Lov v mraveništích

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Lov v mraveništích

Příspěvek od Renno »

Dušan napsal :
Zaujal ma "přístroj k lovu brouků v mraveništích". Má s takým niečím niekto nejaké skúsenosti ?
Přílohy
Váca002.pdf
(71.61 KiB) Staženo 1228 x
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Nebria »

Mravenčí breberky jsem chytal často a rád, ale vždy za pomoci normálních potřeb - lopatka, prosívadlo a dobré oči. Úspěchy byly dostačující, velmi často i vzácné druhy. Pokud jsem věděl že lokalitu navštívím tak do měsíce znovu snosil jsem k mraveništi listí, halouzky, kamínky a suchou trávu, vše zatížil kamenem a pak když jsem přišel znovu byl lov o 100% lepší. Tyto lovy byly úspěšné hlavně u Lasius brunneus na pselaphidy v oblasti Břeclavi.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Damiel
Příspěvky: 36
Registrován: 30 dub 2010, 08:16
Bydliště: Praha- Horní Měcholupy

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Damiel »

Jako bych opět četl Obenbergera a jeho kapitolky o broucích :inlove
Col.:Lathridiidae, Zopheridae,Cryptophagidae atp.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od míra z. »

Pro milovníky mrněk je mraveniště prostě jedno z vhodných míst, kde zkoušet štěstí. Podobný přístroj, co je ve článečku ,se sice asi nepoužívá, ale v dobách, kdy byli myrmekofilové v módě se určitě zkoušelo všechno možné. Když si občas pročítám staré články od Roubala a spol., tak si uvědomuji, jací to tehdy byli machři a s jakým nadšením obráželi vhodné lokality. Bohužel, mnoho klasických "myrmekofilních" lokalit zavál čas, ale o to více dnes potěší nález nějaké zajímavé lokality.
A to nemluvím o drabčících, pro kolegy, kteří se jim věnují, jsou mraveniště určitě věčně zeleným tématem.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Nebria »

Damiel píše:Jako bych opět četl Obenbergera a jeho kapitolky o broucích :inlove
:D :D Čtu od svých 8 let pravidelně, asi tak jednou za rok. :nerd
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Adam »

Nebria píše:Mravenčí breberky jsem chytal často a rád, ale vždy za pomoci normálních potřeb - lopatka, prosívadlo a dobré oči. Úspěchy byly dostačující, velmi často i vzácné druhy. Pokud jsem věděl že lokalitu navštívím tak do měsíce znovu snosil jsem k mraveništi listí, halouzky, kamínky a suchou trávu, vše zatížil kamenem a pak když jsem přišel znovu byl lov o 100% lepší. Tyto lovy byly úspěšné hlavně u Lasius brunneus na pselaphidy v oblasti Břeclavi.
To jsi dělal tak, že jsi vhodný strom obložil dokola vším, co bylo okolo? Co vypadávalo?

U L. brunneus a stavění pastiček/hradů pro jejich myrmekofily jsem nikdy moc velké úspěchy neměl. Tam se ti brouci zdržují nejčastěji pod kůrou nebo v povrchových chodbičkách. U L. fuliginosus jsou zase naopak rozlezlí po okolí hnízda, takže když jsem kolem dutiny s hnízdem nahrnul listí, trávu a větvičky, něco se do toho nastěhovalo (viz ten Obenberger).
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Nebria »

Determinaci neuvádím, bohužel nemám na to klíče, ale pár foto řekne víc i když jsou nekvalitní. :drunk Kdo bude přesně vědět druhy uvítám určení, ve sbírce už to pár let leží bez kvalitní determinace, o mnoha dalších nemluvě :cry . Pro případného zájemce by se nějaký kousek našel.
Lovil jsem vždy v dutých dubech a tam tyto pasti fungují dokonale.
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
Pro zajimavost jeden kousek z loňského Bulharska. Kdo četl citovanou knihu, jistě pozná. :cool
IMG_5218.jpg
Hodně dobrou knihou je od Obenbergera Ze života mravenců a všekazů.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od míra z. »

Jestli dobře lovím z paměti - Amorphocephalus coronatus?
Dostal jsem je od kamaráda, a také se mi hned vybavila Obenbergerova knížka.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Damiel
Příspěvky: 36
Registrován: 30 dub 2010, 08:16
Bydliště: Praha- Horní Měcholupy

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Damiel »

