Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Renno »

Nevíte někdo zhruba v jakém nejbližším termínu mohu už vyhrabat či sklepnout a tak zcela zničit vosí či sršní hnízdo, které by mělo být už ale opuštěné?...Vím, že v zimě je to asi tutovka, ale nemám čas čekat a přitom jim nechci nijak zbytečně škodit.
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Libor Dvořák »

Renno, volně visící báně na půdě jsou v tuto dobu víceméně mrtvé. To je rod Dolichovespula, který vymírá srpen-září. Maximálně budou omámený, ale ničemu neublížíš. Zemní vosy (rod Vespula) a sršně vymírají později, někdy teď by měly mít peak samců a samic. Vymírání záleží na nadmořské výšce a konkrétní sezóně a počasí. Když to uděláš koncem října, tak jich možná dost zabiješ, ale budou to dělnice setrvačností pečující o hnízdo, jejichž význam pro příští generaci je nulový. Stačí takto?
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Renno »

jo díky jsem chytřejší..předpokládám že vosí i sršní královny si nachází na přezimování jiný místa...mám zálusk na jedno vosí hnízdo v zemi, na jednu velkou vosí bán zavěšenou venku pod okapem a jedno sršní hnízdo vybudované pod prkny ve štítu domu...snad z toho něco vyproseju
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od hong »

Renno píše:jo díky jsem chytřejší..předpokládám že vosí i sršní královny si nachází na přezimování jiný místa...mám zálusk na jedno vosí hnízdo v zemi, na jednu velkou vosí bán zavěšenou venku pod okapem a jedno sršní hnízdo vybudované pod prkny ve štítu domu...snad z toho něco vyproseju
příští rok se do toho pusť ještě v létě a natoč si svoji akci na video. V pořadu typu "Neváhej a toč" pak s tím vyhraješ první cenu, dostaneš prachy a nakoupíš si broučínků celou hromadu... :D
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Libor Dvořák »

Jo, Renno, většina královen přezimuje jinde, i když v hnízdech to též může být. Do báně se fakt pusť hned, ty dvě druhý hnízda jsou dle popisu Dolichovespuly, raději počkej po prvních dvou mrazivých nocích (i když se pak bude hůř vykopávat).
Hongovo nápad není špatnej, ale radím dělat maskota farmaceutický firmě, za to bude víc prašulí než od Edy Hrubeše :D
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Renno »

do báně se pustiti hned nemůžu..je to na vedlejším baráku pod okapem ve třetím patře v centru města...budu ji muset sundat spíš v noci přeskákáním po okolních střechách :bandit
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Renno »

můžete tedy někdo popsat jak zhruba postupujete při sběru například Metoecus paradoxus či jiných broučků ze zemních hnízd vos...co dělat aby dostal člověk co nejméně za vyučenou když už se chce pustit už do kopání? :mrk díky
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od míra z. »

Postupuji stejně jako Marion, pokud na chatě objevím zemní vosy, tak v noci dovnitř naleju octan a ucpu namočeným hadrem. Příští den bez problémů vykopu. Výsledky jsou velmi skrovné. Jinde v terénu to nedělám.
Co se týká Veleiuse, chytl se také do nakvašené návnady víno+ovoce v pet lahvi, kterou jsem vytáhl do koruny stromu. Když vidím nějaký pozůstatek hnízda vos či sršní tak to vždy vyprosívám, občas tam jsou Cryptophagidae, Lathriididae.
Jinak z vlastního pozorování můžu uvést ještě Tribolium madens, které jsem našel např. ve starých včelích úlech, nebo mezi stavbami vos (i samotářských) pod starými dřevěnými palubkami chaty. Asi tam vegetuje na bordýlku blanokřídlých, ale samozřejmě to není brouk přísně na ně vázaný.
Předloni jsme měli pod střechou čmeláky, lítali tam otvorem pod okapem, občas se tam pak potuloval Antherophagus nigricornis.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Libor Dvořák »

Marion a Míra Z. mají pravdu ve všem. (1) Vykopáním zemních vos zabiješ několik tisíc jedinců, máš-li štěstí dostaneš Metoecy, k tomu pár hniložroutů jako Mycetophagidae, Latridiidae, Cryptophagidae. (2) Detrit pod sršními hnízdy = totéž,ale snadněji a více kusů a více druhů. (3) Velleiuse dostaneš třeba i pověšením PETky s pivem do blízkosti hnízda (chytí se i sršni, ovšem). (4) Jiný speciální brouk z hnízd znám není, samozřejmě nikdo neříká, že nemůžeš náhodou dostat něco lepšího z těch hniložroutů. Nebo Attagenus pantherinus apod., ale je to obrovská náhoda.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od ivo »

