Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tři dny, kdy by ještě mohlo něco zajímavého přiletět... Jen se vhodná doba se změnou západu Slunce trošku posouvá.
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

vcera i dnes jsem na balkone v byte ( olomouc, 4. patro ) zasvitil uz od soumraku ... litaji jen ,,mali,, brouci, hodne pidi drabciku, atomarie a pod ... nic noveho pro mne z balkonu ... a po 22 hodine uz neprileti nic noveho, tak balim . litaji tu pak srsni, vosy a ochladi se ... ale je to zkusenost a diky za to ...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Taky to zkouším, teda především kolegovi kvůli drabčíkům. A v PO večer se mi poprvé v životě stalo, že za celý večer nedoletěl jediný brouk! :O Klešťanky, diptera a nějaké můrky. Ale asi to také bylo mizerným místem svícení, přestože teplota ušla. Každopádně je tu teď všude hrozné sucho.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Aesculap
Příspěvky: 102
Registrován: 12 črc 2011, 12:52
Bydliště: Ostrov (KV)

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Aesculap »

Také jsem se těšil, že to zkusím...asi letos naposledy. Údolí Ohře, asi 50 m od řeky, cca od 20:30 do 23:30 a jak píše Hali, bylo to podobné. Jediný brouk přiletěl na UV okolo 22:30 a to 1 ex Nicrophorus sp. (nejsíš vespillo, ale ještě jsem neporovnával..). Jinak chrostíci a malí motýlci. To by člověk neřekl, jak může hrobařík potěšit :P
Marcel Šolc
Apido-Dharma™
borůvka 2
Příspěvky: 101
Registrován: 27 kvě 2017, 10:13

Re: Lov na světlo

Příspěvek od borůvka 2 »

Zkusil jsem také svítit od 20:00 do 23:00, sice bylo teplo kolem 20°C a bezvětří, ale výsledek za moc nestál. Přiletělo několik Cercyonů, 1 Halyzia sedecimguttata, 1 Tenebrio molitor, Harmonia axyridis conspicua 1 ex. ( černá tečka ve velké červené skvrně ), H.a. succinea 3 ex., dvě kněžice a ve 22.30 1 Nicrophorus investigator. Bylo i málo komárů a malých mušek. Zkoušel jsem ale jen obyčejnou čirou žárovku 200 W, což asi dost negativně ovlivnilo.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

zkoušel jsem taky 15. a 16.09., první den na plachtě Atomaria asi lewisi, Cercyon laminatus a Harmonia axyridis v lapači to bylo bohatší Acrotrichis, Nicrophorus, Cynaeus, Uloma, Bradycellus verbasci, Trechus quadristriatus, ale vše jednotlivě a protože se mi nechtě chodit k plachtě, tak jsem další den použil dva lapače s tím, že jeden jsem (dle tvé inspirace) vytáhl na kmeni vrby asi do 5 metrů a bylo to takové obdobné, jen jednotlivě, takže včera vpodvečer u nás docela foukalo, tak jsem to zabalil.

Nicméně přes zimu (pokud nezapomenu a bude stále chuť) chci vyrobit náletové "windows trap" z UV světlem a trychtýřem, takové kompaktní těleso a to vytáhnout do větších výšek. Dospěl jsem k tomu, tak, že jsem ořezával přerostlou vrbu a zjistil že už v těch 5 metrech jsem na střechama domů v okolí (bydlíme v kopci) s otevřeným výhledem na les a louku a hlavně nad pouličním osvětlením, tak jsem zvědav co to udělá.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

marion píše: 18 zář 2020, 10:11Nicméně přes zimu (...) chci vyrobit náletové "windows trap"
V zimě, asi tak od listopadu do února, létá m.j. Phloiophilus edwardsi, asi ale spíš ve dne než v noci. Jestli ale necháš nárazové pasti viset i přes den, třeba nějaký přiletí. :-)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tzn. že zbývající část roku fakt nelétá...?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