Ty Pselaphouši a Scyd. to bude něco pro Adama.Jinak ten poslední, že by Amorphocephalus coronatus?
Col.:Lathridiidae, Zopheridae,Cryptophagidae atp.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Adam »

Takže ta determinace:

1) Batrisus formicarius
2) Scydmaenus hellwigi
3) Batrisodes sp. (pod binokl a i tak je to někdy lahůdka určovat...)
4) Brachygluta sp. (pokud na to vidím dobře) - není myrmekofilní
5) Scydmaenus godarti (teoreticky i foveola, jestli má hrubě tečkovanou hlavu - ale ten je zřejmě hodně vzácnej)
6) Trichonyx sulcicollis (teoreticky i Amauronyx maerkeli, chtělo by to vidět, ale je to hodně málo pravděpoodobné)

Tož tak. Kdyby něco přebývalo nebo jsi to potřeboval prohlídnout, tak přes léto se ještě chvilka najde. Od září do státnic v červnu na brouky pak ani nesáhnu.
anonymus

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od anonymus »

Koukám že než jsem dohledal autory k druhům Adam to sem dal ,je to tak jak napsal. :)

Tak aspoň pár obrázků Zyrasů
Naposledy upravil(a) anonymus dne 13 úno 2011, 22:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Nebria »

míra z. píše:Jestli dobře lovím z paměti - Amorphocephalus coronatus?
Dostal jsem je od kamaráda, a také se mi hned vybavila Obenbergerova knížka.
Jo měl by to být on, tedy pokud nebyl popsanej nějakej novej druh.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Nebria »

Adam píše:Takže ta determinace:

1) Batrisus formicarius
2) Scydmaenus hellwigi
3) Batrisodes sp. (pod binokl a i tak je to někdy lahůdka určovat...)
4) Brachygluta sp. (pokud na to vidím dobře) - není myrmekofilní
5) Scydmaenus godarti (teoreticky i foveola, jestli má hrubě tečkovanou hlavu - ale ten je zřejmě hodně vzácnej)
6) Trichonyx sulcicollis (teoreticky i Amauronyx maerkeli, chtělo by to vidět, ale je to hodně málo pravděpoodobné)

Tož tak. Kdyby něco přebývalo nebo jsi to potřeboval prohlídnout, tak přes léto se ještě chvilka najde. Od září do státnic v červnu na brouky pak ani nesáhnu.
Díky za předběžné určení, brouci jsou k determinaci přístupní naprosto kdykoliv, pokud děláš myrmekofily jako celek je toho povíc.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od míra z. »

Dávám jeden obr. z francouzského fóra, tam tyhle broučky (Brenthidky) probírali, a je tam pár super fotek.
amorphocephala_c6.jpg
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Nebria »

míra z. píše:Dávám jeden obr. z francouzského fóra, tam tyhle broučky (Brenthidky) probírali, a je tam pár super fotek.
amorphocephala_c6.jpg
Tak foto bych měl taky úžasný mít dobrej foťák, byl jsem u toho když vylezl z mraveniště a 5 mravenců se o něj staralo, mám celkem tři kusy, dva Turecko, jeden Bulharsko, všichni jsou chytaní při soumraku když vylezou z mraveniště.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
anonymus

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od anonymus »

Taky přidám jeden obrázek ze sbírky - kus je z Francie
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od krep »

míra z. píše:Jestli dobře lovím z paměti - Amorphocephalus coronatus?
Dostal jsem je od kamaráda, a také se mi hned vybavila Obenbergerova knížka.
jj skoroapion :rofl - někteří autoři řadí Apiony do čeledi Brenthidae :mrk
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Nebria »

Vůbec by nebylo na škodu zveřejnit jak nejlépe na Lomechusy a Lomechusoidese, zatím jsem na ně nějak neměl kliku :nech . Takže Honzo jak na ně? :wasntme
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od kormik »

Jelikož je krásné předajří, tak oživuji toto téma. Letošní moje první mravenčáci jsou zatím Dinarda hagensii - několik kusů pod nastraženými kameny v Hradci na stepce u Formica sanguinea a Claviger testaceus v blízkém okolí Hradce u Račic na terasových stepkách v drnovém mraveništi u Lasius umbratus. Počasí zatím moc nepřeje, většina druhů aktivuje spíše za neslunečného počasí a když je vlhko. A tady už dlouho nepršelo... :sad Jinak jsou schovaní uvnitř mraveniště.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“