Pasti na koprofágy

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Pasti na koprofágy

Příspěvek od Hadesia »

Ako na ne? Je tu niekto kto má s tým skúsenosti?
Položil som v živote veľké množstvo pascí v jaskyniach takže viem že to má svoje nuansy ktorým sa dá naučiť len praxou, ale aj tak by som sa rád vyhol tým najhorším chybám. Napadá ma celkom dosť otázok, môžem uviesť neskôr, ale ak by tu bol niekto schopný popísať metodiku v praxi bol by som možná nielen ja povďačný.
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Pasti na koprofágy

Příspěvek od Vindobon »

V Africe a v Malé Asii jsem kdysi použil malé lavórky s vodou, průměr asi 20 nebo 30 cm, hloubka kolem 10 cm, po okraj zakopané do země. Do kříže přes lavórek napnutá látka, takový kříž ušitý z monofilu, po stranách s "rukávky"; rukávkem se prostrčí klacík a zapíchne do země, aby byl látkový kříž vypnutý. Letící brouk narazí do látky a spadne do lavórku.

Uprostřed lavórku je kelímek s návnadou (lze použít i vlastní faeces), zakrytý přinejmenším látkou, lépe ještě navíc nějakou šikmou stříškou s hladkým povrchem, aby brouci nepadali do návnady, ale vedle do vody v lavórku. Do kelímku s návnadou je vhodné ponořit ještě kámen, aby v lavórku s vodou dobře stál. Vyzkoušel jsem to jen dvakrát-třikrát a vždy jen na půl dne nebo nanejvýš dva-tři dny a fungovalo to. Výhodou této metody je to, že chycení brouci jsou čistí (čistí na pohled; pochopitelně nejsou sterilní, hygienické zásady je samozřejmě třeba dodržovat).

Nemám vyzkoušené, zda jsou výsledky různé podle toho, jak je návnada čerstvá, ale očekával bych, že v tom rozdíly budou. Samozřejmě budou rozdíly podle umístění - volné prostranství, les, slunce, stín atd... Je třeba počítat také s tím, že různé druhy létají v různou denní/noční dobu, takže je dobré nechat to stát alespoň 24 hodin.

Lavórky i kelímky se dají sehnat v supermarketu snad kdekoli na světě, látkové kříže je třeba si přivézt už z domova (já jich měl několik lehkých a skladných z monofilu). Do písku lze lavórek ponořit i holýma rukama, jinak ale podle charakteru půdy potřebujeme ještě více či méně kvalitní lopatku nebo rýček. Lavórek by měl být zapuštěn do terénu kvalitně, aby do něj snadno padali i brouci, kteří přistanou opodál a pak jdou k návnadě pěšky (minimálně v Africe — možná i jinde, nevím — žijí dokonce i druhy koprofágních Scarabaeidů, které mají zakrnělé létací svaly a zaoblená ramena a létat vůbec neumí).
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 14 srp 2018, 10:20, celkem upraveno 1 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Pasti na koprofágy

Příspěvek od Hadesia »

Nechcem to na výpravy, budem to teda musieť robiť tak aby vydržali povedzme týždeň kým znovu zabehnem na lokalitu. Bojím sa rozšľapnutia zvieratmi ale hlavne poškodením nenechavcami ktorí si ju všimnú. Takže bude to musieť byť niečo menšie a nenápadné. Najväčsie kelímky ktoré sa dajú bežne kúpiť sú 1 l, okolo 12 cm horný priemer, sú sice väčšie vedierka ale sú od dosť drahšie. Veľkosť pasce (od ktorej sa odvíja množstvo trusu ktoré viem dať ako návnadu nad to) je jednou z otázok ktoré by som sa spýtal ako prvé. Druhou vecou je či to majú byť "živolovky" (teda dať piesok, ktorý aj vyschne tak chrobáky uhynú s vystretými krídlami, ak sa zaplaví tak zhnijú) alebo tam dať fixačnú tekutinu (najradšej ocot ktorý by lákal aj iné a vydržal ak bude pasca chránená proti vyplaveniu. Na piesok by mohol ísť trus priamo, nad tekutinu na pletive (neviem či by ho ale neroznosili takže vznikne maglajz), cez králičie pletivo by prepadli aj Copris alebo Geotrupes. Hlavnou výhodou pasce mi pripadá skutočnosť že tak sa dostanem nielen druhom ktoré sa zdržujú v truse, ale aj k tým čo sa rýchlo zahrabú do zeme.
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Pasti na koprofágy

Příspěvek od Greenhorn »

Používal jsem klasický větší kelímek od kávy, ale jde použít i plastový 0,5l na pívo. Jak píše Hadesia, přes kelímek jsem dal králičí pletivo a na něj usadil čerstvé ovčí lejno. V kelímku byl ocet ze solí tak do 2/3 míry. Past byla exponovaná asi týden. Bohužel brouci padali i s výkalem do konzervační tekutiny, takže jsem je pak musel přebírat a očišťovat od toho sajrajtu, ale bylo to celkem účinné. Na letošní sezónu to budu muset ještě nějak vychytat. Ale jelikož je to celkem nenápadné, nezaznamenal jsem žádné poničení od lidí, jen mi jeden ten kelímek od kávy něco z boku prohryzalo, protože byl zahrabaný jenom v písku.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Pasti na koprofágy

Příspěvek od marion »

nenašel jsem lepší obrázky a nepamatuji si přesně kde jsem to viděl, ale jde v principu o to, že návnada je zavěšena v pytlíku nad pastí
Přílohy
22485865.jpg
22485865.jpg (36.96 KiB) Zobrazeno 8619 x
trap.jpg
trap.jpg (29.04 KiB) Zobrazeno 8619 x
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“