Tak přesně to nevím, může to být o procentech, ale mám-li plácnout, tak si vymyslím číslo, že 95 % všech imág ve sbírkách bylo chyceno v zimě a v létě imága vůbec nebo téměř vůbec nejsou, ani pod kůrou ani nikde jinde, prostě ten brouk má takovou bionomii, že má zimní imágo. Dá se sklepávat z odumřelých borových větví na stromě, porostlých nějakou houbou, na jejíž jméno si teď nevzpomenu*. Byl ale chytán i v korunách starých dubů (v zimě, do nárazových pastí), není omezen pouze na borovice.

*) Dohledal jsem, že se udávají houby Peniophora quercina, Peniophora pini a Phlebia radiata. Zdroje: www.kerbtier.de a Vávra et Stejskal 2018: FRC 442, Staphylinidae, Anamorphidae, Laemophloeidae, Phloiophilidae.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Aesculap
Příspěvky: 102
Registrován: 12 črc 2011, 12:52
Bydliště: Ostrov (KV)

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Aesculap »

Tohle mne zaujalo, takže jsem objevil potvrzení výskytu v ČR. Jsou tam i jmenovány zmíněné houby: http://www.elateridae.com/elateridarium ... p?idcl=279
Marcel Šolc
Apido-Dharma™
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

je tam hezky napsáno o bionomii, ale bohužel není uveden zdroj a vlastní pozorování to nebudou, když chytali jen na borovicích a jen na jediné lokalitě
MilanM
Příspěvky: 18
Registrován: 09 bře 2011, 12:26

Re: Lov na světlo

Příspěvek od MilanM »

Tak svítící sezona pomalu končí a je čas se připravit na příští rok. Zkoušel někdo jako zdroj použít bateriové stanice? Třeba https://www.best-power.cz/powerbanky-2/ ... ng-sa250w/? Odpadla by starost o centrálu, případně měniče. Jsou i cenově dostupné a umožní velkou watáž. Tudy asi povede cesta do budoucna. Jinak výsledky mého svícení během roku jen na zahradě ke zkouknutí na: http://fotomilan.cz/anovyweb/nocnilovy.html
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

moc hezké stránky, jen jeden dotaz (jsem motýlí laik) píšeš, žes chytil 66 druhů nočních motýlů, ale fotek je tam podstatně více. Znamená to tedy, že "noční motýli" nejsou všichni motýlí létající v noci? ale je to kategorie systematická?
MilanM
Příspěvky: 18
Registrován: 09 bře 2011, 12:26

Re: Lov na světlo

Příspěvek od MilanM »

Ne, některé druhy tam jsou vícekrát a stránka není ještě plně aktualizovaná, takže číselný údaj ber s rezervou. Dávám tam to co se dá určit a přilétne k lampě, takže tam jsou i dva brouci a nejsou tam blanokřídlí atd. jen tak se bavím bez větších ambicí.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Ampérmetr, voltmetr, wattmetr - panelový 10A 100VDC Deek Robot

Panelový V-A-P metr s možností kalibrace U a I
Specifikace:
Napájecí napětí 7–12VDC
Spotřeba: <15mA
Měření napětí: 0–100V±1%
Měření proudu: 0–10A±1%
Měření výkonu: 0–1000W
Displej 30×28mm

https://www.hadex.cz/r017h-ampermetrvol ... gIk8PD_BwE
meric.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Přerováci na svícení...
(Nostalgické foto , kdoví kdy opět...)
001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

jj, popijis neco dobreho v tento svatecni den a vzpominas !? blahopreji 🥂 , kutilko 🍀
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Dík! :)

P.S.: Pozná někdo naši (moji) nejoblíbenější lokalitu na svícení? :mrk
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

tak strelim - nekde pod oderskyma vrchama ... nejdek ? tam maji byt dubiny orientovane na jih ...
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Nene... :shake
Velkou nápovědou budiž zelená kazatelna na třetím obrázku... :mrk
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“