Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Libor Dvořák »

Pánové a já prosím o zlatoočky. Někdo už by měl pestrostí a zajímavostí vzorků trumfnout kormika ;-)
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Kormika? Možná jedině Marion! :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Libor Dvořák píše: 28 kvě 2018, 12:58 Pánové a já prosím o zlatoočky. Někdo už by měl pestrostí a zajímavostí vzorků trumfnout kormika ;-)
Pokusím se, ale včera nepřiletěla na světlo ani jedna. Ale svítit občas budu, tak snad ......
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Adam »

Vašek píše: 28 kvě 2018, 10:22 Mě včera začali létat brouci až po 22. hodině. A docela dost - Oryctes, Troxové, slunéčka, kovaříci, páteříčkové, červotoči, vodomilové, potápníci, Spondylis buprestoides, Exocentrus adspersus, drabčíci. A z ploštic docela ve velkém klešťanky. Hmyzu tedy nakonec bylo dost, ale okolo 23.00 začalo dost foukat a uklidil jsem to.
Vašku, zatýkej červotoče!

Jinak to taky vzhledem k času dávám na balkon uprostřed husté vesnické zástavby nalepených domků bez nějaké přírody v nejbližším okolí. Za posledních pár dní Oryctes, Trox scaber víc kusů, dráboši, voďáci, Atomarie, páteříčci, Aulonium, Synchita mediolanensis, sem tam heterák, Exocentrus adspersus, Wanachia, Adrastus, Trixagusové...
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Červotoče zatýkám - já je tak trochu dělám, mám 2 plné krabice. Včera naletoval jen Stegobium paniceum (Linnaeus, 1758) - červotoč chlebový. Poletuje mi i doma a nemůžu přijít na to, z čeho se líhne :)
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Adam »

Nebydlíš, Vašku, se mnou? Taky mi tu lítaj kolem stolní lampičky. Už je rozmačkávám.... Nalítl mi venku i nějaký Ernobius, časem zjistím který.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Libor Dvořák píše: 28 kvě 2018, 12:58 Pánové a já prosím o zlatoočky. Někdo už by měl pestrostí a zajímavostí vzorků trumfnout kormika ;-)
Tož jsem na Tebe Libore včera myslel a za celé svícení přiletěla jediná (a ještě dost olétaná) dennivka. Ale není všem dnům konec, dnes jedeme svítit znovu. :) Z loňska pro Tebe mám nějaké připravené.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Včera jsem svítil svojí novou zářivkovou UV sestavou, 2x25W! :-) Spokojenost, byť to byl jen obyčejný les kousek za barákem.
Úplný letecký den (a miliony komárů). Teplota klesala od 26°C po 21°C, svítil jsem od 20:30 po 22:30. Jeden Clambid přiletěl kolem deváté, tj. za soumraku, přesný jak hodinky. ;-) Jsem zvědavý, bude-li to samec až ho kuchnu. Létalo to nejvíc kolem soumraku a přestávalo to chvíli před desátou. Pak už začaly létat můry a sem tam nějaký Trox scaber.
Poprvé v životě jsem zažil rojení druhu Neomida haemorrhoidalis. Je zajímavé, že mezi stovkami samic jsem našel pouze 2 samce! Na plátno nepřiletěl žádný, ale byli všude na stromech kolem. Z Colydiidů létala na plátno masově nějaká světlá Synchita sp. (mediolanensis?) apod. Hodně drabčíků, třeba Deleaster dichrous, Medon sp. apod., Cercyoni, jeden nějaký zajímavý maličký žlutý Leiodid a pak 4 kousky něčeho, co bych asi řadil mezi Cucujidy, ale to budu muset někdy prohlédnout pod binoklem.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tomas »

Čau. Nemám problém taky sebrat nějaké zlatoočky, Clambidae (jestli je teda poznám :blush ) nebo něco jiného (sorry, červotoče si nechávám). Pohybuju se většinou na Uherskohradištsku a Bzenecku. Burzy navštěvuju Otrokovice a Břeclav. Pokud chcete můžu to řádně dokladované mrazit a na konci sezony domluvíme předání. Nic krom info co jsem to zatkl za to nechci.

