Sekyra

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Sekyra

Příspěvek od hong »

posílám foto mé výzbroje, fiskarsku vpravo používám už skoro dvacet let, výborná práce, jen už dost zbroušená. Tak si pomalu zvykám na její mladší sestru vlevo a Ježíšek mi přinesl ještě funglovku Bahco uprostřed. V podstatě totéž, jen výrobce švédská firma, snad lepší do ruky, ale ještě jsem s ní nepracoval, teprve puchýře na dlaních rozhodnou...;o)))
Přílohy
tomahawky.jpg
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

hong píše: 08 úno 2019, 15:26 posílám foto mé výzbroje, fiskarsku vpravo používám už skoro dvacet let, výborná práce, jen už dost zbroušená. Tak si pomalu zvykám na její mladší sestru vlevo a Ježíšek mi přinesl ještě funglovku Bahco uprostřed. V podstatě totéž, jen výrobce švédská firma, snad lepší do ruky, ale ještě jsem s ní nepracoval, teprve puchýře na dlaních rozhodnou...;o)))
Díky, máš pěkný ponožky :)
Štěpán
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Sekyra

Příspěvek od Vindobon »

Taky mám nejraději Fiskarsky, ale nelezu s nimi do země a pokud možno se snažím, aby mi sekerka neulítla na kámen (někdy ulítne, to pak je holt potřeba zas nabrousit).

V poslední době jsem byl na třech expedicích zaměřených hlavně na dřevo s krasci a žel jsem se musel seznámit s jednou okolností, která mi momentálně dává docela zabrat: Vibrace pilky a údery sekerkou mi zřejmě poškodily cévy, ruce mi usínají, mravenčí, brní. V noci se budím bolestí a nevím co s rukama, pomůže jen nahodit krevní oběh tělesnou aktivitou, pak ruce jen občas trochu brní, ale nebolí. Z této souvislosti s krevním oběhem usuzuji na poškození cév: zjevně jen při vyšším pulsu a tlaku se ruce dostatečně prokrví — dokáže některý ze zdejších doktorů takto na dálku potvrdit plausibilitu téhle úvahy?

Domnívám se, ze údery sekerky se na stavu rukou podepíšou tím víc, čím je kratší topůrko a čím blíž ke kovu topůrko držíme. Já teď tři týdny na Krétě (předevčírem jsem se vrátil) hodně chodil se sekerkou na krátkém topůrku v pouzdře na opasku a sekerku s delším topůrkem jsem měl v ruksaku a vytahoval ji jen občas; s kratším topůrkem na pásku kalhot se holt líp usedá za volant a též při pohybu v terénu sekerka míň zavazí. Po aktuálních zkušenostech ale zvažuji, zda se s krátkým topůrkem úplně nerozloučím. Tuto okolnost — délku topůrka — jsem chtěl zmínit, jestliže někdo řeší volbu vhodného nářadí.

A když už o tom teda píšu, tak bych byl rád, kdyby nějaký zdejší doktor byl ochoten se vyjádřit k těm bolestem — může to být poškozením cév? Odezní to samo? Za jak dlouho? Může to být nebezpečné, když se to neřeší a jen se čeká jak to bude pokračovat? Dá se to vůbec řešit jinak než čekáním?
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Sekyra

Příspěvek od Ian »

Nejsem doktor, ale v práci se s tím setkávám.
Může se jednat o laicky řečeno tzv. vazoneurozu. Je to cévní onemocnění končetin u lidí, kteří přicházejí do každodenního styku s vibrujícími nástroji (motorové pily, sbíječky apod.). Kontroluje se to periodickými ročními prohlídkami na klinice pracovního lékařství např. zde:

https://iweb3.fnusa.cz/pro-pacienty-a-n ... informace/

I když Ti to nepřeji a nechci nějak strašit, ale asi bych v tomto případě nějakého neurologa určitě navštívil. Znám z praxe případy, kdy lidi, kteří to zanedbávali dopadli dost ošklivě ( neustálé bolesti a zvyšující se necitlivost rukou).
Naposledy upravil(a) Ian dne 13 úno 2019, 14:33, celkem upraveno 1 x.
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Sekyra

Příspěvek od Pavel L. »

Také bych řekl,že se jedná o vazoneurozu,je to nemoc z povolání lesních dělníků,co pracují s motorovou pilou.Určitě navštívit specializované lékařské pracoviště.Většinou se to stává až po letech práce s motorovou pilou,ale znám případy,kdy musel dělník zanechat této práce už první rok.Já sám jsem měl brnění prstů po štípání dřeva kalačem,ovšem samo to zase rychle odeznělo.
Dusan
Příspěvky: 7
Registrován: 26 led 2017, 18:27

Re: Sekyra

Příspěvek od Dusan »

Vazoneuróza mi připadá málo pravděpodobná - ta vzniká spíše dlouhodobou prací s vibrujícími nástroji. Spíše bych uvažoval o polyneuropatii, případně bolestech od páteře (či spíše nervových plexů), karpálních tunelech... Určitě by to měl vidět lékař, ten neurolog by byl ideální...
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

Já jsem tu pidisekyrku Fisakrs s krátkým topůrkem měl v ruce jednou, kdysi mi ji ukazoval Honza Hrbek. Ano, je mrňavá a skladná, není to úplně špatné na jemnou práci. Ale skutečná sekyrka to není, to krátké topůrko neumožňuje pořádný sek, fyzikální síly se nepřenáší, jak by měly. Podle mě je to dobré tak na třísky, na nic jiného. Při větším sekání to musí být hrozně namáhavé a neefektivní.
Štěpán
brvs
Příspěvky: 290
Registrován: 29 dub 2010, 16:40

Re: Sekyra

Příspěvek od brvs »

A co tak ochočit si DATLA . Vlaďa
Přílohy
IMG_0430.jpg
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

brvs píše: 13 úno 2019, 23:05 A co tak ochočit si DATLA . Vlaďa
To je žluna. Ale i tak, není to špatný nápad, Vlaďo! :clap Akorát by bylo třeba ji těmi larvami krmit, což jsou asi docela výrazné "ztráty"...
Štěpán
Uživatelský avatar
Aesculap
Příspěvky: 102
Registrován: 12 črc 2011, 12:52
Bydliště: Ostrov (KV)

Re: Sekyra

Příspěvek od Aesculap »

Taky mám sekerku... Železo cca 1980 upravené a topůrko líska "home made" cca 1982... Nedám na ten nástroj dopustit....
Marcel Šolc
Apido-Dharma™
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Sekyra

Příspěvek od Cassida »

Vrátím-li se k příspěvku Honga nahoře - Bahco jsem si také pořídil. Ale docela zklamání (od této firmy jsem čekal více). Sekera je od výroby poměrně tupá. Jak půjde brousit se uvidí. Novou Fiskarsku jsem nezkoušel, ale i tak bude asi v současnosti "nej" sekera pro entomologii. Nový dizajn ji ale úplně neprospěl (aneb inovace za každou cenu). Zlatá ta stará, původní.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“