Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Powerbanky nemusí sloužit jen k dobíjení mobilů. Některé utáhnou ledničku
http://tech.instory.cz/302-powerbanky-n ... nicku.html
Cena 500 USD
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Jediná moje letošní terénní entomologická činnost a to ještě jen včera na balkóně... Bylo sice těsně nad 20°C, ale byl tu bohužel velký vítr, až mi to shazovalo plátno. Takže přílet na 20W UV byl jen pár much a slunéčko Harmonia axyridis. Ale i tak bych UV už nezavrhoval, i touto roční dobou. Kdyby bylo bezvětří, tak někde v hustším lese kde je večer brzy tma by mohla být dostatečná teplota, aby to už možná i „trošku“ létalo...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

Hali+ píše: 13 dub 2018, 08:12Kdyby bylo bezvětří, tak někde v hustším lese kde je večer brzy tma by mohla být dostatečná teplota, aby to už možná i „trošku“ létalo...
A to může být zajímavé, protože můžou přiletět jarní brouci (Podeonius, Ischnodes, Dermestoides...), kteří v létě, kdy teplé, náletu přející noci jsou častější, už jsou pochcípaní. Taková dlouhá zima jako ta letošní, takříkajíc téměř bez jara a s přímým vyústěním do léta, může v tomhle být zajímavá.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Jestli bude příští týden stále ještě teplo, možná že to někde poblíž baráku prubnu. Je mi jasné, že přílet bude minimální, ale zajímá mě co přiletí. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

Přesně. Mně už právě jednou nedaleko Vídně Ischnodes a Dermestoides (=Orthopleura) na světlo přiletěli. U Orthopleury nemám o fenologii až tak přesnou představu, snad až na to, že jsem jednou uprostřed zimy v kukelní komůrce v odumřelém dřevě tlustého dubu našel imágo, pročež předpokládám, že to je jarní brouk, ale kvůli tomu nemusí být nutně už dubnový. Ischnodes ovšem vylézá z doupat opravdu velmi brzy na jaře a že mi přiletěl na světlo, to mě opravdu překvapilo. Nevím teď z hlavy datum, ale v létě to nebylo, buď to bylo začátkem června nebo dokonce ještě v květnu. Byla to taková teplá dusná noc, jaké i v létě bývají jen párkrát za měsíc a na jaře jsou velkou výjimkou. (Podeoniuse jsem na světle ještě neviděl, jen jsem ho uvedl jako též jarní druh, který by mohl mít večerní aktivitu.)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tak jsem to v SO večer na chviličku vyzkoušel a přilétli mi tři kousky tesaříka rudého - Pyrrhidium sanguineum (Linnaeus, 1758). Ale těžko říct, jestli je zajímalo UV, nebo jen vrazili do plátna. :D O víkendu se totiž u nás rojili, všude jich byly desítky. Loni na podzim jsem skácel ořešák a teď o víkendu jsem ho štípal. Takže zmateně pobíhali po špalcích, pářili se a kladli. Ale to mají pech, dřevo je určené k tomu, aby proletělo komínem v kamnech. Tož musí s vývojem spěchat. :D
Jinak jen pár much a nějakých můrek. Ale svítil jsem ani ne hoďku, blbla mi aparatura.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož už se zase těším na SO. :) Pokud vydrží předpovědi, mělo by být na soumrak a těsně po něm nad 20°C! Takže by asi zase bylo vhodné někde poblíž to UV na chvilku vyzkoušet, co už asi bude létat...?
SO_01.jpg
SO_02.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
arafat
Příspěvky: 138
Registrován: 04 bře 2013, 16:25

Re: Lov na světlo

Příspěvek od arafat »

