejefektivnější BLB večer a před půlnocí, a po půlnoci zářivky Daylight - ostře bílé světlo....
Je třeba zkoušet a zkoušet...
Osobně mám zkušenost, že se dají použít zcela bezproblémů dvě různá světla na plátno, jen to plátno musí být větší a světla min.50 cm od sebe.. samozřejmě musí mít srovnatelný výkon, mít UV trubici 8 nebo 12W a vedle toho 400W výbojku to opravdu nejde. :finger
Jinak BLBka taky není zcela pravé UV světlo, k tomu má trochu dál. Dobré jsou trubice typů UV-A až UV-C, které jsou lehce namodralé svítí světlým namodralým světlem a vydávají nejvíce skutečného UV záření. to písmeno na konci myslím že je rozlišení typu UV záření. :mrk
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Pokud je dostupných 230V, používám zářivkovou trubici 120cm, tmavě fialové světlo, téměř neviditelné na větší vzdálenost (pro lidi), myslím, že je to tahle: http://www.sramus.cz/svetelne-zdroje/uv ... ilips.html a s výsledky jsem spokojený.

Letos chci otestovat tohle, přece jen se s tím bude líp manipulovat, než se zářivkou:
http://www.sramus.cz/svetelne-zdroje/uv ... nilux.html
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Pepa píše:
Acmaeodera píše:Kombinace světelných spekter je nesmysl - každý zdroj je jinak filtrován, a tudíž z něj vychází zcela jiné vlnové délky...
Jinými slovy : "mlátí se to navzájem"
Je nejlepší používat v různých večerních a nočních dobách různá spektra izolovaně - v závislosti na přírodních podmínkách - což je na dloluhé vysvětlování...
Čistě bílé zářivky mají také částečné UV vlny, a za některých nocí bývají úspěšné...
mě se jeví nejefektivnější BLB večer a před půlnocí, a po půlnoci zářivky Daylight - ostře bílé světlo....
Je třeba zkoušet a zkoušet...
Osobně mám zkušenost, že se dají použít zcela bezproblémů dvě různá světla na plátno, jen to plátno musí být větší a světla min.50 cm od sebe.. samozřejmě musí mít srovnatelný výkon, mít UV trubici 8 nebo 12W a vedle toho 400W výbojku to opravdu nejde. :finger
Jinak BLBka taky není zcela pravé UV světlo, k tomu má trochu dál. Dobré jsou trubice typů UV-A až UV-C, které jsou lehce namodralé svítí světlým namodralým světlem a vydávají nejvíce skutečného UV záření. to písmeno na konci myslím že je rozlišení typu UV záření. :mrk

Pepo, a na co je to dobré ?? - uniklo mi to...
Každej zajíc ví, že čím více pravého UV, tím více motýlů, ale brouci žádní !!!
- Jak už jsem zmínil, na Green a Blue se chytaj jen můry....( viz brněnská šupinkářská klika a jejich letité testy..)
Ti vůbec UV neberou - spíše Cold LW IR záření - které se vyskytuje daleko od zdroje na hranici tmy...
Všichni, kdo tady ví něco o lovu soumračných a nočních brouků (nikoli popletených šmejdů, co si pletou lampu s měsícem..) vědí, že občasné plesknutí brouka do kyble je jen špička ledovce - mrke-li ale o kus dál a projde se s čelovkou na okraj vzáleného osvitu, zjistí záhy, že tam všude sedí na travách a na zemi brouci....
Kdo si jen tak bez rozmyslu koupí na burze kybl s bílou osmičkou, aniž o tom něco ví, je to výstřel do tmy, a po prvních třech neúspěšných nocích to asi zabalí.....
Myslete víc na to, co vlastně chce vidět a cítit ten brouk, ne co byste Vy chtěli mít ráno v kýblu....
K tomu ještě uvádím, že jsem se dlouhá léta také zabýval tím, co jací brouci vidí, jak vidí a v jakém typu světla vlastně mohou vidět... - více výzkumy pigmentových bitů v jejich očních sensilách atd...
Není to jednoduché... Lehčeji pak pochopíte, proč v noci kolem vašeho kýble s úvéčkem proletěl vytoužený brouk, a ani nepřibrzdil.... - prostě vaši lampu neviděl, a naopak, jakoby se jí i trochu lekl, obletěl ji.....
Hodně úspěchů v letošní sezoně chlapi !!!!!!!!
:muscle :muscle :muscle :muscle :muscle
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Všechny multispektrální tuby samozřejmě UV záření také produkují - proto jsou v souladu s normami CE tyto germicidní nepovolené frekvence odfiltrovány různými vnitřními nátěry tub, a výchozí světelná spektra jsou barvena a umravněna různými plyny...
BLB je zářivka, jenž je na hranici těchto norem... Solidní prodejci ale uvádí (především v zahraničních katalozích), že se o lehce germicidní účinky při dlouhodobém používání skutečně může jednat...
Při defektu vnitřního povrchu zcela určitě....
Pokud vím, 3-4 hodinky sezení u BLB trap ráno způsobuje ostré pálení a bolestivé řezání očních víček.... - vlastní zkušenost, taktéž kolegové..
Pokud koupíte na IČO speciální tubu s germicidním světlem - kupříkladu na desinfekci akvárií, (hubení řas) - nebo co se používá v laboratořích a porodnicích k desinfekci a preventivnímu ničení žloutenky, jde o tuby, jenž mají zmíněné filtry méně silné, ale nejsou ještě tak moc nebezpečné, neboť děti se pod nimi musí smažit i 9 hodin, aby byly požadované účinky dokonané.
Pokud soumračné brouky láká Cold LW IR záření, jenž v přírodě vzniká pouze interferencí a ionizací při západu slunce, nelze toto nijak napodobit...
Pouze nepatrná část tohoto spektra se vyskytuje hodně daleko od Vašich studených lamp, a až tam kdesi, na hranici úplné tmy, hledejte brouky, jenž jím byli přilákáni...
( - Izrael, Maroko, Tunis, Kurdistan, atd )
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Lukáš D »

