Feromony u pilun

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Feromony u pilun

Příspěvek od marion »

narazil jsem na níže uvedenou práci a výsledky viz odkaz.
Máte zkušenosti s touto metodou sběru a působí to na Piluny obecně ?
díky
https://beetlesinthebush.wordpress.com/ ... ssicornis/
Přílohy
Feromony-Piluny.pdf
(237.45 KiB) Staženo 600 x
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od Ian »

Marione funguje to . Mám to vyzkoušené s naší samičkou P. coriarius. Musí to být čerstvě vylíhlá samice. Je potřeba vychytat ten správný čas rojení. Já jsem ji vypustil poblíž starého pařezu a samice si po nějaké době lezení po zemi našla vyvýšené místo a zaujala zvláštní postoj, vysunula kladélko a začala vypouštět feromon. Za ten večer přiletělo asi dvanáct samců, bohužel jsem si tenkrát nevzal foťák.
Samce je potřeba odebírat, jinak samičku hned poskočí. Věřím, že by jich přiletělo i víc, ale neměl jsem je kam schovávat. Ten poslední ji dostal za odměnu.
Víckrát jsem to nezkoušel Je to asi patnáct let zpátky.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od marion »

O tomhle jsem už četl a slyšel i u jiných brouků, ale tam jde o to, že vyrobili nějakou umělou směs, která asi působí na více druhů nebo i univerzálně ?
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od Cassida »

Prý zrovna feromony u pilun jsou chemicky hodně podobné a možná fungují na vícero druhů.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od Vindobon »

Co jsem pochytil o feromonech, tak to tuším bývají směsi vícero chemických sloučenin a feromony příbuzných druhů se často neliší těmi chemikáliemi jako takovými, ale pouze jejich zastoupením ve směsi. Což sice neodpovídá přímo na otázku, zda lze vyrobit syntetický feromon, který bude lákat více druhů, nicméně asi to myslitelné je. Nechytají nesytkáři různé druhy nesytek na jediný feromonový zdroj?
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od papa »

Feromony je asi lákat budou, ale pokud podle mne nebude ideální doba a počasí tak stejně přiletí podle mne prd a když létají tak přiletí i tobě např. na světlo. Nevěřím, že poletí tam kam by normálně nezaletěla kvůli syntetickému feromonu...
Slyšel jsem o feromonu na Osmodermy jak skvěle funguje ... minulý týden jsem našel v Itálii strom s feromonovou pastí na Osmodermy. Italským klukům se ty feromony nějak v kopci asi splašili a váleli se i nepoužité epruvety vedle stromu. Tak jsem si vzorek na zkoušku vzal - voní to pěkně, jak rozdrcený Osmodermy :-)
V pastech ale mněli prd ... a já na víno naboucháno, tak uvidím jak to funguje

PS. tak trochu mne připadá, že na VŠ vymýšlí teorie a diplomky ... znám takový brýle na houby :cool :cool
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od hong »

Feromony fungují skvěle, ale jak na co… Na motýly (na většinu motýlů) daleko lépe než na (většinu) brouků, u brouků zase na lýkožrouty náramně… no ale na tesaříky zrovna moc ne.
Ale zase ne všichni tesaři reagují stejně – nejlépe reagují staré podčeledi (např. zrovna prioninae), kde to funguje „klasicky“, tedy že feromonuje samička a emituje ze zadečku. U mladších podčeledí (třeba u cerambycinů), kde feromonuje samec a emituje feromon u naprosté většiny probádaných druhů z prothoraxu, je reakce „příjemců signálu“ méně ochotná.
U pilun rodu Prionus prý funguje docela dobře tzv. „prionic acid“ (3,5 – dimethyldodecanová kyselina), jejíž přítomnost byla prokázána u několika druhů Prionus – viz např. i tahle práce z Hanksovy laboratoře. Ale jak to funguje na naši Prionus coriarius, to nevím. Tihleti Kaliforňané tvrdí, že funguje, jedním dechem však dodávají, že P. coriarius v Kalifornii nemusí být totéž co P. coriarius ve střední Evropě – už jsme se s tím setkali u jiné piluny – Tragosoma depsarium…
No a protože syntéza prionic acid je dost finančně náročná, tak navrhuju všem, kteří si chtějí v praxi ověřit její účinnost, ať posílají penízky, až jich bude dost, bude i feromon… :D :D :D
Ještě podotýkám, že se celou dobu bavíme o tzv. „long-distance“ feromonech, brouci/tesaříci používají ještě celou řadu jiných chemických signálů a např. ty dotykové-kutikulární fungují docela fajn. Ale to už nemá žádný význam pro sběratelství…
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od hong »

