Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

To je naprostý nesmysl - jak jsem se již mnohokrát přímo u prodejců světelných zdrojů přesvědčil, vůbec tomu nerozumí....
To, že uvádí, že jakékoli jiné než bílé světlo se hodí kupříkladu k lákání hmyzu či na diskotéky, aby osvětlovalo a zviditelňovalo nylonové spodní pradélko slečen je ohraná deska....
Je třeba velmi uvážlivě a zásadně rozlišovat barvu světla vycházející ze zdroje - pro nás lidi, a skutečné vlnové délky, vycházející ze zdroje, ať už je my dokážeme vidět, či nikoli...
V tom je propastný rozdíl !!!

Barevné modré a fialové tuby obecně lákají hmyz - ale většinou jen komáry a můry - o což jde, a jinak jsou neškodné, neboť se počítá, že si je lidé zavěsí nad svoje terasy a grilovací koutky, nemaje zájem, aby jim ráno slezly vlasy....
Účinnost je diskutabilní - co se týče šíře spektra nalákaného hmyzu...

Těmto tělesům obecně říkám "Zanzaregrill" - komáří grily, jediný brouk, který na to kdy přiletěl byl chroust.

Je třeba také rozlišovat, zda chcete na zdroj nalákat jinak spící druh brouka, jenž nalétává na past jaksi "omylem" a vyrušen (střevlíčci, hydrophylidi, Heterocerusi atd), anebo brouka, který má skutečnou soumračnou či noční aktivitu - to je případ zcela jiný - tam je třeba ještě brát v úvahu, aby světelný zdroj nenarušoval jeho přirozené chování, a nebo dokonce, aby nerušil spektrum, ve kterém je onen druh schopen řídit se zrakem...
Někteří brouci s plnou noční aktivitou se řídí jen čichem a GM polem atd....zrak nepoužívají, mohou být i světlem vyrušeni...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Lov na světlo

Příspěvek od albert001 »

Jeden lepidopterolog mi vyprávěl, že kolem něj jednou při nočním lovu obcházel v uctivé vzdálenosti muž s brokovnicí a po chvíli začal volat : "My jsme lidé! My jsme lidé!". :P :P
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Lov na světlo

Příspěvek od míra »

Když jsem dočetl až sem, napadla mne ještě jedna zkušenost z Thajska před lety, z ostrovy kačong, či jak, kde jsme svítili jen běžnou koupenou místní žárovkou a místní šnůrou. Kolem pulnoci po dešti nám začal smrdět drát a nakonec se rozvítil i drát a zhaslo to, tak jsme šli spát. Ráno jdem na snídani a kuchařka řiká joo kafe není, nějaký blb na celým ostrově vyhodil proud, přijdou to spravovat až za týden :blush Tak pozor na dodržení norem čsn :D
B 52
Příspěvky: 171
Registrován: 04 kvě 2010, 18:33

Re: Lov na světlo

Příspěvek od B 52 »

