Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
MichalK
Příspěvky: 121
Registrován: 02 kvě 2010, 16:28
Bydliště: Kutná Hora

Lov na světlo

Příspěvek od MichalK »

Poradí prosím někdo jakou výbavu v přijatelné ceně (do 10 tisíc) koupit na noční lovy brouků? Díky moc.
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Lov na světlo

Příspěvek od albert001 »

Zajdi si do Hornbachu a kup si velký plastový trychtýř. Pořiď si taky dvě plastové průhledné desky. Pak si pořiď montážní lampu (normální se zářivkou nebo UV) a olověný dvanáctivoltový akumulátor. Pak to sestav - do plastových desek udělej zářezy a zaraž je dohromady do kříže, to postav do trychtýře a trychtýř postav do kyblíku. Pověš na to montážní lampu. Pořizovací cena asi tak 1300 korun a nemusíš u toho být. Do kýble dáš skleničku s chloroformem, hmyz se do toho nachytá, nemůže vylézt a ještě se omámí. Ráno k tomu dorazíš, vše vybereš a co nechceš, to vyhodíš, je to jen omámené a oživne (pokud jsi tam ale chloroformu nedal moc, chce to cvik). Vypadá to takhle, tohle je lapač jednoho mého známého lepidopterologa, ale já jsem si pořídil totéž a nemohu si to vynachválit, každopádně nemám foto toho mého v přírodě:
Přílohy
DSCN7298.JPG
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Přijde na to, co chceš vlastně chytit -
cca dvoukilometrové vlákno o světlech bylo na minulým fóru....
Každá skupina brouků je lákána jiným spektrem, a to se mění v různých časech, v závislosti na úplňku, vlhkosti, teplotě atd
Někdy ani dva příbuzné druhy z jednoho rodu nelítají stejně na stejné světlo...
Někteří brouci potřebují světelný zdroj jako lákadlo, jiní potřebují osvětlit prostor kudy létají specifickým spektrem, aniž by byli vlastním zdrojem světla lákáni...
Je to složitější...
Brouci: předvečerní - "ionizátoři", soumrační, noční, pouze popůlnoční, a celonoční srágory atd....

http://www.acmaeodera.cz/acmaeodera/30-LIGHT-TRAPS

neexistuje žádné univerzální světlo - křemík, zelené, bílé světlo, ani UV, ani BLB nefungují 100% vždy...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
MichalK
Příspěvky: 121
Registrován: 02 kvě 2010, 16:28
Bydliště: Kutná Hora

Re: Lov na světlo

Příspěvek od MichalK »

Díky za rady. Využití by bylo na Odonteus armiger, Aphodius sp., Trox sp. Nikdy jsem na světlo nechytal, tak ani pořádně nevím co bych mohl z listorohých brouků v Čechách ještě očekávat.
Cmelik
Příspěvky: 396
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cmelik »

Protože "kýblík" používám na motýly několik let, možná se hodí můj malinký vylepšovák. Aby ten nárazový plastový kříž (vyrobený z plexisklových obdélníků pro modeláře a kutily, koupeno v OBI) byl pevněji spojen s kýblíkem a aby ten celý, trochu nestabilní lapač nepřevrátil případný silnější vítr, mám nahoře v rozích v plastových deskách provrtanou dírku (celkem tedy čtyři, v každém rohu jednu), do toho zaháknu takovou tu gumu, která se používá na upevnění věcí v autě a na jeho střeše, a druhý konec se zahákne za podvinutý okraj kýblíku. Proti dešti a velké rose (pro lov brouků asi zbytečné, těm voda nevadí, pro motýly naprosto nezbytné) pak na plastový kříž položím velikánský plastový "podšálek" pod květináče (průměr asi 40 cm) a opět ho gumami přichytím k rantlu kýblíku (chytal jsem, když přišla bouřka s průtrží mračen a zároveň vichřicí, a v kýblu nebyla ani kapka vody). My motýláři samozřejmě nádobku s chloroformem přiklopíme kuchyňským cedníkem, aby motýli nepadali přímo do chloroformu (pak by se mohli vyhodit). A když čekám jo větší vítr (spíš když to vypadá na bouřku), kýblík zakopu tak na dvacet cm do země. Tím ho dokonale stabilizuji. Jo, a kdybys nemohl sehnat dostatečně velký trychtýř (já ho svého času zaboha sehnat nemohl), dá se snadno vyrobit z takových těch giga pet lahví, co se z nich chlastá voda v podnicích: prostě se uřízne ten zúžený vršek a skvělý trychtýř je na světě.
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Libor Dvořák »

