Nájemníci u krtků

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Libor Dvořák »

Leptinus se dá najít v srsti harbošů. Když se dělá někde klasický odchyt hlodavců do sklapovaček a nějaký blázen (třeba já :-) ) parazituje "česáním" srsti, dá se najít. Dostal jsem tak své kousky...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od OndraK »

Raději by se tu mělo psát Leptinus sp. Ve střední Evropě žijí i další druhy, a i když od nás uváděny nejsou, nic to neznamená. Samce je nutno kuchat, samice jsou k ničemu.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od míra z. »

Je už Ondro nějaký nález nového druhu od nás znám?
V Katalogu palearkt. jsem našel pro stř. Evropu už jen illyricus.

genus Leptinus P. W. J. Miiller, 1817: 266 type species Leptinus testaceus P. W. J. Muller, ]817
caucasicus Motschoulsky, 1840a: 176 E: AB GO A: TR
illyricus Besuchet, 1980b: 136 E: AU SL SZ
pyrenaeus Besuchet, 1980b: 139 E: FR (Hautes-Pyrenees) SP (Cantabria)
seriatus Dodero, 1916: 347 E: IT SZ
testaceus P. W. J. Muller, 18] 7: 268 E: AU BE BH BY CR CZ DE FR GB GE GO HU IR IT NL NR PL RO SK;
SL SP SV SZ TR YU UK A: IN TR
vaulogeri Jeannel, 1922e: 587 E: SP N: AG MO
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od OndraK »

Míro, zatím o ničem nevím. Jenže, jsou to skrytě žijící zvířata a navíc kdo to kuchá a pořádně určuje? U takových zvířat bych se nedivil ničemu.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Radim »

Opět odkaz na šikové stránky: http://coleo-net.de/coleo/texte/leptinus.htm
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od OndraK »

Mám pocit, že byl ze střední Evropy nedávno popsán ještě jeden druh, ale možná si to jen s něčím pletu :think
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Adam »

Taky jsem na podzim jednoho lapil - vyprosíván z hromady zaplesnivělých a listím zavátých větví s myším hnízdem uprostřed, suťový les, Březová - Oleško, kousek od Vraného nad Vltavou. Asi ho najdu a kuchnu :devil Takováhle droboť mě baví. Tolik brouků známých jen z jediného kusu nebo pár jedinců a tolik lidí přitom sbírá Caraby (to jsem si nemohl odpustit :chuckle )
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Acmaeodera »

Vlákno jest sice krtčí, nicméně přidávám zajímavou práci o blechách v norách Suslíků v SR...
A ještě něco o bleše Hystrichopsylla talpae (strana 85):
Přílohy
FFS-08-08-Cyprich-et-al-2003.pdf
Folia faunistica Slovaca,2003 - 8: 47-51
(279.61 KiB) Staženo 857 x
F.Němec,2006 - Příspěvek k poznání biologie druhu Hystrichopsylla talpae.pdf
F.Němec,2006 - Příspěvek k poznání biologie druhu Hystrichopsylla talpae
(5.06 MiB) Staženo 658 x
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Nebria »

Jedna krásná fotečka.
Leptinus testaceus
Leptinus testaceus
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
tomak

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od tomak »

Mimochodem, dělá někdo v Česku blechy? Při vyškrabování různých hnízd jich získávám spousty. Jinak blechy jsou strašně zajímavé potvory. Kdybych měl čas, tak se do nich pustím, aspoň do těch hnízdních, třeba by se ze mě stal na stará kolena Rotschild :D
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Nebria »

U blech je problém že se všechno dělá jako mikroskopický preparát :whew A kde sehnat klíče a srovnávací matroš? :)
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
tomak

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od tomak »

Nebria píše:U blech je problém že se všechno dělá jako mikroskopický preparát
Mikropreparaty nejsou problem, stirky taky delam pod sklo. Literatura by taky byla - u nas Rosicky, Daniel, Novy, Samsinak, v Polsku Skuratowicz, v Madarsku Szabó. Srovnavaci sbirky jsou dostupne skoro vsude, u nas napr. Parasitologicky ustav AV v Budejovicich (Bukva, Dusbabek). Sehnatelna je i bible vsech blecharu An illustrated catalogue of the Rothschild collection of fleas (Siphonaptera) in the British Museum With keys and short descriptions for the identification of families, genera, species, and subspecies. By G.H.E. Hopkins & Miriam Rothschild - posledni revize 2008
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Libor Dvořák »

Před pár lety zemřel jeden z největších expertů na blechy v Evropě: František Němec. Působil v Západočeském muzeu v Plzni, kde zůstala literatura a sbírky. Zájemce si může na stránkách muzea najít Ivanu Hradskou (entomolog, dělá pavouky) nebo Ivo Těťála (preparátor bezobratlých, dělá střevlíky), kteří určitě poradí a pomohou, neb s Františkem pracovali...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
tomak

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od tomak »

Uz z tech infuzi blbnu. Omlouvam se, na Frantu Nemce jsem uplne zapomel. Franto tam nahore, promin.
Renda

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Renda »

tomak píše:Mimochodem, dělá někdo v Česku blechy? Při vyškrabování různých hnízd jich získávám spousty. Jinak blechy jsou strašně zajímavé potvory. Kdybych měl čas, tak se do nich pustím, aspoň do těch hnízdních, třeba by se ze mě stal na stará kolena Rotschild :D
co třeba Jirka Preisler ..to je bourák :muscle
tomak

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od tomak »

Renda píše:co třeba Jirka Preisler ..to je bourák :muscle
Za posledni rok jsem nesebral diky zdravotnim problemum prakticky ani nohu. Fakt uz nemam cas, kdyz se chci venovat mym oblibenym stirkum a broukum, tak uz fakt nic jineho. Ale rad budu pro nekoho sbirat. Blech taham domu docela dost.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Acmaeodera »

Přílohy
20110222231602_Pulce_grande_web.jpg
53_53742626dc12b3db7daf9810b8f69162.jpg
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od Radim »

Včera jsem opět zkusil najít krtčí hnízdo, opět bezúspěšně. Půda byla na povrchu sice měkká, ale cca 10 cm pod zemí byla ještě zmrzlá vrstva tvrdá jak beton...odrovnal jsem polní lopatku. Zkusil jsem tedy alespoň vylamovat chodby těsně pod povrchem a našel jsem alespoň jednu Cholevu. Ještě jsem ji pořádně neurčil, ale po prolítnutí klíče to vypadá na samici Ch. oblonga. Tak aspoň něco...
Přílohy
New-Out99999.jpg
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
anonymus

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od anonymus »

Krtčí hnízda Hradec Králové - Plachta (5861a) 10.3.2011 Medon castaneus (GRAVENHORST, 1802) - Eurytopní foleofil žijící ve hnízdech krtka na loukách, březích toků, ruderálech, atd. (v hnízdech několik dalších druhů Staphylinidae - Heterothops niger KRAATZ, 1868;Quedius (Microsaurus) longicornis KRAATZ, 1857;Quedius (Microsaurus) vexans EPPELSHEIN, 1881;Ilyobates benetti DONISTHORPE, 1914;Oxypoda s.str. longipes MULSANT, 1861............
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Nájemníci u krtků

Příspěvek od krep »

Osobně na krtčí hnízda používám krumpáč - do nory strčím klacek, abych viděl směr a pustím se s chutí do kopání. :muscle
Pokaždé sice hlavní hnízdo netrefím (občas potvory dělají stejně velkých a stejně "šikovně" umístěných několik), ale tu a tam nějaké potkám.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“