Včera jsem si v práci rozsekal ruku tak mě čeká pár krásných entomologických dní. BLBky jsou připravené a baterky nabité. V T4 už mám rozloženou postel a v podpalubí je komplet ento výbava. Začnu asi na Bzenecku a přez Lednicko a Pálavu se přesunu směr Mohelno do cíle v Zastávce u Brna. Počasí vypadá dobře tak snad leccos přiletí či pochytám.
Naposledy upravil(a) Tomas dne 30 kvě 2018, 11:54, celkem upraveno 1 x.
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Clambidae poznáš zcela jednoduše. Brouk maximálně 1 mm, který se umí stočit do takové neúplné kuličky. V Evropě jsou jen 3 rody, přičemž nejspíš narazíš jen na rod Clambus (rody Calyptomerus a Loricaster jsou vzácnější). Rod Clambus se určuje především podle pindíků, takže de facto stačí nakoukat jednoho a hned víš, jak vypadají všichni ostatní. :D Najdeš je v místech kde něco plesniví, ale létají i na UV (jen Loricaster ne, nemá křídla a krovky jsou srostlé) a jsou častí i v podzemních pastech. S případnou preparací pozor, jsou hodně křehcí a děsně se rozpadají.
.
Loricaster (s názorným milimetrovým měřítkem :rofl )
Loricaster.jpg
.
Calyptomerus
Calyptomerus.jpg
.
Clambus
Clambus_1.jpg
Clambus_2.jpg
Přílohy
Clambus_3.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Libor Dvořák »

Tomas píše: 30 kvě 2018, 08:14 Čau. Nemám problém taky sebrat nějaké zlatoočkyů Na konci sezony domluvíme předání. Nic krom info co jsem to zatkl za to nechci.
Budu moc vděčný za zlatoočky z jižní Moravy! Na Břeclav nejezdím, mám to přes celou republiku, ale pevně věřím, že se najde ochotný forista, který to tam stáhne a dá mi to na burze ČSE nebo v Pardubicích. Moc a moc díky
Libor
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tomas »

Hali+ píše: 30 kvě 2018, 09:29 Clambidae
Krásní broučci. Mrknu se ti po nich.
Jo hledal jsem nějaké info kolik je u nás druhů a tak a našel jsem tyto tvé články. Tož nějaké info mám.
07-02-Boukal.pdf
(511.3 KiB) Staženo 524 x
02-05-Boukal-Rebl.pdf
(549.6 KiB) Staženo 521 x
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tomas »

Libor Dvořák píše: 30 kvě 2018, 10:56
Tomas píše: 30 kvě 2018, 08:14 Čau. Nemám problém taky sebrat nějaké zlatoočkyů Na konci sezony domluvíme předání. Nic krom info co jsem to zatkl za to nechci.
Budu moc vděčný za zlatoočky z jižní Moravy! Na Břeclav nejezdím, mám to přes celou republiku, ale pevně věřím, že se najde ochotný forista, který to tam stáhne a dá mi to na burze ČSE nebo v Pardubicích. Moc a moc díky
Libor
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tomas »

Ok. Založím ti v mražáku krabičku.
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tomas píše: 30 kvě 2018, 12:08 Krásní broučci. Mrknu se ti po nich.
Jo hledal jsem nějaké info kolik je u nás druhů a tak a našel jsem tyto tvé články. Tož nějaké info mám.
Tož to děkuji předem. Nálezy asi nebudou nijak extra početné, ale každý nález může být zajímavý. :)
Ano, do "ZEL" přispívám rád. :nod
http://zpcse.cz/entolisty/dokumenty/201 ... l-Rebl.pdf
http://zpcse.cz/entolisty/dokumenty/201 ... Boukal.pdf
http://zpcse.cz/entolisty/dokumenty/201 ... l-Ezer.pdf
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož mám vyzkoušenou novou sestavu. Vcelku spokojenost, jen to současné počasí mi trochu hatí plány, všude všechno je vyschlé, je potřeba hodně dobře vybírat místo... Pro ty z Vás, které by to třeba zajímalo, tak jsem to nafotil.

