Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

prosektor píše: 03 zář 2017, 10:23 Jako životnost má takováto UV žárovka?
http://www.djoro.cz/detail/svetelne-zdr ... 7-3xu.html

Jakou účinnost má po pár letech svícení?
Já ji mám, tedy o něco silnější (25 W),ale u této není jasné co je to za značku, já mám Osram, a svítím s jednou už 7 let, s druhou 4 roky. Jediné co je zajímavé, že jednu z nich nerozsvítím přes měnič z auta, jen ze sítě. Vedle toho věším na plátno ještě bílou se studeným světlem. Účinnost je, řekl bych, stále stejná.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Hmm, tož to mám asi nějaký vadný kus, nebo je to zrovna taková, která má taky problém s měničem...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

marion píše: 03 zář 2017, 19:00 ad borůvka 2 - jak píšu, foto je ilustrační a jak píš Petr, je to kopec Buková nad Hajnáčkou, jinak naše zahrada je zde 49°52'4.688"N, 18°12'27.922"E
ad Milan - žárovka svítí stále stejně, nemám s ní problém a použil jsem ji určitě více než 20 x, hlavně ze sítě doma a párkrát přes měnič
- ten stan snad vymysleli naši motýlkáři a jsem s ním spokojený, je tam více brouků a hmyzu než na T plachtě, on totiž ten hmyz neodlétá ale shromažďuje se často na vrcholu, prý je to velmi vhodné pro motýly. Váha není velká, je z dederonu nahoře mám dráty ze starého deštníku a ten zasunutý do duralových tyčí ze starého stanu, jsou tam očka na upevnění té rovné plochy dole a očka na 4 lanka k upevnění celé konstrukce.
Jeli budu ještě stavět, tak ti to vyfotím. Jinak jestli bys chtěl půjčit na vyzkoušení, tak ty stany mám dva, druhý je ale bez lanek a deštníku.
(že jsi to ty zašel jsem do šopy na zahradě a zvážil, včetně deštníku a asi 150 cm duralových trubek bez upevňovácích kolíků to váží přesně 1 kg)
Slyšel jsem, že to prý už někdo někde u nás vyrábí, tak musím pátrat...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
borůvka 2
Příspěvky: 101
Registrován: 27 kvě 2017, 10:13

Re: Lov na světlo

Příspěvek od borůvka 2 »

marion píše: 03 zář 2017, 19:00 ad borůvka 2 - jak píšu, foto je ilustrační a jak píš Petr, je to kopec Buková nad Hajnáčkou, jinak naše zahrada je zde 49°52'4.688"N, 18°12'27.922"E

Hned se mi nějak nezdálo, že by taková lokalita mohla být u Ostravy. Na Hajnáčce by takový počet druhů byl asi brnkačka, ale u vás to je skoro neskutečné a ještě ne určitě konečný počet. Smekám před Tvým dlouhodobým zahradním průzkumem ne klobouk, ale přímo Calverovo sombrero.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

aniz bych nejak chtel snizovat marionovy vysledky ( prave naopak) - jen pripomenu, ze je treba ZACIT svitit a CHTIT zpracovat naletnuty material - vysledky BUDOU. ...svitim na balkone paneloveho domu ve meste olomouc 4 roky a mam (odhadem,vse neni urcene) 350 druhu brouku. letos pribylo 8 druhu, co poznam. a to byl velmi slaby rok... nelamal bych hul nad jakoukoliv ,,lokalitou"
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Všude něco přiletí, o to žádné obavy. :mrk Pořádný soupis nálezů je pak jen otázka dvou věcí. 1) Aby nebyla doletová vzdálenost od "pěkných" biotopů k místu svícení moc velká a 2) nějak sehnat někoho, kdo to pak všechno pourčuje, protože to je často z naprosto jiných skupin, než kterým se běžně věnujete... :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Tětís
Příspěvky: 122
Registrován: 07 led 2014, 20:46
Bydliště: Plzeň

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tětís »