Zkoušel jste někdo posvítit v blízkosti čapího hnízda na troxe? A co na Radouči v tuhle dobu má to cenu?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Včera mi to nedalo a zasvítil jsem na balkóně (5. patro, uprostřed Pardubic), jen cca od 20:15 do 21:00 na dvě 8W zářivky (klasické montážní lampy), teplota 21-18°C (padalo to jako blázen).
Přilétlo vcelku dost drabčíků a Hydroglyphus geminus. V tom nějací Cryptophagidae (Atomaria?), pár dřepčíků a jeden Laccobius (nejspíš bipunctatus, ale musím ho teprve kuchnout). Clambidae bohužel nic. :shake No a samozřejmě i nějaké můry a diptera. Tudíž proti létu samozřejmě nic moc, ale i tak mě to nalákalo to v SO vyzkoušet někde na lepším biotopu, protože už to skutečně létá, i když skromně! :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Senex »

Nepočítám-li axyridisky, včera první letošní brouk na UV na balkoně: Perigona nigriceps. Začalo to dobře...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Chvályhodné aktivity. :yes
I když jsou letos ještě příliš chladné večery na pořádné UV lovy, jistě to bude (minimálně pro laiky) zajímavý zážitek!
.
Můří noc_Horšovský Týn.jpg
Můří noc_Karlštějn.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Zatím předpověď na čtvrtek vypadá na druhý letošní večer, kdy by cca hoďku až hoďku a půl mohl být nějaký přílet... :)
Tož aspoň kdyby se zadařily ty mé soumračné druhy... :think
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

no, to vypadá pěkně sice, ale měsíc stoupá a bude celou noc . každopádně včera bylo chladno, 18 st a brouci lítali v pohodě. no a dnes teplo, 21 st a skoro nic - lehký vítr . a ten měsíc :-(
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Teď má stejně smysl jít svítit jen někam do lesa. Jednak se tam dřív setmí a tak se dá svítit ještě za vyšší teploty a za druhé tam tak nefouká, takže teplota spadne o něco maličko pomaleji. Takže z měsíce obavy až tak nemám. Spíš mi vadí ta nízká teplota, která mým loveným skupinám nevyhovuje. Večer teplota prostě pořád ještě moc rychle padá... :S Ale už příští týden jsou v předpovědi vyšší teploty (PO-ST), tak snad by mohlo aspoň v jeden ten večer svícení vyjít.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož takováhle předpověď tu fakt dlouho nebyla! :mrk :yes
Honem dobít akumulátory, naplánovat lokality a vzhůru ke strojům! :D
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tomas »

Dneska to taky testnu. Od rána se tůlám kolem Tovačova. Udělal jsem jen pár kg prosevu a vybral flek na večerní svícení. Ještě musím někde sehnat lahvinku červeného.
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Tak dnes mi to konečně nedalo a rozsvítil jsem vyzkoušenou spolehlivou zářivkovou trubici UV BLB. Venku je ještě stále 26 stupňů, ale je to špatné. Svítím hodinu a brouci ani ploštice nelétají. Zatím přiletěl jen jeden chroustek a jeden střevlíček, asi Trechus. Jinak vedou jednoznačně mouchy, mušky a malé můry. Uvidím, co bude dál :).
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Mě ve jak ve čtvrtek tak včera vyhnala po pár minutách svícení přeháňka... :D Tak snad třeba dnes...
Clambidae - 0. Ale jinak to vcelku létalo, jen skupiny co mě nezajímají.

V ÚT a ve ST zatím vypadá předpověď luxusně! :inlove Nejen vysoká počáteční teplota, ale i nízký tlak! :nod
Navíc za celou noc teplota nespadne pod 20°C!
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Mě včera začali létat brouci až po 22. hodině. A docela dost - Oryctes, Troxové, slunéčka, kovaříci, páteříčkové, červotoči, vodomilové, potápníci, Spondylis buprestoides, Exocentrus adspersus, drabčíci. A z ploštic docela ve velkém klešťanky. Hmyzu tedy nakonec bylo dost, ale okolo 23.00 začalo dost foukat a uklidil jsem to.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

No kdyby Ti Vašku přiletěli nějací Clambidae, tak je také zatýkej. :)
Obvykle létají těsně po setmění, ale někdy za vyšších teplot i v průběhu noci.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“