Jen dodatek.Antherophagus nigricornis v květech náprstníků Digitalis sp.,kde čeká na svého hostitele(čmeláka).Veleius jsem chyt jen jednoho,a to na květu okolíku.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od ivo »

Letos taky jeden Antherophagus v kvetu Linaria,ale nigricornis to neni.Existuje na ne nejaky klic(pallens,canescens),
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1172
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od J.P. »

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od ivo »

Moc diky.Vzhledem k tomu,ze muj kus ma necele 4 mm,tak zrejme pallens.
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Greenhorn »

Trochu oživím toto téma. V dutém torzu dubu jsem objevil opuštěné sršní hnízdo. Mimo pár ptinusů a drabčíků jsem tam objevil roztodivnou havěť. Ještě ale nemám vše zpreparováno. Tak sem zatím dávám tyto dva broučky. Nevím, do jaké míry bylo jejich zájmem sršní hnízdo a do jaké míry je spíše zajímala dutina v tom torzu. Lokalita: CZ-Boh., Lány, 6358,18.1.2015. Ten první má 2mm a ten druhý cca 2,5mm. Co je to za mrňky? Tedy jestli to půjde z těch fotografií poznat. Čeleděmi si nejsem úplně jist Lathriitidae? a Cryptophagidae? Předem dík. Olda R.
Přílohy
Lathriitidae, 2mm.jpg
Cryptophagidae, 2,5mm.jpg
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od bozapetr »

temhle rikame PRUDKOVINY. protoze je urcuje (a nejen on) pavel prudek z brna ... oba brouci nemaji nic spolecneho s hnizdy vos nebo srsnu...navic to hnizdo je uz ..nezive.. ... byli tam nahodne... nastrel do skupin mas podle me dobre
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Libor Dvořák »

Omyl, Petře. Latridius jsou nejhojnější a nejčastější broučí obyvatelé vosích a sršních hnízd. Vyvíjejí se jak v živých, tak mrtvých a točí se tam generace, které se prolínají. Rozebíral jsem 102 hnízd vos a sršňů a mám odtud determinováno přes 500 ex. čtyř druhů Latridiidů. Cryptophagidi byli určeni dva dvou druhů a neurčeno 45 ex.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od bozapetr »

no já nevím, libore ... to mi pak příjde, že na jedno hnízdo byli tak 4-5 latritidi ... předpokládám, že každý mluvíme asi o něčem jiném, libore ... jestliže by kolega prosil dutinu ve vedlejším stromě, kde by sršní hnízdo ( bývalé) nebylo, jsem přesvědčený, že by tam tito brouci byli taky ... když jsem psal, že tam byli náhodně měl jsem na mysli, že nejsou vázáni na sršně či vosy ... když prosiju kupičku starého, plesnivého sena budu mít těch brouků 500 ks taky a v 10ti druzích ...pokud oklepu větvě stromu s lišejníkem nebo nějakou houbičkou taky budu mít 500 ks tak 5-6 druhů ... jak píšeš v tomtéž vlákně - budeš mít pár hniložroutů ...
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od míra z. »

Např. rod Antherophagus (Cryptophagidae) je typickým obyvatelem hnízd čmeláků. (což mohu potvrdit z vlastních pozorování). U Latridiidů by se určitě také našel druh, který je příznivcem starých hnízd, i když určitě vegetuje i na jiných organických substancích. Ono by to bylo na nějaký dlouhodobý projekt, protože co mi o bionomii mnoha Latridiidů konkrétně vůbec víme?
Ale nepsal bych, že v tom hnízdě byli náhodně - prostě tam bylo něco, co se jim líbilo a přitáhlo je. Prostě to je jedno z míst, které vyhledávají.
viz. coleoptera poloniae:
Latridius minutus - Znajdowany w lasach na zmurszałym, pleśniejącym drewnie i korze różnorakich gatunków drzew, na hubach i grzybach nadrzewnych, pod opadłym listowiem i igliwiem, wśród mchów, w mrowiskach oraz w starych gniazdach ptaków i szerszeni - a tak to budou mít i další druhy čeledi.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od Libor Dvořák »

Jasně. Myslel jsem to tak, jak píše Míra. Že jsou nejčastější z brouků v hnízdech vos a sršňů, ale nebylo to myšleno tak, že je to jejich preferované stanoviště. Prostě že tam lezou za jasným účelem, totiž nažrat se mrtvých larev, vos a zřejmě i jejich trusu.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
anonymus

Re: Lov brouků v hnizdech vos a sršňů

Příspěvek od anonymus »

Zeman J. 1909
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“