Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Když už jsem se tu pustil do tématu o lovu na světlo, přidám jedno porovnání.
Podle dnešního počasí by jsem se nejspíš do svícení vůbec nepustil, ale nedalo mi to a zapnul jsem to kvůli porovnání proti velmi úspěšnému včerejšku, aby jsem si potvrdil odhady, kdy ano a kdy ne.

Takže - stejné místo, stejná světla, stejné nadšení :) , ale jiné počasí proti včerejšku.
Je v podstatě jasno, celý den až do večera trochu (někdy i více) foukalo, teplota ve 21.00 - 24°C, teď 23.45 - 22°C. Pocitově teplota výrazně nižší, než včera.

Z jiného hmyzu – Křísi - ani jeden, kobylka - jen 1ks menšího druhu, saranče ani jedno, včely, vosičky, sršně - ani jeden kus. Z motýlů jen 4ks přástevníka kostivalového (jako včera) + 1 větší můra, kterou neznám.

Brouci – střevlíků dost, ale podstatně méně kusů, než včera – výše vypsané zajímavější druhy dnes vůbec, jen Dolichus halensis 5ks a nově jeden kus Panageus. Z tesaříků jen jeden ks Spondylis. Kovaříci ani jeden kus, potemníci jen jeden druh - 2ks

Ploštice – zde je proti včerejšku opravdu obrovský rozdíl. Dohromady jen 2 ks pozemek, které létají letos pokaždé ve velkém, 5ks klopušek, 2 ks klešťanek a před chvílí 2ks běžné kněžice Pentatoma rufipes. Takže proti včerejšímu odhadu 40 druhů dnes jen 11ks.

A závěr - když bude jako dnes, tak nesvítit :D
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Cassida píše: 26 črc 2022, 22:36 Vašku, ty trubice co jsi uváděl mají ale obě netradiční napětí. Navíc každá jiné (59 a 103 V). To u toho používáš nějaké speciální měniče? Nebo jak to funguje?
Jsou to klasické zářivkové trubice na 230V do klasických zářivkových těles ať už se startéry a nebo s předřadníky. Nic speciálního řešit není potřeba, jen je třeba sehnat nebo koupit co nejlevnější zářivkové těleso. Pořizovací cena (vše jsem koupil) 60cm tělesa + 2 těchto trubic byla okolo 1600,-
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Ještě dovětek k porovnání. 00.20hod jsem to vypnul a pro radost něco přibylo - jeden šváb, jedna sršeň a jeden hrobařík :D
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Aktualizace. :nod
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Svítím :) . Je tu sice jasno, ale na teploměru ještě 27°C a už ještě za světla 4 druhy ploštic. Uvidím, až se setmí :think
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Svítil jsem v ÚT a chystám se i na dnešek. V ÚT v Pardubicích na balkóně to ale byla bída. :S Mraky klešťanek, do toho pár Heterocerů a Cercyon laminatus. K tomu pár druhů slunéček, jeden Alleculid, pár much, drabčíků a můr (z toho dva druhy lišajů). Přes teplotu 26-27°C přílet minimální. Usuzuju že je to tím, že je město už totálně vyprahlé a tak hmyzáci prostě nejsou. Proto dnes budu chytat na venkově na zahradě u lesa. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Hali+ píše: 05 srp 2022, 06:27 Svítil jsem v ÚT a chystám se i na dnešek. V ÚT v Pardubicích na balkóně to ale byla bída. :S Mraky klešťanek, do toho pár Heterocerů a Cercyon laminatus. K tomu pár druhů slunéček, jeden Alleculid, pár much, drabčíků a můr (z toho dva druhy lišajů). Přes teplotu 26-27°C přílet minimální. Usuzuju že je to tím, že je město už totálně vyprahlé a tak hmyzáci prostě nejsou. Proto dnes budu chytat na venkově na zahradě u lesa. :)

Tentokrát jsem to měl včera téměř totožné. Z brouků pár Arhopalus, Spondylis, pár slunéček, více střevlíků, ale nic zajímavého. Ploštic cca 15 druhů, ale mimo další jedné Halyomorpha halys také nic zajímavého (a z té se tu letos stal už také běžný druh).
I z ostatních řádů velká slabota - jeden cvrček domácí, pár mravenců, maličko křísů - jen ušatek Ledra aurita bylo jako skoro pokaždé hodně. Kobylky, sarančata, zlatoočky - ani jeden kus, motýli - ani jeden (?)
Takže včera pro mě na okno nic zajímavého. Nejlepší, co mi UV přilákalo byl jeden ježek a srnka s 2 mladými. Srnky stály ode mě za plotem cca 1m a sledovaly plátno. Mě si nejdříve vůbec nevšimly. :D :D .