Vindobon píše: 26 črc 2017, 13:48 Co jsem pochytil o feromonech, tak to tuším bývají směsi vícero chemických sloučenin a feromony příbuzných druhů se často neliší těmi chemikáliemi jako takovými, ale pouze jejich zastoupením ve směsi. Což sice neodpovídá přímo na otázku, zda lze vyrobit syntetický feromon, který bude lákat více druhů, nicméně asi to myslitelné je. Nechytají nesytkáři různé druhy nesytek na jediný feromonový zdroj?
Co se týče feromonů na nesytky – v praxi to kolegové nesytkáři provádějí tak, že si seženou třeba deset různých feromonů pro deset různých druhů nesytek a vnadí všech deset najednou – ono něco přiletí… a je zajímavé, že dost často přiletí necílový druh…
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od hong »

papa píše: 26 črc 2017, 14:30 Feromony je asi lákat budou, ale pokud podle mne nebude ideální doba a počasí tak stejně přiletí podle mne prd a když létají tak přiletí i tobě např. na světlo. Nevěřím, že poletí tam kam by normálně nezaletěla kvůli syntetickému feromonu...
Slyšel jsem o feromonu na Osmodermy jak skvěle funguje ... minulý týden jsem našel v Itálii strom s feromonovou pastí na Osmodermy. Italským klukům se ty feromony nějak v kopci asi splašili a váleli se i nepoužité epruvety vedle stromu. Tak jsem si vzorek na zkoušku vzal - voní to pěkně, jak rozdrcený Osmodermy :-)
V pastech ale mněli prd ... a já na víno naboucháno, tak uvidím jak to funguje

PS. tak trochu mne připadá, že na VŠ vymýšlí teorie a diplomky ... znám takový brýle na houby :cool :cool
Jak létají Osmodermy na svůj feromon, s tím zkušenost nemám. Ale Elater ferrugineus, napadající larvy Osmodermy a pro kterého je tahle látka kairomon, na něj reaguje úžasně. Zažil jsem den, kdy na nás tihle kovaříci útočili jak vosy, protože jsme si dovolili na chvilku otevřít flaštičku s feromonem Osmodermy…
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od papa »

hong píše: 26 črc 2017, 16:36
papa píše: 26 črc 2017, 14:30 Feromony je asi lákat budou, ale pokud podle mne nebude ideální doba a počasí tak stejně přiletí podle mne prd a když létají tak přiletí i tobě např. na světlo. Nevěřím, že poletí tam kam by normálně nezaletěla kvůli syntetickému feromonu...
Slyšel jsem o feromonu na Osmodermy jak skvěle funguje ... minulý týden jsem našel v Itálii strom s feromonovou pastí na Osmodermy. Italským klukům se ty feromony nějak v kopci asi splašili a váleli se i nepoužité epruvety vedle stromu. Tak jsem si vzorek na zkoušku vzal - voní to pěkně, jak rozdrcený Osmodermy :-)
V pastech ale mněli prd ... a já na víno naboucháno, tak uvidím jak to funguje

PS. tak trochu mne připadá, že na VŠ vymýšlí teorie a diplomky ... znám takový brýle na houby :cool :cool
Jak létají Osmodermy na svůj feromon, s tím zkušenost nemám. Ale Elater ferrugineus, napadající larvy Osmodermy a pro kterého je tahle látka kairomon, na něj reaguje úžasně. Zažil jsem den, kdy na nás tihle kovaříci útočili jak vosy, protože jsme si dovolili na chvilku otevřít flaštičku s feromonem Osmodermy…
tak to abych to radši neotvíral .-) možná to ti italiáni postráceli jak na ně útočili kovaříci :D
a ve který "drogerce" koupím další ??
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od marion »

ad Hong, díky za vysvětlení, já jsem nemyslel u nás, ale spíše v pouštích a stepích asie a Afriky
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od Ian »

Můžu potvrdit, vždycky jsem E. ferugineus jen dochovával z larev.
Po nastříknutí feromonu (od jednoho nejmenovaného člena fóra 8) ) na batoh, mi po příchodu na předpokládanou lokalitu výskytu, po asi deseti minutách kroužil ferugineus okolo hlavy. Nádherný zážitek. Nikdy jsem tohle zvíře neviděl v letu.....
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od Hadesia »

Nemáte niekto prístup (alebo neviete o online obchode :lol: ) k feromónom hlavne pre saproxylické druhy?
Ioldanach
Příspěvky: 103
Registrován: 07 bře 2016, 13:02

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od Ioldanach »

Když jsem sháněl speciální feromony a volatilní látky na kůrovce, tak jsem ke zjištění výrobce použil tuhle stránku http://www.pherobase.com/
Buprestidae, Scolytinae - CHKO Slavkovský les
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od míra »

..
Naposledy upravil(a) míra dne 28 kvě 2021, 12:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Feromony u pilun

Příspěvek od kutilka »

míra: Prosím, zkontroluj si po sobě, co píšeš... :)
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“