Taky se přidám do party. Již také zhruba 4 roky svítím na balkóně činžovního domu prakticky v centru Plzně. Zatím jsem zhruba na 235 druzích, každým rokem jich pár nových přiletí.
Ivo Těťál
ivo.tetal@volny.cz
Coleoptera (Carabidae, Staphylinidae), Hymenoptera (Formicidae) střední Evropa, přednostně faunistika západních Čech.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Ono by to chtělo zpracovat pořádně pro danou lokalitu včetně, teploty, tlaku, větru a jiných parametrů, brát všechno a kvantifikovat a pak dát dohromady (třeba jsem zjistil, že nemám žádného Pseudoophonus rufipes a přitom jsou jich stovky a naopak spoustu exempářů v jednom kuse, protože jsem jich více nechytil), mně ale jen zajímá co se dá chytit. Samozřejmě pokud bych totéž dělal někde u Hodonína u řeky a lesa nebo na Křivoklátsku, tak tam bude podstatně více druhů a určitě "lepších" beru to jako nenáročnou zábavu a to mně baví. Jak píše hali+, poblém je pak z určením, ale není to moc brouků, tak určitě 90% si určím sám, třeba vodomily bez problémů, kromě dvou kusů Enochrus sp., kde mi kolidují zevní znaky s obrázkem aedeagu, tak si netroufám dát determinák. U svícení je ještě jeden problém pro entomology co to sekají od boku, že tam může být opravdu cokoli, nové druhy (2), zcela atypické výskyty (Zbyněk mi povrdil zajímavost výskytu Notoxus cavifrons appendicinus-...jen v té nížině okolo řeky Moravy, spíše na jihu a jeden izolovaný nález na severu....), ono mokřadní druhy, zvláště slanomilné hodně létají, takže určit něco jen podle check listu bez znalostí okolní fauny může být problém - viz třeba Clambidi, ti se jen rojí (myslím nové druhy pro území).
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Tětís píše: 06 zář 2017, 10:25 Taky se přidám do party. Již také zhruba 4 roky svítím na balkóně činžovního domu prakticky v centru Plzně. Zatím jsem zhruba na 235 druzích, každým rokem jich pár nových přiletí.
Tož to taky sepiš a pak můžeme po vzoru jiných vytvořit práce o biodiverzitě........... :D
Uživatelský avatar
Tětís
Příspěvky: 122
Registrován: 07 led 2014, 20:46
Bydliště: Plzeň

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tětís »

Tak jsem narychlo vytvořil seznam dosud zjištěných druhů, bez datumu sběru a bez počtu kusů, jen s uvedením determinátorů. Nesvítím nijak systematicky, podobně jako Marion svícení na balkóně beru jako nenáročnou zábavu se snahou pouze zjistit druhovou diverzitu na poněkud netradičním místě - v centru města. Používám výhradně klasický světelný lapač, nikoli plátno.
Přílohy
Plzeň - UV.xls
(143 KiB) Staženo 525 x
Ivo Těťál
ivo.tetal@volny.cz
Coleoptera (Carabidae, Staphylinidae), Hymenoptera (Formicidae) střední Evropa, přednostně faunistika západních Čech.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

To je ten záhadný "vnitroblok", o kterém mluvil Standa Benedikt? :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Tětís
Příspěvky: 122
Registrován: 07 led 2014, 20:46
Bydliště: Plzeň

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tětís »

Jo, jo, to je on. Připojuji alespoň 2 ilustrační fotky
Přílohy
Plzeň.JPG
Vnitroblok.JPG
Ivo Těťál
ivo.tetal@volny.cz
Coleoptera (Carabidae, Staphylinidae), Hymenoptera (Formicidae) střední Evropa, přednostně faunistika západních Čech.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tak to je dobré! Tam skutečně ti brouci museli přiletět vrchem! :D Takže se tím průzkumem zároveň zjistí, kteří brouci létají ve výškových koridorech a ne jen sem a tam popoletují při zemi. :mrk
Jen je divné, že jen 1 druh Heterocera, obvykle masově létají 3 druhy. Také v Cercyonech ještě vidím rezervy. :) Nechci být špatným prorokem, ale tam se počty rozhodně ještě rozrostou! :nod
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Tak jsem si s tím pohrál, přeskupil jsem čeledi podle nového (napž.Alleculidaem, Scarabaeidae), možná jsem něco popletl, ale vyšlo mi celkem 373 druhů, Těťál-230, Mantič-215 (ale ještě nemám, Anobiidae, chrysomeloidae, kůrovce......). Spoustu druhů co má jeden z nás je možné najít i u druhého, alspoň vím, že tady žijí, ale ještě nepřiletěli, je tam vidět, že mnoho druhů máme oba, takové typicky světelné. Kdo se chce nechť se připojí, co říkáš Petře ?
Přílohy
UV-Těťál-Mantič.xls
(102.5 KiB) Staženo 501 x
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