Dnes je ještě maličko tepleji (teď 36-37°C), zatahuje se a má být nejspíš celou noc zataženo. Je to jiný večer a navíc asi na týden poslední takto teplý. Jen má večer začít trochu foukat. Takže když to půjde, zkusím to dnes velkou zářivkou venku na plátno (včera jsem svítil tou menší v oknu)
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Já už svítím. :) Třeba dnes bude aspoň jeden soumračný kousek.......
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Hali+ píše: 05 srp 2022, 19:32 Já už svítím. :) Třeba dnes bude aspoň jeden soumračný kousek.......
Také už svítím. A lítá to docela dost. Hlavně ploštice :) , tipuji už tak minimálně 10 druhů a u 5 malých ani nevím co to je. Jen začíná trochu víc foukat, tak snad se to nezkazí
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

U mě masakr! :mrk 27°C ve 22:00. Mraky drabčíků, střevlíků, potemníci, hrobaříci, můry, voďáci (dokonce i dálkoví letci!), křísové a mraky drobotě... Ale hodně sršní a vos. Jedna vosa mi i dala žihadlo. :S A asi 4 sršně jsem byl nucen zabít plácačkou. Kdyby jen byly v orgasmu u UV, tak bych je na plátně nechal, ale byly bohužel dotěrné...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

A mám po ptáčkách! :S Vichr, urvalo mi to plachtu ze šňůry, na nebi kupa blesků jako při bouřce, ale zatím jen mrholí. Tož i tak to byl moc pěkný lov, i když byl radikálně ukončen vichrem... Uvidíme až to zítra proberu pod binoklem. :nod
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Tady to samé. Jen se setmělo, začalo foukat tak, že jsem se bál, že mi uletí venkovní zářivky. Pak začalo trochu pršet a ještě víc foukat. Venku jsem to musel uklidit, ale svítím tou menší v okně. Ještě nikdy jsem v takovém počasí nesvítil a dost mě překvapilo, že i tak stále létají další druhy. Ale už jen větší, ty maličké asi nemají moc šancí (kobylky, cvrčkové, kněžice ....). Dokonce čistě světle zelená ? svítila s dlouhým nosem, dost velká, asi nikdy jsem to neviděl. Navíc velmi čilá a nemohl jsem jí chytit. Sice křísy a spol nedělám, ale tu jsem si vzal (na Google - možná Dictyophara europaea).
Ještě to v okně nechám, třeba přiletí něco zajímavého.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Tak výsledek je zajímavý. Po rozsvícení to lítalo hodně, za větru a deštíku přiletovaly další nové kusy a druhy. Okolo 23.00 se počasí naprosto zklidnilo, ale nic nového už nepřiletělo - vůbec nic nového. Škoda, na začátku to vypadalo na hodně dobrou noc.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Tak pro mne je vždy nejlepší svícení když je dusno před bouřkou a ve vzduchu je cítit voda.
Nebo možná ještě lepší, když je aspoň 20°C a slabě prší, to pak lítají hodně strevlíčci a vodňáci, ale i jine druhy a motýli. Ostatně se divím, že to balíte hned, jak začne pršet.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Pepa píše: 06 srp 2022, 12:05 .... Ostatně se divím, že to balíte hned, jak začne pršet.
:) no když požívám klasickou zářivku opřenou venku nastojato o barák, bez IP a bez plastového krytu, tak mi v podstatě nic jiného nezbývá. Tu menší v oknu jsem tam nechal až (?) asi do jedné hodiny - a za 2 hodiny už nic nového nepřiletělo.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

O svícení teď nikdo nepíše, asi jsem na to sám :D . Včera, i když jsem byl přesvědčený, že to nemá význam, jsem rozsvítil tu menší zářivku. To proto, aby jsem se nenudil u televize :chuckle .
Předpoklad se splnil, nelítalo skoro nic. Tedy .... mezi tím nic byly velmi pravděpodobně 3 kusy Curculio elephas a jeden druh mikroploštice (asi 10 kusů), který nejspíš ani neznám a pokud vím, nikdy mi na světlo nepřiletěl (prozatím ani nevím, co je to za čeleď, budu to dělat asi až zítra).
Vše přiletělo mezi 22.00-23.00, potom už nic. Takže proč to nerozsvítit i ve dnech, kdy to připadá naprosto k ničemu.

A protože jsem dostal pár dotazů na tu menší zářivku, přikládám foto, jak ji mám nainstalovanou v okně. V tomto případě je jediná údržba zasunutí vidlice do zásuvky a pak její vytažení. Jinak nemusím nic, jen občas umýt pokakané okno od hmyzu.
Přílohy
8.8.2022 004.JPG
8.8.2022 006.JPG
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radomír »

Vašek píše: 09 srp 2022, 12:22... Jinak nemusím nic, jen občas umýt pokakané okno od hmyzu.
Obyčejné okenní sklo nepropouští UV záření. Doporučuji vyměnit za sklo Helios.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Radomír píše: 09 srp 2022, 15:06
Vašek píše: 09 srp 2022, 12:22... Jinak nemusím nic, jen občas umýt pokakané okno od hmyzu.
Obyčejné okenní sklo nepropouští UV záření. Doporučuji vyměnit za sklo Helios.
Bohužel nesouhlasím. A to ne že si to myslím, vyzkoušel jsem to už několikrát. Minule jsem musel ometat okno smetáčkem.
Mám vícekrát vyzkoušené, že ho nepropouští (a nebo hodně špatně) plastový kryt na zářivce - proto svítím bez něho. U skla nevidím žádný rozdíl, jestli je světlo venku a nebo za sklem.

Ještě upřesnění: zkoušel jsem už 2x současně venkovní světla + toto v oknu. Na množství kusů jsem neviděl rozdíl, ale na okenním světle jsem chytil i druhy, které mi ten den na venkovní vůbec nepřiletěli (několik druhů). A i lišajům se okno moc líbí :)
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Aha. Všechny moje trubice jsou UV-A. Na Googlu jsem našel toto:

´´Přes sklo neprochází UV B záření, určité množství UV A záření sklem prostoupí (záleží na přesném složení materiálu použitého pro výrobu okenní tabule).´´
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“