Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Mimochodem, dnes jsem svítil kousek od hradiště Vraclav (tam co kníže Svatopluk nechal roku 1108 vyvraždit Vršovce).
Opět letecký den na Clambidae, ale bohužel nejspíš pohledově jen běžné druhy, musím kuchnout. A mraky všeho možného, bylo opravdu teplo. Jen je tu v okolí všude děsivé sucho...
200620211863_vz.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Ian »

Svítil jsem přes víkend na zahradě. UV zářivka spirála, do sítě. Sucho, písčité podloží, 23 - 25 stupňů Celsia, svítil jsem pátek, sobotu tak do 24:00 hod.
Potěšili: Aphodius lividus, nějaký malý Leiodid, Paratachys fulvicolis, Porotachys bisulcatus, Perigona nigriceps, Dyschirius chalceus, tesařík Axinopalpis gracilis, nějaký Microrhagus (Eucnemidae).
Spíše létali drobné věci, voďáci, pár lišajů, nosorožíci, zajímavé můrky, zajímavý střevlíci teprve začínají.....
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Pěkné, gratulace. :) A bylo to v Čechách, nebo na Moravě?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Ian »

Lužice u Hodonína.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Aha, tož proto ten Microrhagus. :) Takové zvířátko mi tady v Čechách ještě nedoletělo...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Ian »

Přizpůsobuji zahradu co nejvíce broukům. Cca 500 m2. Dva velké komposty 4 m3 ( nosorožíci, žahalky, drobotina, Perigony, Porotachysi).
Větve ze stromů nepálím, ale ponechávám na hromadě do úplného zetlení (červotoči, Rhopalopus macropus, clavipes).
Palivové dřevo topím až třetím, čtvrtým rokem (přerojení na čerstvější dříví).
Každý druhý rok zahrabu dvě až tři dubové polena v koutě zahrady (roháč, nosorožík, houbáci).
Trávu seču pásově na tři etapy, takže vždy mi jeden pás kvete, jeden dorůstá a jeden je nakrátko. Nosím si různé stepní osivo a rozsévám po ploše (celkem běžně mi do bazénu padají Maladery).
Stromy a keře mulčuju trávou, popřípadě štěpkou (houbáci, např. Scaphidium innmaculatum).
Navrtávám polínka pro včely, dvě až tři hromady kamenů pro ještěrky ( kolem 10-15 kusů).
Starý dutý ořech i přes nebezpečí, že mi zboří kus kůlny ponechávám rozkladu( Axinopalpis, P. aeruginosa, Brachygonus, Anesthetis).
+ další různé - zakopávám kosti, hromadím a ukládám zbytky trusu a krmiva od papoušků a slepic (pozdější prosevy).
No a potom prostě svítím.....
Prostě, je furt co vymýšlet, hlavně v době covidu.....
Zatím můj největší špekózní přílet - Ochodaeus chrysomeloides..... 8) na počítačovou UV zářivku.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1007
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Hali+ píše: 22 čer 2021, 06:51 Aha, tož proto ten Microrhagus. :) Takové zvířátko mi tady v Čechách ještě nedoletělo...
Oni totiz moc na svetlo neletaji, spis nahodne, ale ziji ve vychodnich Cechach vcelku normalne na rade mist.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
marion
Příspěvky: 4692
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

a to je problém svícení v okolí baráku, závidím Ianovi jeho místo, ale teď mi litají docela červotoči-více druhů ale jednotlivě a přijde mi, že to závisí na tom, jaké dřevo si o víkendu uložil soused pod přístřešek, za takové stabilní letce stále považuji brouky z mokřadů a vody, kd eje to logické, protože mohou vyschnout, jinak je to jen nejbližší okolí.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

kormik píše: 22 čer 2021, 12:05 Oni totiz moc na svetlo neletaji, spis nahodne, ale ziji ve vychodnich Cechach vcelku normalne na rade mist.
Věřím Honzo, občas nějakého toho šuntovního Eucnemida i náhodně najdu, ale jinak jsem na ně levej. :chuckle Několik jsem jich viděl i za letu, ale jen ve dne. Někdy mi budeš muset ukázat jak na ně. :mrk Pěkných míst hned za barákem mám dost a dost, je vcelku jasné, že tam i budou, ale neumím je vyštrachat.
O to víc by byl zajímavý ten Ianův nález. Podle mých zkušeností bych předpokládal, že přiletěl na plátno asi ještě před úplným soumrakem.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Hadesia
Příspěvky: 135
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hadesia »

V sobotu pri Budči na top lokalite (samozrejme nie v rezervácii ale porast obdobnej kvality) teda bieda, očakával by som podstatne väčší prílet aj druhové spektrum (ani jeden Elaterid, z Melandridov len pár Conopalpus, nič z Leiodidae, len pár Staphylinidov), hoci bolo teplo a dusno. Nejaké jednotlivosti typu Leioderes kollari, Acanthocinus reticulatus, Endophloeus markowichianus. Jedine čo bolo interesantnejšie bol prílet pár desiatok Camptorhinus statua ktoré boli rozhodne najhojnejším "okometricky determinovateľným" druhom... Až ma mrzelo že Curculionidy ma nezaujímajú. Boh vie či to nelieta kvôli suchu alebo je to už globálne vymieranie :D , tento rok je nejako na prd.
Uživatelský avatar
Matěj Čermák
Příspěvky: 437
Registrován: 02 kvě 2010, 08:30
Bydliště: Praha, Bohnice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Matěj Čermák »

Tak já bych si takové rojení Camptorhinuse nechal libit.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tanhle týden to vypadá nejlépe na dnešek. :) Částečně by to asi šlo i ve ČT, ale to už prý má večer pršet, cca od devíti...
mVM.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Nějak se mi ta předpověď na ÚT nepozdává. :shake Že by najednou (!) bylo ještě o půlnoci 24°C? Z ničeho nic po tolika dnech kdy je večer kosa? No nevím, hezké by to bylo, ale nepravděpodobné. Asi tam mají meteorologové nějakou chybku. A ještě před nějakou přeháňkou po ránu? To už by asi bylo moc náhod najednou.
VM.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4692
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Nejsem si jist, ale pokud nemají stejný chybný zdroj tak by to mělo platit. Srovnal jsem to s norskou předpovědí na yr.no - 13.07. 23.00 22 st, pak pokles k 20 st do 05.00 a od 06.00 21 st - tropická noc a v 06.00 přeháňka.