Základ je LiFePo4 akumulátor (12V, 22Ah, 0,9 kg)
01.jpg
Pak to mám zkombinované tak, aby to bylo maximálně flexibilní a případně to mohlo fungovat i z auta nebo ze sítě.
Takže nejdřív spojka na měnič
02.jpg
a pak měnič z 12V na 220V (do max. 100W výkonu).
03.jpg
Pak klasická prodlužka, objímka a rozdvojka objímek.
04.jpg
No a nakonec UV zářivky 2×25W. Protože mě zajímají především soumračné druhy, stačí mi, aby to fungovalo 2,5 hodiny (od půl deváté do jedenácti), pak jdu chrnět. Potřebuji velký výkon během stmívání, v noci už mi nic zásadního nelétá, to radši chodím s čelovkou kolem stromů. Ideální by samozřejmě bylo svítit na výbojku, ale nejlehčí agregáty jsou desetikilové. :S Proti tomu lze můj akumulátor (0,9 kg) bez problémů přenášet v batohu a výkon zářivek je už asi jen cca o řád horší než výbojka.
05.jpg
Pro ty co svítí déle, je možno za využití přechodek zapojit slabší zářivky (2×15W), které pak úměrně svému výkonu vydrží o něco déle, případně lze svítit jen na jednu zářivku apod., a nebo lze měnič zapojit do auta, případně někde i do sítě.
06.jpg
No a pokud jede člověk někam dál, kde zrovna nebude možnost využít nabíječku, je tu stále varianta jedné či dvou UV katodových trubiček, které nepotřebují měnič (který ničí až 55% energie akumulátoru na teplo) a vydrží proto přes invertor (z 12V na 600V, ta malá černá krabička) svítit mnohem a mnohem déle, v řádu hodin.
07.jpg
Ještě doplním speciální nabíječku na LiFePo4 akumulátory a je to. Mimochodem, akumulátor kapacity 22Ah se nabíjí 6 cykly do 100% cca 4-5 hodin, takže zapomeňte na reklamy rychlého dobití v řádu minut. Akumulátor ale lze používat už po 2 cyklech (to se nabil na 90%), což je cca za 2-3 hodiny
08.jpg
Do budoucna ještě musím otravovat nějakého elektrikáře, aby mi do sestavy za akumulátor doplnil pojistku úplného vybití baterie, protože baterii LiFePo4 nesmíte vybít do mrtě, pak už by nešla znovu nabít.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Na terénní svícení dobrý. Jinak vetsina měničů má zabudovanou kontrolu proti úplnému vybití baterky. Při poklesu napětí pod urcitou mez upozorní pípnutím.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Tomas »

Nádhera :yes
Dík moc za tak názornou ukázku techniky na svícení. V poslední době přemýšlím nad změnou světla. Používám klasické BLBky 8W na 12V akumulátoru. Jak dlouho by fungovala tato tvá sestava (výbojky) na klasickém (viz. příloha)12V akumulátoru? Jestli teda vůbec (pardon na elektriku su úplně pitomý:oops:
Většinou svítím poblíž auta (cca do jednoho km) a v Tranďáku vozím několik akumulátorů (mám jich spousty s práce...záložní zdroje s protipožárních vrat a jako nové) tož bych neměl problém vybitý akumulátor hned vyměnit za čerstvý.
Taky bych si rád konečně pořídil UV lampu na balkon a prubnul co léce v centru Uh. Hradiště jako to dělají jiní v jiných městech. To mě docela láká. Jakou techniku používáte balkónoví svítiči?
Přílohy
Bat..jpg
UV.jpg
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Jestli to dobře vidím, používáš klasický olověný akumulátor 7,2Ah. Jen tak narychlo jsem to propočítal a na těch mých 2×25W (jsou to zářivky, ne výbojky!) by to svítilo necelých 40-45 minut u nového akumulátoru. Pokud to vozíš autem, tak by asi šlo vozit další baterie, ale jedna olověná (nebo gelovka) 7,2Ah váží cca 2,5 kg! To bych v batohu tahat fakt nechtěl. :shake :chuckle
Tomas píše: 11 čer 2018, 08:21 ...
Jakou techniku používáte balkónoví svítiči?
Jednoduše prodlužku zapnu přímo do sítě a jedu opět na 2×25W. Ale moje lodžie je v tomto poněkud handicapovaná, je totiž v paneláku uprostřed města nad kruhovým objezdem, navíc všude spousty konkurujícího pouličního osvětlení, takže toho tam létá jen poskrovnu... Takže si chci koupit ještě dvě rozdvojky a v případě napojení na síť zkusím 4×25W.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Pepa píše: 11 čer 2018, 08:13 Na terénní svícení dobrý. Jinak vetsina měničů má zabudovanou kontrolu proti úplnému vybití baterky. Při poklesu napětí pod urcitou mez upozorní pípnutím.
Měnič baterku prostě odpojí, ano. :nod
Ale při použití katodových trubiček tam žádná signalizace není a už jsem málem akumulátor jednou sejmul, protože ty trubičky jedou dlouho, člověk ztratí pozornost, nebo je někde s čelovkou daleko u stromů a ty trubičky vycucnou akumulátor skutečně až do mrtě. :S
Ano, přesně, plánoval jsem to jako mobilní terénní variantu, třeba do hor nebo do míst, kam se nedá dojet autem. Kilo v batohu se už unést dá.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“