Ted jeden dotaz z terenu specielne na Ilju, protoze jsem v tomhle prece jenom zacatecnik.
Vcera jsem byl svitit kousek od nas u Frydku-Mistku cilene na Odontaeus. Mam klasicke platno koupene u pana Kalabzy(Monarch) to same dela Entosphinx a jeden kyblik v podobne sestave, jako je na prvni strane tohoto tematu. Pouzivam 12 V Pb gelovy akumulator na prenosonou svitilnu (tak jak se to tu zminovalo), kde mam prehozene puvodni trubice a vlozene aktinicke: Philips TL-UVA 8W / 05.
Jeste pro upresneni, na vecer poprselo, takze bylo mokro, ale ne moc. Pripravil jsem si platno plus kyblik, kazdy na jednu stranu lokality. Zhruba kolem 20:40 zapnul. Neco pred devatou se zacalo stmivat. Pomalu zacali pobzukovat vernusi (Holochelus vernus - ti jsou zde hojni, koncentruji se zvlast kolem kvetoucich hlohu), ale zpocatku neletali na rozdil od minuleho tydne (nejspis tim, ze bylo prece jenom mokro). Pozdeji kolem 21:30 semo tamo neco litalo, prave kolem tech keru, ale porad nic moc. Tak to pokracovalo do 21:45-50, kdy uz jsem to chtel zabalit, protoze na plachte bylo opravdu jen neco malo mur a v kybliku kulove. No a protoze jsem chodil i s celovkou a koukal jestli Odonteusi nelitaji, usoudil jsem, ze je u nas na ne jeste asi brzo(?) a sel jsem to zabalit. To uz byla celkem tma. Navic nasi dali gol, jak se ozyvalo ze spoda z vesnice. Coz me hnalo domu aspon na treti tretinu.
V okamziku kdy jsem se chystal balit platno, zacali se na platne objevovat vernusove. Za tmy a pozdeji!
Tak co vcil Iljo, kde je Tvoje teorie o vlnovych delkach, soumracnych, nocnich druzich a podobne? Teda pokud jsem to cele Tve vysvetlovani spravne pochopil.
Proc vernusi nelitali drive a zacali se takhle chovat az za tmy, kdy to svetlo opravdu zarilo (vynikalo vice)?
Nestacilo by tedy na vecerni pripadne soumracne druhy (Ochodeus,Odonteus, Bolbelasmus, tesariky zamerne neuvadim) jen silnejsi bila zarivka? :) (Podotykam nevim, nebo nemam rozdil ve svitivosti cerne BLB trubice, o ktere rikas, ze je lepsi na tyhle vecerni&soumracne druhy)
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Acmaeodera píše:Pokud koupíte na IČO speciální tubu s germicidním světlem - kupříkladu na desinfekci akvárií, (hubení řas) - nebo co se používá v laboratořích a porodnicích k desinfekci a preventivnímu ničení žloutenky, jde o tuby, jenž mají zmíněné filtry méně silné, ale nejsou ještě tak moc nebezpečné, neboť děti se pod nimi musí smažit i 9 hodin, aby byly požadované účinky dokonané.
Vážím si tvých znalostí nicméně ve výše citovaném nemáš pravdu. Používaly se dva druhy "modrých" světel-germicidní modrá světla v rizikových provozech kam nesměl při zapnutí nikdo vstoupit /porodní sály, operační sály.../, ale jsou už zakázána, naopak se používá modré světlo na snížení žloutenky u dětí po narození, ale to nemá nic společného s germicidním zářením, jde jen o to, že modré světlo přes kůži snižuje hladinu bilirubinu. Něco o tom vím , pracuji na porodnici 25 let.
Mám ne tebe jeden prostý dotaz. Chci si na zahradě u domu vyrobit trvale fungující světelný lapač do sítě na 220 V. Poraď mi jaký zdroj světla tam napojit. Kolegové motýlkáři mi radili nějaký bíle svítící zdroj s obyčejným závitem, ale jsou to motýlkáři a jak píšeš naše potřeby se nekryjí.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Ad 1) - porodnici zmiňuji v minulých příspěvcích jen proto, že existují "pro laiky" tuby s různými vlnovými délkami, jenž z nich vycházejí, ať už mají barvu jakoukliv....
Tyhle pochopitelně germicidní v pravém slova smyslu nejsou. U výrobců jsou zařazeny do kategorie "Speciální".
A tam je jich opravdu hodně...
Viz katalog zdrojů Narva bell nebo jiných výrobců.

Ad2) - Co se týče lovu výhradně brouků se soumračnou nebo plnou noční aktivitou, nejlépe se osvědčilo světlo BLBd (Black Light Blue dark) neboli "černé světlo" a rexlexní bílá plocha pod ním pro umocnění efektu.
Také škála skupin brouků byla vždy nejširší....
Pro uplné začátečníky doporučuju každou noc svícení začínat až po západu slunce, a zapisovat si datum, stav měsíce, oblačnost a vlhkost, také vítr - to vše se dá s úlovky potom v excelu naházet do tabulek, a za období červen - srpen máte docela slušnou statistiku efektivity, kterou použijete další sezonu...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Pro B52:

vernus je sračka, která lítá v každém regionu jinak, a jak asi všichni zde vycítili, není to brouk, o kterém toto vlákno tak nějak jede....vernusi lítaj ještě v době, kdy je vidět proti nebi, a také ale v noci, dokonce samice krouží kolem lamp třeba v půl druhé ráno - jak říkám - plečka....
To první lítání vernů je zběsilé a klikaté, později usedají na stromy a keře k páření a žíru, a ty kusy, co se objevují v noci a nad ránem jsou opět volní brouci, již přilákáni světlem...
Taková pozorování absolutně nevyvracejí stabilní teorie... Také jsem neuvedl do literatury, že mi o půlnoci přistál na display mobilu při psaní esemesky vzácnej tesařík - tak to opravdu myšleno nebylo.