Prosím všechny, kdo chytají na světlo, jestli by nebyli tak hodní a neshromažďovali takto nalétlé páteříčky. Často přiletí druhy, které se jinak špatně chytají, např. Rhagonycha translucida. Díky všem, kteří se rozhodnout udělat mi radost :-)
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
burysek

Re: Lov na světlo

Příspěvek od burysek »

albert001 píše:....Vypadá to takhle, tohle je lapač jednoho mého známého lepidopterologa, ale já jsem si pořídil totéž a nemohu si to vynachválit, každopádně nemám foto toho mého v přírodě
Podle fota a příspěvku usuzuji, že celé toto zařízení se nechá volně v přírodě.
...hmm to pak může člověk taky ráno přijít a kyblík s lampou nikde (pokud to nemáš umístěné na své zahradě). A co akumulátor, ten vydrží celou noc ?
Cmelik
Příspěvky: 396
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cmelik »

Jo, je-li akumulátor (12 V) plně nabitý, vydrží naprosto v pohodě (podle testů vydrží svítit až 18 hodin). To, že ti to někdo ukradně (jak znám Čechy, tak to alespoň rozbije, protože národní opičí mentalita je: co neznám, to je třeba zničit), vždycky hrozí. Musíš si vybrat správné místo, na okraj frekventované cesty bych to nedával. Výhodou modrého (tzv. černého) světla je, že není moc vidět (s normálním světlem je to horší). Kýblík zásadně zelený, žlutý s červenými srdíčky nedoporučuji, trychtýř také, prostě zbarvení nenápadné. A já k zabezpečení ještě přidávám to, že vybírat kýbl chodím hned po rozednění. Je to, zvláště o dovolené, pakárna, ale riziko, že o akumulátor přijdu, tím podstatně snižuji.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Poslední brouci (Oedemeridae atd) lítaj za teplých nocí od půl jedné do dvou maximálně...- pokud nelovíte jinde než v ČR,SR.
Nemá smysl nechat svítit gelovku až do rána....
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Souhlas, vyjímečně zhasínám později, než okolo jedné. Potom se na plátně plácají jen můry.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

A co jižní Evropa (Balkán) - do kdy má význam svítit. Je to stejné, jako u nás?
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Lukáš D »

MichalK: Řešil jsem teď úplně stejný problém.Po měsíci prolézání internetu a porovnávání všech akumulátorů a zářivek,jsem si nakonec včera objednal tohle :whew .Snad se to osvědčí.Pořizovací cena na můj vkus vyšší,ale do těch 10 tis. se bohatě vejdeš :) .

+ Zářivku - LT 18W T8/073 BLB NARVA
Přílohy
Gelová baterie - YUASA MF 12V/11Ah YTZ12S
Gelová baterie - YUASA MF 12V/11Ah YTZ12S
Nabíječka - ASTIP - MAC 812 profi
Nabíječka - ASTIP - MAC 812 profi
Montážní lampa -  <br />PROFI 18W/230V Zářivkové přenosky
Montážní lampa -
PROFI 18W/230V Zářivkové přenosky
PROFI_18W__230V.jpg (8.16 KiB) Zobrazeno 57084 x
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Lov na světlo

