Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Hali+ »

... a proto se zeptejte klidně manželek nebo přítelkyň. :mrk
Při lovu na UV se používá bílé plátno. A to se logicky časem ušpiní. Jenže když ho vyperete klasicky jako ostatní prádlo v pračce, tak na něm většina skvrn od hmyzu stejně zůstane. :S

A můj dotaz tedy zní: Čím by zkušené pradlenky ony skvrny odstranily...? Jak by to plátno vypraly a v čem, aby skvrny zmizely?

------------------------------------------------------
Hlavně mi sem nepište, že skvrny spolehlivě odstraní koncentrovaná HCl nebo H2SO4, to mi fakt moc nepomůže, byť je to samozřejmě pravda. :chuckle
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Ian »

Zkoušel jsi nějaký druh SAVA na praní nebo na bělení prádla? Například:
https://www.dm.cz/savo-perex-pripravek- ... 05028.html
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1812
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Libor Dvořák »

Nebo postaru nastrouhat mýdlo s jelenem...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Vindobon
Příspěvky: 1543
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Vindobon »

Hali+ píše: 14 črc 2021, 21:09Hlavně mi sem nepište, že skvrny spolehlivě odstraní koncentrovaná HCl nebo H2SO4, to mi fakt moc nepomůže, byť je to samozřejmě pravda.
H2SO4 skvrny odstraní, ovšem nežádoucím směrem — než se plátno rozpadne, tak úplně zčerná (H2SO4 vytáhne z polysacharidu vodu a zbyde uhlík). Tedy alespoň pokud je plátno vyrobené z přírodního rostlinného vlákna; předpokládám, že existují umělá vlákna, která kyselinu vydrží.

Peroxid vodíku H2O2 by myslím měl vybělet ledacos a plátno by se v něm snad rozpadnout nemuselo. Býval kdysi v lékárničkách, tuším tříprocentní. V drogerii (v Brně na Orlí) by snad mohli mít skladem i desetiprocentní, možná i třicetiprocentní (s třicetiprocentním bych ale už byl hodně opatrný).

Ale asi nejjednodušší bude zkusit nějaký běžně dostupný prostředek k bělení prádla, jak píše Ian. Taky je otázka, jak moc pár skvrn vadí, jak dlouho trvá, než na ploše plátna začnou převažovat a jak dokonale musí zmizet, nebo zda nestačí, když výrazně vyblednou.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Hali+ »

Díky moc, ten PEREX vyzkouším, vypadá nadějně. Zkoušel jsem sodu, ale výsledky nic moc...
No víte jak to je... Sezóna začne, člověk má čisté plátno, ale skvrny přibývají. Pak už začnou skvrny mást při lovení (člověk je stále - marně - snaží vysát do exhaustoru :chuckle ), až je jich jednoho dne na plátně prostě moc a vyperu to. Jenže během sezóny či dvou je na plátně už tolik skvrn, které vyprat nejdou, že někde ve slevě koupím nové prostěradlo... :mrk
Ale když o tom člověk přemýšlí, tak nejspíš jen neumím vyprat ty skvrny od hmyzu, co drží jak přibité, plátno by v podstatě mohlo být v pohodě kupu dalších let...
---------------------------------------------------
Mimochodem spojením H2SO4 s bavlněným plátnem by vznikla v podstatě střelná bavlna... :chuckle A pak že je entomologie neškodný koníček. :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od marion »

manželka používala STARÉ Savo s chlorem, bylo to takové, že když to náhodou káplo na barevnou látku, odbarvilo ji to a byl tam bílý flek, u toho nového se ale chlubí, že je bez chloru, tak nevím
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1812
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Libor Dvořák »

Hali, probíral jsem to se ženou, ta schválila názor se sodou, savem i můj s nastrouhaným mýdlem s jelenem, prý máš zkusit vše, ale v bílé prostěradlo prý moc doufat nemáš...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Vindobon
Příspěvky: 1543
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Vindobon »

Hali+ píše: 15 črc 2021, 14:06Mimochodem spojením H2SO4 s bavlněným plátnem by vznikla v podstatě střelná bavlna...
Na něco takového by myslím byla vhodnější HNO3.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od marion »

já používám bílou látku vzhledu "dederonu" nyní nabízejí toto
https://www.prima-obchod.cz/produkt/671 ... e-dederonu

nevím jestli to je stejné, ale princip je, že je to poloprůhledné, řídce pletené-viz foto a mám z toho postavený stan-foto, takže svítím "uvnitř", ze stejného materiálu mám i ušitou plachtu T tvaru. Je to lehké, moc to nesákne vodu, rychle to uschne a myslím, že se na tom ani nedrží moc špína-ale zatím jsem nepral. Možná lepší než "přírodnější" materiály. Ty nepíšeš z čeho máš plachtu, to asi bud důležité vědět a použít příslušné bělidlo.
Přílohy
i.JPG
svetlo2.JPG
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Hali+ »

Jé, kdo Ti Marione šil ten tubus? :nod To je pěkné, to chci také vyzkoušet! :mrk
Vevnitř to má nějakou kostru? Je to těžké na nošení?
Podobný typ používá i Robin Kundrata:
Kundrata_2012-Metody sběru hmyzu.pdf
(1.39 MiB) Staženo 277 x
Vindobon píše: 16 črc 2021, 08:39 Na něco takového by myslím byla vhodnější HNO3.
Ano, ono se to nějak míchá v nějakém poměru, ale už jsem chemii za ta léta od výšky notně pozapomněl... :chuckle
Ale zůstaňme u mého problému... :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od marion »

přišel s tím kolega od motylkářů, protože se dá lépe sbírat na plátně

podrobněji viz e-mail
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Cassida »

Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Dotaz pro ženy (které sem ale asi moc nechodí...)

Příspěvek od Hali+ »

Koukám, že praní je úplná věda... Díky. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“