Odontaeus je ale brouk, kterej když padne do kyble, musíš s baterkou prochodit okolí - do kyble na světlo padá jen asi 5% toho, co se pohybuje ve Tvém okolí v trávě...spíše se dá i říct, že brouk narazil na leták tvé pasti, než že byl světlem přilákán klasicky...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
B 52
Příspěvky: 171
Registrován: 04 kvě 2010, 18:33

Re: Lov na světlo

Příspěvek od B 52 »

Iljo, proc hned takto? Nemam prece vubec nic proti Tvym zkusenostem. Potrebuji poradit, nevim jestli nedelam neco spatne v kontextu toho co tu bylo napsano. Dal jsem Ti priklad vernuse jako repre zastupce Coleoptera zamerne - prave proto, ze je hojnejsi na lokalite, kde jsem byl. Nejvic tady o tom pises a je videt, ze mas prehled. Proto se takto ptam.
Ze je vernus beznejsi, vim. Slo mi, ale o neco jineho. Proc nebyl brouk proste nalakan na svetlo drive? Spatne zvolena trubice? Neni to jednoducha otazecka? :)
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Odonteus armiger.. na ně je nejlepší chodit těsně po setměmí někde po pěšině kde by mohli být s čelovkou a jsou krásně vidět jak poletují nad zemí, tak jsem je chytal do ruky. za večer v pohodě 10 ks. Jo svícení je věda osobně něco lítá na to nebo na ono.. jde o čas, okolní podmínky a bůhví co ještě, my to často ani nepostřehnem. UVA trubice jsou dobré až za plné tmy, na motýli a diptery přímo super. UVC jsem ještě nezkusil a BLB je dobrá už od silnějšího soumraku. Výbojka, i když má intenzivní světlo mě zatím nějak nezaujala... na to jaký má výkon tak výsledky nic moc.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Hmm, faktem ale je, že nejzajímavější překvápka se v "handsfree trapech" objevují až po půlnoci, kdy už to není takovej hučák...
Většina lovců to ale už dávno zabalí....
Na dobrých lokalitách je lepší zalézt do bivaku, a kybbl nechat svítit....ráno pak u výřadu valíte vočadla...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
B 52
Příspěvky: 171
Registrován: 04 kvě 2010, 18:33

Re: Lov na světlo

Příspěvek od B 52 »

Dodatecne dekuji vsem(Ilfa&Pepa). Potreboval jsem si to prece jenom ujasnit. Hodne mi napovedelo co se psalo drive(asi na druhe strane tohoto tematu) prave vase konfrontace (Pepa-Ilja). Tedy vyzkousim. Co nejdrive (pokud jeste hojne litaji "vernusi" at je srovnani) koupim BLB trubice a dam vedet.
Jinak Adame chce to zkouset a zkouset - vsak to asi vis. Priznam se, ze ja jsem vlastne az po letech sbirani, vzal poprve loni do terenu celovku misto rucni halogenove baterie a zkousel. A prave z lovu tehle malych kulatych "cernych a hnedych houbovych scarabaeidu" (jak rika Aphodius "vrtulnicku") jsem byl doslova nadseny! Takhle jsem je nasel opravdu ruzne. Vetsinou, jak pise Pepa, nad pesinama a to treba i na vychode Slovenska (relativne vysoko) na Runine. :)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3381
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Pánové, člověk má trochu míň času na tohle fórum a hned se tady rozjede takováto zajímavá debata. Už jsem tady. Nejdřív se vyjádřím k původnímu tématu - k obecným zkušenostem se svícením. Popravdě, nerozumím fyzice a tím pádem ani problematice okolo parametrů světelných zdrojů používaných pro lákání hmyzu. Moje zkušenost je ale taková, že v případě listorohých brouků (a to byl myslím původní dotaz Michala Kavky) je nejlepší používat takové světle modré trubičky v kombinaci s bílými (používají se na "vytunění" počítačů). Dále mám vyzkoušeno, že mnohem lepší než ten kýbl je používat co největší bílé dederonové plátno - čím větší je plocha odrazu světla, tím z větší dálky (a tím i větší množství) hmyz přiletí. Podle mě nemá cenu příliš spekulovat nad speciálními zdroji - světle modrá až skoro bílá trubice je prostě na listorohé brouky nejlepší. Dále je třeba říct, že odchyt hmyzu na světlo je tím účinnější, čím je venku větší tma - takže za úplňku se toho moc na světlo ani při jinak ideálních podmínkách nechytne (stále mám na mysli především brouky se zvláštním zřetelem na listorohé). Naopak, pokud je měsíc v novu, přiletí brouků nejvíc!
Michale, jsem rád, že Tě tady na fóru potkávám (kdysi jsi mi poskytl své faunistické údaje, vzpomínáš?). Ptal ses, jaké druhy listorožců můžeš nejčastěji přilákat na světlo. Zde jsou příklady listorohých (píšu jen druhy zjištěné v CZ+SK!) které Ti můžou na světlo přiletět:
Bolbelasmus unicornis (nerad a velmi vzácně)
Odonteus armiger (méně často)
Ochodaeus chrysomeloides (méně často)
O. integriceps (velmi často - pokud na lokalitě jaksi žije, že ano)
Codocera ferruginea
Aphodius sordidus (velmi často)
A. ictericus (méně často)
A. sturmi (poměrně často)
A. kraatzi (velmi často)