Ono totiž u nás tedy v širých rovinách slezského Pruska moc předpovědi, zvláště mluvené z centra, neplatí. např.
-povodně u nás - " na celém území republiky polojasno, teplo" a u nás chčije a chčije
-povodně v Praze - "na celém území republiky vydatné deště" a u nás azuro totale
-"na severovýchodě republiky vydatné srážky nejvíce v okolí Hradce Králové" - pominuli , že u nás azuro, pak stojí za diskusi, co je myšleno severovýchodem republiky, je to jednoznačně část moravskoslezského kraje - pokud myslím stejnou republiku
bozapetr
Příspěvky: 1393
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

pocasi na vic jak 24 hod dopredu je vzdy 50/50 ... tohle nas ucili na astronomickem krouzku a jestli si nekdo pamatujete, jak bylo o pul devate v radiu to petiminutove vysilani cisel, tak to jsme si zapisovali a kreslili do grafu a tak si delali predpoved sami i s vyskou mraku a oblacnosti ... abys mohl presneji si urcit pocasi hali+ pro dane misto bylo by idealni se spojit s nejblizsi meteostanici nebo letistem. ti sleduji pocasi prakticky na presnost hodiny ....
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

To máš samozřejmě pravdu Marione, v TV obvykle republika končí Hradcem Králové a když je potřeba přidat něco z orientu, tak si vzpomenou, že ve východních Čechách jsou ještě Pardubice. :chuckle Pohledem Pražáka: "Dál na východ je Brno, myslím že i Ostrava... a teď nevím, je Mongolsko ještě u nás...?" :S
Ale mě zaujala ta večerní teplota. Ano, i v Čechách byla vedra, i když v posledních dnech to hodně spadlo. Ale když se podíváš na křivky teploty v minulých dnech (v mém případě ve Vysokém Mýtě), tak teploty za soumraku nepřekročily už dlouho 23-24°C a o půlnoci obvykle bylo jen 16-19°C. A teď najednou, z ničeho nic, ze dne na den vyskočí soumračná teplota na 26°C a o půlnoci má být ještě 24°C(?!?!). A následující dny zase zpátky průměr, kde nic tu nic... Myslíte někdo, že by to náhlé zvýšení teploty v modelech mohla způsobovat ta následná ranní přeháňka?? Jako že by před sebou tlačila nějakou teplou vlnu a její oblačnost zároveň bránila vychladnutí země?

Jinak Petře, pokud si všimneš toho grafu co sem dávám, tak je to předpověď právě Vysokomýtského letiště (=LKVM). :nod
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1393
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

parada ... ja se dival, ze v mejte letiste je... ale ty obrazky jsem nerozkodoval ze az tak to mas vychytane 😉 ... k tem rozdilum je treba si neco vice precist o tom, jak se pocasi utvari a jak vznikaji ktere jevy ( tim nemyslim tebe, hali+, ty to mas jiste uz nactene 👍 ) . nas to kdysi ucili, ale vic me zajimala mlada astronomka nez postarsi meteorolozka 😊😇 , tak jsem hodne zapomnel a mel bych si to asi ozivit. protoze ta prehanka a pokles teploty je uz vysledkem nejakeho jevu/deje termiky.... no, mam zase co cist 😉
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Ale kdeže, já jsem v tomto jen samouk, nás tyhle věci vůbec neučili. Tak jen to co jsem si kde našel...
Jj, to letiště ve VM používám proto, že ho mám 2 km od baráku, takže mi vlastně dělají předpověď přímo pro mou zahradu... :chuckle
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož jsem to prubnul a jel jsem se podívat na pramennou oblast Hrušová. Tentokrát jsem zvolil UV zářivky, 8 + 25W. Bohužel podmáčené louky totálně vyschlé, voda byla jen v řece Loučné, v potocích a v tom velikém helokrénu (myslím že jeden z největších v ČR).
Začínal jsem při 24°C, ze začátku vítr, uklidnilo se to až za tmy. Kolem jedenácté začalo být vidět na obzoru bouřku, co proletěla středními Čechami (https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ce ... y-40366127) a o půl dvanácté klesla teplota na 20°C a zapíchl jsem to.
Přílet ušel, i když většinou šlo o voďáky po kterých jsem nešel (v desítkách byl třeba Enochrus melanocephalus), ale miliony komárů, skoro to nešlo vydržet. Musel jsem si dát vatu do uší, protože ty bestie lezly všude, bylo jich fakt moc... :chuckle
90% náletu bych tipoval klešťanky +Heterocerové +drabčíci +voďáci +chrostíci a +jepice. Zbytek droboť, ze soumraku snad i nějací Clambidae (nakonec se ukázalo že nebyli), ale ještě jsem se do pilin nedíval, jdu chrnět.
Níže zmenšenina fotky ze starého mobilu, jen pro představu.
130720211877_z.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4492
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Vypadá to, že by to třebas mohlo zítra večer zase vyjít...
VM.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“