no co bych rikal ... ja letos koooojim :-D a neni vubec prostor na brouky ...
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

rád bych se podělil o své výsledky, jen to nejde pro ,,nepořádek" ... někdy něco zpreparuju, pak není čas ...není v tom systém. nepreparuju nové druhy, tak není ani podchycené kolik druhů už mi přiletělo. a to nemluvím o tom, že bych měl brát v potaz jaké druhy a kdy přiletěly ... nejsou lidi
mám 80 % sběrů z balkonu ještě v miskách na sucho.
třeba se příští rok domluvíme a bude nás několik, co budeme svítit ,, pro radost " na balkónech a zahradách u domu. já můžu určit nosatce a dřepčíky, kdyby někdo měl zájem.

po prvním roce svícení jsem nějaký nepreparovaný materiál - střevlíčky dal kolegovi z ostravy a ten mi pak napsal seznam . od té doby toho přibylo dost, ale nedokopal jsem se preparovat a nechat určit. tak jediný seznam, co mám jsou paradoxně střevlíčci a to po prvním roce svícení. své skupiny nemám vůbec :-( ... tak jsem to dopracoval

Loricera pilicornis, Clivina fossor, collaris, Lasiotrechus discus-lepší, Trechus 4-striatus, Paratachys bistriatus, fulvicollis-vzácný,
Bembidion varium, dentellum, octomaculatum, 4-maculatum, biguttatum, Amara apricaria, majuscula-lepší, consularis, bifrons, aulica,
Anchomenus dorsalis, Europhilus thoreyi, Badister unipustulatus-dobrý, lacertosus, Stenolophus mixtus, Acupalpus flavicollis,parvulus,
maculatus-lepší, luteatus-vzácný, Anthracus consputus, Ophonus azureus, rufibarbis, Pseudoophonus rufipes, griseus,
Perigona nigriceps-dobrý, Dromius 4-maculatus, Demetrias atricapilus.
Přílohy
ol uv  s.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Těch 6 Haliplidů Ti z toho klidně pourčuju. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

na ty mam tvuj bezva klic -) ... co takhle ,,vodaky" celkove ?
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

+Dolichus halensis, Polistichus convexus

K tomu, abych svítil na zahradě se přece nepotřebuju s nikým domlouvat, dělám co mně baví a když mně to nebaví, tak to nedělám. Pokud bych se domlouval, už bych cítil nějaký závazek a to je první důvod k tomu, abych to nedělal. Baví mně sbírat nové druhy na zahradě a pak si je určovat, bohužel někde to je v pohodě, někde to jde hůř a někde se neumím rozhodnout (např. Metophonus cca 3-4 druhy, ty zodpovědně nedám a bohužel vzhledem ke změnám mi ani srovnávačka nepomůže a klíčový znak ve stylu "štít většinou neobroubený" nemá vypovídací hodnotu, Haliplidy ještě zkusím až nakoukám ty stridulační štětiny na vnitřní straně zadních holení) a takhle se pomalu prokousávám. Fascinujou mně Tětísovi Scirtidi, taky tam mám více druhů a chci je zkusit určit-snad to půjde atd..........) Teď ale zrovna preparuju brouky z Malajseho pastí z lihu, takže určování z UV trochu odložím, taky mám co dělat i když nekojím :-)
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

....kdo chce,necht se pripoji.co rikas,petre?

tak jsem napsal, ze ... třeba se příští rok domluvíme a bude nás několik, co budeme svítit ,, pro radost " na balkónech a zahradách u domu...

je skoda plevelit vlakno, marione. tak se s nikym nedomlouvej a delej, co te bavi ... mnoho zdaru a peknych brouku preji ...
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“