"Pokud koupíte na IČO speciální tubu s germicidním světlem" - viz. http://www.bbelektro.cz/trubice-zarivko ... /d-160995/ ,to by mělo být ono.Nevím no,ten popisek u toho mě docela děsí :rofl .Jestli to někdo někdy používal,tak už o tom asi nenapíše :rofl .
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

- hmm, Lukine, to je ono - Narva Bell je zrovna jeden z nejlepších výrobců s širokým spektrem speciálních světelných zdrojů....
Ale u takové tuby v noci raději neseď.... :envy
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Iljo, lae já nepsal, že čím víc UV tím líp na brouky.... osobně třeba se zářivkami UVA mám dobrou zkušenost, ale spíš až na ty noční brouky, ne těsně po setmění, to fakt nic moc.. jinak na motýli zcela super. A i kombinace UVA a klasické zářivky o stejném výkonu funguje dobře. Znám jednoho chlápka co si nemohl vynachválit barevné neonové trubice, tvrdil, že je to na lákání hmyzu super.
Já rozhodně preferuju velké plátno tak 2,5-3 x 2 m s větší podložkou, to na okrajích a na podložce se najdou věci, které ke světlu doprostřed plátna nikdy nepřiletí. :mrk
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Bílý piedestal je nezbytný !!! - to je pravda !!! - pokud nepoužíváte "Handsfree" trap, tak na zemi musí být minimálně nějaká veliká bílá plachta... - jinak vše mizí nenávratně v detritu....
Při svícení na Sahaře je naprosto jasně vidět - jak to funguje:
Bílý písek daleko široko - takže nic Vám neunikne v trávě - a chodíte v noci v kruzích kolem své zářivky, - a kruhy pořád zvětšujete - nejvíc zajímavých brouků najdcete vždy tak zhruba 12 až 15 metrů od zářivky, dá se říct, až ve tmě - tam sedí a víří tykadly.... "koupou se ve studeném IR záření"....
Sedět u kyble nemá smysl - leda byste chtěli trošku srazit plodnost..... :-)
V našich podmínkách, jak píše Pepa, je třeba dát pod zdroj velikou bílou plachtu - jinak neuvidíte broučky (mnohdy špeky), co přistávaj dál od zdroje a ke světlu pak lezou po zemi...
Takové chování je nejčastější u Scarabaeidů a Cerambycidů - takže pozor....
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Lukáš D »

Nezkoušel jste někdo zářivky,výrobcem přímo určené pro lákání hmyzu? :) Náhodou jsem na to narazil - http://www.bbelektro.cz/trubice-zarivko ... /d-161191/ Mám pocit,že už se o to otřel Pepa :"Dobré jsou trubice typů UV-A až UV-C, které jsou lehce namodralé svítí světlým namodralým světlem a vydávají nejvíce skutečného UV záření."
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“