Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
aphodius

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius » 09 zář 2022, 11:04

Vindobon píše:
09 zář 2022, 08:52
To zní skoro jako kdybys prodej brouka považoval za něco špatného. Pokud svou sbírku prodáš, musíš samozřejmě vycházet z toho, že s ní kupující naloží dle vlastních představ.
Chraň Bůh, Petře, abych byl proti prodeji hmyzu jako obživě nebo přivýdělku. Pokud se někdo živí prodejem ryb nebo zeleniny, proč by se jiný nemohl živit prodejem hmyzu? Nicméně platí, co jsem napsal: pouze u publikovaných brouků máš jistotu, že tady zůstanou pro budoucí generace.

míra

Příspěvek od míra » 09 zář 2022, 16:39

Je to sice tema lov na světlo,
ale hlavním , významným stimulem broučkaře, motýlkáře je byl a bude poznávat přírodu, očima, rukama, smysly.
Vidět vnímat, sbírat, kochat se, preparovat, určovat....

To jestli následný výsledek je jen přechovávání sesbíraných exemplářů pro svoji potěchu, nebo třeba prodej, nebo popisování druhů, nebo faunistika,
to už je naprosto podružné a neduležité.

Dle mého velká negativa do užitné entomologie přinesla právě jakási nová obliba udělat z entomologie uřad.

aphodius

Příspěvek od aphodius » 09 zář 2022, 17:53

míra píše:
09 zář 2022, 16:39
...hlavním , významným stimulem broučkaře, motýlkáře je byl a bude poznávat přírodu, očima, rukama, smysly...
To jestli následný výsledek je jen přechovávání sesbíraných exemplářů pro svoji potěchu, nebo třeba prodej, nebo popisování druhů, nebo faunistika, to už je naprosto podružné a neduležité.
Pro každého je důležité něco jiného. Někdo to dělá pro to, co uvádíš Ty, jiný pro něco úplně jiného. Moje motivace v minulosti byly rozmanité. Bavilo mě brouky vidět v přírodě, poznávat jejich způsob života, chytat je, preparovat a zařazovat do sbírkových krabic. Ještě víc mě ale bavilo shromažďovat data o jejich rozšíření a bionomii a publikovat je, aby byla k dispozici pro ostatní zájemce o tento vědní obor. Nyní jsem v období života, kdy mě baví už jen shromažďovat údaje a vytvářet z nich publikační výstupy. Do přírody si zajdu rád, ale vnímám ji už více jako celek než že bych se soustředil na "těžbu hmyzu" jako kdysi.
Někdo má sbírání hmyzu jen jako koníček na úrovni známkařství nebo prostředek k relaxaci, jiný se entomologii věnuje na vědecké úrovni buď jako amatér, nebo se tím může i živit jako profesionál, s tím, že po sobě chce zanechat nějaký odkaz pro budoucí generace ve formě publikovaných výsledků. Kde bychom byli my všichni, kdyby před námi nebyli průkopníci entomologické vědy jako Leopold Heyrovský, Jan Obenberger, Vladimír Balthasar atd.? Máme jim skutečně za co vděčit, neboť dodnes čerpáme z jejich publikací cenné informace.
Jsem nesmírně rád, že jsou mezi námi i v současnosti skvělí mladí vědci, kteří, za sebou zanechávají nesmírně zajímavé a přínosné publikace - za všechny můžu jmenovat Filipa Trnku, Radima Gabriše, Davida Sommera, Lucku Hrůzovou, Ondru Konvičku, Roberta Stejskala, Dávida Selnekoviče nebo Robina Kundratu, ale je jich samozřejmě mnohem víc. Moc jim fandím v jejich vynikající práci!

Radim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim » 27 říj 2022, 12:24

To je výzva, já to snad ještě vyzkouším: https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacn ... 7.10.2022/
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.

Hali+

Příspěvek od Hali+ » 27 říj 2022, 19:40

Radim píše:
27 říj 2022, 12:24
To je výzva, já to snad ještě vyzkouším: https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacn ... 7.10.2022/
Chvályhodné! :yes :clap
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz

Radim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim » 28 říj 2022, 19:19

Nakonec zase takové teplo večer nebylo, nicméně jsem rozsvítil. Během západu slunce priletlo několik drabciku, za tmy už pak z brouků nic. Ale hmyzu obecně bylo dost, teď ke konci svícení hlavně plno much, koutuli, lumku atd. Motýli skoro zadní. Na konec října celkem dobrý...
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.

Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“