A teď k druhu Odonteus armiger - k tomuto zakládám vlákno v pokecu v sekci listorohých brouků - takže pojďme pokračovat tam.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Příspěvky o Odonteus armiger přesunuty do Scarabaeiodea - Pokec - Odonteus armiger viz zde: viewtopic.php?f=76&t=441
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
B 52
Příspěvky: 171
Registrován: 04 kvě 2010, 18:33

Re: Lov na světlo

Příspěvek od B 52 »

aphodius píše:Pánové, člověk má trochu míň času na tohle fórum a hned se tady rozjede takováto zajímavá debata. Už jsem tady. Nejdřív se vyjádřím k původnímu tématu - k obecným zkušenostem se svícením. Popravdě, nerozumím fyzice a tím pádem ani problematice okolo parametrů světelných zdrojů používaných pro lákání hmyzu. Moje zkušenost je ale taková, že v případě listorohých brouků (a to byl myslím původní dotaz Michala Kavky) je nejlepší používat takové světle modré trubičky v kombinaci s bílými (používají se na "vytunění" počítačů). Dále mám vyzkoušeno, že mnohem lepší než ten kýbl je používat co největší bílé dederonové plátno - čím větší je plocha odrazu světla, tím z větší dálky (a tím i větší množství) hmyz přiletí. Podle mě nemá cenu příliš spekulovat nad speciálními zdroji - světle modrá až skoro bílá trubice je prostě na listorohé brouky nejlepší. Dále je třeba říct, že odchyt hmyzu na světlo je tím účinnější, čím je venku větší tma - takže za úplňku se toho moc na světlo ani při jinak ideálních podmínkách nechytne (stále mám na mysli především brouky se zvláštním zřetelem na listorohé). Naopak, pokud je měsíc v novu, přiletí brouků nejvíc!
Michale, jsem rád, že Tě tady na fóru potkávám (kdysi jsi mi poskytl své faunistické údaje, vzpomínáš?). Ptal ses, jaké druhy listorožců můžeš nejčastěji přilákat na světlo. Zde jsou příklady listorohých (píšu jen druhy zjištěné v CZ+SK!) které Ti můžou na světlo přiletět:
Bolbelasmus unicornis (nerad a velmi vzácně)
Odonteus armiger (méně často)
Ochodaeus chrysomeloides (méně často)
O. integriceps (velmi často - pokud na lokalitě jaksi žije, že ano)
Codocera ferruginea
Aphodius sordidus (velmi často)
A. ictericus (méně často)
A. sturmi (poměrně často)
A. kraatzi (velmi často)

A teď k druhu Odonteus armiger - k tomuto zakládám vlákno v pokecu v sekci listorohých brouků - takže pojďme pokračovat tam.
Ok, diky za dotazeni!
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od ZdenekH »

kdo jste přitahnul na světlo S.piceus?? V létě (bude-li) bych ho rád zkusil na jedné stráni s lískami, tak ať se teoreticky připravím, díky za rady!
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov na světlo

Příspěvek od míra z. »

Jak už jsem jednou psal,lítají mi na světlo k chatě - výbojka 250W.Ale není to žádná věda,protože se vyvíjejí v habrech v bezprostřední blízkosti chaty,takže by byl spíše div,kdyby nějaký nedoletěl.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od ZdenekH »

já nevím, zda tu jsou jen bych rád , aby byli, chci to zkusit i omrknout, ale jen kdyby někdy "dopršelo"
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3381
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Letos to asi nebude... :sad
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Náhodou se mi dostala do ruky tahle výbojka 160W - http://www.artmetal-cz.myeshop.cz/cs/ka ... 39163.html
máte s ní někdo zkušenost?

píšou - provozní poloha 160W : svisle / patice nahoře +/- 30° - proč tahle podmínka, zkoušel jsem jí a svítí ve všech polohách (možná dementní dotaz, ale tu podmínku nechápu)
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

To ti svítit bude ve všech polohách , ale je otázka její životnosti...to má souvislost s obsahem plynů ve výbojce a jejím ohříváním při svícení.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“