Příspěvek od OndraK »

Komplet kýbl se vším všudy se dá sehnat (resp. poskládat z různých komponentů) za cca 1500,- až 2000,- takže jestli chceš do toho vrazit 10 tis., tak si zakýbluješ celou zahradu a budeš to mít pořádně prosbírané :mrk
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Lukáš D píše:MichalK: Řešil jsem teď úplně stejný problém.Po měsíci prolézání internetu a porovnávání všech akumulátorů a zářivek,jsem si nakonec včera objednal tohle :whew .Snad se to osvědčí.Pořizovací cena na můj vkus vyšší,ale do těch 10 tis. se bohatě vejdeš :) .

+ Zářivku - LT 18W T8/073 BLB NARVA
Ještě ti tam chybí převodník z 12 na 230 V, takže počítej, že ti baterka vydrží tak max. na 3 hod. svícení, tedy ten čas je od oka nechce si mi to počítat.
:mrk
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Lov na světlo

Příspěvek od OndraK »

Když používám montážní lampu (kde vyměním zářivku za aktinickou nebo BLB), tak mi to v pohodě při obdobné sestavě jakou má Lukáš D vydrží svítit oněch 18 hodin.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

jistě, pokud máš 12V mont. lampu, tak ten akumulátor 12V-11Ah vydtřel při 18W zářivce vydržel svítit přes 14 hodin. Ale jelikož je lampa na 230 V je potřeba použít ještě převodník 12V DC na 230V AC a to pak je trcohu vyší spotřeba.. i když je v lampě zase tlumivka. Vydrží to tedy déle než ty 3 hodiny, ale na dva dny nočního svícení bez nabíjení by to určitě nevydrželo. Proto buď mont. lampu na 12V nebo centrálu a to si tam pak můžu dát třeba UV výbojku na 400V.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Lukáš D »

Jenže problém je v tom,že pro 18 W zářivky se montážní lampy na 12 V vůbec nedělaj (teda přesněji řečeno - nenašel jsem je).Všechno jede na 230 V.Takže mám 2 možnosti : 1) koupit ten převodník 12V DC na 230V AC nebo 2) Používat pouze zařivky kolem 8 W a k těm se už dají běžně sehnat 12 V montážní lampy :sweat .Mě těch 8 W přišlo strašně málo :sad .Prosím tě,jak dlouho by to vydrželo svítit s tím převodníkem (aspoň orientačně)?
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Jasně.. výpočet je dost složitý, protože v lampě je zase tlumivka co snižuje napětí a odběr proudu... počítám dle srovnání tak kolem 4 hodin, ale je to třeba vyzkoušet. ostatně tyto baretie se přes převodník taky používají jako záložní zdroj oběhových čerpadel třeba u kotlů, tak něco to vydrží, tam je odběr dokonce větší. Dalším řešením je použít 2 mont. lampy s 8W trubicí což je asi na stejné svítivosti. Já do loňska používal 8W trubici a šlo to. Od letoška ale jedu na elektrocentrálu a něco takového http://www.sramus.cz/podskupina/461-uv-lampy?shoptyp=0 . jen ještě nevím jaké to bude na moje oči :D
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Lukáš D »

Tak jsem se rozhodl pro ty dvě 8 W zářivky,zrušil objednávku na 230 V montážní lampu a jdu do dvou 12 V :mrk .Obě lampy budou osazeny UV trubicemi BLB 8 Philips.16 W už snad něco přiláká :muscle .Chystáme se v červenci do tropů,tak věřím,že v místech s minimálním "světelným znečištěním" (což je v tropech snad všude),bude tahle sestava efektivní :rock .
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Acmaeodera »

Lukáši, - co je to UV trubice BLB ?
Mluvíš o dvou různých spektrech, a o zářivkách s jiným plynem a hlavně jiným krystalickým nátěrem na vnitřní stěně trubic....
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“